Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bartulaTrn

jaka płyta pod Z370 i5 8600k ?

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie.. szukam płyty która pozwoliłaby na jakieś OC i nie kosztowała majątku.

Myślałem o gigabyte z370 ultra gaming ale kilka ocen w necie było nie do końca pozytywnych.. tzn niby na płytach tego producenta procki nie podkręcają się tak dobrze jak na innych. Rzekomo miało być to winą sekcji zasilania.

Inny youtuber twierdził że testowany model gigabyte (jakiś podstawowy) miał kiepski radiator na owej sekcji zasilania przez to wysokie temperatury utrudniały OC procka.

 

cena Gigabyte z370 ultra gaming to około 730 zł i to max jaki bym chciał wydać na płyte.

wie ktos jak np. ASUS PRIME Z370-P reaguje na próby OC procka?

 

Gigabyte -> na korzyść gigabyte przemawia promocja zwrot 20 euro na portfel steam do końca października

Asus

MSI

 

Tych 3 producentów płyty biore pod uwagę.

byłbym wdzięczny za jakieś info od kogoś kto doczytał w wiarygodnym źródle coś na ten temat i/lub użytkownika nowej platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fajną tabelkę z cenami i płytami pogrupowanymi w grupy od najlepszej, do najgorszej [???].

M6IG9eIXQZag0p1ha1HUDw.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Z370 Ultra Gaming i jak na razie ok. Ma bardzo rozbudowany BIOS (sam M.I.T. ma chyba razem kilkanaście stron). W "normalnym" stresie (żadne OCCT itp) VRM max 80C. Tak jak chyba większość płyt Z370, BIOS ma błędy - jeśli ustawię na sztywno napięcie CPU i dam offset, to płyta podbija bazowe napięcie. Da się to obejść, więc nie boli mnie aż tak dupa :E Pewnie też to naprawią w updacie BIOS.

 

Do tego dostajesz 20€ do Steam.

 

Jedno zastrzeżenie - jeśli będziesz chciał mocniej kręcić (TDP >150W) to będziesz też musiał zwrócić uwagę na poprawę chłodzenia VRM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podkręcałeś na tej płycie procka? jaki stabilny wynik udało Ci się uzyskać?

 

zastanawiam się czy da rade wycisnąć 5.0ghz na chłodzeniu powietrzem SilentumPc Grandis 2 w "znośnych" temperaturach??

 

tzn czy płyta podoła bo wiem że wiele zalezy od tego jaki egzemplarz CPU sie trafi..

 

@stona tabelka spoko ale to w sumie taka segregacja płyt wg cen i dodatkowych bajerów ale na temat konkretnych modeli wiele dowiedzieć sie nie da :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fajną tabelkę z cenami i płytami pogrupowanymi w grupy od najlepszej, do najgorszej [???].

 

Ustawiona jest wg cen w USA, a u nas jak jest to widać.

 

Przy okazji dodaje świeżą tabelkę ;-)

 

Z-a0fff1TOuj6PEHpcofBg.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podkręcałeś na tej płycie procka? jaki stabilny wynik udało Ci się uzyskać?

 

zastanawiam się czy da rade wycisnąć 5.0ghz na chłodzeniu powietrzem SilentumPc Grandis 2 w "znośnych" temperaturach??

 

tzn czy płyta podoła bo wiem że wiele zalezy od tego jaki egzemplarz CPU sie trafi..

 

@stona tabelka spoko ale to w sumie taka segregacja płyt wg cen i dodatkowych bajerów ale na temat konkretnych modeli wiele dowiedzieć sie nie da :)

8700k, 4.7@1.2V, LLC high. Mam Spartana 3 Pro, więcej nie mogę dać bo chłodzenie nie wyrabia :E W stresie 75-80C. VRM w grach góra 70-75C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz prawidłową tabelkę:)

 

Jak widać z niej, sekcja zasilania Gigaszrota Ultra to jakaś kpina. Ta płyta powinna kosztowac poniżej 600pln tak jak inne płyty z sekcjami typu 3+3.

