Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

parcu

Ryzeny 2 generacji: warto czekać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;).

 

Chciałem Was prosić o wasze zdanie w sprawie tych procków, co wiecie na ich temat etc.

Czy będzie jakaś znacząca różnica w wydajności pomiędzy obecnymi Ryzenami?

 

Pytam bo planuję złożenie nowego komputera w 2018 roku, mam nadzieję że stary, 8śmio letni jeszcze trochę pociągnie. Miałem już upatrzonego swojego faworyta w Intelu, ale cała ta pseudo afera.. niby nie ma aż tak dużego spadku wydajności jak zakładano na początku, ale wole świadomie kupić słabszy procesor (którym ciągle jest AMD) niż "lepszy ale wadliwy".

Na domiar tego czytałem gdzieś, że premiera następnej generacji Intela (ze sporą dozą prawdopodobieństwa, że obejdzie się bez większych bugów) ma mieć miejsce dopiero w połowie tego roku (na którą tyle czekać mi sie nie uśmiecha); natomiast AMD w marcu (a więc wcześniej). Chyba że to niepewne informacje?

 

Bo 5 1600 szczerzę mówiąc - nie za bardzo do mnie przemawia patrząc po testach w porównaniu do niebieskich, a chce kupić w miarę mocny, dobry procesor, który nie będzie mi w przyszłości ograniczał karty graficznej.

Czy według Was takowy procesor pojawi się wsród 2 generacji Ryzenów?

 

Z góry dzięki za odpowiedź :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci tego nie powie. Podejrzewa się, że podniosą taktowania, ale o ile? 5-10%? Tu szklana kula nie działa.

 

Szanse na to, że dogonią intela z tą 2 generacją(raczej refreshem) to raczej bardzo mizerne, bo musieli by te ryzeny chyba puścić na ~5Ghz+ i poprawić ipc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 2 to raczej ulepszenia i usprawnienia niż ewolucja. Wydajność będzie podobna, z tym że może oc się poprawi, może pobór prądu się jeszcze zmniejszy, zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie Ryzena na jakiego Cię stać i jaki Cię interesuje, bo i tak wszystko Ci będzie na nim doskonale działać, serio. Ryzen 2 to nic innego jak ulepszenia dotychczasowego układu, więc super przyrostu wydajności raczej nikt nie wróży, i takowej na 90% nie będzie. Ale z racji gniazda AM4, jeśli tylko najdzie Cię ochota możesz przejść na mocniejszy/nowszy procesor w przyszłości, co u intela nie jest ostatnio takie oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz Ryzena, wychodzdzi Ryzen+ a za rok/2 będzie dopiero Ryzen 2, przez cały ten czas na płycie, którą bys kupił, wstawisz każdy z tych cpu, u intela nowy CPU= nowa płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie Ryzena na jakiego Cię stać i jaki Cię interesuje, bo i tak wszystko Ci będzie na nim doskonale działać, serio. Ryzen 2 to nic innego jak ulepszenia dotychczasowego układu, więc super przyrostu wydajności raczej nikt nie wróży, i takowej na 90% nie będzie. Ale z racji gniazda AM4, jeśli tylko najdzie Cię ochota możesz przejść na mocniejszy/nowszy procesor w przyszłości, co u intela nie jest ostatnio takie oczywiste.

 

Gdzieś czytałem że ICe lake ma mieć nowa podstawkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy według Was takowy procesor pojawi się wsród 2 generacji Ryzenów?

 

Ciężko powiedzieć.

 

IPC specjalnie nie wzrośnie, ale za to przejście z 14nm LPP (Low Power) na 12 nm LP (Leading performance) powinno dać większe możliwości jeśli chodzi o osiągane taktowania.

niechby to nawet było 10% to już powinno być przyzwoicie.

 

Ja bym poczekał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że ICe lake ma mieć nowa podstawkę

Ice Lake to ciągle Lake, więc na wzrost IPC się nie zanosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co plotki i informacje mówią, że:

lekkie dopracowanie arch - zmiany w IPC pewno na granicy błędu pomiarowego (pomijalne)

zmiana procesu z 14 na 12 da około >10% wydajności przy tym samym poborze prądu (tj takty o >10% w górę).

Kompatybilność z pamięciami 3000+ będzie lepsza - tj nie będziemy skazany na B-die od samsunga by mieć 3000+ na ramie.

Nie wiadomo jak bedzie wyglądać sprawa z OC - na 100% nie pojawi się wall przy 4,0 GHz - raczej w okolicach 4,5 GHz

Nowe chipsety mają zmienić sposób komunikacji procesor - chipset z 4x PCI 2.0 na 4xPCI 3.0 - w 99% przypadków nie zauważy się różnicy.

