Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pejtrik

Wysokie temperatury Lenovo y50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak jak w temacie mój laptop ma bardzo wysokie temperatury przy graniu w Playerunknown's Battlegrounds. Wymieniałem niedawno pastę na procesorze i na karcie graficznej, ale za bardzo nic to chyba nie pomogło. Dziś miałem sytuację, że laptop po prostu się wyłączył dwa razy ( chyba taki automat żeby się nie spalił). Po dłuższej grze temperatura procesora dochodzi do prawie 100 stopni a karta max miała 95. To chyba nie jest za dobrze. Temperatury sprawdzałem w throttle stop i msi afterburner. Nic nie kombinowałem z podkrecaniem karty ani procesora. Jedynie co to odblokowałem wszystkie rdzenie programem CpuCoreParking. Kupiłem też podkładkę chłodzącą, ale chyba trochę słabą bo naprawdę nawet jak podłożę rękę to słabo to ochładza (kosztowała 80zł). Moja specyfikacja:

Inter core i7 4700hq

geforce gtx 860m

8gb ram

win7

Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy w biurze takiego samego, nawet te same bebechy... ładny, dobrze wyprofilowany, cieniutki... (a nie, przepraszm u nas siedzie i4710HQ, karta ta sama, ram też)

 

Ale kompletnie nie nadaje się do grania, on się przegrzewa od samej pracy biurowej :D Odpalenie tam flashowej gierki z armorgames.com to jest dla niego wyzwanie żeby nie zacząć buchać gorącym powietrzem, a Ty tutaj wyskakujesz z Playerunknown's Battlegrounds ?

 

Przy kupnie laptopa zawsze licz siły na zamiary... Jeśli laptop ma służyć do grania to nigdy nie wybieraj najcieńszego, bo ,,musi ładnie wyglądać i być lekki" bo to mija się z celem, efekt zawsze będzie jak powyżej.

 

W tym laptopie ten procesor i ta karta chyba są tylko dla szpanu tak szczerze powiedziawszy, te same procesory były pakowane do mojego G751 i w nim mimo wielkiego systemu chłodzenia 3 centymetrowych turbinek do chłodzenia i wielkiej ilości miedzi, nie wspominając o radiatorach z tyłu wyższych niż twój laptop gdy położysz go na 3 zeszytach szkolnych, to u mnie po czyszczeniu czasami procek dobija do 85 stopni, a w tym Y50... no prawa fizyki powodują że nie jest przystosowany do większego wysiłku.

 

PS. podkładki chłodzące chłodzą tylko z nazwy, dają więcej miejsca i wyciągają wentylatorami ciepłe powietrze szczelinami w laptopie, oraz oddalają go od podłoża, nic więcej, wybacz ale z gówna złota nie ulepisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem go ponad 2 lata temu. Wydawał się super opcją jak patrzyłem na jego środek :P mam w pubg przegrane około 300h i zdarzyło mi się 2 razy, żeby aż tak się grzał, że się wyłączył. No ale to jest coś alarmującego. Da się coś z tym zrobić? Nie będę przecież odkładać pieniędzy na drugiego laptopa bo ten ma za duże temp :D A tani on też nie był. Może jakaś dobra podkładka pod niego? Pasująca pod jego wyloty powietrza? cokolwiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz czyste chlodzenie i wymieniona paste na jakas porzadna, to jedyne co mozesz jeszcze sprobowac to undervolting procesora, moze pomoze obnizyc wystarczajaco temp. Polecam program XTU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dokładnie go wyczyść. Sprawdź zasilacz i dociśnij dobrze chłodzenie. Możesz też zaaktualizować BIOS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z laptopem nic nie było robione ładnych parę lat, obstawiam pasta wyschła na kamień, i przydało by się wymienić, jeśli jednak wymieniłeś i przeczyściłeś układ chłodzenia to niestety ale, nic nie zrobisz, jedyne co to zmniejszeni napięcia, i można pokusić się o wyłączenie bosta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pobrałem właśnie te XTU, ale nie widzi mojego procesora. Ktoś wie dlaczego?

Jakaś podkładka nic nie da?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyłączyłem turbo boosta w throttlestop. Niedługo przysiąde trochę do PUBG i zobacze czy to coś może da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pobrałem właśnie te XTU, ale nie widzi mojego procesora. Ktoś wie dlaczego?

Jakaś podkładka nic nie da?

Masz najnowsza werzje ze strony intela? Mozesz sprobowac sciagnac tez jakas starsza wersje w razie czego. Zobacz sobie jakis poradnik odnosnie underwoltingu, napiecie zmniejsza sie tyle ile sie da ;) nikt nie ma krysztalowej kuli, zeby Ci powiedziec na ile pojdzie Ci twoj konkretny CPU ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo że ten sprzęt nie nadaje się do gier, to nurtuje mnie jedna rzecz.

 

napisałeś że masz przegrane 300h ponad i że niedawno go czyściłeś i wymieniałeś pastę, czyli po wymianie pasty zaczęło się tak dziać?

