Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

emm16

drukarki w vlanach

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie odnośnie vlanów:

załóżmy, że utworzony jest vlan w którym są same drukarki. czyli adresy ip drukarek będą standardowo niewidoczne dla urządzeń (komputerów spoza tego vlanu)

czyli trzeba nadać możliwość dostępu do drukarek każdemu komputerowi?

bo jeśli drukarki damy w vlanie, to przy instalacji sterownika jak wpiszemy ip drukarki z vlanu to komputer poza tym vlanem się z nią nie połączy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wirtualna sieć lokalna (ang. Virtual Local Area Network, VLAN) – sieć komputerowa wydzielona logicznie w ramach innej, większej sieci fizycznej.

 

Do tworzenia VLAN-ów wykorzystuje się konfigurowalne lub zarządzalne przełączniki, umożliwiające podział jednego fizycznego urządzenia na większą liczbę urządzeń logicznych, poprzez separację ruchu pomiędzy określonymi grupami portów. Komunikacja między VLAN-ami jest możliwa, gdy w VLAN-ach tych partycypuje port należący do routera lub z wykorzystaniem przełączników warstwy trzeciej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirtualna_sie%C4%87_lokalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pytam czysto teoretycznie, bo słyszałem kiedyś o vlanach drukarskich i zastanawiam się, czy jest w ogóle sens tworzyć taki vlan dla samych drukarek, skoro wszystkie drukarki mają być zawsze widoczne dla wszystkich komputerów w sieci wewnętrznej??

2. Drugie pytanie - co od strony praktycznej oznacza, że komputery z osobnych vlanów nie widzą się? Bo rozumiem, że nie można spingować urządzenia z osobnego vlanu. Czy chodzi tylko o to, że nie będzie widać udostępnionych plików na komputerach z osobnych vlanów?, tzn. komputer w vlanie 1 nie będzie widział plików udostępnianych na komputerze z vlanu 2 i odwrotnie? Czy o coś więcej chodzi?

 

Jak ktoś zna się na sieciach, to na pewno będzie w stanie mi to prosto objaśnić i rozwiać moje wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jak masz dużą ilość komputerów i drukarek to dla czystego porządku warto trzymać je w rożnych vlanach. Dzięki temu zawsze wiesz, ile jeszcze adresów IP masz przeznaczonych na drukarki, łatwo jesteś w stanie chociażby pingując sprawdzić, czy wszystkie są online itp.

2. Wszystko zależy od routingu. Mogą się widzieć, ale nie muszą. Ustawiasz to wedle potrzeb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki za rozjaśnienie.

A mam jeszcze pytanie dotyczące sieci:

Załóżmy, że serwer plików Windows Server 2012 udostępnia udziały sieciowe i są one widoczne na każdym komputerze, wystarczy wpisać:

\\192.168.0.10

192.168.0.10 to oczywiście adres ip serwera.

Załóżmy, że komputer ma adres 192.168.0.70 i chce, aby pozostałe komputery w sieci widziały pliki z tego komputera o adresie 192.168.0.70

Wpisując adres \\192.168.0.70 na innej stacji roboczej wyświetla się komunikat, że nie można odnaleźć ścieżki sieciowej.

Gdzie jest błąd? kwestia udostępnienia odpowiednich katalogów? Czyli prawy na potrzebnym katalogu --> właściwości --> udostępnianie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ping na ten adres działa, to powinno wystarczyć udostępnienie katalogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...