Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

stalwart

Procesor dla architekta - Ryzen czy Coffe Lake?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Szukam procesora (konfiguracji z mobo) dla dziewczyny której składam komputer głównie pod aplikacje. Aplikacje których bedzie używać:

 

3ds maxx

Sketchup

AutoCAD

Photoshop

Ilustrator

Gimp

Archicad

Revit

 

Jak wiadomo, rok akademicki już trwa. Czekałem na coffe lake z utęsknieniem no ale panuje duża klęska urodzaju z tego co zauwazyłem, więc sie pytam. Czy warto zainwestować w ryzeny, czy jednak coffe lake to dużo lepsza opcja? I jeżeli coffe lake to w i7-8700 czy w ten z koncowka "K" , bo podkrecac nie zamierzam ale chodzi glownie o bazowe taktowanie i wieskze wartosci Turbo. Nie wspomne o tym że mobo do CL sa bardzo drogie, co oznacza ze na ryzenach zlozylbym cos taniej, ale czy tak samo wydajnie? Czy te programy posluguja sie glownie CPU? Czy w ogole oplaca sie inwestować w karte graficzna czy poki co integra wystarczy?

 

Dzieki, pozdrawiam :)

 

EDIT: Albo opcja : kupić i5-8400 ktory jest szeroko dostepny i pozniej ew. jak sie wszystko ustabilizuje rozgladac sie za i7-8700k a i5 sprzedac. Chyba ze ta i5-8400 starczy to po co ją ruszać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja głosuję na Ryzen-a 1700.

 

Coffe też da radę w tych zastosowaniach, ale to procesor którego żywiołem jest gaming. Poza tym - drogo, niedostępnie, nieprzyszłościowo, burdel z płytami, januszowe...

 

Zdecydowanie głosuję za Ryżem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram w calej rozciaglosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by coffe był w cenie rekomendowanej to nie było by się nad czym zastanawiać, połowa z tych programów to jednowątkowce, i w nich coffe zgniecie ryzena.

Podczas modelowania w 3ds czy sketchup też duży wpływ ma tylko jeden wątek, tylko przy renderingu ryzen dogoni, przegoni lub zrówna się z coffe lake.

Warto zaznaczyć że nad renderingiem w ogólne się nie siedzi i jak terminy nie są napięte to nie ma to znaczenia czy potrwa 6h czy 7h, a słaby procesor podczas pracy z projektem daje w kość.

Powiem tak, w profesjonalnych programach AMD dalej daje ciała i sam wolał bym dopłacić nawet 1000zł do procesora jeśli miał bym na nim siedzieć po 8h dziennie i pracować z większą wygodą.

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Revit-2018-Coffee-Lake-CPU-Comparison-1052/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Photoshop-CC-2017-1-1-CPU-Performance-Core-i7-8700K-i5-8600K-i3-8350K-1057/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by coffe był w cenie rekomendowanej to nie było by się nad czym zastanawiać, połowa z tych programów to jednowątkowce, i w nich coffe zgniecie ryzena.

Podczas modelowania w 3ds czy sketchup też duży wpływ ma tylko jeden wątek, tylko przy renderingu ryzen dogoni, przegoni lub zrówna się z coffe lake.

Warto zaznaczyć że nad renderingiem w ogólne się nie siedzi i jak terminy nie są napięte to nie ma to znaczenia czy potrwa 6h czy 7h, a słaby procesor podczas pracy z projektem daje w kość.

Powiem tak, w profesjonalnych programach AMD dalej daje ciała i sam wolał bym dopłacić nawet 1000zł do procesora jeśli miał bym na nim siedzieć po 8h dziennie i pracować z większą wygodą.

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Revit-2018-Coffee-Lake-CPU-Comparison-1052/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Photoshop-CC-2017-1-1-CPU-Performance-Core-i7-8700K-i5-8600K-i3-8350K-1057/

 

a co myslisz o wzieciu i5-8400 poki co i zlozeniu zestawu na z370 i pozniej ew. jezeli nie bedzie wystarczał to sie dokupi i7-8700k a 8400 sprzeda? I co myslisz o karcie graficznej? Jakie pieniadze w nia inwestowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5-8400 też jest całkiem dobry, mimo specyfikacji i taktowania 2,8ghz turbo podgania go i tak na 3,8ghz nawet podczas 100% obciążenia. Idealnym był by i7-8700 bez k, bo i tak oc na sprzęcie do pracy średnio się opłaca, może być niestabilnie.

