Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bysiorr

Smog zabija miliony ludzi rocznie

Rekomendowane odpowiedzi

Znowu mamy sezon smogowy. Rusza was to jeszcze? Według czasopisma Lancet rocznie smog zabija miliony ludzi LINK. Gorzej niż wojna :D Macie jakieś urządzenia do filtracji w domu, czy coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RobONtouR

-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu mamy sezon smogowy. Rusza was to jeszcze? Według czasopisma Lancet rocznie smog zabija miliony ludzi LINK. Gorzej niż wojna :D Macie jakieś urządzenia do filtracji w domu, czy coś?

Nie rusza bo nie widzialem w PL chyba nigdy smogu? Chyba tylko w UK czy innych wyspach gdzie jest duza wilgotnosc bo przypominam, ze smog to smoke + fog (czyli dym + mgła) a nie duzo dymu z komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początek sezonu grzewczego jest najgorszy bo ludzie palą w piecach śmieciami, a zresztą później też palą - taka mentalność Polaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież zaraz się pojawi reklama "urządzeń filtrujących"....ludzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale temat ciekawy, np ja uważam że te wszystkie DPF,EGR i inne syfy w samochodach nic nie dają - albo dają niewiele w porównaniu z jednym "Panem Mirkiem" co cały rok zbiera śmieci by je od listopada do lutego palić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rusza mnie jak czasem jestem w Krakowie. Źle sie tym oddycha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rusza bo nie widzialem w PL chyba nigdy smogu? Chyba tylko w UK czy innych wyspach gdzie jest duza wilgotnosc bo przypominam, ze smog to smoke + fog (czyli dym + mgła) a nie duzo dymu z komina.

 

No, słyszeliście - Michaelred nie widział smogu, smogu nie ma, rozejść się, zamknąć temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież zaraz się pojawi reklama "urządzeń filtrujących"....ludzie.

 

To mod wykopie ją w kosmos, ale temat może zostawi.

Mnie smog bardzo drażni (szczególnie śmierdzące domy, w których spala się śmieci i ogólnie wszystko), bo dbam o swoje zdrowie, gdyż nie chcę i nie lubię chodzić po lekarzach. Ogólnie żyję tak, by nie przeszkadzać sąsiadom i tego samego oczekuję od nich. Tyle że ludzie mają przeważnie wywalone na każdego, kto nie jest ich rodziną czy znajomym.

 

W Polsce smog występuje. Mamy w dodatku jeden z najbardziej zasyfionych krajów (miasta) w Europie.

https://www.youtube.com/watch?v=Zn5-Yqty2LI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, słyszeliście - Michaelred nie widział smogu, smogu nie ma, rozejść się, zamknąć temat.

Oczywiscie, ze z nielicznymi wypadkami smogu u nas nie ma. Ludzie tylko klepia bzdury bo nie znaja znaczenia slow. Pozniej po nich powtarza TV i dziennikarze bo ciezko edukowac stado baranow. Zobacz wpis wyzej, dla kolegi @Áltair smog to jest to co wydobywa sie z komina przy spalaniu smieci :E Czyli komin produkuje mgłe i dym :)

To, ze mamy problem z zanieczyszczeniem powietza w PL to fakt i przy braku wiatru staje sie to nie malym problemem, nie jest to jednak zaden SMOG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Push-up3k

Oczywiście, że jest to smog, tylko problem jest taki, że ty dosłownie interpretujesz nazwę albo nawiązujesz do skrajnych zjawisk, nie przejmując się tym, że znacznie częściej jest mowa o "delikatnych" odmianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczepił się do nazwy i tyle. Zresztą w tamtym roku smog był w Krakowie taki, że niebieskiego nieba nie było dobrze widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ech... :kwasny:

 

Zbiorowa histeria nie wzięła się znikąd. Została opracowana przez niektóre organizacje pozarządowe, a następnie rozsiewana przez sprzyjające im media. Wcale nie chodzi o ochronę naszego zdrowia i życia, lecz o zyski. Sprzedaż ekologicznych pieców to gigantyczny zarobek, a przecież trzeba ich wymienić całe tysiące i to jak najszybciej.

