Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Katrin3

Jaka karta na przeczekanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Planowałam zakup komputera do gier, kiedy zaskoczył mnie kryzys cenowy na rynku kart graficznych. W planie był składak, budżet ok. 3 000 zł (nie wliczając w ten budżet monitora), do gry w full HD.

 

Dobrałam sobie taki zestaw:

- procesor: Core i5-7500, 3,4 GHz, 4 rdzenie, wersja box

- płyta główna: MSI B250M Mortar

- dysk twardy: GoodRAM Iridium PRO (dysk SSD)

- RAM: GoodRAM 8GB 2400 MHz DDR4

- obudowa: SilentiumPC Brutus M10

- zasilacz: Chieftec 500W (starczy?)

- nagrywarka LG GH24NSD1

 

No i karta graficzna: SAPPHIRE RADEON RX 570 PULSE 4GB, która wtedy w czerwcu kosztowała około 850 zł.

 

Teraz ta karta jest dużo droższa. Sęk w tym, że raczej nie mogę już czekać na spadki cen, bo jedyny komputer, stary laptop, zaczyna odmawiać współpracy. Jakiś komputer muszę mieć. Dlatego mój plan jest taki: kupić wszystkie zaplanowane podzespoły oprócz tej karty graficznej, a zamiast niej kupić jakąś gorszą, na przeczekanie. I tu się waham między dwiema opcjami:

- kupić nową 1050 ti 4 GB (podobno całkiem dobra karta, chociaż też sporo gorsza od tamtej wybranej, a kosztuje niestety niewiele mniej niż ta lepsza kosztowała przed podwyżką...) i wymienić ją dopiero za kilka lat;

- kupić jakąś używaną, nawet sporo gorszą kartę, byle była jak najtańsza, i wymienić na nową, jak tylko ceny spadną (czyli za tydzień, za miesiąc, za pół roku, albo… kto wie).

 

W co chciałam grać: może to zabrzmi śmiesznie, ale w pierwszej kolejności planowałam przejść Gothic III. Po prostu mam sentyment do tej serii, a w czasach premiery gra była zbyt zabugowana, a mój komputer za słaby, żeby pograć w to bez frustracji. Teraz chciałabym wrócić do Gothica III. Ale potem chętnie sięgnę też po nowsze gry, jeśli karta graficzna na to pozwoli.

 

Jeśli wezmę 1050 ti to wiem, że w Gothica III spokojnie pogram (prawda?), natomiast w opcji z tanią używką chciałabym przynajmniej dać radę odpalić niewymagające gry typu „Life is strange” (niech karta ma powiedzmy minimum 1 GB).

 

 

Proszę doświadczonych kolegów o radę:

1. Która opcja ma więcej sensu: karta graficzna stara używka na przeczekanie, czy nowy 1050 ti? Jeśli opcja z używką, to na który model polować? A może ktoś miałby coś sensownego do odsprzedania? od całkiem przypadkowych ludzi z allegro/olx obawiam się kupować.

 

2. Podobne pytanie o budżetowy monitor do tego komputera, około 24 cale do 500 zł: nowy (LG 24mp48hq-p) czy jakaś używka? Czy ktoś ma na zbyciu coś, co może zaproponować?

 

3. Jakiekolwiek inne sugestie, uwagi co do wybranych podzespołów, mile widziane.

 

 

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wplanowałam przejść Gothic III. Po prostu mam sentyment do tej serii

 

i Już Cie kocham.

Gotica III przeszedłem na wyżych ustawieniach na GF 7600GS, dlatego raczej żadna możliwa opcja nie będzie wyzwaniem dla Gothic III.

Na przeczekanie 1050Ti/1060 3bg - ot cała dyskucja.

Moim sromnyzn zdaniem 1060 3gb na przeczekanie, 1050ti to kaszalot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1050 ti w zasadzie pograsz we wszystkie crpg które wyszły w ostatnich latach i to na wysokich lub bardzo wysokich detalach :) Jeśli nie jesteś maniaczką licznika fps, ani żyłowania ustawień na maksymalne, to 1050 ti to naprawdę spoko karta, na dodatek cicha i zimna, zasilacz też spoko wystarczy. Chociaż jeśli chcesz bardziej przyszłościowy zestaw, to ja bym się wycofał z i5 7500 i wsadził jakiegoś ryzenka. Z budżetowych monitorów, to cóż, ja ostatnio kupiłem ten: https://www.morele.net/monitor-aoc-i2276vwm-662990/ i jestem zadowolny. Ekran IPS, niezłe ppi. Nie narzekam, jest spoko, o ile 21.5 cala to dla Ciebie nie za mało.