Karta graficzna wystarczy jakaś średnia, wbrew pozorom nie ona bardzo mocnego znaczenia, dzisiejszym limiterem fps w viewportach jest procesor. Wystarczy popatrzeć na ten test gdzie w revicie nie ma różnicy pomiędzy wersjami quadro, a integra intela odbiega tylko o -50%.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Revit-2017-2-Quadro-GPU-Comparison-960/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by coffe był w cenie rekomendowanej to nie było by się nad czym zastanawiać, połowa z tych programów to jednowątkowce, i w nich coffe zgniecie ryzena.

Podczas modelowania w 3ds czy sketchup też duży wpływ ma tylko jeden wątek, tylko przy renderingu ryzen dogoni, przegoni lub zrówna się z coffe lake.

Warto zaznaczyć że nad renderingiem w ogólne się nie siedzi i jak terminy nie są napięte to nie ma to znaczenia czy potrwa 6h czy 7h, a słaby procesor podczas pracy z projektem daje w kość.

Powiem tak, w profesjonalnych programach AMD dalej daje ciała i sam wolał bym dopłacić nawet 1000zł do procesora jeśli miał bym na nim siedzieć po 8h dziennie i pracować z większą wygodą.

 

https://www.pugetsys...omparison-1052/

https://www.pugetsys...-i3-8350K-1057/

 

W profesjonalnych programach AMD daje ciała szczerbaty.gif Wyśpij się Panie33_8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty się obudź wreszcie z rebelianckiego snu kolego. Profesjonalne zastosowania to nie tylko finalny rendering, ale też projektowanie, gdzie AMD leży i będzie leżeć tak długo, jak ich wątek pozostanie dużo słabszy od Intela, na co składa się IPC i kiepskie zegary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by coffe był w cenie rekomendowanej to nie było by się nad czym zastanawiać, połowa z tych programów to jednowątkowce, i w nich coffe zgniecie ryzena.

Podczas modelowania w 3ds czy sketchup też duży wpływ ma tylko jeden wątek, tylko przy renderingu ryzen dogoni, przegoni lub zrówna się z coffe lake.

Warto zaznaczyć że nad renderingiem w ogólne się nie siedzi i jak terminy nie są napięte to nie ma to znaczenia czy potrwa 6h czy 7h, a słaby procesor podczas pracy z projektem daje w kość.

Powiem tak, w profesjonalnych programach AMD dalej daje ciała i sam wolał bym dopłacić nawet 1000zł do procesora jeśli miał bym na nim siedzieć po 8h dziennie i pracować z większą wygodą.

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Revit-2018-Coffee-Lake-CPU-Comparison-1052/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Photoshop-CC-2017-1-1-CPU-Performance-Core-i7-8700K-i5-8600K-i3-8350K-1057/

 

Głupoty pleciesz. Od ponad 25 lat zajmuje się renderingiem i modelowaniem a zaczynałem jeszcze na Imagine i Realu3D pod Amigą. W ostatnim pięcioleciu dwa razy zgrzeszyłem i poszedłem w kierunku intela i7 i nigdy więcej tego nie zrobię. Skończyło się na walce z temperaturami, zrywaniem czapek i śmierdzącym końcem :-(. JEDYNĄ alternatywą ze stajni Intela i do takich zastosowań są wysokie Xeon'y (i to nie wszystkie) które potrafią wytrzymać długotrwałą pracę na 100% obciążeniu nie robiąc z kompa piekarnika (ale cenowo są kompletnie nieopłacalne do "domowych" zastosowań"). Ryzen 7 (a najlepiej Threadripper) to obecnie najbardziej opłacalna i TRWAŁA platforma do takich zabaw.

