Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Laston

Domowy internet netia VPN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zapytać czy w takiej sieci - Netia, VDSL - jest możliwość uruchomienia VPN, tak żebym mógł połączyć się poza domem. Aktualnie jako router posiadam Netia Spota. Co musiałbym zrobić i co dokupić żeby coś takiego było wykonalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wnioskuję, że chcesz używając VPN podłączyć się zdalnie do sieci domowej będąc poza domem. Jeśli tak, to:

Po pierwsze musisz mieć publiczny (z którego w danym momencie korzystasz tylko Ty) adres IP na interfejsie Netia Spota. Druga kwestia to możliwość przekierowania portu(ów) na routerze brzegowym (Netia Spot powinien to ogarnąć). Po trzecie potrzebujesz urządzenia które by oferowało usługę VPN (Neta Spot raczej tego nie oferuje). Potrzebujesz więc jakiś komputer (mikrokomputer), który będzie pracował 24h na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. IP zewnętrzny jest ale nie stały - to chyba da się załatwić no-ip czy czymś w ten deseń? Myślałem, że będzie trzeba wymienić router albo nie wiem podłączyć drugi. Na RPi da radę coś takiego obsłużyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router powinien obsługiwać dynamiczny dns może ma jakąś autokonfiguracje. Na no-ip robisz sobię domenę, i potem w routerze ustawiasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..]Na RPi da radę coś takiego obsłużyć?

Jak najbardziej. Sam mam tak u siebie zrobione. No-IP też mi malina ogarnia, jest skrypt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej. Sam mam tak u siebie zrobione. No-IP też mi malina ogarnia, jest skrypt.

 

 

Na Rpi to nawet LEDE (OpenWRT) da się postawić :E. Ale oczywiście nie jest to konieczne.

 

Wracając do pytania autora wątku. Osobiście polecam OpenVPN bo najmniej jest wymagający co do portów i netu. Posiedzisz kilka dni i elegancko wszystko obczaisz (tyko się nie zniechęcaj od razu). Konkretne pytania możesz mi zadać ale podstawy obczaj sam. Trzeba się zastanowić czy tunel ma być warstwy drugiej (TAP, jakbyś miał spięty LAN na switchu, działają multicasty, DLNA itp. usługi) czy wystarczy zrobić TUN czyli warstwa 3, routing IP (nie ma ruchu broadcastów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LEDE (OpenWRT) to można nawet postawić jako Wirtualna Maszyna na swoim komputerze domowym (x86).

Również polecam OpenVPN. Na początek HOWTO, tutorial z instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LEDE (OpenWRT) to można nawet postawić jako Wirtualna Maszyna na swoim komputerze domowym (x86).

Również polecam OpenVPN. Na początek HOWTO, tutorial z instalacji.

 

Linki te co i ja polecam ale w tym tutorialu jest jedna mina dla początkujących. Jak masz taki zapis skryptu np:

 

cat ${BASE_CONFIG} \

<(echo -e '<ca>') \

${KEY_DIR}/ca.crt \

<(echo -e '</ca>\n<cert>') \

${KEY_DIR}/${1}.crt \

<(echo -e '</cert>\n<key>') \

${KEY_DIR}/${1}.key \

<(echo -e '</key>\n<tls-auth>') \

${KEY_DIR}/ta.key \

<(echo -e '</tls-auth>') \

> ${OUTPUT_DIR}/${1}.ovpn

 

 

to trzeba wiedzieć że to nie ma tak wyglądać w pliku tylko trzeba wywalić znaki na końcu wierszy "\" i dać całe polecenie jednym ciągiem czyli cat ${BASE_CONFIG} < (echo -e '<ca>') ${KEY_DIR}/ca.crt (.. itd...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to jak wtedy fizycznie to podłączyć? Cały ruch ma przechodzić przez RPi czy malina ma gdzieś obok stać. Bo trochę nie ogarniam tej koncepcji :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwierasz port na swoich routerze brzegowym. Klient VPN łączy się z adresem zewnętrznym routera na porcie z usługą (w tym wypadku na RPi) i wchodzi do sieci przez interfejs RPi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowy port dla OpenVPN do 1194 i protokół UDP. Ale to wszystko można zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko czy uda mi się otworzyć port na tym głupim routerze. Miałem już problem z grami online i podawanie mu zakresu portów na niewiele się zdało ostatecznie komputer stacjonarny musiałem ustawić w DMZ - dopiero wtedy miałem "otwarty NAT". Ale spoko pobawię się jak wrócę do domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko czy uda mi się otworzyć port na tym głupim routerze. Miałem już problem z grami online i podawanie mu zakresu portów na niewiele się zdało ostatecznie komputer stacjonarny musiałem ustawić w DMZ - dopiero wtedy miałem "otwarty NAT". Ale spoko pobawię się jak wrócę do domu.

