Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Didek236

Win 10 błąd podczas formatu

Rekomendowane odpowiedzi

Formatowałem laptpa i niestety była przerwa w dostawie prądu i lapek zdechł ,w etapie instalacji windows ponownie. Po naładowaniu wyskoczył błąd ,że był nieoczekiwany restart i kliknij ok. aby zainastalować system ponownie zrobiłem ,to lecz po kilku minutach wyskakuje, ten sam komunikat nie wiem co robić, byłbym wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchom instalację jeszcze raz od zera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sformatuj partycję windowsa

 

jak instalator wystartuje, np na wyborze języka, nacisnij shift i f10, wpisz

 

diskpart

 

list disk

select disk 0

 

list partition

select partition x

 

x - numer partycji windowsa w poleceniu list partition

 

format quick

 

jak skończy wpisz exit, i kontynuuj instalację

 

uważaj, żeby wpisać właściwy numer partycji x - jeśli startujesz w uefi 1 będzie chyba partycja efi, systemowa, dopiero 2 albo 3 będzie ta dla windowsa - poznasz po rozmiarach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Heh sorki, że się podepnę. Zawsze jak stawiałem win 10, to zostawiałem ssd usuwałem wszystkie partycje, następnie zakładałem 1 i w tym momencie system zakładał 4 i formatowałem partycję systemową. Ale nie wiedziałem jak ją sformatować do czysta. Jakie jest tam polecenie do czysta na końcu ?

Edit: dobra nie ważne sobie poradziłem, wystarczy "format"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prościej już nie można - po każdym poleceniu enter

 

próbowałeś to robić - jeśli nie masz nic na kompie, tzn możesz usunąć wszystko, mozesz ryzykować, nic się nie stanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Didek236 Skoro to laptop i ma partycję recovery, to uruchom proces instalacji od nowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w partition

...type... size........offset

System 260mb 1024kb

Reserved 16mb 261mb

Primary 884gb 277mb

Primary 25gb 884gb

Recovery 1000mb 909gb

Recovery 19gb 910gb

OEM 1000mb 930gb

 

Co wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierzesz nie to co trzeba i wywalisz coś czego nie powinieneś. W jaki sposób uruchamiałeś instalację systemu? Z partycji recovery? Jak tak, to wejdź jeszcze raz tak samo w proces instalacji i tyle. Jeżeli instalujesz z pena, to też od początku zacznij instalację systemu, wszystko powinno się samo zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zrobi się samo, na partycji windowsa są już pliki instalacyjne, instalator je znajduje i usiłuje kontynuować instalację - trzeba je usunąć

 

raczej na pewno masz windows na tej 884gb, więc na liscie numer 3, wpisz

 

select partition 3

 

format quick

 

jak skończy wpisz exit, i kontynuuj instalację

 

ewentualnie, jak sugeruje poprzednik, użyj recovery, jeśli startuje - recovery startuje z klawisza, poszukaj w sieci klawisz recovery dla twojego komputera

 

ewentualnie jeszcze lepiej - jeśli instalujesz od nowa, i nie zamierzasz korzystać z recovery, po prostu usuń wszystko z dysku, wpisz jak poprzednio diskpart, i wpisz

 

list disk

 

select disk 0

 

clean

 

i to wszystko, dysk zostanie wyczyszczony - żeby zainstalować wpisz exit, zamknij wiersz polecenia, i kontynuuj - instalator wyswietli, że na dysku nie ma partycji, czy chcesz utworzyć, potwierdź, i utwórz partycję na windows, w rozmiar wpisz wielkość w mb (megabajty), przelicza się 1gb=1024mb, wiec np jeśli chcesz 120gb na system wpisz 122880, itp - potem wyświetli, że partycję trzeba sformatować, sformatuj w ntfs, i zainstaluj na tej partycji; reszta dysku zostanie do dyspozycji, po zainstalowaniu utworzysz sobie na nim partycje na dane, partycje tworzy się w tzw zarządzaniu dyskami, wpisz w google zarządzanie dyskami w windoows 10, i znajdziesz jak to zrobić; zamiast recovery możesz użyć kopie systemu - programy zrobią ci kopie systemu, i zapiszą na innej partycji na dysku, jak system się popsuje przekopiujesz kopię na partycję z systemem, i system będzie jak nowy; takich kopii możesz zrobić nawet kilka, np po instalacji jakiejś ważnej gry, itd - miejesca na dysku wystarczy, bo programy kopiują tylko zajęte miejsce systemu, i dodatkowo kompresują kopie, itp, np zrób specjalną partycję na kopie systemu, np 200gb, itp; w ten sposób będziesz miał i system bezpieczny, i o wiele lepiej zorganizowany niż fabryczny