Kompletną bzdurą jest Twoje twierdzenie iż "Podczas modelowania w 3ds czy sketchup też duży wpływ ma tylko jeden wątek" gdyż podczas tych czynności (przynajmniej w 3DS, C4D, Mayi, Softimage i całej masie dodatkowego softu typu pakiet od Allegorithmic, Quixel Suite, Marvelous Designer, VUE,..) wykorzystywane są STALE wszystkie wątki. Może jakieś zapyziałe wersje sprzed 10-ciu lat tego nie potrafią ale cały aktualny soft bez problemu z tego dobrodziejstwa korzysta (Sketchup'a nie używam więc nie wiem).

Kiedyś tak jak Ty, szukając alternatywy dla AMD, poczytałem sobie suche testy, porównywałem słupki i poszedłem w i7... błąd, który jeszcze długo będę pamiętał :-(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podczas tych czynności (przynajmniej w 3DS, C4D, Mayi, Softimage i całej masie dodatkowego softu typu pakiet od Allegorithmic, Quixel Suite, Marvelous Designer, VUE,..) wykorzystywane są STALE wszystkie wątki

Jeżeli się mylę, to wyprowadź mnie z błędu, ale viewporty jak działały na jednym wątku, tak działają dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiedz mi, co mam zrobić, żeby viewport w 3ds Maxie stał się wielowątkowy :Up_to_s:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiedz mi, co mam zrobić, żeby viewport w 3ds Maxie stał się wielowątkowy :Up_to_s:.

 

Menedżer zadań >> szczegóły>> koligacja procesorów >> Wybierz wszystkie szczerbaty.gif

 

 

img_14486796.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym co się dzieje w viewportach w 99% decyduje GPU a nie CPU więc przykład porównawczy (Intel-AMD) z dupy. To jak porównywanie CPU przy pomocy 3dmark'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ponawiam pytanie. Co mam zrobić, żeby mieć wielowątkowy viewport w 3ds Max? Chętnie sprawdzę u siebie. Dalej będziesz unikał odpowiedzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie ma wielowątkowego viewportu, i prawdopodobnie długo nie będzie. Większość zastosowań pro jest robiona pod Intela i NVidie, dopiero niedawno coś się ruszyło w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem, Ty to wiesz, ale Ryzenowy naganiacz twierdzi inaczej. No to się pytam, gdzie ta magia jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SunTzu

90% czasu spędzisz najpewniej w viewportach. Więc proponuję Ci raczej procesor Intela.

Nie wiem jakie są twoje zadania i co będziesz robił.

 

Jesli rendering jednak to proponuję poszukać xeonów z demobilu opartych na nehalemie lub SB/IB (z naciskiem na te SB/IB). Są dość tanie.

Ale to pod zastrzeżeniem, że nie płacisz za prąd lub rendering trwa krótko, a często.

 

To specjalistyczne zadanie i potrzebujesz sprzęt na miarę.

 

Bo nie ma wielowątkowego viewportu, i prawdopodobnie długo nie będzie. Większość zastosowań pro jest robiona pod Intela i NVidie, dopiero niedawno coś się ruszyło w tym temacie.

Nie całkiem. Jak NV miało keplera to lepiej działało to wszystko na Fermi i AMD. Kwestia po prostu tego, że AMD ma aktualnie gorsze stery OpenGL i DX, brak wsparcia CUDA (tworzą implementacje cuda na AMD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczekamy się odpowiedzi, jak uzyskać "stałe wykorzystanie wszystkich wątków" w viewporcie, czy dalej będzie odbijanie piłeczki i obracanie kota ogonem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W programach CAD jak coś leci przez CPU to przeważnie na jednym wątku. A dlaczego? Bo tego typu operacje jak tam się dzieją(obliczanie jakiś pkt. w przestrzeni) są przeważnie algorytmami jednowątkowymi.

 

za autodeskiem:

Mój link

Mój link2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wielowątkowego viewportu i nigdy nie będzie!

Nie da się rozłożyć na wiele rdzeni operacji wykonywanych jedną myszką, manipulatorem 3D i klawiaturą bo niby jak? Zawsze algorytm będzie czekał na kolejny ruch użytkownika, tak samo w obrębie jednej bryły nie da się (może się da ale widocznie nie ma sensu skoro do dzisiaj nie ma) żeby położenie vertexów było rozdzielane na rdzenie i przeliczane wielordzeniowo przy różnych operacjach.

