Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pablo84olek

Rozdzielczość 2k tylko przy 30Hz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, nie wiem czy w dobrym dziale piszę ale jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość.Mam problem z ustawieniem odświeżania 60Hz przy rozdzielczości 25600x1440 pikseli. Komputer podlączony do telewizora Samsung.Przy full Hd mogę ustawić odswieżanie na 60Hz, przy 4k również a przy 2k mogę jedynie 30Hz. Czym to jest spowodowane? Gram sporo i przy full Hd komputer ma duży zapas mocy,przy 4k już trochę klatek brakuje, wiadomo.Chciałbym więc pograć w 2K ale nie da się ustawić odświeżania na 60Hz przy takiej rozdzielczości. Nadmienię że telewizor jest bardzo dobry ponieważ kosztował prawie 7 tys zł, kupiony ponad rok temu.

 

Model Tv: Samsung UE55HU7200

 

 

Dane techniczne komputera:

procesor i7 6700K

Karta graficzna Geforce GTX980 4GB ram

płyta głowna MSI Z170

 

Dziekuję wszystkim z góry za pomoc i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem jak kolega wyzej podpowiadał czyli wymusić sztucznie odświeżanie 60Hz przy 2k, niby test się udał, dodałem taki profil, pojawiło się utęsknione 256x1440 60Hz na liście do wyboru, ustawiłem ,biorę pilot od tv ,sprawdzam sygnał a tam 1920x1080 60Hz mimo że wybrane 2560x1440 60Hz.Kabel jest raczej ok bo kosztował prawei 100zł i jest markowy, pisze na nim HDMI HIGH SPEED czyli obsługuje 4Kbez problemu. Nie mam pomysłu już....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wprawdzie troche inna sytuacja ale tak dla zasady napisze.sasiadka kiedys kupila laptopa i trzeba bylo to podlaczyc pod jakis gown... tv z monitorem szajsung 22 cale cos takiego.rozdzielczosc full hd i 30hz pamietam jak dzis co ja juz qr... tam nie robilem :E a wystarczylo tak jak kolega wyzej ustawic w tym czyms szajsunga hdmi z jakas opcja i 60hz sie objawilo.z kabelkami tez roznie bywa z tymi drogimi jak i z tymi tanszymi dla zasady jak nic nie zadziala pozycz obojetnie jaki i sprawdz bedziesz mial pewnosc ze to nie kabel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego jedna zasada

Jak coś kosztuje x złotych to nie musi znaczyć że jest dobre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że nie musi być dobre. W Tv po Waszych odpowiedziach właczyłem funkcę HDMI ULTRA HD COLOR. W podpowiedzi pisze tam że ten trub jest zoptyamlizowany pod kątem Ultra HD 50p/60p. Włączylem ten tryb i brak obrazu wogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. jaki masz kabel?

2. jakie wejście hmdi ma TV (może obsługiwać wyższe rozdz jedynie w 30klatkach)

3. nie wiem gdzie i kiedy kupowałeś ten TV ale to nie TV za 7k a za 5K i to trochę przepłacone :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Nie pamiętam dokładnie producenta ale kosztował prawie 100zł , obsługuje 4k 60Hz to czemu nie miałby

obsługiwac 2k? Gram w gry w 4k i nie ma problemu, jest 60 Hz wtedy.

 

2. HDMI 2.0 / HDCP2.2.

 

3. Rtv Euro AGd , cena 6499 zł. Może to już być półtora roku temu gdzieś, czas szybko leci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli twój telewizor nie obsługuje skalowania z QHD do 4K przy 60 Hz to możesz w ustawieniach NVidia wybrać skalowanie za pomocą GPU.

 

Możesz jeszcze spróbować zmienić ustawienia telewizora, żeby wyłączyć dodatkowe przetwarzanie obrazu. Ja mam telewizor FullHD więc nie gwarantuję, że to zadziała. Pilotem wybierz źródło, wciśnij Tools i wybierz zmiana nazwy i ustaw PC. To nie tylko zmienia nazwę ale też inne ustawienia. Może po przełączeniu w ten tryb będzie działać 2560 x 1440 @ 60 Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego, próbowalem w ustawieniach nVidia zmienić, nie da się, nawet jak stworzę na siłę 2560x1440 60Hz to i tak tv pokazuje Full HD, ze źródłem też próbowałem, czy wybrany profil ogólny czy PC to nie da się ustawić QHd 60 Hz a jedynie 30Hz, oczywiście po przypisaniu w TV profilu PC widzę zmiany w sensie takim że w tv pojawiają się nowe opcje trybu obrazu, tzn standardowy i zabawa jest tylko, natomiast podczas gdy jest wybrany tryb ogólny w TV to trybów jest 4. Widać że TV reaguje na przypisanie jako źródła PC lecz jak 60Hz przy QHd nie było tak nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwijam listę dostępnych rozdzielczości to zauważyłem że pomiędzy full HD a 4k wszystkie inne mają maksymalne odświeżanie 30Hz. Tylko pełne Full HD oraz 4k mają po 60Hz oraz niektóre rozdzielczości poniżej Full HD.

