Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pawelcosh

Windows 10 32 bity czy 64 do tego procesora Intel® Atom® x5-Z8350 1,44 - 1,92 GHz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam sie do kupna dla dziewczyny laptopa na uczelnie, ktory bedzie slużył do programów office. Zalezy nam na małym rozmiarze, aby się zmieścił do torby. Chcialbym wydac okolo 1400zl. Znalazłem cos takiego

https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/asus-vivobook-e200ha-11-6-intel-atom-x5-z8350-4gb-ram-32-gb-dysk-win10.bhtml

 

Jaki system polecacie zainstalować Windows 10 32 bity czy 64?

 

Pozdrawiam i dziekuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej konfiguracji nie ma sensu iść w x64. 32 bitowy spokojnie wystarczy i obsłuży te 4G - 64 bitowy będzie tylko ładował do pamięci i na dysk dodatkowe biblioteki i dane dla 64 bitowego systemu co jest nie potrzebne dla tak słabego systemu. Sens 64 bitów można by było rozważać jakby korzystała z czegoś szybszego i z większym dyskiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z systemów x86 w dzisiejszych czasach korzystają muzealnicy w charakterze ekponatu. Ten komputer bez systemu x64 nie będzie w stanie wykorzystać swoich i tak mikrych możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x64.

@up. 32bit nie wykorzysta 4GB ramu - pokaże = tak, wykorzysta = nie.

a co ma dysk twardy do x32/64??? to już nie wiem.

Tak to jest jak gimby się wypowiadają;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi powiedzieć jak 32 bitowy nie wykorzysta 4G RAMu skoro to jest jego górny limit? A różnica jest taka, że system musi dodać wszystkie biblioteki 64 bitowe do zwykłych 32 bitowych, które już ma - przy 32G dysku, który nie jest demonem szybkości jest to znaczna różnica, nie mówiąc o paru GB wolnego miejsca na owym dysku. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, ze iGPU i tak zarezerwuje sobie część RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również słyszałem ze 32 bitowy wykorzysta maksymalnie 4gb ramu a do tego nie będzie musiał instalować mnóstwa bibliotek z wersji 64. Wiec instalowac 32 bitowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli dysk mały raczej tak - wszystkie te przewagi 64 to przesada, z wyjątkiem oczywiscie pamięci; zależy też od użycia - akurat w office różnica praktycznie nie ma znaczenia, gdyby np obróbka video, obrazków, czy kompresowanie (częste i intensywne), itd, 64 ma już znaczną przewagę, bo przetwarza w większych porcjach (przy kompresowaniu dużych plików różnica może sięgać 30%); 32 nie wykorzysta całkowicie 4gb, ale z kolei 64 potrzebuje normalnie więcej pamięci, więc w praktyce to samo; dodatkowo jeśli procesor słaby lepszy 32

 

ps - co do pamięci - 32 nie wykorzysta całej, bo jak już napisano np przydzieli karcie pamięć również w ramie - wprawdzie od visty podobno ta pamięć zawsze do dyspozycji systemu, czyli jeśli pilna potrzeba system może ją wykorzystać, ale nie wiadomo, jak to z tym dokładnie jest; z reguły 32 wykorzysta ok 3,25gb; w 64 wykorzysta natomiast całe 4gb, bo może tworzyć pamięć wirtualną daleko poza granicą 4gb, tam tworzy obszar dla karty, i jeśli potrzeba, tylko przemapowuje na fizyczny ram; 32 może utworzyć tylko nieco ponad 4gb wirtualnej, dlatego pokrywa się jej obszar z fizycznym ram, i od razu ją rezerwuje w ram; niemniej z kolei 64 potrzebuje więcej ram, bo np tzw pointery w pamięci ma 64, czyli 2 razy dłuższe niż 32, itp - skompensuje to trochę, powiedzmy w połowie, utratę ramu w 32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi powiedzieć jak 32 bitowy nie wykorzysta 4G RAMu skoro to jest jego górny limit? A różnica jest taka, że system musi dodać wszystkie biblioteki 64 bitowe do zwykłych 32 bitowych, które już ma - przy 32G dysku, który nie jest demonem szybkości jest to znaczna różnica, nie mówiąc o paru GB wolnego miejsca na owym dysku. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, ze iGPU i tak zarezerwuje sobie część RAMu.