 

EDIT: 1060 3gb to też przyzwoita opcja, starsze gry nie zbierają tak dużo vram.

 

EDIT 2: zasilacz lepiej wziąć coś z silentiumpc, nie wiem na ile ten chieftec jest cichy, ale silentiumy są w zasadzie niesłyszalne, nawet te tanie, poza tym chłodne i w miarę dobrze trzymają napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja bym się wycofał z i5 7500 i wsadził jakiegoś ryzenka.

 

Serio? Ryzen? Który?

i5 8400 miażdży wszystko od AMD jeżeli chodzi o gry.

R 7 1800X OC może wąchać pięty intelowi i5 8400.

 

A tak poza tym jak już posiada i5 7500, który jest wystarczający do każdej gry, nic poniżej 1060 3gb bym nie proponował - sam stoje przed podobnym wyborem - czekam na volte. A gdyby nie to, to brałbym 1060 3gb na przeczekanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio? Ryzen? Który?

i5 8400 miażdży wszystko od AMD jeżeli chodzi o gry.

R 7 1800X OC może wąchać pięty intelowi i5 8400.

 

A tak poza tym jak już posiada i5 7500, który jest wystarczający do każdej gry, nic poniżej 1060 3gb bym nie proponował - sam stoje przed podobnym wyborem - czekam na volte. A gdyby nie to, to brałbym 1060 3gb na przeczekanie.

 

Ona tego kompa jeszcze nie kupiła, a do 8400 płyty są póki co tylko te drogie, a do ryzena można mieć za 200 z groszami jak się nie podkręca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ona tego kompa jeszcze nie kupiła, a do 8400 płyty są póki co tylko te drogie, a do ryzena można mieć za 200 z groszami jak się nie podkręca.

 

Jakiej płyty by nie kupiła cena = wzrost wydajności adekwatny do kosztów. A jak kupi obecne z370 to ma z bani na lata, bo zawsze może wsadzić mocarną i7 kawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej płyty by nie kupiła cena = wzrost wydajności adekwatny do kosztów. A jak kupi obecne z370 to ma z bani na lata, bo zawsze może wsadzić mocarną i7 kawę.

 

Mając dowolną płytę na am4, może wsadzić mocarnego ryzena przyszłych generacji ;) W każdym razie na pewno bym nie pozostał przy serii 7xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gothic 3 to tak stara gra, że dzisiejsze integry są szybsze od najszybszych ówczesnych kart graficznych. Więc na razie możesz zacząć od integry (tzn. wogóle nie kupować oddzielnej karty) i na niej poprzechodzić takie stare gry jak G3 (lub nowe, ale mało wymagające jak LiS). A za kilka miesięcy pojawi się nowa generacja kart graficznych, wtedy w cenie 850 zł kupisz dużo szybszą kartę niż Radeon 570 / Geforce 1060.

A zamiast i5 7500 weź i3 w najnowszej architekturze Coffee Lake. Co prawda płyta będzie kosztować 200-300 zł więcej, ale CPU będzie tyle samo tańszy, a dzięki temu że nowe i3 też mają pełne 4 rdzenie to wcale nie wolniejszy niż i5 7500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gothic 3 może i stary, ale wymagania to miał spore na maxa wtedy - nie wiem, czy integra wydoli. Mi integra (4790k, z87) nie wydoliła z 60 fps w Neverwinter Nights Diamond, miałem dropy do 40 fps :E

 

dopuszczasz używki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe i3 też mają pełne 4 rdzenie to wcale nie wolniejszy niż i5 7500.

 

Będzie nawet trochę szybszy od i5-7500, zobacz testy na pure. njtańsze płyty trochę staniały, MSi było nawet za 484zł. Co do karty to należało łapać okazję na RX570 nitro+ za 732zł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja integra w lapku, czyli hd 520 z core i3 6100u dawała rade z gothikiem, oblivionem i nwn2, chociaż oczywiście musiałem zniżać detale troszkę, zwłaszcza w nwn2 ;) I tak raczej nie było stałych 60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gothic 3 może i stary, ale wymagania to miał spore na maxa wtedy - nie wiem, czy integra wydoli.

Te stare gry nawet na detalach Ultra mocno odstają graficznie od dzisiejszych, więc w razie potrzeby można detale ściąć do High.

