Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

osesek

i5 3570 czy warto wymienić na nowszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy warto zmienić procesor i pewnie płytę i pamięć? Mam i5 3570 bez K, pamięć DDR3 1600 bo na tyle pozwala ten procesor o ile wiem, komputer domowy do wszystkiego w tym do gier ale także do programów graficznych i CAD, renderingi, czasem obróbka video itp ... karta grafiki GTX1060 3GB. Zastanawiam się czy warto wymienić sprzęt, bo nowych procesorów od tamtej pory pojawiło się sporo, pamięć DDR4 chyba też już lepiej działa że tak powiem niż na początku. Na co warto wymienić żeby odczuć wzrost wydajności a nie wydać worka kasy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży wzrost niewielkim kosztem?

Takiej opcji nie ma.

Licz i5-8400 jakieś 850zł, płyta 5 setek, 8-16gb 3000mhz 350-700zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak najważniejszej informacji: jaka płyta główna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie mógłbyś wymienić procesor na i7-3770 ale jedyne co byś zyskał to +100MHz i HT.

Wydajność z dodatkowych wątków odczułbyś głównie w renderingu.

Porównanie stockowego i5-3570(K) z i7-3770(K) w grach możesz zobaczyć w nowym teście i5-8400 na konkurencyjnym portalu.

Twoja płyta nie pozwala na podkręcanie, więc z fabrycznym taktowaniem procesora i RAM-u nic nie zrobisz.

Niestety- porządny upradge = worek kasy do wydania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paw79

możesz podrzucić prywatną wiadomość z tymi porównaniami procesorów? Nie mogę znaleźć.

 

Kiedyś chciałem zamienić na i7 3770, ale myślałem, że inny lepszy da się włożyć. A na co warto zmienić żeby dostało kopa a nie wydawać worka kasy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś chciałem zamienić na i7 3770, ale myślałem, że inny lepszy da się włożyć. A na co warto zmienić żeby dostało kopa a nie wydawać worka kasy?

 

Np. i7 2600 http://allegro.pl/procesor-intel-core-i7-2600-socket-1155-i7003639316.html na pewno będzie zysk w wymagających od cpu grach.

 

i7 3770 minimalnie szybszy, ale ceny jakie widzę....przemilcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paw79

możesz podrzucić prywatną wiadomość z tymi porównaniami procesorów? Nie mogę znaleźć.

 

Kiedyś chciałem zamienić na i7 3770, ale myślałem, że inny lepszy da się włożyć. A na co warto zmienić żeby dostało kopa a nie wydawać worka kasy?

Wysłałem linka na PW.

 

I7-3770 to niemal najmocniejszy procesor który możesz włożyć na swoją płytę (bez możliwości OC wydajniejszy będzie tylko Xeon E3-1280v2 / Xeon E3-1290v2).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kubinek83bb, zmiana na i7 2600 - po sprzedaży swojego CPU koszt około 200zł. Jest to jedyna rozsądna wymiana bez wydawania kupy siana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli zmienić platformę, to jakie są najbardziej opłacalne teraz? Chodzi mi i o podstawkę, i o procesor. Nowe lub nowsze od mojego, duża wydajność a cena nie z kosmosu. DDR4 2400, 2066 i w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniać platformę to od razu i5 8400.

Zmiana platformy by wciąż mieć 4 rdzenie mija się z celem - co najwyżej zostanie na obecnej, i zamiana i5 na i7 przy niewielkiej dopłacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety- po kątem budżetowym obecnie jest dość niekorzystny moment na zmianę platformy:

- ceny pamięci RAM są z kosmosu

- ceny kart graficznych wciąż są wysokie i jest problem z dostępnością wielu modeli

- sztucznie napompowane ceny dysków SSD (TLC w cenie MLC sprzed dwóch lat)

- brak budżetowych płyt pod Coffee Lake- najtańsze płyty Z370 kosztują ~500zł, a najtańsze sensowne ~600zł

 

Potencjalne opcje:

- nowy i5-8400 (~850zł) + nowa płyta Z370 (~600zł) + 8/16GB RAM DDR4 (~350-700zł)

- używany i7-6700/6700K (~800-1000zł) + używana płyta Z170 (~300zł) + 8/16GB RAM DDR4 (~350-700zł)

- używany i7-7700 (~1000zł) + nowa płyta H110 z wgranym BIOS-em pod Kaby Lake (~200zł) + 8/16GB RAM DDR4 (~350-700zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waham się pomiędzy i5 8400 a Ryzen 5 1600x. jak wypadnie cpu+mobo+ddr4 3200 w komplecie, ceny i opłacalność/wydajność. Porzuciłem zmianę na i7 3770 bo ceny bez sensu.

Jakie są pewne płyty do tych procesorów, nie będę kręcił na 99% bo lubię ciszę i chłód. Które pamięci brać pod uwagę?

Procesor to wiadomo - cena, ale płyta to już szereg możliwości, np taka MSI Z270-A PRO będzie ok? Chociaż ja potrzebuję mATX więc może Biostar Z270GT4?

Moduły DDR4 3200 to też sporo możliwości, ja preferuję Cruciala, nie zawiodłem się nigdy, ale jakie są inne sprawdzone tzn bezproblemowe i wydajne, no i trwałe? No i zastanawia mnie jedno, skoro Intel podaje, że pasujące pamięci to 2666, to skąd w testach 3200?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do intela 8 gen. musisz mieć płytę z chipsetem z370

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Z370 czy jeszcze inne jakieś? nie mogę trafić na mATX z pci x4 do mojej karty dźwiękowej, nie bardzo chce mi się zmieniać kartę dźwiękową na pci x1 bo ceny kart wysokie, mam Creative X-Fi Music i wolałbym przy niej pozostać.

Czyli i5 8400 polecacie. Ale jedno mnie dziwi, skoro producent podaje 2,8 bazowy zegar, to dlaczego tu w testach ktoś je robiący podaje 3,6? plus turbo oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko z370

i5 8400 trzyma turbo na wszystkich rdzeniach 3,8ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogę trafić na mATX z pci x4 do mojej karty dźwiękowej

Tobie chyba chodzi o stare PCI, a nie żadne "x4".

Nie ma póki co płyt mikro z tym antykiem. Może coś będzie jak wejdą pozostałe chipsety serii 300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, pci, coś poplątałem. A wejdą lepsze chipsety z serii 300? Czy 370 jest dobry? To może przesiądę się na kartę na PCI x1, ale widzę że są dziwnie drogie i do tego z recenzji wynika że są gorsze do muzyki.

 

Pal licho turbo 3,8, ale bazowy zegar był podany jako 3,6. To mnie zdziwiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z370 jest na chwilę obecną topowy w segmencie mainstream.

Ale do czego Ci lepszy? :E

 

Mówiłem o tańszych wariantach które mają wyjść (H310, B360), które (funkcjonalnie) z punktu widzenia przeciętnego użytkownika nie będą różnić się od droższej "zetki" niczym, poza brakiem możliwości OC (do OC zalicza się też praca pamięci na taktowaniach wyższych niż mówi specyfikacja procesora).

Na tańszych płytach częściej producenci płyt doczepiają PCI.

 

Patrząc na to ile wyszło płyt mATX z PCI na AM4 (coś koło jednej) wybór tutaj pewnie będzie tylko trochę lepszy. No ale będzie, bo pod intelkę zawsze wysrywa się na rynek 3 razy tyle płyt co pod konkurencyjną platformę amd.

Już dużo lepiej brać normalną płytę mATX plus adaptero-konwertero-riser x1->PCI. Oczywiście jeżeli będzie gdzie to wcisnąć.