 

ale to tylko jeśli instalujesz z płytki, albo z pena, i rezygnujesz z fabrycznego recovery; wadą takiego rozwiązania jest że rezygnujesz z fabrycznych sterowników, ale 10 chyba ściągnie odpowiednie sterowniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierzesz nie to co trzeba i wywalisz coś czego nie powinieneś. W jaki sposób uruchamiałeś instalację systemu? Z partycji recovery? Jak tak, to wejdź jeszcze raz tak samo w proces instalacji i tyle. Jeżeli instalujesz z pena, to też od początku zacznij instalację systemu, wszystko powinno się samo zrobić.

Po prostu w systemie kliknełem przywróć ustawienia fabryczne i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zrobi się samo, na partycji windowsa są już pliki instalacyjne, instalator je znajduje i usiłuje kontynuować instalację - trzeba je usunąć

 

raczej na pewno masz windows na tej 884gb, więc na liscie numer 3, wpisz

 

select partition 3

 

format quick

 

jak skończy wpisz exit, i kontynuuj instalację

 

ewentualnie, jak sugeruje poprzednik, użyj recovery, jeśli startuje - recovery startuje z klawisza, poszukaj w sieci klawisz recovery dla twojego komputera

 

ewentualnie jeszcze lepiej - jeśli instalujesz od nowa, i nie zamierzasz korzystać z recovery, po prostu usuń wszystko z dysku, wpisz jak poprzednio diskpart, i wpisz

 

list disk

 

select disk 0

 

clean

 

i to wszystko, dysk zostanie wyczyszczony - żeby zainstalować wpisz exit, zamknij wiersz polecenia, i kontynuuj - instalator wyswietli, że na dysku nie ma partycji, czy chcesz utworzyć, potwierdź, i utwórz partycję na windows, w rozmiar wpisz wielkość w mb (megabajty), przelicza się 1gb=1024mb, wiec np jeśli chcesz 120gb na system wpisz 122880, itp - potem wyświetli, że partycję trzeba sformatować, sformatuj w ntfs, i zainstaluj na tej partycji; reszta dysku zostanie do dyspozycji, po zainstalowaniu utworzysz sobie na nim partycje na dane, partycje tworzy się w tzw zarządzaniu dyskami, wpisz w google zarządzanie dyskami w windoows 10, i znajdziesz jak to zrobić; zamiast recovery możesz użyć kopie systemu - programy zrobią ci kopie systemu, i zapiszą na innej partycji na dysku, jak system się popsuje przekopiujesz kopię na partycję z systemem, i system będzie jak nowy; takich kopii możesz zrobić nawet kilka, np po instalacji jakiejś ważnej gry, itd - miejesca na dysku wystarczy, bo programy kopiują tylko zajęte miejsce systemu, i dodatkowo kompresują kopie, itp, np zrób specjalną partycję na kopie systemu, np 200gb, itp; w ten sposób będziesz miał i system bezpieczny, i o wiele lepiej zorganizowany niż fabryczny

 

ale to tylko jeśli instalujesz z płytki, albo z pena, i rezygnujesz z fabrycznego recovery; wadą takiego rozwiązania jest że rezygnujesz z fabrycznych sterowników, ale 10 chyba ściągnie odpowiednie sterowniki

czekaj jeśli usune partycje 3 to co ja usune??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, inaczej, bo tak to i ja nawet już się zamotałem. Co to za laptop i czy fabrycznie na nim był win10, czy wcześniej był inny system i był robiony kiedyś update do win10?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

