Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Windfaker

Jak sprawdzić sprawność karty graficznej.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,jak sprawdzić kartę graficzną czy jest w 100% sprawna? bo przy pewnej grze bez przerwy mam crashe a po nich blue screen,słyszałem że może to też być wina zasilacza ale najpierw chcę kartę graficzną sprawdzić,tylko prosze was o wytłumaczenie mi tego jak chłopu z wioski,bo nie znam się na raportach itp więc bardzo dokładnie proszę mi opisać krok po kroku,dziękuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Furmark nadaje się jedynie do palenia kart, nie do testowania stabilności.

Ja polecam Superposition oraz Wiedźmina 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw czyścisz sterowniki w trybie awaryjnym za użyciem najnowszej wersji programu Display Driver Uninstaller i po restarcie instalujesz najnowsze pobrane ze strony producenta karty graficznej Nvidii/AMD i do innych podzespołów jak np. chipsetu, lan, WAN, karty dźwiękowej/muzycznej itd. ze strony producenta pod dokładny model płyty głównej lub innego dodatkowego komponentu. Aby wykluczyć ewentualne problemu z błędnymi ustawieniami biosu/UEFI lub o/c najlepiej przywrócić ustawienia standardowe, robi się to po wejściu do biosu/uefi i wyborze opcji (Load Setup Default/Optimized Default), po czym zapisujesz ustawienia. Warto też zrobić aktualizację biosu/uefi płyty głównej do najnowszej dostępnej wersji.

Następnie testujesz kartę w grach lub benchmarkach graficznych. Jeśli masz grę, która najczęściej powoduje problemy to jest to dobry tester stabilności, ewentualnie możesz jeszcze potwierdzić problem kilku-godzinnym testem w benchmarku jak np. Unigine Heaven, Superposition Benchmark, Stone Giant, Catzilla czy jakimś nowszym 3D Marku itd. W benchmarkach w głównej mierze jest obciążona karta graficzna, w mniejszym stopniu procesor w porównaniu do gry. Dlatego jeśli w benchmarkach problem nie wystąpi to może on leżeć po stronie procesora, pamięci ram lub zasilacza. Nawet jak w samym benchmarku graficznych problem się powtórzy to nie można wykluczyć innych komponentów, dlatego należy też zweryfikować ich stabilność.

Warto najpierw sprawdzić pamięci ram w programie Memtest86+ podczas rozruchu komputera, by to zrobić należy uruchomić instalacje programu dla pamięci USB lub utworzyć bootowalny napęd cd/dvd. Potwierdzenie braku błędów pamięci masz dopiero po ok. 5 cyklach testu pamięci po 100%. Dopiero po wykluczeniu pamięci ram można zweryfikować stabilność samego procesora w kilkugodzinny teście w programie Prime95 lub OCCT w zakładce CPU:OCCT.

Sprawdzenie stabilności zasilacza można przeprowadzić uruchamiając jeden z benchmarków graficznych wraz z testerem stabilności procesora jak np. Prime95 lub bez benchmarka graficznego tylko za użyciem opcji Power Supply w programie OCCT. Problem z zasilaczem najczęściej objawia się natychmiastowym restartem (bez bluescreena) lub wyłączeniem komputera, zwykle nawet po kilkominutowym teście ale warto zostawić test na kilka godzin, by upewnić się co do stabilności zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam do od siebie, ze kod bledu bluescreen oraz potencjalny sterownik ktory spowodowal problem - mozna znalezc w podgladzie dziennika zdarzen w systemie

Jesli blad aplikacji - szukaj w sekcji aplikacje (crashe gier)

Natomiast bluescreen szukaj w sekcji "system"

Do bluescreen mozna jeszcze uzyc programu "WhoCrashed"

 

I jeszcze takie pytanie - blue screen nastepuje w trakcie gry czy pierw wywala gre, widzisz pulpit a dopiero potem za jakis czas bluescreen ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam do od siebie, ze kod bledu bluescreen oraz potencjalny sterownik ktory spowodowal problem - mozna znalezc w podgladzie dziennika zdarzen w systemie

Jesli blad aplikacji - szukaj w sekcji aplikacje (crashe gier)

Natomiast bluescreen szukaj w sekcji "system"

Do bluescreen mozna jeszcze uzyc programu "WhoCrashed"

 

I jeszcze takie pytanie - blue screen nastepuje w trakcie gry czy pierw wywala gre, widzisz pulpit a dopiero potem za jakis czas bluescreen ?

