Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

JKMD

Podkręcanie R9 280x

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z podkręcaniem tej karty. Na stocku(1020mhz na rdzeniu) wszystko działa normalnie, a przy nawet najmniejszej próbie podkręcenia(nawet o 5mhz) fps we wszystkich grach spada do 10-20. Da się jakoś temu zaradzić?

 

Temperatury są normalne, w grach dobija do max 65c

 

Wersja radka to sapphire dual x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podnieść power limit, a jak nie pomoże to dowoltować kartę zależy na jakim napięciu teraz lata, zrób najlepiej dwa screeny z gpuz z zakładki sensors z puszczonym render testem, przed oc i po oc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podnieść power limit, a jak nie pomoże to dowoltować kartę zależy na jakim napięciu teraz lata, zrób najlepiej dwa screeny z gpuz z zakładki sensors z puszczonym render testem, przed oc i po oc

Limit mam podniesiony o 20%. Myślałem, że to pomoże, ale nic nie daje... No i jeśli to ma znaczenie to nie mam stockowego chłodzenia tylko Gelid ICY Vision

 

Przed OC

https://scr.hu/RvjWyn

 

Po OC:

https://scr.hu/JRGVMm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screeny z gpuz

Masz w poprzednim poście. Zauważyłem, że zarówno przed jak i po oc cały czas jest 870mhz. Pobrałem więc radeonpro, żeby wymusić maksymalną wydajność w grach, ale mam wszystko na szaro pomimo odblokowania kłódki

https://scr.hu/yvDP4m

 

EDIT:

Sprawdziłem w 2 benchmarkach i też pokazuje się max 870mhz :/ To teraz w sumie się nie dziwię czemu mi się bf 4 lekko zacina...

 

 

Restart kompa pomaga tylko na chwilę, wtedy jest 1020mhz na rdzeniu, potem wraca do 870mhz... a różnica między 870mhz, a 1020mhz w bf 4 wynosi 10fps~, w bf 1 6-7fps, co przy moim kompie robi sporą różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Power limit na standard i odinstaluj wszystkie apki do oc grafiki (typu saphire trixx, msi afterburner) i sprawdź te taktowanie pod obciążeniem po restarcie systemu.

Jeśli nie pomoże to przeflashowanie lub edycja biosu (wyłączenie boosta).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie pomoże to przeflashowanie lub edycja biosu (wyłączenie boosta).

I jak to zrobić jeśli pierwsza opcja się nie uda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może karta Ci pada? Albo coś z zasilaczem. U mnie też do 850Mhz spadało gdy miałem uszkodzoną kartę.

 

Ja bym się bał te karty kręcić. Technologicznie to grzałki, które bardzo często lądują jako uszkodzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyłączenie boosta czyli ustawienie w edytorze biosu wartości taktowania i napięcia dla trybu 3D takich jak dla trybu boost. Zapisanie ustawień i przeflashowanie biosu np. ATIWinflashem z poziomu wiersza poleceń. Do edycji biosu jest VBE (wersja 7.0.0.7b).

Jeśli na karcie są 2 biosy, można sprawdzic działanie na tym drugim albo po prostu na innym sterowniku (lub przeinstalować obecny).

Jak możesz to zapisz bios za pomocą GPU-Z i wrzuć go do wglądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może karta Ci pada? Albo coś z zasilaczem. U mnie też do 850Mhz spadało gdy miałem uszkodzoną kartę.

 

Ja bym się bał te karty kręcić. Technologicznie to grzałki, które bardzo często lądują jako uszkodzone.

Z nowym chłodzeniem + pastą, która była w zestawie w bf 1 temperatury wynoszą ok 60c, więc myślę, że jest okej.

 

Pousuwałem programy i jak na razie wszystko jest w porządku.

A jednak nie...

 

 

http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=77208407916219135718

Bios

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oryginalnie twój bios ma 4 tryby taktowania:

1. GPU/MEMORY 300/150 (tak samo jak w HD7970 (bez boosta) przy tym samym VDDC)

2. GPU/MEMORY 501/1500 (501/1375 w 7970 przy tym samym VDDC)

3. GPU/MEMORY 870/1500

4. GPU/MEMORY 1020/1500 (1000/1375 w 7970 dla VDDC 1170mV)

Zedytowałem twój bios ustawiając jak pisałem dla trybu 3D taktowanie i napięcie rdzenia odpowiednie dla stanu boost tzn. VDDC 1225mV zamiast 1163mV i CoreClock 1020MHz zamiast 870MHz.

Jakbyś chciał wgrywać bios do karty to szczegółowa instrukcja jest w przyklejonym wątku działu karty graficzne na forum benchmark.

bios bez boosta.