 

Mi integra (4790k, z87) nie wydoliła z 60 fps w Neverwinter Nights Diamond, miałem dropy do 40 fps :E

Jednak jest "drobna" różnica wydajności między integrą z 4790K, a integrą z i3 8100. Pozatym NN to nie dynamiczny shooter, 40 fps wystarcza.

 

Będzie nawet trochę szybszy od i5-7500, zobacz testy na pure. njtańsze płyty trochę staniały, MSi było nawet za 484zł.

Najistotniejsza sprawa to że choć teraz wyda 500 zł na płytę do Coffee Lake to będzie to płyta umożliwiająca overclocking, gdy w przyszłości wymieni tego i3 na i5K lub i7K (podczas gdy ten B250 nie ma możliwości OC). No i montaż procesorów 6c/12t (na Kaby Lake max to 4c/8w).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się bierz i3 8100 z płytą wyjdzie 1000zł.

A za kilka lat można zmienić klocka na i5,i7

Integra może Ci wystarczyć jeśli nie masz dużych wymagań a kartę dokupić za kilka miechów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie nawet trochę szybszy od i5-7500, zobacz testy na pure. njtańsze płyty trochę staniały, MSi było nawet za 484zł. Co do karty to należało łapać okazję na RX570 nitro+ za 732zł ;)

 

 

gdzie ten nitro za tyle był :D?

 

w 3k i 1050ti to się koleżanka zmieści z i5 8400 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z powyższymi. Nie ma sensu kupować i5 Kaby, w tych samych pieniądzach jest równie wydajny i3-8100 + lepsza płyta. Alternatywnie Ryzen 5 1600.

 

Najtańsze sensowne płyty na Z370 to ASRock Z370 KILLER SLI i MSI Z370 TOMAHAWK (można znaleźć poniżej 600 zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponadto należy dodać, że na Z370 można podkręcic RAM który da kolejny wzrost wydajności o te kilka procent (np. mój tani goodram poszedł na 2933)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karty to należało łapać okazję na RX570 nitro+ za 732zł ;)

Człowiek wychodzi na kilka godzin z domu w sobotę i nawet nie przypuszcza, że ominie go promocja roku... nie zdążyłam. Gratulacje dla tych, którym się udało.

 

i Już Cie kocham.

;)

 

Co do karty GTX 1050 ti, to podsumowując Wasze dotychczasowe wypowiedzi wychodzi na to, że zdania są bardzo podzielone na jej temat. Mimo że poradzi sobie spokojnie nie tylko z Gothikiem III, ale z wieloma współczesnymi grami też. Niektórzy polecają GTX 1060 (3GB), ale chociaż jest bardziej wydajna od 1050 ti, to po pierwsze ma tylko 3GB (co nie jest tak do końca przyszłościowe), a po drugie jest sporo droższa. Jest też wersja 6 GB, ale ona jest jeszcze droższa i już w ogóle wychodzi poza mój budżet.

 

Więc jak już, to 1050 ti. Może nie nadaje się do nowych gier w ultra i jest sporym kompromisem, ale będzie moim planem 'B'.

 

Ale najbardziej podoba mi się to:

 

Gothic 3 to tak stara gra, że dzisiejsze integry są szybsze od najszybszych ówczesnych kart graficznych. Więc na razie możesz zacząć od integry (tzn. wogóle nie kupować oddzielnej karty) i na niej poprzechodzić takie stare gry jak G3 (lub nowe, ale mało wymagające jak LiS). A za kilka miesięcy pojawi się nowa generacja kart graficznych, wtedy w cenie 850 zł kupisz dużo szybszą kartę niż Radeon 570 / Geforce 1060.

Karta zintegrowana to byłoby chyba najlepsze rozwiązanie! I nawet, jeśli integra nie da rady Gothicowi III (tak jak pisze Kaiketsu), to pozostają mi mniej wymagające gry, jak Life is Strange. Do tego odświeżę sobie Gothic 1 i 2, i jakoś przetrzymam zimę z tym zestawem, w oczekiwaniu na tańsze Radeony w poświątecznej wyprzedaży. W najgorszym razie, w każdej chwili mogę kupić GTX 1050 ti.

 

Tylko że nie bardzo się orientuję jak to jest z tymi integrami. Z czym one są zintegrowane? Z procesorem? I czy KAŻDY procesor ma taką zintegrowaną kartę? Czy takie karty z nowoczesnego procesora dużo się różnią między sobą wydajnością? Chodzi mi o to, czy chęć korzystania na razie z integry powinna wpłynąć jakoś na wybór procesora?

