Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zdzisiekb

Switch przed routerem wifi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym się poradzić. Posiadam internet INEA 150mb/s i dostarczony od nich modem/router NOKIA G241WA. Nie mam wykupionego wifi, w związku z tym chciałbym podłączyć swój router wifi. Problem w tym, że gniazdo i modem znajduje się w szafie. Z tego miejsca poprowadzone są pod tynkiem kable rj do dwóch pokoi, w jednym z nich podłączony jest komputer pc, w drugim pokoju chciałbym podłączyć router wifi i konsole/kino/malina. Modem noki ma tylko jedno wyjscie z internetem. Zakupiłem więc router wifi : TP-LINK TL-WR1043ND i switch TP-LINK TL-SG1005D. Plan był taki, żeby switchem rozdzielić za modemem internet na pokój z PC i pokój w którym miałby być router. Pytanie, czy można wstawić switch przed routerem wifi? Schemat prezentowałby się jak w załączniku. Czy PC i urządzenia mobline/kino/ps4 będą się widzieć w jednej podsieci?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

post-304717-15084092000121_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisales, od modemu Nokii ida dwa kable - po jednym do kazdego pokoju wiec po co Switch ?

 

Po prostu pod jeden kabel podlacz swoj router w port WAN, ustaw WAN na routerze aby wskazywaly na modem Nokii (IP wybierz z tej samej podsieci co Nokia, Brame ustaw jako IP Modemu,m DNS wedle uznania). Router zostaw natomiast z DHCP

 

Jednak 2 x NAT to mozliwe problemy z portami i grami multi (choc poprawnie skonfigurowany - nie bedzie sprawial problemow)

 

Musialbym rzucic jeszcze okiem, czy idzie go uzyc w trybie bridge/half bridge (mam ten sam model)

 

Ale ogolnie siec mozesz tak zbudowac jak planuejsz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicze pytanie, czy urządzenie Nokii robi za modem czy za router.

Jeśli robi tylko za modem to potrzebujesz najpierw routera, a potem możesz podłączać resztę urządzeń.

Jeśli robi za Router, to sprawa jest prostsza (masz już NAT oraz DHCP). Można podłączyć switch. A TP-Linka konfigurujesz jako Access Point (faq). Wtedy robi tylko za switcha i punkt dostępowy, wpinasz się do jego portu LAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od noki wychodzi jeden przewód, gdyż jeden port obsługuje internet. Generalnie jak podłącze router za nokią bezpośrednio to działa, więc powinno być ok? Myślę, że switch i konfiguracja w trybie punktu dostępu routera wifi załatwi sprawę. Dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki adres dostajesz jak się podepniesz do Nokii? Możesz sprawdzić na ruterze (na porcie WAN).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie,

niestety wygląda na to, że switch nie rozwiąże problemu. Doczytałem, że nokia działa w trybie bridge i nie tworzy podsieci ani nie udostępnia ustawień routera. Pozostaje mi w takim razie tylko podpięcie rutera wifi w szafie zaraz za nokią i rozdzielenie sygnału kablami na 2 pokoje + zadowolenie się sygnałem wifi z szafy. Switch mogę wykorzystać w pokoju z konsolą/kinem/rasbery i ewentualnie wykorzystać stary router wifi jako access point, jednak wątpliwe korzyści, gdyż z szafy mam 40mb/s, a stary router dałby max 54mb/s. Problem pojawił się jednak na kablu idącym do pokoju z konsolą/kinem/rasbery, wygląda na to że łącze to max 10mb/s co mnie bardzo dziwi. Po różnych próbach ewidentnie winne jest okablowanie w ścianie (dostarczone przez developera). Kable i gniazdka są w kategorii 5e więc nie powinno być problemu? Jedyne, co przychodzi mi na myśl to, że pewnie poprowadzone zostały razem z 230V... Jak sprawdzić co powoduje ograniczenie łącza do 10mb/s? Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...