Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

stalwart

Wysokie temperatury i7-8700 + skoki taktowania

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem i7-8700 z boxowym chlodzeniem. Nie nakladalem pasty, jest tylko ta ktora byla na spodzie chlodzenia . Procesor dziala na mobo asrock z370 killer. Problemów jest pare

 

- Temperatury podczas gry w CSa dochodzą do 55 stopni.

- Podczas testu w AIDA 64 procesor momentalnie doszedł do 94 stopni celsjusza praktycznie na kazdym rdzeniu i przerwałem pomiar. Czy te temperatury sa normalne? Chłodzenie rzecz jasna zasuwało jak szalone.

- Podczas spoczynku, na pulpicie, bez zadnych programów w tle, w menadzerze zadan wykorzystanie procesora tez jest 1-2% obserwuje w programie HWMonitor skoki taktowania, z 800 mhz do maksymalnych wartosci ~4500mhz. Przeskakuje to w zasadzie co sekunde. Czy to normalne? Napiecie rowniez sie zmienia z 0,6V do nawet 1,4V rowniez co sekunde. Mimo ze np korzystam tylko z chroma...

 

Co moze byc temu winne? Procesy w tle? Cos moze przestawic w biosie? Czemu temperatury sa takie wysokie? Temperatury w spoczynku to co prawda ~30 stopni, no ale np gdy steam obciazyl przez chwile 12% procesora to temperatura doszla momentalnie do 60.. W porownaniu do mojego sandy bridge w drugim kompie to te wartosci to przesada.. Jakies rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem i7-8700 z boxowym chlodzeniem. Nie nakladalem pasty, jest tylko ta ktora byla na spodzie chlodzenia . Procesor dziala na mobo asrock z370 killer. Problemów jest pare

 

- Temperatury podczas gry w CSa dochodzą do 55 stopni.

- Podczas testu w AIDA 64 procesor momentalnie doszedł do 94 stopni celsjusza praktycznie na kazdym rdzeniu i przerwałem pomiar. Czy te temperatury sa normalne? Chłodzenie rzecz jasna zasuwało jak szalone.

- Podczas spoczynku, na pulpicie, bez zadnych programów w tle, w menadzerze zadan wykorzystanie procesora tez jest 1-2% obserwuje w programie HWMonitor skoki taktowania, z 800 mhz do maksymalnych wartosci ~4500mhz. Przeskakuje to w zasadzie co sekunde. Czy to normalne? Napiecie rowniez sie zmienia z 0,6V do nawet 1,4V rowniez co sekunde. Mimo ze np korzystam tylko z chroma...

 

Co moze byc temu winne? Procesy w tle? Cos moze przestawic w biosie? Czemu temperatury sa takie wysokie? Temperatury w spoczynku to co prawda ~30 stopni, no ale np gdy steam obciazyl przez chwile 12% procesora to temperatura doszla momentalnie do 60.. W porownaniu do mojego sandy bridge w drugim kompie to te wartosci to przesada.. Jakies rady?

kup sobie konsole :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś w temacie co trzeba.

 

Napięcie moze być kluczowe.Mi starcza 1,12v

 

Nie wiem czemu tu wszyscy mysla ze jak napisza skrot myslowy co im starcza, co wystarczy zrobic, przestawic to od razu wiadomo o co chodzi. Skoro zostalo ustawione napiecie 1,4v *domyslam sie ze w biosie na CPU to chyba z jakiegos powodu? Co moze spowodowac ze zmniejsze ta wartosc na zbyt niska? Tez mam przestawic na 1,12?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadajesz wiele pytań i nie wiem czy jest sens każde rozwijać. Zerknij tutaj

Mój link

 

Interesuje Cię temat undervoltingu, monitoringu napięć oraz montażu chłodzenia. Twój przypadek nie wymaga jednak desperackiego działania. Box to box. Aida nie jest programem użytkowym, więc przekracza TDP pod które został zaprojektowany cooler. Które to i tak jest marketingowo naciągane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, a ktos moze mi powiedziec o co chodzi z tymi skokami taktowania?

 

szaleje wartosc voltage VID, cpu vcore i taktowanie na dole

 

 

ebf1fp.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz normalna. W nowoczesnej platformie proc zrzuca zegary i napięcie by oszczędzać energię. Technologie takie jak c states Intel speed step i samo turbo. Nie ma co się martwić. Zresztą wszystko masz w poradniku jak chcesz się zagłębić w szczegóły.

 

Screen powyżej sugeruje undervolting. Vid nie jest realnym napięciem. Nim na tym etapie się nie przejmuj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.45v to jest norma ale dla 5.3 gzh a nie 4.3 .Wez ogarnij ręcznie napięcie bo obecnie wiele błedów w biosach Cl

 

I wez kup sobie fortisa bo box głosny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz normalna. W nowoczesnej platformie proc zrzuca zegary i napięcie by oszczędzać energię. Technologie takie jak c states Intel speed step i samo turbo. Nie ma co się martwić. Zresztą wszystko masz w poradniku jak chcesz się zagłębić w szczegóły.

 

Screen powyżej sugeruje undervolting. Vid nie jest realnym napięciem. Nim na tym etapie się nie przejmuj. 

