Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

niasa

Asus Rog Strix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy to normalne ze czestotliwosc cpu zmienia sie ciagle, po odpaleniu programu od asusa czestotliwosc procesora skacze od 3k MHz nawet spada do 799 , da sie jakoś na stałe ustawić tą najwyzsza czestotliwosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to normalne zachowanie. Celem jest mniejsze zużycie prądu, mniejsza emisja ciepła, to aby komputer stacjonarny czy to laptop nie chodził jak odkurzacz. Prawdopowdopodobnie masz jakiś program dołączony do laptopa, albo jest na stronie producenta gdzie możesz sobie ustawić 'tryb power' czy coś podobnego aby wymusić takie zachowanie, ale moim zdaniem jest to bezcelowe i bezsensowne. System wykrywa kiedy coś robisz i podnosi odpowiednio częstotliwość aby dane akcje wykonać maksymalnie wydajnie. Częstotliwość spada jak np odświerzysz stronę to podskakuje strona jest renderowana, a kiedy już tylko scrollujesz taktowanie spada itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem o tym i rozumiem zasady obnizania czestotliwosci , ale strasznie mnie wqrwilo to ze kupilam laptopa za 4k wsadzilem mu dysk ssd i kolejne 8gb ram i mam frezy w PUBG spadki fps z 50 do 10 , i juz nie mam pomysłów co może być przyczyną.Dlatego chcę ustawic recznie na maxa OC , bo podgladajac program monitorujacy od asusa w grze takowanie procka ciagle sie zmienia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem o tym i rozumiem zasady obnizania czestotliwosci , ale strasznie mnie wqrwilo to ze kupilam laptopa za 4k wsadzilem mu dysk ssd i kolejne 8gb ram i mam frezy w PUBG spadki fps z 50 do 10 , i juz nie mam pomysłów co może być przyczyną.Dlatego chcę ustawic recznie na maxa OC , bo podgladajac program monitorujacy od asusa w grze takowanie procka ciagle sie zmienia .

 

Jak tak skacze to throttling :E Nic innego. Monitoruj tempy a nie podkręcaj na maxa bo będzie tylko gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy da sie to wylączyć , wolał bym zeby sie w środku smażyło niż mam mieć takie frezzelagi , dziś monitorowalem ilość celcjuszy na procku i faktycznie przy 60 stopniach juz zwalnia z MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się nie da, bo najwyraźniej Thermal Throttling Ci się załącza zbyt wcześnie. Albo źle monitorujesz temperatury, patrz na CPU package a nie rdzenie, bo w skład całości wchodzi także GPU cores.

 

Poza tym monitorowałbym pracę dedykowanej grafiki. Może też tak być, że sterownik wyłącza szynę PCIE, przeskakuje Ci na integrę i ze względu na skok temperatury robi się throttling.

 

Poza tym proponuję czysty format od podstaw z wgraniem najnowszego softu ze stron producenckich a nie od asusa. Z doświadczenia wiem, że paczki sterowników od nich potrafią być bardzo lipne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokładnie jaki to laptop, specyfikację i temperatury. Możesz pobrać MSI Afterburner i włączyć OSD (popatrz na YT jak to się robi) oraz HWMonitor. Pierwszy program pokaże aktualne taktowania CPU, GPU, RAM, podczas grania i temperatury, a drugi zanotuje, jakie miałeś max. temp.

 

Z tymi danymi będziemy mogli Ci powiedzieć coś więcej, ale tak jak koledzy wyżej wspominali, jest to najprawdopodobniej zbijanie taktowań z powodu zbyt wysokich temperatur. Pomóc może wymiana pasty termoprzewodzącej, ale jeśli jest to nowy sprzęt, to lepiej go po prostu zwrócić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop to dokładnie ten ASUS ROG Strix GL553VD i5-7300/8GB/1TB/Win10 GTX1050 tylko dołożyłem kolejna kość ramu 8 gb i dokupiłem dysk ssd 128 gb i na nim stoi system win 10 i jest zainstalowany PUBG . Postaram sie ogarnąć te dane i cos tutaj wkleić ... Ogólnie jestem bardzo niezadowolony z faktu ze za 4,5k nie moge sie cieszyc grą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5 tys. za laptop to naprawdę niewiele. Te podzespoły w PC dostałbyś do max 3000 zł. Niemniej jednak powinieneś otrzymać produkt, który będzie w stanie wykorzystać w pełni swoje możliwości. Ogólnie sprzęt jest słaby wydajnościowo i to może być przyczyną, bo tu naprawdę nie ma się co grzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5 tys. za laptop to naprawdę niewiele. Te podzespoły w PC dostałbyś do max 3000 zł. Niemniej jednak powinieneś otrzymać produkt, który będzie w stanie wykorzystać w pełni swoje możliwości. Ogólnie sprzęt jest słaby wydajnościowo i to może być przyczyną, bo tu naprawdę nie ma się co grzać.

