Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Husarz1990

Jaki kupić serwer do obsługi dużej sieci?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zajmuję się dwoma serwerami pracującymi jako kontrolery domeny AD każdy ok 70 komputerów pracującymi na SBS2003. Jest szansa kupić jeden serwer który pociągnie całą sieć? Serwer służy jedynie to przechowywania profili użytkowników i wymiany plików. Wymieniłem komputery klienckie na nowe zabawki, przechodzimy na sieć światłowodową i zostają jedynie serwerki trochę archiwalne, które najpewniej popsują całą zabawę. Proszę o jakieś porady. Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie by się dało, ale ale lepiej mieć i takie też są wskazania Microsoftu, dwa kontrolery domeny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki budżet masz na serwer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te stare serwery to jakie dokładnie? Procesor, macierze, sieciówki i ram? Jeśli profile użytkowników nie są jakoś szczególnie duże, to pewnie da radę. Przy 6k na 10GbE będzie za mało, a i tak potrzeba wtedy przełącznika który to obsłuży, więc sugeruję coś z 2-4 sieciówkami 1GbE(Po jednej na grupę użytkowników/piętro/budynek + 1 do internetu) i może RAID1 na SSD? Też pytanie, czy masz już licencje na serwer i licencje dostępowe - a może wolisz zwirtualizować obecne serwery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 serwerami pracującymi jako kontrolery domeny AD każdy ok 70 komputerów

Wymieniłem komputery klienckie na nowe zabawki, przechodzimy na sieć światłowodową

i 6000 zł na nowy serwer ?

Czy ty pracujesz, może w budżetówce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i 6000 zł na nowy serwer ?

Czy ty pracujesz, może w budżetówce ?

Dell T130 nówka - zmieści się w budżecie.

T330/R330 - na styk, ale zazwyczaj 8GB RAM i jakiś pojedynczy dysk sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że zostało wymienionych 140 komputerów i zmodernizowana sieć a nie ma kasy na serwer.

 

Poza tym, poza sprzętem wypadało by kupić oprogramowanie.

jeden CAL to jakieś 160 zł.

 

Po prostu wytykam, braki w zarządzaniu i myślenie życzeniowe administratora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6000 na serwer? i na nim mają być trzymane dane użytkowników? To przecież na software do tego tyle wydasz....

SBS2003 w roku 2018 bez wsparcia, łatek bezpieczeństwa itp.... - igrasz z ogniem albo lubisz wdeptywać na miny.

Pierwsze primo - potrój budżet.

Drugie primo - jak już chcesz koniecznie 1 fizyczną maszynę to zainteresuj się wirtualizacją - np Windows Serwer 2012 R2 można było na jednej licencji postawić 1 fizyczną maszynę albo 2 wirtualne na jednym hoście. Nie uchroni cię to przed fuckupem sprzętu ale choć da ci ochronę przed jakąś felerną łatka MS itp.

Trzecie primo - jak już wirtualizacja to pamiętaj o listach HCL dla sprzętu ( np dla ESXi ).

Czwarte primo - mam nadzieję, że masz system backupu? (np. macierz )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że zostało wymienionych 140 komputerów i zmodernizowana sieć a nie ma kasy na serwer.

 

Poza tym, poza sprzętem wypadało by kupić oprogramowanie.

jeden CAL to jakieś 160 zł.

 

Po prostu wytykam, braki w zarządzaniu i myślenie życzeniowe administratora.

Zawsze można "iść po taniości" i zainstalować Zentyal (AD + File server) - fajne rozwiązanie dla SMB, community edition jest za free. Postawić to na ESXi free i niech chula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70 komputerów to bardzo mało :) W poprzedniej firmie ogarniałem dużo większe AD na 2 rdzeniach i 8GB RAMu i działało to bardzo dobrze, całość jeszcze na wirtualizacji i nie było tam redundancji AD (nie pytać). Ale biorąc pod uwagę myślałbym o jakiś dwóch używanych serwerach z licencjami. Postawić na tym wirtualizacje, potem dokupić RAMu i postawić tam jeszcze parę rzeczy aby zaoszczędzić miejsca:) Chyba że brak macierzy itp. to lipa. Fakt ze to słabe rozwiązanie, no ale cóż...budżet jest uber śmieszny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...