Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Dostojny

Acer XF240H (XF240Hbmjdp) kalibracja, kolory, gamma

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Nie wiem, czy to recenzja, może powinienem wybrać inny dział.

Pisze to, ponieważ w internecie przeczytałem recenzje, ale też opinie ludzi na forach, komentarze na amazon itd, nawet tłumaczenia z obcych języków. Po kupnie byłem trochę załamany, ponieważ wszyscy pisali, że jasność na 30 kontrast na 50 i gamma 2.2 i już jest fixed. Monitor opinie ma świetne, a jedyny minus taki, że "out of the box" kolory są słabe i, że trzeba tylko to zmienić. Załamany byłem, bo zastosowałem wszystkie polecane, razem z profilami kolorów uploadowanych. Co prawda było znośnie, gdy już któreś zastosowałem, ale przy tym zalecono 100hz ustawić na stałe, ale i tak wszystko przepalone i kolory nie takie, byłem na granicy oddania, bo nici z edycji zdjęć, a znane kolory w grze irytowały. Jeszcze lepiej wyszło jak na 60hz ustawiłem, zamieniło się w prawie wykalibrowany TN, ale jest różnica na tyle duża pomiędzy 100hz a 144hz, że to nie jest walk-around tylko bardziej step-backward.

 

To jest 144hz najlepszy w stosunku jakość/cena TN, więc cudów może nie być. Póki co jest kilka problemów, wykluczam z góry niższe herce niż 144, jeśli kolory są ok, to jasność zła, jeśli czerń cierpi, to coś innego siada, więc starałem się iść na kompromis. Kiedy już ustawiłem "ładnie", to przy edycji zdjęcia widzę, że brak jest świecących przepaleń na zdjęciu człowieka wykonanym z flashem. Przy ustawieniu, gdy przepalenia na skórze były widoczne, kolory zaczęły wariować. Innymi słowy każde zmiany wymagały zmian wszystkiego. Gdy znikały czernie 2 i 3 to była dobrze biel 253 i 254 widoczna.

 

Pisze to wszystko powyżej, żeby ktoś nie pomyślał, że tu VA matrycę zrobić można prostymi ustawieniami, jest to jedynie kompromis, by wszystko było najbardziej optymalne. Pech chciał, że grafiką się zajmuję poza graniem i nie mogłem sobie pozwolić na obraz inny niż widzi ktoś docelowy z dobrym monitorem.

Wzorowałem się na IPS, który ponoć fabrycznie dobrze skalibrowany. Nie jest doskonały, zbyt niebieskawy może, ale to już delikatna kwestia temperatury do której oko przywyknie.

 

Kolejna uwaga: gdy już po 30 zmianach "ładnych" ustawień udało mi się stworzyć najładniejsze, to znów był problem, bo w dzień jest za ciemno, w nocy wszystko świeci i wygląda jak błąd. Nie chciałem już dostosowywać ustawień na dzień i na noc, więc i tutaj ustawiłem złoty środek, gdzie w nocy nie będzie za jasno, a w dzień za ciemno, ale kosztem ogólnej niedoskonałości. coś za coś, lenistwo wygrało ;D

 

Wersja beta (bo wczoraj zmieniałem, zatem może i jeszcze udoskonalę):

 

Profil kolorów: standardowy (nie daję opcji z profilami kolorów, bo to uploadować trzeba i nie można edytować/udoskonalać samodzielnie).

 

MONITOR:

 

Bra: 65

Con: 20

BL: 4

Gamma: 2.4

 

Temp-user:

Rg: 55

Gg: 47

Bg: 62

Rb: 49

Gb: 49

Bb: 49

 

Hue:

Rh: 51 (reszta 50)

 

Saturate:

Rs: 45

Gs: 50

Bs: 56

Ys: 45

Ms: 55

Cs: 55

 

NVidia (pewnie ATI ma podobne):

Jasność:57

Kontrast: 30

Gamma: 0.77

Pc: 50

 

Te ustawienia w porównaniu do tego co piszą internecie to nie jest kwestia gustu, tylko niebo a ziemia.

Uczulam na szok z rana po włączeniu. Wszystko wydaje się jaśniejsze 100%, ale z czasem po prawie godzinie (łącznie z przyzwyczajeniem oka już tego nie widać)

Jeśli komuś za jasno się wydaje, to niestety kompromisem jest utrata widoczności chociażby przepaleń na zdjęciach, na co nie mogę sobie pozwolić.

Piszę to dla potomnych i może ktoś znajdzie jeszcze lepszy sposób.

Zanik granicznych punktów bieli i czerni uznawałem z góry za nieakceptowalne.

 

Tyle klikania tym obłędnym OSD, że stówę bym dopłacił do monitora za opcję before/after ;)

Motyla noga, już widzę odcienie czerwieni idą w magenta... no trudno, póki co taki. No i środek trochę zbyt jasny... No nie, gad łaj.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy edytować, czy nowy post, więc daje aktualizację:

Kolory jak w IPS tylko sprane jak na TN przystało.

 

MONITOR:

 

Bra: 60 (40 w nocy i przy braku słońca, przedział można samodzielnie dostosować)

Con: 15

BL: 4

Gamma: 2.4

 

Temp-user:

Rg: 50

Gg: 47

Bg: 62

Rb: 49

Gb: 49

Bb: 49

 

Hue:

Rh: 55 (reszta 50)

 

Saturate:

Rs: 50

Gs: 50

Bs: 56

Ys: 45

Ms: 55

Cs: 55

 

NVidia (pewnie ATI ma podobne):

Jasność:57

Kontrast: 22

Gamma: 0.72

Pc: 50

 

 

Chociaż poprzedni też ok. Ale wolę ten, w tamtym trochę też oczy bolą szczególnie przy dziennej jasności 60 w nocy)

 

 

Edytuje dodając jeszcze jedną konfigurację, wydaje mi się być teraz najlepsza:

 

MONITOR:

 

Bra: 70

Con: 15

BL: 5

Gamma: 2.4

 

Temp-user:

Rg: 50

Gg: 47

Bg: 62

Rb: 49

Gb: 49

Bb: 49

 

Hue:

Rh: 55 (reszta 50)

 

Saturate:

Rs: 50

Gs: 50

Bs: 56

Ys: 45

Ms: 55

Cs: 55

 

NVidia (pewnie ATI ma podobne):

Jasność:60

Kontrast: 20

Gamma: 0.67

Pc: 54

 

PRZYPOMINAM, że monitor potrzebuje z 40-60 minut na rozgrzanie, 5-10 minut od włączenia jasność jest 300% jakimś cudem i wszystko wygląda jak jakiś żart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

MONITOR:

 

Bra: 70

Con: 15

BL: 5

Gamma: 2.4

 

Temp-user:

Rg: 50

Gg: 47

Bg: 62

Rb: 49

Gb: 49

Bb: 49

 

Hue:

Rh: 55 (reszta 50)

 

Saturate:

Rs: 50

Gs: 50

Bs: 56

Ys: 45

Ms: 55

Cs: 55

 

NVidia (pewnie ATI ma podobne):

Jasność:60

Kontrast: 20

Gamma: 0.67

Pc: 54

 

 

Te ustawienia i do tego w panelu NV:

 

Odcień - 0%

Cyfrowa poświata - 50% (standardowo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...