Po pierwsze misiaczki! 32 bitowy proces nie zaadresuje więcej niż 2 GiB RAM dla siebie! Dwa. 64 bitowy kod jest zazwyczaj od 10% do 15% szybszy niż 32 bitowy. (zwykła rekompilacja kodu)

Na takim atomowym gównie jak w tej maszynie do pisania to każde extra procenty są mile widziane. Tylko debil w 2017 roku będzie instalował system 32 bitowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc autor wątku powinien zdecydować się na pobawienie się w debila

 

oczywiście 32 proces nie zaadresuje więcej niż 2gb, bo programista to nie debil (z reguły, zdarzają się i debile), i wie, że w ogóle 32 zaadresuje 4, z czego system zacharapci dla siebie 2, więc, jeśli jest maksymalistą, zażąda przydzielenia mu pozostałych 2 - ale chyba? ze świeczką trzeba by szukać takich "debilnych" programistów

 

zresztą w sensie ścisłym to nieprawda - w 32 można ustawić przydzielenie 3gb na procesy użytkownika, i wtedy program może zażądać 3gb dla siebie

 

co do rzekomej większej szybkości 64 - nie ma takiej prostej zależnosci - zależy od programu, języka, w jakim napisany, od kompilatora, itd - każdy, kto się tym interesuje wie, że wbrew pozorom, języki programowania są zawsze w jakimś procencie nieefektywne, tzn jak program będzie działał zależy w dużym stopniu od programisty i jego umiejętnosci- więc 32 może być znacznie szybszy od 64 na tym samym procesorze (tak samo 16 może być znacznie szybszy od 32, i większości przypadków, jest)

 

nie interesuję się tym za bardzo, bo te dyskusje przypominaja znane dyskusje o wyższości swiąt bożego narodzenia nad świętami wielkiejnocy - ale kiedyś czytałem dużo porównań szybkości, jak 64 był jeszcze nowością, i z wszytkich wynikało - zależy od użytku i programu, w niektórych 32 szybszy, w innych 64 - 64 ma znaczną przewagę przy masowej obróbce danych - dlatego napisałem jeśli dużo przetwarzania danych w stylu obróbka video, dużych fotografii, kompresownie na duża skalę, itp - polecam 64 - w normalnym zastosowaniu natomist różnicy praktycznie nie ma

 

wszytkie te określenia 32 zabytek, tylko debil.. świadczą, że autorzy niewiele rozumieją z rozwoju techniki komputerowej - przejście z techniki 16 bitowej na 32 było rewolucją, bo dostępna pamięć z 65kb (kilobajtów) skakała nagle go 4gb - w chwili dokonania przejścia, czyli połowa lat 90, 4gb pamieć fizyczna była w ogole trudna do wyobrażenia - można powołać się na osławioną opinie gatesa, że nie może sobie wyobrazić, po co komu chyba? kilka mb pamięci (dokładnej liczby nie pamiętam) - natomiast przejście 32-64 oczywiscie nie ma już takiego znaczenia, bo 4gb z reguły wystarcza normalnemu użytkownikowi - spowodowało natomiast, że programy nagle spuchły - program który miał np 5mb nagle ma powyżej 50, itp - trwa wyścig w zapychaniu ramu i zapychaniu procesora programami - niedawno czytałem, że analitycy ms doszli do wniosku, że normalny użytkownik na codzień korzysta z 5, słownie pieciu, ulubionych programów, reszty używa sporadycznie - natomiast w procesach bywa 50 i więcej - ciekawe, że ekolodzy w tej sprawie milczą!

 

w tym przypadku, jeśli dochodzi kardynalny wzgląd, tzn mały dysk, 32 może być lepszym wyborem, bez względu na opinie zwolenników postępu za wszelka cenę, przy czym ten postęp ma się wyrażać w większej liczbie - wynikałoby z tego, że im więcej tlenków azotu w powietrzu tym lepiej

 

w ogóle jako z grubsza potwierdzoną regułę można przyjąć, że istnieje odwrotna zależność między arogancją i kategorycznościa sądów w poście a ich rzetelnością i oparciem o sprawdzoną wiedzę

 

ps - nie zdziwiłbym się, gdyby autor wątku, mówiąc językiem szwejka, zgłupiał z tego wszystkiego - w takim wypadku polecam proste i sprawdzone rozwiązanie - losowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

64 bitowy kod jest zazwyczaj od 10% do 15% szybszy niż 32 bitowy.