Ekologiczne lobby robi co może, aby zmusić ludzi, często ubogich, do wymiany pieców. Wywierana jest presja na zmianę prawa. Tymczasem uderza ono w najbiedniejszych Polaków, którzy bez pomocy władz nie poradzą sobie z tym problemem, ani teraz, ani też później. Ale przecież kto by się nimi przejmował, gdy chodzi o wielkie pieniądze.

Ekolodzy alarmując o smogu wzięli sobie za cel węgiel, jako największe zło. Wiedzą dobrze o tym, że Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem tego surowca, co więcej, stawia na niego i zamierza opierać na nim w przyszłości gospodarkę, niewykluczone, że kosztem budowy elektrowni jądrowej.

Dla wielu krajów zachodniej Europy polski węgiel jest sporym zagrożeniem, nie tylko krzyżującym plany ograniczenia emisji dwutlenku węgla pod płaszczykiem walki z globalnym ociepleniem, ale również pod względem gospodarczym. Bowiem kto węglem stoi, ten może się stać potęgą gospodarczą, gdy ekologiczne rozwiązania okażą się niewystarczające.

 

Oczy krwawią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Push-up3k
Co za bełkot.
Smogu nie trzeba się obawiać

Nie popadajmy więc w panikę, a aktualną jakość powietrza sprawdzajmy jedynie na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), gdzie znajdziemy szczegółową mapkę i wykresy dotyczące danych stacji pomiarowych. Jest ich od jednej do kilku na miejscowość. Pomiaru z jednej stacji nie można stosować dla całego miasta.

Każda ze stacji reprezentuje dane tło. Jedne wskazują na jakość powietrza na osiedlach domków jednorodzinnych, inne ulokowane są w pobliżu zakładów przemysłowych, a jeszcze inne przy głównych arteriach komunikacyjnych. Jeśli na jednej ulicy pomiary wskazują na duże skażenie powietrza, wcale nie oznacza to, że w Twojej okolicy jest równie niebezpiecznie.

Sieć stacji pomiarowych jest dziurawa jak ser szwajcarski, a przecież wiemy, że temperatura może się różnić w poszczególnych miejscach nawet o kilka stopni, podobnie jest też ze smogiem. Najwięcej jest go w pobliżu kopcących kominów, a najmniej na obszarach zielonych, nad rzekami, jeziorami, w parkach czy lasach. Nawet w najbardziej smogowy dzień spacer po parku, z dala od zabudowań, nie stanowi dla naszego zdrowia większego zagrożenia.

Po prostu unikajmy miejsc zanieczyszczonych, przebywajmy w nich w miarę krótko i rzadko. Naszym podstawowym urządzeniem pomiarowym powinien być nos. Im bardziej nieprzyjemny zapach efektów spalania węgla wyczujemy, tym powinniśmy się trzymać z dala od tego miejsca.

Pozostawanie w domu całymi dniami, z powodu smogu, mija się z celem, ponieważ nasze domy wcale nie są szczelne, inaczej byśmy się udusili. Powietrze na zewnątrz i wewnątrz stale się wymienia, nawet gdy nie wietrzymy. Wewnątrz mieszkania z czasem smogu jest równie dużo, co na zewnątrz.

Przed smogiem nie uciekniemy, po prostu musimy się z nim obchodzić z głową. Bez paniki. O wiele poważniejsze dla naszego zdrowia jest palenie papierosów oraz przebywania w pobliżu osób wydychających w naszym kierunku dymek. Pomyślmy o tym następnym razem, gdy w mediach znów będą nas straszyć smogiem.

Stacji pomiarowych jest setki, we Wrocławiu mam kilka i w każdej mogę mierzyć i zazwyczaj się pokrywa. Prawdą jest, że mamy z roku na rok coraz czystsze powietrze, ale nie oznacza to, że mamy czystsze niż na zachodzie. Przekroczenia norm w LKo

 

Po za tym... czy smogu nie trzeba się obawiać?

https://www.youtube.com/watch?v=bawrzKQCwkY

 

tl:dw - Należy, nawet w małych ilościach jest szkodliwy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze większego dostać można od tych bzurnych mapek jak ta dwa posty wyżej. Nakręcanie problemu z niby smogiem, to po prostu kolejny biznes, nic poza tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te mapki takie bzdurne to nie wiem. Ale wiem, że jak jestem u rodziców zimą w małym miasteczku to wyjście wieczorem z domu wiąże się z przebijaniem przez mgłę, jest dosłownie siwo :E i wdychaniem tego czegoś. I do tego wielu z sąsiadów ma ogrzewanie gazowe, może co trzeci pali w piecu, ale jeden wrzuci trochę plastiku, bo ma skup złomu :E, drugi nawiezie starych lakierowanych mebli do palenia :E itd.