 

dopuszczasz używki?

Jeśli masz na myśli używany sprzęt komputerowy ;) to dopuszczam używaną kartę, ale raczej w przypadku niedużego wydatku. Gdyby ktoś sprzedawał jakąś starszą, słabszą kartę za około 150-200 zł (do max 500 zł, jeśli naprawdę dobra okazja, i nie przez olx-y ani Allegra). Tylko pytanie czy jest sens kupować tak starą i słabą kartę, że ktoś ja sprzedaje za 200 zł? Czy taka karta będzie lepsza od nowoczesnej integry?

 

 

Więc z kartą już mniej więcej wiadomo. Natomiast jeśli chodzi o procesor i płytę, to teraz mam zagwozdkę.

 

Jeśli dobrze rozumiem:

Radzicie

i3 8100 z płytą z370: ASRock Z370 KILLER SLI lub MSI Z370 TOMAHAWK

LUB

i5 8400 z płytą z370: ASRock Z370 KILLER SLI lub MSI Z370 TOMAHAWK

LUB

Ryzen 5 1600 z "dowolną płytą na am4"?

 

Przy tym i3 8100 jest gorszy od i5 8400. A jak ma się do tego ten Ryzen 5 1600?

 

W tym temacie na tyle niewiele wiem, że potrzebuję podania konkretnej pary procesor-płyta, żeby do siebie pasowały. Przyznam, że myślałam, że "5" przy "i5" oznacza nowszą generację niż "3" w "i3" :D A tu widzę - nie ma tak łatwo. Czyli tak jak z kartami graficznymi. Trzeba się znać. Jak dobrze, że jesteście ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny nie posiadają zintegrowanych układów graficznych.

I3-8100 i i5-8400 mają integrę Intel HD630.

Ponadto i5-8400 pod kątem wydajności samego procesora jest wyraźnie szybszy w grach od R5 1600 (inna sprawa że żeby to poczuć trzeba dysponować co najmniej kartą pokroju GTX1070).

 

Zła wiadomość: z tego co mi wiadomo Life is Strange ma problemy z działaniem na zintegrowanych grafikach Intela.

 

Do Gothica 3 i LiS powinna wystarczyć nawet GT1030 lub używany GTX750Ti (obie za ~300zł).

Bezpośrednie porównanie GT1030, GTX750Ti i GTX1050 w nowych grach:

(GTX1050Ti jest dodatkowo o ok. 15% szybsza niż GTX1050 i ma 4GB VRAM).

 

Co do płyty głównej pod i3-8100 lub i5-8400- najlepszym wyborem w kwocie ~600zł jest prawdopodobnie MSI Z370 SLI Plus.

Ma dobrą sekcję zasilania i układ audio Realtek ALC1220- znacznie lepszy niż ALC892 który jest wbudowany w MSI Z370 TOMAHAWK i w ASRock Z370 KILLER SLI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny nie posiadają zintegrowanych układów graficznych.

No to odpadają od razu w moim przypadku.

 

Zła wiadomość: z tego co mi wiadomo Life is Strange ma problemy z działaniem na zintegrowanych grafikach Intela.

Widziałam na YT filmik z gry w LiS na podobnym modelu zintegrowanej karty, więc jestem dobrej myśli.

 

Zamówione w Komputroniku:

1. Intel Core i3-8100

2. MSI Z370 SLI PLUS

3. GOODRAM IRDM 8GB czarny [1x8GB 2400MHz DDR4 CL 15-15-15 1024x8 DIMM]

4. GOODRAM Iridium Pro 240GB

5. SilentiumPC Brutus M10

6. Lg DVD-REC GH24NSD1RBBB

7. Chieftec GPS-500A8

8. LG 24MP48HQ-P

 

(jeszcze nie przyszło więc jeśli jest w tym zestawie jakiś babol, to jeszcze jest czas zamienić)

 

Dam znać, jak ten zestaw sobie poradzi z Gothic III i Life is Strange.

 

Tymczasem serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że nie bardzo się orientuję jak to jest z tymi integrami. Z czym one są zintegrowane? Z procesorem? I czy KAŻDY procesor ma taką zintegrowaną kartę? Czy takie karty z nowoczesnego procesora dużo się różnią między sobą wydajnością? Chodzi mi o to, czy chęć korzystania na razie z integry powinna wpłynąć jakoś na wybór procesora?