 

Może po prostu TV nie ma możliwości skalowania do pośrednich rozdzielczości przy 60Hz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego, próbowalem w ustawieniach nVidia zmienić, nie da się, nawet jak stworzę na siłę 2560x1440 60Hz to i tak tv pokazuje Full HD, ...

Mi nie chodziło o to żebyś dodawał nową rozdzielczość. Ja w pracy mam zainstalowane stare sterowniki i nie pamiętam, czy w nowych ustawienia wyglądają tak samo. Skalowanie mogę zmienić w Wyświetlanie, Dostosuj rozmiar i pozycję pulpitu. Jak wybierzesz skalowanie za pomocą GPU to jak wybierzesz w grze rozdzielczość inną niż natywna rozdzielczość telewizora (czyli 4K) to karta przeskaluje obraz a na wyjściu będzie zawsze 4K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, aczkolwiek nie znam tego modelu TV, a to też może być problem, ale to raczej mało prawdopodobne(sprawdź czy masz aktualne firmware w TV). W moim samsungu mam 8 opcji ustawienia Hz od 23 do 60. Działają w każdej rozdziałce.

 

Ogólnie HDMI UHD powinieneś mieć włączone podczas pracy z PC, jeśli pojawia się czarny ekran po włączeniu to miałem tak na za długich kablach, które nie dawały rady z przepustowością i nie ma tu reguły czy kabel za 100 czy 1000pln. Aczkolwiek nie ma to wpływu na rozdzielczość i Hz, powinno działać i z tym i z tym.

 

W sterach nvidi pobaw się formatami koloru RGB, YCbCr 4:2:2 etc.do tego zmniejsz bpc kolorów i sprawdź.

 

Inna opcja odpal TV w 4k@60fps i spróbuj zmienić rozdzielczość i Hz w grze ja tak przeważnie robię.

 

No i oczywiście sprawdzałeś na innych/nowszych sterach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przelaczylem skalowanie na gpu ale to nic nie daje, sterowniki najnowsze, kilka dni temu zainstalowane, na wcześniejszych było to samo. Podczas gry chcąc zmienić rozdzielczość to też przy QHd jest jedynie max 30Hz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś wersję oprogramowania/firmware w twoim TV jeśli jakimś sposobem automatycznie ci się nie aktualizowało to możesz mieć jakieś stare, gdzie czasami bywa, że w pierwszych wersjach nie ma pełnej funkcjonalności. Z tego co widzę najnowsze to 1160.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wersja oprogramowania jest ostania, nie jestem laikiem w elektronice więc dbam o aktualizacje,z wieloma rzeczami sobie poradziłem ale z tym nie mogę ehh

 

Może rzeczywiście nie da się w TV skalowac żeby przy 2560x1440 było 60Hz tylko że nigdzie takich informacji nie ma..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało popularny tv i na necie mało o nim. Spróbuj na jakichś forach związanych z TV, np. HDTV polska czy jakichś zagranicznych, znajdź jakiegoś posiadacza tego TV i poproś aby sprawdził czy mu działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie też jest kilka możliwosći jak piszesz, od 23 Hz do nawet 75Hz przy 648x480 oraz 800x60, jak mówię pomiędzy pełnym full Hd a 4K max odświeżanie to 30 Hz na wszystkich pośrednich rozdzielczościach, dziwne ale prawdziwe.Ty masz Tv podpietego pod Pc rozumiem i nie masz takiego problemu.Podejrzewam że to wina raczej sprzętowa Tv bo raczej nie Geforce GTX980. Wiesz może co to jest za opcja HDMI UHD COLOR w opcjach ustwień obraz Tv? jak ją załączeto czarny ekran, brak sygnału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak nawet teraz siedzę przy TV. Wszystko działa, ale ja mam js8090(odpowiednik js8500)

 

UHD color to lepsze i wyraźniejsze kolory

 

"Uzyskanie wyraźnych kolorowych czcionek nie stanowi najmniejszego problemu. By wyświetlić pełną chrome 4:4:4 wystarczy włączyć tylko funkcję „HDMI UHD Color”. Telewizor automatycznie przechodzi w tryb PC po wykryciu sygnału 3840x2160p60 z próbkowaniem 4:4:4 lub RGB"

 

Przy 60hz w 4k działa z 8bit i wykorzystuje przy tym prawie całą przepustowość kabla HDMI. Czarny ekran często wyskakuje jeśli kabel nie daje rady bo przy chroma 4:4:4 wymaga 17.86Gbps gdzie HDMI 2.0 ma maxa 18Gbps.

 

Aczkolwiek powinno działać w 4k 30Hz bo wtedy wymagana przepustowość znacznie spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...