 

Głupoty pleciesz. Od ponad 25 lat zajmuje się renderingiem i modelowaniem a zaczynałem jeszcze na Imagine i Realu3D pod Amigą. W ostatnim pięcioleciu dwa razy zgrzeszyłem i poszedłem w kierunku intela i7 i nigdy więcej tego nie zrobię. Skończyło się na walce z temperaturami, zrywaniem czapek i śmierdzącym końcem :-(. JEDYNĄ alternatywą ze stajni Intela i do takich zastosowań są wysokie Xeon'y (i to nie wszystkie) które potrafią wytrzymać długotrwałą pracę na 100% obciążeniu nie robiąc z kompa piekarnika (ale cenowo są kompletnie nieopłacalne do "domowych" zastosowań"). Ryzen 7 (a najlepiej Threadripper) to obecnie najbardziej opłacalna i TRWAŁA platforma do takich zabaw.

Kompletną bzdurą jest Twoje twierdzenie iż "Podczas modelowania w 3ds czy sketchup też duży wpływ ma tylko jeden wątek" gdyż podczas tych czynności (przynajmniej w 3DS, C4D, Mayi, Softimage i całej masie dodatkowego softu typu pakiet od Allegorithmic, Quixel Suite, Marvelous Designer, VUE,..) wykorzystywane są STALE wszystkie wątki. Może jakieś zapyziałe wersje sprzed 10-ciu lat tego nie potrafią ale cały aktualny soft bez problemu z tego dobrodziejstwa korzysta (Sketchup'a nie używam więc nie wiem).

Kiedyś tak jak Ty, szukając alternatywy dla AMD, poczytałem sobie suche testy, porównywałem słupki i poszedłem w i7... błąd, który jeszcze długo będę pamiętał :-(.

 

Masakra, cały sztab użytkowników siedzi od czasów core2duo na intelu bo jest od tego czasu cały czas najszybszy w modelowaniu, a tu wyszedł rodzynek który męczy się na rozwiązaniach z d..y

Skoro tak to czemu 28 rdzeni ma podobną wydajność albo czasami dużo gorszą od 4? 10? 8? Nie ma różnicy

https://www.pugetsystems.com/pic_disp.php?id=40427&width=800&height=800 - 3DS

 

https://blenderartists.org/forum/showthread.php?438042-Blender-Viewport-Lagging-Using-lt-10-of-Ryzen-7-1700X-CPU świerzutkie nowości - lag na ryzenie, tak myślałem że tak będzie, przypomniało mi się kiedyś jak w komputerze (domowym) włączyłem projekt na phenomie x6 - nie dało się nic zrobić - w pracy była i7 nie pamiętam czy sandy czy jeszcze starsza na 1366, cały projekt śmigał aż miło.

 

Autorze, mam nadzieję że nie czytasz bredni ludzi niewiedzących o czym piszą albo tkwiących w błędzie od dziesięcioleci :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zajmuje się grafika 3d od ponad 10 lat z czego od jakis 5 siedze na 2600k@4.5ghz i jestem super zadowolony. Co prawda bede zmienial platforme ale do samego procesroa jakis wiekszych zarzutow bym nie mial, tymbardziej po tylu latach od premiery. Ryzeny nie sa najgorsze, ale no nie oszukujmy się, operacje "reeltime'owe" beda szybsze na intelu. (co nie znaczy ze ryzen to dno zeby nie popadac w skrajnosci).

 

przyklady

https://img.purch.com/image004-png/o/aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS85LzYvNzE3MDE4L29yaWdpbmFsL2ltYWdlMDA0LnBuZw==

 

https://img.purch.com/image002-png/o/aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS85LzgvNzE3MDIwL29yaWdpbmFsL2ltYWdlMDAyLnBuZw==

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ryzeny mają swoje plusy, ale skoro w tej samej cenie (na razie "teoretycznej") jest coś lepszego do takich zastosowań to wybór jest według mnie prosty :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza slaba poki co dostepnoscią, wadą sa na pewno temperatury. Po skalpie problem znika no ale jednak słabo że trzeba tak ingerować w nowy procek i jakby nie patrzeć tutaj ryzen ma duży plus.(ale nie na tyle duży żebym ja osobiście go kupił :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...