 

oryginaln_qrwqwsn.jpgbios-bez-_qrwqwsw.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś mu wspomnieć, iż przy wgraniu zmodyfikowanego biosu z VBE traci wsparcie w tej karcie dla technologii UEFI GOP, czyli szybszego startu komputera. (o czym informuje VBE przy próbie modyfikacji czy zapisu biosu).

 

Polecałbym wpierw odinstalować sterowniki przy użyciu Display Driver Uinstaller w trybie awaryjnym i po restarcie zainstalować najnowsze pobrane ze strony AMD. State 3D GPU #0 powinien startować przy wysokim obciążeniu karty,a nie zatrzymać się na state #6 870Mhz, jeśli tak nie robi to najczęściej winny jest błąd sterownika. Jeśli problem nie rozwiąże sterowniki to pozostaje albo wyłączyć obsługę PowerPlay w MSI Afterburner [screen] (pozostają wtedy dwa stany, dla IDE #4 300/150 i najwyższy #0 1020/1500) lub wgrać zmodyfikowany bios i pożegnać się z obsługą UEFI/GOP, instrukcja aktualizacji poniżej:

aktualizacje przeprowadzasz w ten sposób:

Utwórz boot'owalnego pendrive do DOS'a: (http://www.sevenforums.com/tutorials/46707-ms-dos-bootable-flash-drive-create.html).

 

Rozpakuj pobrany plik z biosem (<nazwa spakowanego biosu>.zip) i umieść wypakowany plik (<nazwa rozpakowanego pliku biosu>.<rozszerzenie>) na pendrive.

 

Zmień mu nazwę z <nazwa rozpakowanego biosu>.<rozszerzenie> na: zzz.rom

Umieść również na pendrive plik: atiflash.exe możliwy do pobrania ze strony: https://www.techpowerup.com/downloads/2306/atiflash-4-17/ (wpierw go rozpakuj)

Teraz wykonaj rozruch(boot-owanie) z pendrive.

 

W DOS'ie wpisz: atiflash -p -f -noaper 0 zzz.rom [potwierdź ENTER'em] i pozwól na ukończenie flash'owania biosu.

Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie wyłączać komputera podczas tego procesu

 

Jak się nie powiedzie to przeprowadź flashowanie z poziomu Windowsa za użyciem atiwinflash: http://www.overclock.net/t/1353325/tutorial-atiwinflash-how-to-flash-the-bios-of-your-ati-cards

Utwórz folder Winflash na pulpicie i skopiuj do niego wszystkie rozpakowane pliki z atiwinflash wraz z plikiem zzz.rom.

W win 7 polu wyszukiwania start wpisz cmd --> kliknij PPM (prawy przycisk myszy) na znaleziony plik cmd i wybierz uruchom jako administrator | W win 8/8.1/10 wciśnij klawisze: "windows" + X lub PPM na start i wybierz z menu kontekstowego wiersz poleceń z uprawnieniami administratora

i następnie wpisz komendę:

cd %USERPROFILE%\desktop\Winflash

oraz kolejną:

atiwinflash -f -p 0 zzz.rom

Jeśli masz płytę główną z większą ilością slotów PCI-E i kartę masz pod innym slotem PCI-E niż 0 (pierwszy z góry) to zamiast "0" wpisz 1 (dla slotu drugiego), 2 (dla slotu trzeciego) itd. Tyczy się to tez metody z poziomu DOS.

 

W żadnym wypadu nie zalecam podkręcania tej karty powyżej bazowego taktowania, bo i tak potencjał o/c mają niewielki. Karty z serii R9 280x to jedne z najbardziej awaryjnych grafik na rynku, dlatego jej uszkodzenie nawet przy niewielkim o/c może być bardzo prawdopodobne. Moim zdaniem za duże ryzyko, niewspółmierne do minimalnego wzrostu wydajności po o/c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak @toska78 powiedział i nie zauważyłem, żeby komputer się wolniej włączał, ale to chyba dlatego, że system i tak jest na SSD. Na razie wszystko zdaje się działać, w bf 1 stałe 60fps na średnio-wysokich z hbao i full hd także jest okej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na karcie powinien być przełącznik do włączania UEFI BIOS jeśli masz tą wersję Mój link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak @toska78 powiedział i nie zauważyłem, żeby komputer się wolniej włączał, ale to chyba dlatego, że system i tak jest na SSD.

Jak nie masz UeFi to nie odczujesz roznicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na karcie powinien być przełącznik do włączania UEFI BIOS jeśli masz tą wersję Mój link.

Tak, to ta. Dzięki za pomoc chłopaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...