Obecnie integry są wbudowane w CPU, ale na płycie głównej musisz mieć odpowiednie wyjścia wizyjne (HDMI, DVI, czy jakie potrzebujesz). Integry z i3 i i7 niewiele się różnią wydajnością (kilka %).

 

 

W tym temacie na tyle niewiele wiem, że potrzebuję podania konkretnej pary procesor-płyta, żeby do siebie pasowały.

Zapytaj w dziale o płytach głównych do procesorów Intel.

 

Zamówione w Komputroniku:

1. Intel Core i3-8100

2. MSI Z370 SLI PLUS

3. GOODRAM IRDM 8GB czarny [1x8GB 2400MHz DDR4 CL 15-15-15 1024x8 DIMM]

4. GOODRAM Iridium Pro 240GB

5. SilentiumPC Brutus M10

6. Lg DVD-REC GH24NSD1RBBB

7. Chieftec GPS-500A8

8. LG 24MP48HQ-P

 

(jeszcze nie przyszło więc jeśli jest w tym zestawie jakiś babol, to jeszcze jest czas zamienić)

 

Dam znać, jak ten zestaw sobie poradzi z Gothic III i Life is Strange.

 

Tymczasem serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc!

Nie wiem jak teraz, ale do niedawna przy integrach lepiej było mieć 2 mniejsze moduły pamięci niż 1 większy (w obu przypadkach koszt był podobny). Co do Iridiuma to bywają z nimi problemy (choć Goodram wydał ich nową wersję).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Iridiuma to bywają z nimi problemy (choć Goodram wydał ich nową wersję).

Rzeczywiście był problem przy instalacji Windowsa 10 na dysku Iridium. Pojawił się komunikat, że wybrany dysk ma styl partycji MBR, a potrzeba GPT. Przekonwertowałam na GPT.

 

Mam już kompa i jeśli ktoś jest ciekawy, to niestety ani w "Gothic 3", ani w "Life is Strange" z moją zintegrowaną grafiką nie da się pograć. Cóż. Właściwie liczyłam się z tym, że tak może być. Z drugiej strony jest to dla mnie jednak trochę dziwne, bo w sieci są nagrania z tymi grami odpalonymi na podobnych integrach lub gorszych, np.:

 

Na tych filmach gry działają płynnie, a u mnie nawet na etapie głównego menu kursor myszy tak się zacina, że trafienie w cokolwiek wymaga sporej cierpliwości i kilku prób. Nie mówiąc już o tym, co jest po odpaleniu gry... W "Life is Strange" oprócz pokazu slajdów jest jeszcze dziwny, podwojony dźwięk. Zaznaczam, że "Gothic 3" zainstalowany z obowiązkowym community patchem (uprzedzam pytanie, bo jeśli ktoś zna G3 to wie, że bez tego patcha gra jest do niczego).

 

Gothic 1 i 2 działają bez problemu (po wgraniu kilku dodatkowych plików umożliwiających grę w Win 10 i FHD).

 

Jest coś, co mnie niepokoi i będę wdzięczna jeśli rozwiejecie moje wątpliwości. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, że integra jaką mam, to rzeczywiście Intel UHD Graphics 630, tak jak pisze producent: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/processors/core/i3-processors/i3-8100.html

Ani narzędzia systemowe, ani programy (Everest, GPU-Z, HWINFO) nie pokazują tej nazwy. Czy to jest normalne?

http://ifotos.pl/z/qrqspxr

http://ifotos.pl/z/qrqspxx

http://ifotos.pl/z/qrqspxn

http://ifotos.pl/z/qrqspxe

 

Jeszcze druga sprawa, poboczna - trochę żałuję, że zdecydowałam się na usługę złożenia kompa w Komputroniku. Nie dostałam opakowania od procesora. To właściwie taki drobiazg. Tylko że specjalnie wybrałam wersję box, żeby ewentualnie za jakiś czas móc elegancko zapakować do oryginalnego kartonu i sprzedać. Wydawało mi się to oczywiste, że dostanę wszystkie opakowania, instrukcje, płyty itd. Większość dostałam, tylko od procesora nie (chyba żadnej płyty od niego nie było, mam nadzieję?). Nie wiem jak to zazwyczaj jest ze składaniem kompa przez sklep, bo pierwszy raz korzystałam z takiej usługi. Więc znowu odwołam się do Waszych doświadczeń i zapytam: Czy to jest normalne? Powinnam odpuścić z tym kartonem? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki (najnowsze) do płyty głównej wgrane? Szczególnie te od grafiki Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisz do sklepu o pudełko od procka. Mają przysłać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...