 

Chcesz dobrą płytę, to bierz AsRock Extreme4. Taniej przyzwoitą to MSI SLI PLUS.

 

20 jurków mogą sobie w buty wsadzić.

 

Nic poniżej Entry Lvl nie kupuj (ok 600pln). To i tak są biedne płyty dla proców 6c.

 

MSI z370 SLI PLUS bez nawiewu na sekcję zasilania ( custom LC ) na vrm osiga 98*C przy 1.35V 4.8GHz 8600K w testach nowym Prime95, czyli z najcieplejszą wersją AVX.

 

Filmik o sekcji zasliania gigabyte:

 

Opis płyt z tabelki:

http://forum.pclab.pl/topic/1221282-Jaka-p%C5%82yta-pod-i78700k/page__p__14834552entry14834552

 

c2b900fe_handychart.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe bo na AsRocku Pro4 8700k chodzi wyśmienicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe bo na AsRocku Pro4 8700k chodzi wyśmienicie.

 

@5GHz ? Jaka temperatura VRM ?

 

goła góra vrm nie wiem czy się nie smaży za bardzo?

 

W mojej SLI górny radiator potrafi być gorący. Nie widzę jakoś płyty bez niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na te tabelki,Asus prime z370-a,wydaje sie sie ze poradzi sobie z 8700K.

Sekcja calkiem ok,po prostu pozbawiony jest niepotrzebnych pierdol. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus Prime z370-A to chyba najlepsza z najtańszych płyt od Asusa :) Jeśli koniecznie musi być Asus to jest to bardzo ciekawa opcja moim zdaniem. Odpowiednik jakościowy AsRocka jest tańszy o ok 70zl. Gigabyte i MSI Gaming5 będą droższe o 50zl i 100zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj dodaje z innego tematu.

 

Moja tabelka opłacalności z naciskiem na kręcenie, bo po to te płyty niby są. Wziąłem też pod uwagę wyposażenie, i o ile płyty z pierwszych miejsc są lepiej wycenione z potencjałem do OC i dobrze wyposażone, czym niżej tym gorzej. Każdy przedział cenowy składa się z 2 albo 3 części, pierwszy opisałem wyżej i jeśli cena odpowiada to nie patrzeć się niżej, druga to miejsce gdzie zaczyna się przepychanka, coś zabieramy, coś zyskujemy, druga jak nie ma trzeciej i trzecia to bagno.

Oglądałem dużo unboxingów i nie biorę pod uwagę rzeczy typu podkładka pod kubek czy jeden kabel sata więcej. Nie ma też wszystkich informacji, więc ten stan rzeczy może się trochę zmienić. Biosy każdy wie jakie są.

 

IQp4SMcSSl_KyWP7kGm7Jg.png

 

Wiem, że przydałyby się opisy co i jak, z czym i za co. Jak będę miał chwilę i chęci to to zrobię, jest trochę roboty przy tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@5GHz ? Jaka temperatura VRM ?

 

goła góra vrm nie wiem czy się nie smaży za bardzo?

 

W mojej SLI górny radiator potrafi być gorący. Nie widzę jakoś płyty bez niego.

W Pro4 nie ma czujnika na VRM. Temperaturę trzeba mierzyć zewn. sensorem termicznym ew. pirometrem na rewersie (mało skuteczna metoda).

Na razie na Pro4 stawiałem tylko i5-8400, w ciągłym stresie 80-85W temperatura z tyłu mobasa nie przekraczała 40 stopni. Zapewne na samym MOSFET była dużo wyższa - zakres 55-70C jak najbardziej możliwy.