Pokaż pomiary jak się to przekłada na szybkość wstawania i działania systemu 32bit vs 64bit na tym samym sprzęcie.

Oczywiście zadnej obliczeniówki / crunchingu, czy sugerowania się surowym mips...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zresztą w sensie ścisłym to nieprawda - w 32 można ustawić przydzielenie 3gb na procesy użytkownika, i wtedy program może zażądać 3gb dla siebie

Jest to tak upierdliwe że nikt tego nie stosuje więc zejdź na ziemię teoretyku. Jeszcze się nie spotkałem z 32 bitowym procesem ,który byłby wstanie zaadresować ponad 2 GiB. Nawet taki x264 się odrazu wysypywał gdy dobijał do 2000 MiB! Co jak co ale ludzie stojący za x264 to nie amatorzy.

 

Instalowanie 32 bitowego systemu to ślepa uliczka. Np. Mozila zamierza ubić 32 bitową wersję FireFoxa. Pewnie podobnie będzie z Chrome i co wtedy? Kupno nowej licencji na 64bitowy system? Od 64 bitów nie ma ucieczki.

 

Ps. Glauks co miałeś z "polaka" że tak beznadziejnie budujesz zdania i to jeszcze zaczynając z małej litery? Człowieku ogarnij się bo w połowie już miałem dosyć czytania tego bełkotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż pomiary jak się to przekłada na szybkość wstawania i działania systemu 32bit vs 64bit na tym samym sprzęcie.

Oczywiście zadnej obliczeniówki / crunchingu, czy sugerowania się surowym mips...

Po lewej x264_x64.exe ,a po prawej x264_x86.exe

I4FZkZ.png

 

64 bit jest ~15% szybszy.

 

Podobnych przyrostów możesz oczekiwać w photoshopach , adobe premiere , arkuszach kalkulacyjnych czy uruchamiając poprostu stronę internetową z dużą ilością grafik/animacji/skryptów (np. wp.pl). Tak jak napisałem wcześniej. Na tym atomie każde extra 10%-15% jest jak najbardziej pożądane.

 

Przykład z mojego podwórka. Rodzicielka ma Q8300@2,8GHz (+antyczne GPU bez wsparcia dla AVC). Filmiki na YouTube zakodowane w AVC co jakiś czas dropiły klatki w 1080p@60fps w 32 bitowym Firefox. Po zainstalowaniu tej samej wersji ale 64 bit problem znikł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to tak upierdliwe że nikt tego nie stosuje więc zejdź na ziemię teoretyku. Jeszcze się nie spotkałem z 32 bitowym procesem ,który byłby wstanie zaadresować ponad 2 GiB. Nawet taki x264 się odrazu wysypywał gdy dobijał do 2000 MiB! Co jak co ale ludzie stojący za x264 to nie amatorzy.

Jedna flaga rozruchowa dla systemu i jedna flaga dla linkera budującego binarkę. Co w tym upierdliwego?

Zyski z LAA nieraz były realne - chociażby przy modyfikacjach gier.

 

Kupno nowej licencji na 64bitowy system?

Licencje nie są powiązane z bitowością.

 

Po lewej x264_x64.exe ,a po prawej x264_x86.exe

(img)

64 bit jest ~15% szybszy.

Prosiłem żebyś nie poruszał obliczeniówki, dzięki za zignorowanie.

 

Przykład z mojego podwórka. (...)

A sprzęt podany przez autora wspiera sprzętowo AVC.

 

Autora nie interesuje ogólna debata 32bit vs 64bit. Autora interesuje kontekst laptopa z procesorem typu atom, używanego do podanych w pierwszym poście zastosowań.

 

32bit pozwala uciułać trochę miejsca na dysku, ale niezależnie który system by się stawiało, na takim sprzęcie użyłbym CompactOS.