 

Zazwyczaj aby przekierowanie portów działało musisz ustawić IP urządzenia ręcznie na stałe, najlepiej poza zakresem dhcp routera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. Przeszedłem cały tutorial ale musiałem coś pogmatwać bo niby telefon twierdzi, że się połączył ale nie widać żeby miał dostęp do zasobów.

Portów oczywiście nie udało mi się otworzyć, musiałem dać rpi jako dmz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. Przeszedłem cały tutorial ale musiałem coś pogmatwać bo niby telefon twierdzi, że się połączył ale nie widać żeby miał dostęp do zasobów.

Portów oczywiście nie udało mi się otworzyć, musiałem dać rpi jako dmz.

 

Jak połączył to brawo, nie jest źle ;) Interface TUN? Trzeba zrobić dwie rzeczy. W konfiguracji servera dodaj wpis: push "route [networkID] [maska]", czyli np. push "route 192.168.1.0 255.255.255.0" gdzie ten Network ID to twoja sieć gdzie chcesz buszować.

 

Druga sprawa to trzeba dodać routing na kompie gdzie masz odpalonego klienta. Teraz utworzył ci wirtualny interface i dał adres np. 10.10.10.6/30 czyli brame byś miał 10.10.10.5 czyli routing w windows z prawami admina dodajesz tak:

 

route ADD 192.168.1.0 MASK 255.255.255.0 10.10.10.5

 

To przykład, musisz dopasować pod siebie. Bez tych dwóch ruchów powinieneś widzieć i pingować tylko Rpi (i to pod adresem dla przykładu powyżej np. 10.10.10.1)

 

Edit:Rpi jako DMZ to może jeszcze poczytaj potem jak to zabezpieczyć bo standardowo to masakra, już cię boty namierzyły że ssh masz wystawione ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit:Rpi jako DMZ to może jeszcze poczytaj potem jak to zabezpieczyć bo standardowo to masakra, już cię boty namierzyły że ssh masz wystawione ;)

Po pierwsze zmiana hasła na użytkownika pi (chociaż patrząc po logach próby logowania się na tego użytkownika są sporadyczne, zdecydowanie częściej jest root), po drugie wyłączenie logowania się po haśle i ustawienie logowania po kluczu. A na koniec instalacja Fail2ban. U mnie po 15 dniach mam:

Uptime.............: 15 days, 14h
Fail2ban count.....: 850

850 permanentnie zbanowanych adresów IP.

Edit: Jednak zdecydowanie więcej było prób logowania na użytkownika pi niż root:

ubuntu 11
service 12
support 12
student 16
test 159
admin 301
root 526
a 1435
log 1435
pi 1435
sp 1435
us 1435
user 1435

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak połączył to brawo, nie jest źle ;) Interface TUN? Trzeba zrobić dwie rzeczy. W konfiguracji servera dodaj wpis: push "route [networkID] [maska]", czyli np. push "route 192.168.1.0 255.255.255.0" gdzie ten Network ID to twoja sieć gdzie chcesz buszować.

 

Druga sprawa to trzeba dodać routing na kompie gdzie masz odpalonego klienta. Teraz utworzył ci wirtualny interface i dał adres np. 10.10.10.6/30 czyli brame byś miał 10.10.10.5 czyli routing w windows z prawami admina dodajesz tak:

 

route ADD 192.168.1.0 MASK 255.255.255.0 10.10.10.5

 

To przykład, musisz dopasować pod siebie. Bez tych dwóch ruchów powinieneś widzieć i pingować tylko Rpi (i to pod adresem dla przykładu powyżej np. 10.10.10.1)

 

Edit:Rpi jako DMZ to może jeszcze poczytaj potem jak to zabezpieczyć bo standardowo to masakra, już cię boty namierzyły że ssh masz wystawione ;)

 

Tak, chyba to jest interfejs TUN, a przynajmniej się nazywa tun0 :D A jak ustawić ten routing np. na Androidzie?

A tak w ogóle to powiedźcie mi jak poprawnie otworzyć te porty bo zostawienie w jakiejkolwiek formie RPi na DMZ mi się nie widzi. Niby dałem port UDP 1194 -> 1194 ale nie dało się połączyć z zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chyba to jest interfejs TUN, a przynajmniej się nazywa tun0 :D A jak ustawić ten routing np. na Androidzie?

A tak w ogóle to powiedźcie mi jak poprawnie otworzyć te porty bo zostawienie w jakiejkolwiek formie RPi na DMZ mi się nie widzi. Niby dałem port UDP 1194 -> 1194 ale nie dało się połączyć z zewnątrz.