 

 

chodzi bardziej o to ze gdy nic nie robie, na pulpicie sa skoki napiecia i taktowania z 800 mhz na maksymalne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde. Piszę przecież, że to normalne. Nie widzisz na pulpicie każdego pakietu danych w tle jaki liczy procesor. A. Każdy może go podbić na taktowaniu. Wszystko masz w poradniku wyżej. Na początek zrób undervolting.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmien najpeirw chlozenie, taki procesor i boxowe chlodzenie to porazka, za 100zl juz kupisz cos co bedzie 10x lepsze i do tego dobra paste. skoki tak jak wyzej ci napisal kolega to normalne a napiecie mozesz ustawic na sztywno lub ruchome do max wartosci np 1,3.

 

co nie nurtuje to to turbo, niby intel podaje na 6core 4.3 a tu jednak widac ze kazdy rdzen na 4.6ghz. w moim 8400 dobija na 6 core do 4ghz a podaja niby 3.8 na all core.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 1,4V na stocku? Co to za płyta takie chore napięcie ładuje? :E

Sporo płyt tak robi. Ale nie sądzę, że "tyle ładuje" płyta w stresie. Po prostu peak voltage w trybie AUTO i przy stosunkowo wysokim VIDmax procesora (o ile płyta odczytuje go poprawnie) jest wtedy bardzo duży. Trwa jednak ułamek sekundy zanim kontroler VRM "wyprowadzi" odpowiednie napięcie do danej sytuacji ( IDLE/Stres ) Podejrzewam, że odczyt Average w takim HWInfo będzie grubo poniżej 1.4v

 

Chodzi o to:

 

img_103630546.jpg

 

 

Jest wysoko, powinno być niżej - ale nie jest to jakaś nadzwyczajna sytuacja. A już zwłaszcza na nowej platformie i beta BIOS-ie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie znam się na tym, ale "opóźnienie w reakcji na czynnik zewnętrzny" rzeczywiście ma tutaj sens wink.gif. Po prostu sekcja zasilania "nie wie" co będzie robił za chwilę procesor. Potrzebuje więc chwili, żeby adoptować się do nowej sytuacji. W zależności od kierunku ( IDLE to LOAD czy LOAD to IDLE ) zawsze będziemy mieli do czynienia z czymś takim jak Negative overshoot oraz Positive overshoot ( czyli peak volt ) W zależności od stopnia zajebistości naszej sekcji zasilania - te wychylenia będą mniejsze lub większe - ale będą zawsze. Sekcja po prostu musi mieć chwilę na dostosowanie napięcia i zawsze wychyli się w jedną czy drugą stronę zanim zacznie ładować dane napięcie.

 

Po prostu nie widzę tego 8700 żeby sobie latał w stresie na 1.42 bez skalpowania tongue.gif Stąd jestem przekonany, że to tylko peak. Niemniej - Undervolting wskazany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok czyli w biosie mam zmienic CPU V Core Voltage na jaka wartosc? Czy jest szansa ze cos zepsuje? Albo ze ta wartosc jest za niska? Moze ktos to wytlumaczyc po chłopsku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie z tyłka - jest!

Max Turbo boost na wszystkie rdzenie? - tu pytam OP

Chyba wygląda to na jakieś automatyczne oc puszczone przez płytę główną.

Poszukaj czegoś w biosie o nazie Multi Core Enhancement, Enhanced Turbo Boost czy coś w tym stylu czy nie jest włączone.

Chociaż z drugiej strony nie wiem czy to robi "OC" na non-k także.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok czyli w biosie mam zmienic CPU V Core Voltage na jaka wartosc? Czy jest szansa ze cos zepsuje? Albo ze ta wartosc jest za niska? Moze ktos to wytlumaczyc po chłopsku?

 

Wpisz 1.20. Jak będzie działało i tempy się poprawią - zostaw. Jak będzie dalej ciepło - wpisz 1.15v - jak będzie działało - zostaw. Jak się wysypie - wpisz 1.16v, bo "wysypanie się" spowoduje zbyt niskie napięcie. Nie znam Twojej sztuki. To bardzo niskie wartości dla V core. Nic nie zepsujesz. Obecnie masz skoki na 1.42v Zapodałem Ci filmik nawet jak to zrobić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok tak zrobie, jakas paste polecacie? mam jakas stara revoltec cooling 0,5g. czy ona starczy czy kupic cos lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na procesor z glutem wystarczy każda pasta lepsza, niż Colgate Total albo Blend a Med albo ewentualnie pasta z tuńczyka. Tak. Wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie, bo najpierw zmienie chłodzenie. Czy ta pasta ktora jest nalozona na box jest slabej jakosci? Mam w szufladzie revoltec cooler master ale moge dokupic jakas lepsza (np. arctic mx2). Wyczyscic z boxa ta paste czy zostawic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw. Chyba, że po MX2 masz po drodze, blisko domu. Różnicy kolosalnej nie będzie. Może 3 stopnie w przypadku nieskalpowanego CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 100zl juz kupisz cos co bedzie 10x lepsze

 

Czyli temperatura podczas testu AIDA spadnie do 9,5 st. C, a poziom głośności do 4,5 dB(A)? To ja poproszę o link do takiego coolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...