 

Na górze masz jedną fazę dla Vcore, u mnie temperatury były dużo niższe niż na pierwszych trzech fazach. Wiadomo, że przy i7-8700K sytuacja mogłaby się skomplikować :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam dylemat jaką płytkę wybrać

 

rozważam następujące opcję pod oc na 8600k

 

Asus ROG STRIX Z370-F GAMING

MSI Z370 GAMING M5

ASRock Z370 Gaming K6

 

płytka też będzie zasilać custom LC z vpp665 i chłodnica 360mm na cpu i gpu (1080ti)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o MSI Z370 PC PRO ?? jeśli chodzi o ilość złącz to ma więcej niż o 100 zł droższy asus prime p.. tylko ciekawe jak ta sekcja zasilania na niej wygląda. 5ghz na powietrzu osiągalne czy mrzonka?

 

 

 

msi sli plus ma coś wiecej z istotnych bajerów od pc pro ? bo w tej tablece jest wyżej pozycjonowana a jakos niespecjalnie mi wpadło w oko coś co miałoby mnie przekonać zeby dopłacić za SLI? widzę że dźwiek ma lepszy chyba tylko..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://proline.pl/msi-z370-sli-plus-ddr4-1151-p1144187

 

W tej cenie nic lepszego nie kupisz, możesz dopłacić do AsRocka Extreme 4, gdzie najtańszy i do tego dostępny był za 680zł, w większości sklepów masz za ponad 720 i trzeba czekać jak w morele - tydzień na dostawę :E

Różni się przede wszystkim lepszą sekcją, na której już zrobisz jakieś sensowne OC, ma lepszą dźwiękówkę, spdif, 5x jack, sli, 3 pci-e z czego 2 wzmocnione.

50 zł dopłaty za spokój ducha to jest skromna cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mostek hb dołączony do sli plus jest wart te kilka dyszek różnicy w cenie między najtańszymi paździerzami.

 

Naprawdę trzeba się minąć z powołaniem by kupić z370 z sekcją 3+3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o MSI Z370 PC PRO ?? jeśli chodzi o ilość złącz to ma więcej niż o 100 zł droższy asus prime p.. tylko ciekawe jak ta sekcja zasilania na niej wygląda. 5ghz na powietrzu osiągalne czy mrzonka?

 

 

 

msi sli plus ma coś wiecej z istotnych bajerów od pc pro ? bo w tej tablece jest wyżej pozycjonowana a jakos niespecjalnie mi wpadło w oko coś co miałoby mnie przekonać zeby dopłacić za SLI? widzę że dźwiek ma lepszy chyba tylko..

 

6faz vs 10faz, serio nie widzisz różnicy ?:)

 

na PC PRO 5GHz może byc problemem nawet z dobrą sztuką.

 

U mnie 4800MHz @1.35v to raczej max na SLI PRO przy 8600K i testach z AVX. Wydaje mi się, że mam kiepską sztukę :) Sekcja dobija do 98*C.

Przy 4800MHz @ 1.4V na AVX Prime powyżej 108*C sekcji jest throtling. Zegar spada na 3600MHz, temperatura się obniża na sekundę-dwie i wraca na 4800MHz aby po 10 sekundach znowu throtlować :D Pobór mocy przy throtlingu to 170wat. Przy 1,35-1,375V było niecałe 150wat (nie pamiętam dokładnie jakie napięcie było).

 

Tak czy siak, 150wat na procka i SLI PLUS zaczyna się kończyć.

 

 

 

Wszytko zgodnie z wklejonym opisem:

http://forum.pclab.pl/topic/1221282-Jaka-p%C5%82yta-pod-i78700k/page__p__14834552entry14834552

 

Entry (sub 150W probably / 120mm fan cooler level, should be $120 or less if VRM is the only concern) = Asrock Z370 Killer SLI (cut down features is another issue on top of regular Sinopowers) , MSI z370 SLI PLUS (uPi controller + Ubiq mosfets), MSI Z370 Tomahawk (uPi controller + Ubiq mosfets ; ALC892) , MSI Z370 Krait (uPi controller + Ubiq mosfets)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co się przejmować wynikami z Prime, bo nawet enkodowanie x265 nie jest w stanie zbliżyć się do obciążeń tego syntetyka. Sekcja Z370 SLI Plus spokojnie sobie poradzi z OC i5-8600K. Bez skalpa i tak ugotujesz sztukę na 1.4V, więc przedział 1.32-1.35V jest dużo bardziej realny.