Reasumując - warto poczekać, bo nawet jak nie będzie cudownie to R5 2600 będzie w cenie 1600 - a pozostałości magazynowe będą tańsze. To samo z płytami głównymi. Ale zamiast 3,2/3,6 to będzie 3,7/4,1 - a tutaj różnica będzie odczuwalna. Może nawet selekty wejdą w okolice 4,8 GHz - a to zmieni pole bitwy w grach, gdzie AMD niedomaga przez niższy zegar.

ps - ciekawe czy intel zaproponuje w końcu Procesor z 5,0 GHz w base :E a mieli nie iść drogą Netburst'a :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe chipsety mają zmienić sposób komunikacji procesor - chipset z 4x PCI 2.0 na 4xPCI 3.0

Bzdura, od samego początku na AM4 łącze cpu <-> chipset jest 3.0

To PCIe udostępniane przez chipset dla urządzeń peryferyjnych ma dostać upgrade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo jak bedzie wyglądać sprawa z OC - na 100% nie pojawi się wall przy 4,0 GHz - raczej w okolicach 4,5 GHz

Taaa, intel od sandy znacząco nie zmienił maksymalnych osiąganych taktowań (czyli od 7 lat) i to w architekturze/procesie, które sobie radzą z wysokim taktem, a Ty wieszczysz, że jedna kosmetyczna zmiana (do tego totalna papka marketingowa) ma spowodować wzrost o 500MHz. Zejdźcie na ziemię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecam intela, świetna firma błyskawicznie reagująca na wszelakie dziury i wady w swoich produktach oczywiście pozytywnie, reaguje na wszystko wręcz wzorowo od 1995 roku na rynku chyba nie ma lepszego producenta procesorów od nich.

 

 

A ceny też są w porządku, dałem jedynie 1100zł za swojego i5-7600k pare miesięcy temu i jest totalnym potworem gryzącym każdą grę jest tak wyśmienity że zużycie procesora w assasin origins cały czas utrzymuje się na 100% to znaczy że procesor jest sprawny i nie działa jedynie w 60 czy 70 procentach a działa z pełnym rozmachem.

 

To właśnie dlatego intel jest pionierem i AMD może się od nich uczyć.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

a tak na poważnie to ta następna generacja będzie ciut podboostowana względem obecnej i kup teraz coś od amd na co cię stać bo dużo nie stracisz jak wydadzą nowe geny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa, intel od sandy znacząco nie zmienił maksymalnych osiąganych taktowań (czyli od 7 lat) i to w architekturze/procesie, które sobie radzą z wysokim taktem, a Ty wieszczysz, że jedna kosmetyczna zmiana (do tego totalna papka marketingowa) ma spowodować wzrost o 500MHz. Zejdźcie na ziemię.

 

Pochwaliłbyś się swoją wiedzą na temat 12nm (aka 14nm+) GlobalFoundries?

Leach założył, iż Fmax wzrośnie o 10 lub ponad 10 procent, więc mając w pamięci fakt, iż jakaś część Ryzenów jest w stanie po OC osiągnąć poziom 4-4.1 GHz, oznaczałoby to poziom circa 4.5 GHz, co bynajmniej automatycznie nie oznacza, że Pinnacle Ridge będzie o 500 MHz wyżej taktowany od Summit Ridge.

Przypominam, iż 2600K ma zegar bazowy na poziomie 3.4 GHz, zaś 7700K 4.2 GHz - 8700K nie wliczam, ponieważ ma jednak dwa rdzenie więcej od wspomnianych modeli.

 

Btw, jeśli zakładasz, iż jedyną zmianą w Pinnacle Ridge będzie zegar wyższy o 100 MHz, to powinieneś zastosować się do własnej rady i samemu zejść na ziemię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na premierę ryzenów czekałem bo po cichu liczyłem, że może w końcu zmienię platformę, to na ryzena+ nie czekam. Nie ma cudów to będzie tylko refresh z kosmetycznymi poprawkami. Dopiero przy ryzenie 2 jest jakaś nadzieja, ale to pewnie dopiero za ~2 lata, a intel w tym czasie na pewno nie będzie spał szczególnie po ostatnich wpadkach :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecam intela, świetna firma błyskawicznie reagująca na wszelakie dziury i wady w swoich produktach oczywiście pozytywnie, reaguje na wszystko wręcz wzorowo od 1995 roku na rynku chyba nie ma lepszego producenta procesorów od nich.

 

 

A ceny też są w porządku, dałem jedynie 1100zł za swojego i5-7600k pare miesięcy temu i jest totalnym potworem gryzącym każdą grę jest tak wyśmienity że zużycie procesora w assasin origins cały czas utrzymuje się na 100% to znaczy że procesor jest sprawny i nie działa jedynie w 60 czy 70 procentach a działa z pełnym rozmachem.

 

To właśnie dlatego intel jest pionierem i AMD może się od nich uczyć.

 

Napisz, że sarkazm, bo jeszcze ktoś Ci uwierzy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma cudów to będzie tylko refresh z kosmetycznymi poprawkami. Dopiero przy ryzenie 2 jest jakaś nadzieja, ale to pewnie dopiero za ~2 lata, a intel w tym czasie na pewno nie będzie spał szczególnie po ostatnich wpadkach :E

 

A niby skąd ta informacja o kosmetycznych poprawkach?