Gram gram czasami 10 minut i crash czasami po 6 godzin ale najczęściej po 10-60 min wywala na takiej zasadzie że pierw gra wlg przestaje odpowiadać po chwili wywala mi crash z błędu gry ustawienia karty grqaficznej wgl nie dzialają znaczy nie moge wtedy nic zmienic ani nic jak by wgl przestala odpowiadać i aha mam chłodzenia na 100% i przy każdym zacinaniu się gry jak pisałem wyżej samo spada chłodzenie do "domyślnego" poziomu wlg cale ustawienia karty mi się resetują od nowa no i po kilku chwila blue screen on się nie wyłącza od razu tutaj ma co do tej pory udalo mi się ustalić usunąłem sterowniki programem DDU,i wgrałem nowe tutaj linki do błędów

 

To jest z programu blue scrren,do odtwarzania raportów PO błędzie blue scren- https://imgur.com/a/X2ndv

 

To z gry zaraz po crashu jeszcze przed blue screen- https://imgur.com/a/Up1rJ

 

A na blue screenie błąd jest taki- STOP 0x00000116

 

Ps.tak widzę pulpit ale i tak blue screen wchodzi bez znaczenia czy czekam czy też nie.

 

Najpierw czyścisz sterowniki w trybie awaryjnym za użyciem najnowszej wersji programu Display Driver Uninstaller i po restarcie instalujesz najnowsze pobrane ze strony producenta karty graficznej Nvidii/AMD i do innych podzespołów jak np. chipsetu, lan, WAN, karty dźwiękowej/muzycznej itd. ze strony producenta pod dokładny model płyty głównej lub innego dodatkowego komponentu. Aby wykluczyć ewentualne problemu z błędnymi ustawieniami biosu/UEFI lub o/c najlepiej przywrócić ustawienia standardowe, robi się to po wejściu do biosu/uefi i wyborze opcji (Load Setup Default/Optimized Default), po czym zapisujesz ustawienia. Warto też zrobić aktualizację biosu/uefi płyty głównej do najnowszej dostępnej wersji.

Następnie testujesz kartę w grach lub benchmarkach graficznych. Jeśli masz grę, która najczęściej powoduje problemy to jest to dobry tester stabilności, ewentualnie możesz jeszcze potwierdzić problem kilku-godzinnym testem w benchmarku jak np. Unigine Heaven, Superposition Benchmark, Stone Giant, Catzilla czy jakimś nowszym 3D Marku itd. W benchmarkach w głównej mierze jest obciążona karta graficzna, w mniejszym stopniu procesor w porównaniu do gry. Dlatego jeśli w benchmarkach problem nie wystąpi to może on leżeć po stronie procesora, pamięci ram lub zasilacza. Nawet jak w samym benchmarku graficznych problem się powtórzy to nie można wykluczyć innych komponentów, dlatego należy też zweryfikować ich stabilność.

Warto najpierw sprawdzić pamięci ram w programie Memtest86+ podczas rozruchu komputera, by to zrobić należy uruchomić instalacje programu dla pamięci USB lub utworzyć bootowalny napęd cd/dvd. Potwierdzenie braku błędów pamięci masz dopiero po ok. 5 cyklach testu pamięci po 100%. Dopiero po wykluczeniu pamięci ram można zweryfikować stabilność samego procesora w kilkugodzinny teście w programie Prime95 lub OCCT w zakładce CPU:OCCT.