Kwestia wydajności w lekkich zastosowaniach zostaje niewyjaśniona, bo żadna ze stron nie jest w stanie dostarczyć rzeczowych argumentów. Przyjmijmy więc, że różnica nie jest istotna.

 

Ostatecznie użyłbym wersji zgodnej z architekturą EFI działającą na laptopie - a więc takiej, która standardowo jest preinstalowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ps. Glauks co miałeś z "polaka" że tak beznadziejnie budujesz zdania i to jeszcze zaczynając z małej litery? Człowieku ogarnij się bo w połowie już miałem dosyć czytania tego bełkotu.

 

bardzo cię rozczaruję, bo miałem zawsze b. dobre stopnie, i żadnych problemów, wprost przeciwnie

 

i pewnie przeciwnie do ciebie - napisałem zdanie o przesadnej arogancji, wziąłeś to chyba do siebie (uderz w stół, a nożyce się odezwą) - i cytat powyżej świadczy, że twoja arogancja nie tylko jest przesadna (normalnie przesadna nazywa się w nowomowie asertywność), ale do tego dziecinna i bezrefleksyjna - lekcji z "polaka" chce udzielać ktoś, kto w jednym wątku, w niezbyt długich postach, popełnił takie kwiatki, cytuję

 

byłby wstanie, się odrazu, poprostu, dropiły klatki

 

gdyby 1, itp, przyjąłbym że pośpiech, zwykła literówka, itd - ale 3, i to w 1 wątku - to nie może być przypadek

 

dropiły klatki nawet pominąłbym, bo ten zwyczaj, naganny moim zdaniem, inkrustowania polskiego anglicyzmami, można oceniać różnie, wiec zastosujmy, używając angielskiego, tzw benefit of doubt

 

żeby użyć twojego wyrażenia, "ogarnij się" kolego, trochę skromności, zwłaszcza w dziedzinie, na której się nie znasz, tzn języku, bo co do komputera twoje posty do tej pory wydawały mi się sensowne - na ewentualnie błędy nie zwracałem uwagi - tym bardziej szkoda, że zacietrzewienie popsuło to dobre wrażenie (i wycieczki osobiste - znany francuski uczony buffon powiedział style c`est l`homme - styl to człowiek - jeśli preferujesz proste nierozwinięte zdania jak w podstawówce to twoja sprawa - nie powinieneś się tym zresztą za bardzo chwalić na tym forum, bo raczej dla trochę wyrośniętych dzieci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedna flaga rozruchowa dla systemu i jedna flaga dla linkera budującego binarkę. Co w tym upierdliwego?

Zyski z LAA nieraz były realne - chociażby przy modyfikacjach gier.

Poczytaj sobie wątki na stackoverflow to zrozumiesz że z LAA są same problemy. Zamiast kopać się z koniem lepiej od razu przejść na x64.

 

 

Prosiłem żebyś nie poruszał obliczeniówki, dzięki za zignorowanie.

O proszę jakie panisko ma wymagania! Jest to praktyczny test ,a nie żadne mipsy sripsy. Jakbyś nie zaułważył to wszystko w twoim komputerze opiera się na obliczeniówce!

 

Pewnie to też ci nie przypasi ale co tam.

chrome_performance_6.png

chrome_performance_2.png

chrome_performance_3.png

chrome_performance_4.png

chrome_performance_5.png

 

bardzo cię rozczaruję, bo miałem zawsze b. dobre stopnie, i żadnych problemów, wprost przeciwnie

Właśnie widzę jaki byłeś "miszcz" z polaka.

Nikt cię nie nauczył że zdania rozpoczyna się z wielkiej litery?

Nikt cię nie nauczył że zdania kończy się kropkami. Interpunkcja? Mówi ci to coś?

Budujesz zdania w tak pokraczny sposób że ręce opadają! Stylistyka? Mówi ci to coś? Te twoje pseudo-zdania (bo nie wiadomo gdzie początek ,a gdzie koniec) to poprostu bełkot na poziomie google translate! Masz elementarne braki na poziomie szkoły podstawowej albo poprostu jesteś zwyczajnym ignorantem.

 

Na mniej pobłażliwych forach (takich jak np. elektroda) już miałbyś dawno bana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...