Jaką masz budę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budy mam różne w domu, od małych mATX po pełne ATX a nawet big tower... ale nie chcę mieć dużej budy raczej. Mam dobrej jakości budę ATX z wieloma wentylatorami itp, ale w sumie wolę mieć mniejszą. Rozmiary budy mnie nie ograniczają. Muszę mieć na tyle szeroką, żeby mi się zmieściło chłodzenie do cpu, ale we wszystkie mi wchodzi. tyle, że zapewne mocowania do chłodzenia na podstawkę od i5 8400 będzie znowu inne, do AMD wszystkie wzajemnie pasowały a z tymi intelowskimi zawsze były jajca.

 

Zastanawia mnie jedno, skoro Intel dał ciała i nie zabezpieczył procesorów i mają tyle dziur, że każdy sobie wejdzie jak chce i uzyska dostęp do danych które powinny być zabezpieczone, dodana łatka - płaszcz ochronny który zabiera 30% wydajności, to reasumując Ryzen 5 1600 który w testach jest wypadający podobnie do i5 8400, teraz ma znaczną przewagę. A nikt nie jest w stanie zagwarantować, że Intel coś poprawi i będzie wydajność na tym samym poziomie co bez tego płaszcza a dane będą bezpieczne. Czy zatem wybór się skończył, i teraz tylko AMD pozostaje? Tym bardziej, że płyty chyba są tańsze i sam procesor symbolicznie też tańszy?

 

EDIT

Tyle, że jak widzę w testach, to np dla samych gier nie ma sensu wymieniać i5 3570 na Ryzena 5 1600, bo 10 klatek więcej nic nie da. no może w grach, gdzie z 40 klatek wskoczy 50-60 to jeszcze by miało sens.

Ludzie sugerują, żeby poczekać na Ryzeny II. Ale dopiero pojawiają się jakieś konstrukcje i pewnie ceny będą wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już jakoś sam będziesz musiał rozwiązać problem dopasowania starych alu-felg od poloneza do nowego samochodu :) (to apropo dźwiękówki PCI)

Z tego co piszesz dochodzę do wniosku, że upgrade'u żadnego nie potrzebujesz. To że obecnemu sprzęciorowi niedługo stuknie 6 lat wcale nie znaczy, że jest antykiem który trzeba wymieniać.

 

tyle, że zapewne mocowania do chłodzenia na podstawkę od i5 8400 będzie znowu inne

Czemu "będzie", skoro ten procesor i socket ("1151v2") już jest?

Mocowanie dla wszystkich socketów 115x jest takie samo.

 

skoro Intel dał ciała i nie zabezpieczył procesorów i mają tyle dziur, że każdy sobie wejdzie jak chce i uzyska dostęp do danych

Stek bzdur powtarzany przez ludzi mających zerowe faktyczne pojęcie o podatnościach o których mowa.

W grach i tak różnice w wydajności zwykle są do zlania, a nawet jeżeli ktoś ma paranoję na punkcie tej różnicy - może łaty w systemie wyłączyć (zamiast blokować aktualizacje jak niektórzy szpece polecajo).

No i przecież AMD jest podatne na spectre - ale jak sami zaręczają, wyeksploitowanie tego jest "trudne" (cokolwiek to znaczy :E )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za nie długo może wyjść nowy bf :P może się liczyć z tym że będzie potrzebował wiecej rdzeni HT ale to nie jest pewne może zostanie dobrze zoptymalizowany pod względem i5 np 4 jajka =D tak czy inaczej ceny za wysokie lepiej poczekać chyba że ma się pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za niedługo będzie intelowe i5 6/12 i i7 8/16 oraz nowe Ryzeny. Ja uważam, że należy posiedzieć jeszcze na obecnym sprzęcie ze względu na ceny RAMu oraz to, że cofee lake i ryzen to sprzęt, który się doczeka znacznie ulepszonych następców (wreszcie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W następnej generacji i5 będzie miał 6R/12W? :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie mnie plotki doszły, bodaj na ITH. Zresztą brzmi to logicznie, bo Intel jeśli zrobi i7 8/16 - a o tym były plotki od razu po wprowadzeniu CFL, że z Z390 przyjdzie i7 8/16 - to będzie do wyboru i5 8/8 lub 6/12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...