Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

sCavi

OC MSI GTX970 przez bios

Rekomendowane odpowiedzi

W msiafterburner jedyne co udało mi się zrobić to +150/+460MHz (core/memory) bez błędów w occt z funkcją ich wykrywania i bez ograniczenia fps.

 

Tak się zastanawiam czy podkręcenie w biosie pozwoliłoby wyciągnąć coś więcej?

Ściągnąłem sobie już nawet MaxwellBios Tweaker i nvflash, zgrałem bios karty na dysk ale średnio ogarniam co gdzie i jak. Widziałem gdzieś na zagranicznym forum poradnik do oc tym sposobem, z tym że tam gościu ustawiał wszystkie wartości na sztywno - jak przy oc procka w trybie fixed - a ja chyba wolałbym żeby karta dostosowywała sobie napięcie do taktowania. No i chciałbym osiągnąć z 1500mhz na rdzeniu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw podkręć ją normalnie i zobacz ile potrafi - do biosu wbija się wartości finalne (chyba, że chcesz tylko boost usunąć, to co innego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłem - +150mhz na rdzeniu i +460mhz na pamięci.

Wszystko wyżej wywala błędy w occt w trybie z wykrywaniem błędów. W grach ani benchmarkach nie widać artefaktów nawet jeśli podbiję trochę mhz do góry, ale też nie grałem na tyle długo żeby to do końca sprawdzić.

 

Jeszcze tylko zapytam, czy podkręcanie w biosie działa na tej samej zasadzie jak podkręcanie programowe?

(Czyli podbijam taktowanie o 50mhz i sprawdzam stabilność - działa - podbijam znowu - nie działa - zwiększam napięcie i sprawdzam znowu kontrolując temperatury?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez bios się nie podkręca karty, bo z każdą zmianą trzeba flashować nowy rom... sprawdź obecne ustawienia i jeśli będą stabilne, wtedy można je wklepać w bios, chociaż moim zdaniem, przy takim czymś, trzeba od razu pozbyć się trybu boost - tak, żeby grzebanie w biosie miało jakikolwiek sens + standardowe podniesienie power limitu

 

można jeszcze dowoltować kartę, ale w przypadku Twojej będzie to chyba tylko kosmetyczna zmiana (programowo możesz podnieść napięcie (bodaj) do 1.26v - edycja biosu pozwala uzyskać 1.27, więc kokosów nie będzie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie power limitu daje jakieś korzyści? Wyższe taktowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

power limit się zwiększa po to, żeby karta ew. nie zbijała zegarów - co po części może mieć wpływ na stabilność oc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie power limitu daje jakieś korzyści? Wyższe taktowania?

Zwiększenie powerlimitu może dać sporo szczególnie w momentach kiedy już brakuje mocy przy pełnym obciążeniu, najpierw to w ogóle zobacz na wykresach czy karta przypadkiem nie dobija do końca power limitu bo moja po lekkim oc (z power limit na 110% czyli max ile mogłem dać bez modyfikowania biosu) i tak throtlowała nie osiągając pod pełnym obciążeniem maksymalnych zegarów z oc przez wyczerpany power limit. W moim przypadku zmieniłem minimalną wartość taktowania rdzenia pod obciążeniem i trochę napięcia, żeby karta mogła wejść na wyższe CLK. Ogólnie polecam lekturę tego: http://www.overclock.net/t/1522651/disable-boost-and-bake-in-max-game-stable-clocks-for-maxwell i tego http://forum.benchmark.pl/topic/177840-jak-flaszowac-karty-maxwell-gtx-970980-%E2%80%93-poradnik/. Przeczytaj, a dopiero później próbuj modyfikacji i wgrywania własnego biosu, przy wgrywaniu pamiętaj, żeby podpiąć się pod odpowiednie DVI, żeby nie nadpisać zapasowego biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przeczytam to sobie na spokojnie jak będę miał chwile.

 

Generalnie zauważyłem coś dziwnego. Po podkręceniu karty wyżej niż +150/+460 czasami przy włączaniu komputera nie załącza mi się ekran. Mimo że w grach póki co nie widać artefaktów ani żadnych błędów. Dopiero reset komputera pomaga. Dlaczego tak sie dzieje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przeczytam to sobie na spokojnie jak będę miał chwile.

 

Generalnie zauważyłem coś dziwnego. Po podkręceniu karty wyżej niż +150/+460 czasami przy włączaniu komputera nie załącza mi się ekran. Mimo że w grach póki co nie widać artefaktów ani żadnych błędów. Dopiero reset komputera pomaga. Dlaczego tak sie dzieje?