Może czegoś dokładnie nie dokręciłeś? albo złej pasty użyłeś? Bo skoro wcześniej było wszystko ok a po Twoim czyszczeniu nie jest ok, no to coś musiałeś źle zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed wymianą zaczęło się tak robić. Zaraz po tym jak zaczęły się problemy wymieniłem pastę na arctic cooling mx-2. Tylko, że chyba nic to nie pomogło. No chyba że zrobiłem to źle i to jest przyczyna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2 latach użytkowania jak wymieniłeś pasty i nic się nie poprawiło, no to coś jest nie tak, powinieneś odczuć różnicę.

 

łap, tutaj masz kilka przykładów jaka jest różnica po przeczyszczeniu sprzętu + wymiana past po długim okresie bez czyszczenia PCLab oczywiście na tym forum, nie odsyłam nigdzie indziej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1flLy7J.jpg

4JwLZUK.jpg

Rozkręciłem teraz laptopa żeby zoabczyc co tam się dzieje. Czy to jest prawidłowo nałożona pasta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta wygląda, że jest dosyć dobrze rozprowadzona, przy czym na drugim zdjęciu lewy górny róg, może mi się zdaje, ale wygląda na "nieskalany" pastą. Pamiętaj, by za każdym razem po zdjęciu chłodzenia jeszcze raz aplikować pastę, bo się tworzą pęcherze powietrza potem w paście. Opcje jakie masz to: sprawdzić jeszcze raz radiator, czy nie jest w środku zapchany i wymaga nie sprężonego powietrza z puszki a np, kompresora, sprawdzić podczas pracy komputera, czy heatpipe się nagrzewa i przewodzi ciepło do radiatora, undervolting na pewno, wymiana wentylatora o większej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się stało, co zrobiłem, ale po rozkręceniu nagle temperatury spadły. Gram juz od jakiegos czasu w pubg i najwyższa temperatura to 77 stopni. Po przekroczeniu 70 stopni obcina mi automatycznie czestotliwości do 1600 mhz. Ustawiłem w throttlestop żeby ciągle było 2400mhz i temperatura maksymalna póki co to 79 stopni. Wcześniej jak tak ustawiałem to po 5 minutach laptop się wyłączał.

Napisałeś, że po każdym zdjęciu chłodzenia zmienić pastę. Nie zmieniłem jej teraz. Chciałem tylko sprawdzić właśnie jak jest rozprowadzona. Może coś się stać? Nie mam teraz też żadnej pasty żeby ją wymienić

 

+ na grafice też spadła. Zawsze była w granicach 93-95 stopni teraz jest maksymalna 76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dobrze, to nie ruszaj ;) Obserwuj tylko na razie. Być może np. miałeś nierównomiernie, źle dokręcone chłodzenie, coś na pewno pomogło skoro po drugim założeniu jest poprawa. Wciąż możesz bezpiecznie przeprowadzić uderwolting, dzięki czemu będziesz miał mniejsze temp. niższe zużycie energii i dzięki 2 poprzednim powinny być też możliwe wyższe zegary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że dlatego. Nie wiem ale się cieszę :P

Zaraz sie postaram pobawić z tym undervoltingiem. Ale bez sensu to się wydaje w ogóle. Czemu od razu nie są podawane niższe napięcia jeśli to tylko zwiększa użycie energii i podwyższa temperatury. Kiedy po zmniejszeniu można jeszcze taktowania zwiększyć. Bezsens ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że dlatego. Nie wiem ale się cieszę :P

Zaraz sie postaram pobawić z tym undervoltingiem. Ale bez sensu to się wydaje w ogóle. Czemu od razu nie są podawane niższe napięcia jeśli to tylko zwiększa użycie energii i podwyższa temperatury. Kiedy po zmniejszeniu można jeszcze taktowania zwiększyć. Bezsens ;d

Ponieważ jak w każdej inżynierii daje się ileś % zapasu, w tym wypadku dla stabilności pracy. Procesor procesorowi nie jest równy, przykładowo przy podkręcaniu jeden do osiągnięcia 4ghz będzie potrzebował 1,4v, a druga gorsza sztuka 1,425v, dlatego np. Intel, AMD uśrednia napięcie i daje zapas. Moim zdaniem gra jest warta świeczki, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, ponieważ daje to realną, odczuwalną poprawę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używasz może avasta? Próbowałeś zreinstalować XTU? Spróbuj wyłączyć tymczasowo antywirusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam antywirusa. Używam co jakiś czas ccleanera, adwcleaner i malwareantyspyware. Żadnego avasta ani innych tego typu nie mam. Reistalowałem już 3 razy i ciągle to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oprócz tego, że nie wyświetla info o procesorze, nie masz też rozumiem dostępu do opcji adwanced tuning? Spróbuj w takim razie pobrać starszą wersję może XTU, sam zauważyłem, że im nowsza wersja tym wcale nie lepiej jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...