 

Na zachodzie nie ma tego problemu. Wystarczy zimą przejechać się przez miasta i miasteczka np. w Niemczech itd. Jak dwa inne światy :lol2:

 

W małym Krakowie czasami smog prawie jak w 25 milionowym Szanghaju :E

 

z21081459V,W-poniedzialek-w-Krakowie-kilkukrotnie-zostaly-prz.jpg

http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/910/-512/newsweek/635824133177755155.jpg

http://www.radiokrakow.pl/resource/www_files/image/a88ac0998121f94f8f3a699c702bfbb9/a88ac0998121f94f8f3a699c702bfbb9_wide_705x396.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze bardziej rozbrajają mnie te zdjęcia zwykłej mgły, która jesienią i zimą z rana i wieczorem jest czymś normalnym i wciskanie ludziom, że to smog. :E W Niemczech zimą byłem nie raz i jakoś różnicy żadnej nie zauważyłem. Akurat Niemcy, to nie najlepszy przykład, bo Niemcy spalają niemal połowę węgla jaki spała się w całej UE, kilka razy więcej niż Polska, a ich kopalnie wegla pracują pełną parą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalają ale w elektrowniach po tym jak wyłoczyli bardzo nowoczesne elektrownie atomowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo Niemcy spalają niemal połowę węgla jaki spała się w całej UE, kilka razy więcej niż Polska, a ich kopalnie wegla pracują pełną parą.

 

:lol2:

 

Niemcy mają 2 działające kopalnie węgla kamiennego, w 2018 zostaną te 2 ostatnie zamknięte.

 

:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol2:

 

Niemcy mają 2 działające kopalnie węgla kamiennego, w 2018 zostaną te 2 ostatnie zamknięte.

 

:E

Chodzilo pewnie o węgiel brunatny

 

KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol2:

 

Niemcy mają 2 działające kopalnie węgla kamiennego, w 2018 zostaną te 2 ostatnie zamknięte.

 

:E

Za to Niemcy są światowym liderem jeśli chodzi, tak jak słusznie zauważył kolega post wyżej, w wydobyciu węgla brunatnego, który jest jeszcze brudniejszy. Mają wiele elektrowni opalanych tym surowcem, w tym sporo z nich należy do czołówki największych europejskich trucicieli. Warto jeszcze nadmienić, że od 2008 roku powstało w Niemczech aż 5 nowych elektrowni na węgiel brunatny i planują budować kolejne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rusza bo nie widzialem w PL chyba nigdy smogu? Chyba tylko w UK czy innych wyspach gdzie jest duza wilgotnosc bo przypominam, ze smog to smoke + fog (czyli dym + mgła) a nie duzo dymu z komina.

W Polsce jest smog szczególnie na Śląsku zimą jak ludzie palą hasiokami w domach. Zeszłej zimy było to szczególnie uciążliwe bo przez tydzień nie było wiatru i smog sie zrobił taki, że na 50 metrów nie było widać. Psa kąpałem każdego wieczora po spacerze bo był oblepiony z jakiegoś syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
    • Gniesz pałkę znowu. Znajdź mi kraj gdzie każdy dobrowolnie chce iść zginąć.  Jak można się dziwić, że ktoś nie chce iśc na wojnę i jak można się dziwić, że ludzie przed nią uciekają.   Z rosji wyjechał tak samo ogrom ludzi przed wojną. Z każdego kraju kto będzie mógł to będzie kombinował jak uniknąć wysłania na front, jest to oczywiste. 
    • https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-co-po-ukrainie-swiat-szykuje-sie-na-zwyciestwo-rosji,nId,7456691#crp_state=1 Rosja miała upaść po dwóch dniach przecież? https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/politico-650-tys-mezczyzn-ucieklo-z-ukrainy-przed-poborem-a-na-froncie-spada-morale,826139.html Niewolnicy nie chcą walczyć za skorumpowany faszystowski kraj
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...