partycję 884gb, czyli chyba? - powinieneś wiedzieć - z windowsem; jak usuniesz tę 884 to na dysku zrobi sie wolne miejsce, taki obszar nazywa sie nieprzydzielony, tzn nie należący do żadnej partycji, można na nim tworzyć dowolne, i dowolna ilość partycji, utworzysz na nim mniejszą na system, np 120 gb, jak proponowałem, zainstalujesz tam windowsa, i zostanie jeszcze ponad 650gb wolnego, utworzysz sobie tam np 3 partycje na dane, itp - ewentualnie 1 przeznaczysz tylko na kopie systemu, takie kopie przywraca się w kilka min jak system się popsuje; partycje to częsci dysku, na twoim możesz sobie utworzyć nawet 120 partycji, można je dowolnie usuwać i tworzyć w każdej chwili, tylko trzeba uważać, żeby nie stracić danych

 

ale uwaga - jeśli tak zrobisz przywracanie ustawień fabrycznych nie będzie już działać, musisz wtedy zainstalować windows z pena albo płytki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skąd wiesz, że na dysku 884 GB jest system a nie np. dane? Dlatego zapytałem, co to za laptop, czy był na nim wcześniej np. win7 czy 8/8.1 i został uaktualniony do win10 czy od razu win10? i zapytam jeszcze o kilka rzeczy. Jeżeli było uaktualnienie, to czy po nim system był kiedykolwiek instalowany na czysto? Otwierając "mój komputer" był tylko jeden dysk, czy więcej? Wszystko trzymałeś na jednym dysku? Uruchamiałeś przywracanie z zachowaniem danych, czy nie?

Bo ja bym uruchomił ponowną instalację z partycji recovery albo nawet z pendrive z win10 zrobionym przy pomocy media Creation Tool, tam wtedy jest dużo łatwiej wybrać dysk do sformatowania (ale tracisz dane z dysku), bądź może nawet uda się wymusić kontynuację instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego się zastrzegłem chyba? - powinieneś wiedzieć, itp - raczej mało prawdopodobne, żeby windows był na tej 25, chociaż oczywiście możliwe; wygląda na to, że ta wielka z systemem to robota "fabryczna"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, inaczej, bo tak to i ja nawet już się zamotałem. Co to za laptop i czy fabrycznie na nim był win10, czy wcześniej był inny system i był robiony kiedyś update do win10?

lenovo y700 w sklepie kupiony z win 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś przywrócić komputer do stanu początkowego, ale z zachowaniem danych czy nie?

Dysk był podzielony na partycje, że np. jedną miałeś na system drugą na dane?

Jak obie odpowiedzi brzmią nie, czyli nie zależy Ci na danych znajdujących się na dysku, ani nie było podziału dysku na wspomniane partycje, to uruchom po prostu one key recovery. Na wyłączonym laptopie wciskasz np. końcówką spinacza biurowego taki przycisk, bodajże z lewej strony obudowy i laptop wchodzi w tryb OneKey Recovery i tam wybierasz odpowiednie opcje. Tylko pamiętaj, że wszystkie dane z dysku, na którym był system zostaną utracone (nie mam pewności co do tego czy jeżeli dysk był podzielony to czy zostanie na nowo scalony czy nie, jeżeli tak to stracisz również dane z tej drugiej partycji jeżeli ją masz)

Wszystko jest w instrukcji Mój link

 

Jeżeli natomiast na dysku z systemem są ważne dane, lub dysk nie był dzielony na partycje i tak samo, zawiera ważne dane i chciałeś zrobić przywrócenie systemu z zachowaniem tych danych, to skłaniałbym się do utworzenia bootowalnego pena z win10 i próby kontynuacji przerwanej instalacji.

 

Tak dla ścisłości to wiem, że dałeś wykaz partycji, ale dzielę te rozwiązania, ponieważ nie wiem czy te 884 GB to po prostu cały dysk, na którym był system i dane i nie wiem czy Ci zależy na tych danych, czy może system był na tej partycji 25GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naczy tak. Przywróć do ustawień początkowych i żeby zachowało fabryczne aplikacje. Ale dla mnie może być żeby tylko system sam został, żeby uruchomił mi się czysty windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To odpal one key recovery jeżeli nie zależy Ci na danych z dysku. Wtedy laptop zostanie przywrócony do stanu takiego jaki miałeś po zakupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...