 

Jesteś pewien, że za 3k dostaniesz stacjonarne I5, ssd, 16 gb ramu i 1050? W dodatku z monitorem, klawiaturą, myszką i głośnikami ?

 

Lapek spokojnie powinien dać radę, poza tym spadki z 60 do 10 fps spowodowane są przeważnie jakimś problemem programowym albo throttlingiem, gdzie taktowanie procka albo gpu dostaje momentalnie po kosciach, żeby zbić wysokie temperatury. ASUSy też ostatnio poszły na pysk, więc nie zdziwiłbym się gdyby ktoś skopał chłodzenie w tym sprzęcie. To by tłumaczyło throttling. W kwestii software, pisałem już wcześniej, że wielce możliwe jest że jakaś asusowa apka rozwala wydajność całości przy większym stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od aktualizacji sterowników, ponieważ throttling throttlingiem, ale spadki z 60 na 10 fps? tak nie działa throttling.... zmniejsza takty, ale raczej na stałe a nie skoki takie.

 

Co do skoków częstotliwości, to wystarczy że koło zegarka na pasku start, ppm w ikonkę bateryjki i opcje zasilania, tam ,,zmień ustawienia planu" dalej ,,zmień zaawansowane ustawienia zasilania"

 

wchodzisz w zarządzanie energią procesora i tam zmieniasz minimalny i maksymalny stan na 100%

 

Wracając do throttlingu, tak zachowuje się np karta pod wpływem throttlingu, zmniejsza takty stabilnie nie skokowo. (z mojego lapka przed czyszczeniem)

jak widać taktowanie spadało nawet o połowę, ale stabilnie, fps spadły w benchmarku z 40 do 25 fps w 5 minut :P

 

14uw9cx.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten asus ma beznadziejne chłodzenie i dlatego throttlinguje w grach - pisali nawet o tym w recenzji pclola. cała reszta (acer, lenovo, clevo, itp) z gtx1050 ma o niebo lepsze chłodzenia z 2 wiatrakami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/inventory/info/FymdVm/

 

No masz, trochę się pomyliłem ;) W cenie monitora, a raczej różnicy między kosztem 21 a 16 cali, spokojnie zmieszczą się pierdzące głośniczki i normalnej jakości klawiatura :)

 

No nie ważne, nie w tym rzecz. Trzeba pomóc koledze :)

 

Tja, a ten random w kwestii płyty głównej i 2GB grafika? :E No i zjeżdżasz z komfortem wizualnym dla klawiatury, myszy i głośników :) Dołóż do swoich wcześniejszych z 5-6 stów dla komfortu normalnego użytkowania i 4GB ramu na karcie to uwierzę. Składałem ostatnio podobny config koledze więc wiem, że porządne podzespoły to do 4k.

 

Poza tym, masz rację, że pomóc trzeba - problem polega na tym, że prosimy się o suche fakty z przebiegu testów a tu kolega nas niczym szczególnym nie uraczył do tej pory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tja, a ten random w kwestii płyty głównej i 2GB grafika? :E No i zjeżdżasz z komfortem wizualnym dla klawiatury, myszy i głośników :) Dołóż do swoich wcześniejszych z 5-6 stów dla komfortu normalnego użytkowania i 4GB ramu na karcie to uwierzę. Składałem ostatnio podobny config koledze więc wiem, że porządne podzespoły to do 4k.

 

Poza tym, masz rację, że pomóc trzeba - problem polega na tym, że prosimy się o suche fakty z przebiegu testów a tu kolega nas niczym szczególnym nie uraczył do tej pory.

 

Jak widać, porządnych podzespołów to tam nie ma... :) Niech nawet będzie, 3,5 tys. to już jest absolutny max. Resztę płaci się za mobilność i markę :) Ale naprawdę mniejsza o to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...