Sprawdzenie stabilności zasilacza można przeprowadzić uruchamiając jeden z benchmarków graficznych wraz z testerem stabilności procesora jak np. Prime95 lub bez benchmarka graficznego tylko za użyciem opcji Power Supply w programie OCCT. Problem z zasilaczem najczęściej objawia się natychmiastowym restartem (bez bluescreena) lub wyłączeniem komputera, zwykle nawet po kilkominutowym teście ale warto zostawić test na kilka godzin, by upewnić się co do stabilności zasilacza.

Już wczesniej użyłem DDU do usunięcia sterowników karty nie podziałało,grzać nic się nie grzeje na 100% i powtarzam ten problem występuję TYLKO w tej grze w żadnej innej nigdy jeszcze jego nie miałem znaczy BLUE SCREENA

 

Tutaj mam co do tej pory udało mi się ustalić ale postaram się zrobić to co napisałeś

 

Raport zaraz po crashu z gry(przed blue screen)- https://imgur.com/a/Up1rJ

 

Tutaj raport z blue screena- https://imgur.com/a/X2ndv

 

Tutaj testy- https://imgur.com/a/Bt5ua

 

A kod błędu na blue screen to- STOP 0x00000116

 

DX mam 11 więc jest ok

 

Sterowniki z karty graficznej też OK

 

Temperatura jest OK

 

i zawsze ZAWSZE przy crashu najpierw widze pulpit i wgl a potem chcąc nie chcąc blue screen

 

Dodam tylko że kilka razy zdarzyło sie no tak ze 3/4 razy że podczas WCZYTYWANIA tej gry czyli np jak chciałem dołączyć do gry to się wczytywała i zaraz wywalało mi ten sam crash z blue screen nawet nie zobaczywszy MAPY!

 

Tutaj daję jeszcze podzespoły

 

AMD Athlon™ X4 Quad Core Processor 3.20 GHz

Ram-8 GB

Card-AMD RADEON HD 7700

Windows 7 64 bit

Płyta głowna Gigabyte Technology Co. Ltd. F2A85XM-HD3 (P0)

 

Dodam jeszcze że gra chodzi na najniższych wymaganiach z możliwie dostępnych Ba nawet jak gram na średnich gra chodzi BARDZO PŁYNNIE więc dodam że nic mi się nigdy nie tnie w niej no chyba ze ping skacze ale to co innego.

 

Mam 8 giga ramu a i tak gram na opcji w grze na 4 giga ramu ale nie ważne czy gram na tej opcji czy też nie i tak wywala i tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem ten test Superposition Benchmark(na low)- https://imgur.com/a/fpCPo

 

Tutaj już na medium i tez dało radę- https://imgur.com/a/Ogz4r

 

Zresetowałem ustawienia BioS

 

Przeinstalowałem grę od nowa idę zobaczyć ale wątpię że to coś dało,już 3 dni się męczę a ja dalej nie wiem o co chodzi,zapewne wyskoczy mi zaraz crash to dam znac o tym

 

Na chwilę obecną nie mam jak sprawdzić ram ale myślę że dzisiaj mi się uda tyle że pozniej ehh mam nadzieje że jak najszybciej się dowiem o co tu chodzi bo nie wiem co za część się chrzani normalnie jak z człowiekiem dziesiątki badań by stwierdzić co mu jest.

 

Dodam że grywałem w takie wiedzmini 3 i nigdy się nie wyłączał no chyba że jak przegrzał i wgl ale NIGDY nie mialem blue screen rzycielo i wgl ale NIGDY nie mialem blue screen ani takich crashow co najwyzej jak juz pisalem komp sie wylaczal z przegrzania lecz po czyszczeniu bylo wszystko ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę od mojego brata pożyczyć RAM on ma podajże tylko 4 giga ale wystarczy tak ja pisałem jest tam opcja dla 4 giga ramu chyba mogę tka sprawdzić zamiast testowac ram kilka godzin prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na problem z RAMEM a nie karta graficzna. Pożycz inna kość i poteststuj, zapewne tak właśnie będzie. Ilość nie ma znaczenia, swoją wyciągnij i wsadz inna, testuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...