 

Karta moze miec zbyt niskie napiecie. Pogoogluj mod Der8auera dla gtx 970 itp. Kupujesz liquid metal za 33zl, taki, jak popularne thermalgrizzly uzywane masowo do skalpowania CPU i umieszczasz po kropelce na 2 kondensatorach odpowiedzialnych za Power Target Limit. Karta ma w pelni odblokowany target do 125% i chodzi stabilnie na napieciach 1600/8200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kiedy kondensatory odpowiadają za power limit?szczerbaty.gif po za tym bezsens, skoro można edytować bios

 

Mój link

Od kiedy to można użyć wyszukiwarki google? szczerbaty.gif

vIwYezt.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę z angielskim masz spore trudności - sprawdź sobie w słowniku, co oznacza słowo "resistors"... jak pisałem, bezsens - taka zabawa ma sens przy fizycznej modyfikacji w napięcie karty (i na takich, gdzie nie można edytować biosu np. pascal)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę z angielskim masz spore trudności - sprawdź sobie w słowniku, co oznacza słowo "resistors"... jak pisałem, bezsens - taka zabawa ma sens przy fizycznej modyfikacji w napięcie karty (i na takich, gdzie nie można edytować biosu np. pascal)

 

 

A chciałem byc miły i wkleić link z cytatem, by ktoś kto tu wejdzie doczytał sobie jaka jest prawda gdzieś między tym czymś co masz do powiedzenia. No to jaka jest różnica między bios modem a kropelka cieklego metalu pod kątem Oc tych kart, wypowiedź sie.

U mnie to jest skok z 1550mhz na rdzeniu vs 1620mhz. Dla pamięci z+180mhz do +330mhz. Fakt6cznie bezsens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie robiła prawie 1700... zdejmij blok z karty i załóż fabryczne chłodzenie - zobaczysz, ile z tych zegarów zostanieszczerbaty.gif do oc na powietrzu wystarczy modyfikacja biosu

 

ps. sprawdziłeś znaczenie słowa "resistors"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze zapytam, mam dokładnie tą kartę https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-970-gaming-4gb-ddr5-256-bit-dp-hdmi-2x-dvi-gtx-970-gaming-4g-649152/

na tej stronie: https://www.techpowerup.com/vgabios/?architecture=NVIDIA&manufacturer=MSI&model=GTX+970&interface=&memType=&memSize=&since=2+years+ago zauważyłem że jest nowy bios do mojej karty (o ile dobrze patrzę) o numerze - 84.04.84.00.29

Mój bios wg GPU-Z to 84.04.36.00.F1.

 

Dobrze patrzę? Przy wrzuceniu nowego biosu do karty mógłbym od razu podnieść power limit i spróbować oc

 

 

@edit

w przypadku wgrywania nowego biosu musze mieć monitor podpięty do wejscia dvi-i a drugi monitor? Mogę mieć podpięty do displayportu czy muszę do zintegrowanej?

 

@edit

przy zgrywaniu biosu muszę mieć również podpięty monitor do dvi-i?

 

Na tej stronie http://forum.benchmark.pl/topic/177840-jak-flaszowac-karty-maxwell-gtx-970980-%E2%80%93-poradnik/ jest napisane że za power limit w msi afterburner odpowiadają pierwsze 3 linijki w zakładce Power Table czyli TDP i ja tam mam max 100% - 250000. Natomiast kilka linijek niżej jest Power Target i tam mam ustawione 110% - 220000 co pokrywa się z msi afterburnerem bo tam też mam 110% max power limitu. To jak to w końcu jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co chcesz wgrywać bios z tpu? bo ma wyższy numerek?szczerbaty.gif edytujesz własny bios

 

co do reszty, to w poście #7, obok bzdur o dvi, masz jeszcze dwa przydatne linki - zapoznaj się z nimi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że aktualizuje się bios, jak wyjdzie nowszy :D

 

Zapoznałem się z tematem na benchmarku i gościu tam pisze że to TDP jest odpowiedzialny za suwak w msi afterburner, co nie pokrywa się z różnymi filmikami na yt, gdzie goście mówią o podwyższeniu power limitu, dlatego pytam jak to dokładnie jest.

 

Bzdur o dvi?

 

Natomiast gościu z overclock.net pisze żeby skopiować wartość max z TDP do Power limitu co daje w power limicie 125% max i tak ma być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdp to jedno, a power limit to drugie - w przypadku tego msi możesz śmiało podnieść oba do 300w (oczywiście ta karta nie wciągnie tyle prądu przy "domowym" oc)

 

co do dvi - to Twoja karta ma tylko jeden bios, to o czym jest mowa w poście#7 dot. kart gigabajta

 

edit. obowiązkowo zrób kopię fabrycznego biosuexclamation.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się ani jednym ani drugim sposobem. Wyskakuje błąd

ERROR: No longer supports WoW64 flasher

 

@edit

 

dobra zrobiłem przez nvflash64 -6 GM204.rom i wyskakuje

 

ERROR: Invalid firmware image detected.

 

@edit2

oo działa, ściągnałem inny nvflash i się zrobiło. Chyba. Przynajmniej w msi afterburner suwak jest na 125% max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko jeszcze, za co odpowiada "Max Table Clock" w zakładce Boost Table? Mam tam 1455,5Mhz. Zmiana tego coś daje?

 

@edit

i czy podniesienie napięcia powyżej 1,26v coś da w kwesti oc?

Teraz mam max 1,256v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...