 

^^ to słowa do autora tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6faz vs 10faz, serio nie widzisz różnicy ?:)

 

różnice widzę tylko nie wiem gdzie znajdujecie info o tym ile faz ma dana płyta..

rzadko która oficjalna specyfikacja chyba podaje ten parametr albo ja źle szukam.

 

czyli widzę że w tym pułapie cenowym ten msi sli plus to najlepsza opcja? musze w koncu zamówić płytę bo procek ma być u mnie w poniedziałek o ile komputronik dotrzyma słowa :)

do asrocka nie mam zaufania a wydać 800zł na asusa to tak średnio mi się uśmiecha.

 

ma ktoś jakiegoś magicznego linka gdzie mozna sprawdzić ile faz ma każda z aktualnie dostępnych płyt na z370?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co się przejmować wynikami z Prime, bo nawet enkodowanie x265 nie jest w stanie zbliżyć się do obciążeń tego syntetyka. Sekcja Z370 SLI Plus spokojnie sobie poradzi z OC i5-8600K. Bez skalpa i tak ugotujesz sztukę na 1.4V, więc przedział 1.32-1.35V jest dużo bardziej realny.

 

^^ to słowa do autora tematu.

 

nie gotuje się jeszcze na 1.4V :) Trzymał do 85*C w PRIME95 na small tft :) W grach pewnie 75*C max bym odnotował na 1.4V i 3800MHz. Nie wiem jak na 4000MHz bo nie przestawiałem. Możliwe też, że w grach sekcja nie kończyłaby się nawet na 1.4V.

 

Wszytko przy i5. Bo widziałem że i7 potrafi w takich warunkach brać 50-100wat więcej. Tam już raczej był by Lipton :)

 

różnice widzę tylko nie wiem gdzie znajdujecie info o tym ile faz ma dana płyta..

rzadko która oficjalna specyfikacja chyba podaje ten parametr albo ja źle szukam.

 

czyli widzę że w tym pułapie cenowym ten msi sli plus to najlepsza opcja? musze w koncu zamówić płytę bo procek ma być u mnie w poniedziałek o ile komputronik dotrzyma słowa :)

do asrocka nie mam zaufania a wydać 800zł na asusa to tak średnio mi się uśmiecha.

 

ma ktoś jakiegoś magicznego linka gdzie mozna sprawdzić ile faz ma każda z aktualnie dostępnych płyt na z370?

 

tak za 600zeta to BEST BUY dla 8600K. Granicę jej możliwości masz w moich postach. W moim odczuciu jest jak skrojona dla i5.

Przy i7 MSI z370 SLI spokojnie też ogarnie jakieś OC. Obstawiam w okolicy 1,25-1,30V dla i7 by pociągnęła.

o MHz się nie wypowiadam, bo widzę, że chyba rozstrzał jest spory:) Jedni na 1,2V z minimalnym hakiem robią 5GHz. Inni tak jak ja przy AVX mają problem z zejściem poniżej 1.35V dla 4800MHz.

 

 

Jak co płytka u mnie testowo od wczoraj działa z napięciem 1.3V ( programy pokazują 1.312V ) w trybie dynamicznej zmiany napięć. Mnożnik bazowy to x48. AVX offsetowany na minus 2 ( czyli x46 ). LLC ustawione na AUTO, nawet tam nic nie dotykałem bo nie widzę sensu.