 

 

Dałes Rpi stałe IP poza zakresem dhcp routera? Jeśli tak to musi działać chyba że ten router jaja sobie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laston, rozumiem że z portami działasz jak np. na

(przykładowy pierwszy link z googla)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem to wszystko od nowa bo nie wiem czy ktoś już przez cały dzień nie zdążył mi się wbić na malinkę (hasło do użytkownika pi zmieniało się z każdym rebootem!?).

Teraz niestety już się nie łączy. Ani androidowy, ani windowsowy klient nie potrafi przerobić pliku .ovpn - krzyczy coś o certyfikaty mimo, że są w tym pliku.

 

 

post-168905-15082663565839_thumb.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to ja bym zaorał malinę, zainstalował od nowa OpenVPN, wygenerował nowe pliki konfiguracyjne, wraz z certyfikatami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to ja bym zaorał malinę, zainstalował od nowa OpenVPN, wygenerował nowe pliki konfiguracyjne, wraz z certyfikatami...

 

No dokładnie, jak zaorał maline to i certyfikaty do wymiany. No niestety trzeba bardzo uważać jak się wystawia sprzęt do netu. Osobiście nie mam wystarczającej wiedzy by wystawić maszynę linuxową taką jak Rpi. Ten router to jakiś żart że nie ma forwardingu. Może UPnP zadziała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dalej będziesz stawiał Malinę w DMZ to zanim zaczniesz stawiać VPN zacznij od:

- czysta instalacja Maliny

- zmiana hasła na koncie pi

- konfiguracja SSH: np zmiana portu na np 222 (na pewno nie zaszkodzi), dodanie w konfigu /etc/ssh/sshd_config "AllowUsers pi@192.168.0.* pi@xxx.xxx.xxx.*" (odblokowanie logowania na użytkownika pi z sieci 192.168.0.0/24, jeśli masz inną to wstawiasz swoją, drugi adres to logowanie np ze smartfona czy z pracy, można ograniczać do podsieci (możesz dodawać kolejne adresy czy inne loginy) - reszta się będzie odbijała)

- instalacja Fail2ban

- instalacja firawall, otworzenie tylko portów 22 (lub innego) oraz 1194

I dopiero teraz instalacja OpenVPN.

 

I jak to ogarniesz z grubsza, to można pomyśleć o logowaniu do Maliny za pomocą klucza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Model ASUS TUF Gaming , o którym wspominasz jest to fajnie prezentujący się 27 calowy monitor IPS 2K (2560 x 1440) z natywnie 240 Hz, po OC 260Hz (1ms) dodatkowo pokrycie barw DCI-P3 wynosi 90 % więc monitor zapewni dobrą jakość i wyrazistość a obraz będzie płynny i przyjemny. Niektóre gry wykorzystują HDR więc z tym monitorem również można skorzystać z tej funkcji. Według mnie plusem jest też jasność na poziomie 400 nitów oraz technologie synchronizacji FreeSync i G-Sync (dla amd i nvidia).  Oczywiście są też tańsze modele z rozdzielczością 2K 240Hz patrz Lenovo Legion z lepszym pokryciem bartw DCI-P3 95% i z funkcją PIVOT - aby móc dostosować sobie wysokość i kąt pochylenia monitora do swoich potrzeb.
    • Chociaż faktycznie, niezawarcie umowy o produkcji w Polsce plus offset to wina Plaszczaka który brał wszystko z półki. Z samolotami bez uzbrojenia też się popisał, więc pewnie MON odkręca wszystko i spróbuje podpisać offset + produkcję w ostatniej umowie. Czemu się nie dało w drugiej? A no Plaszczak to Plaszczak co tutaj więcej dodawać.   Jak podpisywać umowy z Niemcami potrafią Czesi którzy w Europie mniej znaczą niż Polska ale jednak potrafią negocjować. Pomysł żeby brać pociski z Korei jako lewar na Niemcy nawet nie skomentuję, bo to poziom debila mógł wymyślić. 
    • Przede wszystkim to przynajmniej moim zdaniem zmiana bez sensu. Co do OC to jest to poblokowany CPU (coś jak non k u intela), więc tylko UV  
    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W.  
    • Zamierzam przesiąść się z 13700kf na 7800x3d i chciałbym go posadzić na dobrej płycie x670e w rozsądnej cenie, używki też wchodzą w grę, co byście polecili powiedzmy do kwoty 1500 zł im mniej tym lepiej. Nie śledziłem wątku więc nie wiem jak z oc wyżej wymienionego procka, mocno wyżyłowany czy mozna go jeszcze podkręcić czy lepiej iść w UV? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...