 

 

Co najważniejsze, TESTOWAŁEM STABILNOŚĆ VCORE. Odpaliłem pobieranie danych w HwInfo na 100ms oraz włączyłem wykres. Sprawdziłem jedynie 1.312V i na wykresie nie było ani najmniejszego spadku napięcia. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że SLI PLUS daje radę z prockami i5k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego w jakich grach i w jakich miejscach. Obciążenie podczas grania podlega fluktuacji. Temperatura VRM może rosnąć i maleć. Uruchom Corone Benchmark lub test x265 Snajpera (znajdziesz go na forum) i wklej info o temperaturach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gapie się na tą tabelkę z sekcjami zasilania co wrzuciłeś minciu ale nie wiem na co patrzeć jesli chodzi o tą ilość faz. napisałeś że 10 lepsze niż 6 ale gdzie to wynika z tej tabelki? - z góry przepraszam - wiem że to było pytanie laika :P

 

po prostu chciałem zobaczyć w tej tabelce różnice pomiędzy msi sli plus a msi pc pro, gigabyte ultra gaming i asus Prime-P jesli chodzi o ta sekcje zasilania..

 

minciu i lipton...

 

a gdybyście mieli polecić płytę lepszą od msi sli plus (630zł) a niekoniecznie w cenie 800zł to byłoby coś po środku czy nie? oczywiscie chodzi mi tylko o aspekt sekcji zasilania a nie tam dodatkowych pierdół typu RGB albo wifi czy inne zbędne bajery podnoszące tylko cene.

 

 

pytam bo znalazłem asrocka z370 extreme4 za 675 zł .. warto ja brać za tą kase? Asrock zawsze był wersją asusa dla ubogich i jakość była duzo niższa ale to było lata temu.. byłaby lepsza ta płyta od msi sli plus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytam bo znalazłem asrocka z370 extreme4 za 675 zł .. warto ja brać za tą kase? Asrock zawsze był wersją asusa dla ubogich i jakość była duzo niższa ale to było lata temu.. byłaby lepsza ta płyta od msi sli plus?

 

Dobra cena, bardzo dobra płyta =], lepsza od msi sli plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, najłatwiej liczyć te kosteczki:) Jak się patrzysz na zdjęcie płyty.

 

Np Asrock chwali się na stronie o 12 fazowej sekcji - widać 12 kosteczek obok radiatorów :)

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370%20Extreme4/index.asp

 

To tak bardzo ogólnie. Bo generalnie Te sekcje zasilania są dublowane. Np SLI Plus ma dokładnie 2*3 + 4 sekcję zasilania. Nie 6+4 czy 10. Ale nie zagłębiając się w szczegóły, im więcej kostek tym lepiej. Im większe radiatory tym lepiej.

 

Extreme4 za 675zl do dobra cena za lepszę sekcję niż ma SLI PLUS. W zasadzie jak nie masz w opcji SLI PLUS poniżej 600zl w takim wypadku, to warto brać Extreme4.

 

 

Tylko jest jedno ALE :) SLI PLUS ogarnia bez problemu i5k. To co ja robię z procem, to jest na chłodzeniu wodnym z norlamnym blokiem CPU za 300zl + wydajną pompką (jak na tak malutki loop) + chłodnicą 360mm. Na powietrzu tego pewnie nie powtórzysz :) Na PW rozmawiałem z forumowiczem co ma identyczny setup jak ja, tylko chłodzenie Noctua. Noctua wypada wyraźnie słabiej. Jak masz jakiegoś coolera w stylu Spartana to kompletnie nie masz czym się przejmować:) Lepiej kase oszczędzoną na płycie dorzuć do coolera większego.

 

 

 

Gigabyte Ultra Gaming możesz pominąć w poszukiwaniach płyty:) jak chcesz Gigabyte to Gaming5.

 

 

Z pozytywów w MSI to fajnie działający bios. Co ustawię Biosie to wynikowo otrzymuję to w Realu. Jak na razie wszytko działa. Tryb Adaptive dla napięć. Ustawienie napięcia docelowego. Z automatu dobiera ładnie LLC. Ram 3600Mhz na profilu XMP działa od strzała. Wentyle mają fajny profil w standardzie.

 

Przy AsRocku ludzie coś się kopią z ramem i BLCK. Pewnie kolejny Bios to naprawi, ale chyba samo zmienia im BCLK na około 102Mhz. Dziwnie dobiera mnożniki dla ramu przy XMP. Nie zagłębiałem się. W temacie z Kawą znajdziesz info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...