AMD po debiucie Zena nie będzie z całą pewnością odcinał kuponów tak jak Intel (vide Kaby Lake).

 

Btw, Zen 2 (Ryzeny z serii 3000) pojawią się prawdopodobnie w okolicach marca przyszłego roku, więc jako żywo mniej niż za dwa lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, iż 2600K ma zegar bazowy na poziomie 3.4 GHz, zaś 7700K 4.2 GHz - 8700K nie wliczam, ponieważ ma jednak dwa rdzenie więcej od wspomnianych modeli.

Co mnie interesuje zegar bazowy jak realne osiągane częstotliwości w domowych warunkach to 4.5-4.7GHz na sandy, to są częstotliwości niewiele różniące się od tych jakie osiągają dzisiaj coffee. Jest nawet mniej niż 500MHz bo nie każdy coffee pójdzie na 5GHz. A zdecydowanie więcej sandy osiągało 4,5GHz niż 5GHz coffee.

 

Przypominam, że sandy to 32nm, a coffee to 14nm z milionem plusów. Wiem, że jesteś zmuszony patrzeć przez baaaardzo różowe okulary i z marketingowej zmiany numerku płynie wiara w 500MHz dodatkowego OC, niestety - nie ja muszę schodzić na ziemię. Na tej samej zasadzie musiałbym pokładać wiarę w to, że coffee względem kaby lake będzie robił 5,5GHz.

 

AMD po debiucie Zena nie będzie z całą pewnością odcinał kuponów tak jak Intel (vide Kaby Lake).

Nowa linia chipsetów do refresha to takie samo odcinanie kuponów jak u intela. "cała pewność" - :lol2:

 

Btw, jeśli zakładasz, iż jedyną zmianą w Pinnacle Ridge będzie zegar wyższy o 100 MHz, to powinieneś zastosować się do własnej rady i samemu zejść na ziemię.

1700 ma bazowy bardzo niski bo ledwie 3GHz. Wystarczy, że dołożą do bazowego 300MHz to już masz swoje 10% w benchmarkach. Tylko widzisz - to jest dokładnie takie samo odcinanie kuponów jak u intela - czyli podnoszenie zegara bazowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mnie interesuje zegar bazowy jak realne osiągane częstotliwości w domowych warunkach to 4.5-4.7GHz na sandy, to są częstotliwości niewiele różniące się od tych jakie osiągają dzisiaj coffee. Jest nawet mniej niż 500MHz bo nie każdy coffee pójdzie na 5GHz. A zdecydowanie więcej sandy osiągało 4,5GHz niż 5GHz coffee.

 

Przypominam, że sandy to 32nm, a coffee to 14nm z milionem plusów. Wiem, że jesteś zmuszony patrzeć przez baaaardzo różowe okulary i z marketingowej zmiany numerku płynie wiara w 500MHz dodatkowego OC, niestety - nie ja muszę schodzić na ziemię. Na tej samej zasadzie musiałbym pokładać wiarę w to, że coffee względem kaby lake będzie robił 5,5GHz.

 

 

Nowa linia chipsetów do refresha to takie samo odcinanie kuponów jak u intela. "cała pewność" - :lol2:

 

 

1700 ma bazowy bardzo niski bo ledwie 3GHz. Wystarczy, że dołożą do bazowego 300MHz to już masz swoje 10% w benchmarkach. Tylko widzisz - to jest dokładnie takie samo odcinanie kuponów jak u intela - czyli podnoszenie zegara bazowego.

 

Najlepsze wafle z Ryzena 1 wybiorą, dodadzą trochę MHz i będzie Ryzen 2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mnie interesuje zegar bazowy jak realne osiągane częstotliwości w domowych warunkach to 4.5-4.7GHz na sandy, to są częstotliwości niewiele różniące się od tych jakie osiągają dzisiaj coffee. Jest nawet mniej niż 500MHz bo nie każdy coffee pójdzie na 5GHz. A zdecydowanie więcej sandy osiągało 4,5GHz niż 5GHz coffee.

 

Przypominam, że sandy to 32nm, a coffee to 14nm z milionem plusów. Wiem, że jesteś zmuszony patrzeć przez baaaardzo różowe okulary i z marketingowej zmiany numerku płynie wiara w 500MHz dodatkowego OC, niestety - nie ja muszę schodzić na ziemię. Na tej samej zasadzie musiałbym pokładać wiarę w to, że coffee względem kaby lake będzie robił 5,5GHz.

 

Tego typu wypowiedzią tylko pokazujesz swoją słabą orientację w temacie - od czasów Sandy Bridge, Intel w swoich nowszych procesach technologicznych skupił się głównie na efektywności energetycznej (vide układy mobilne), a to spowodowało, iż w desktopach maksymalne zegary po OC rzeczywiście urosły relatywnie niewiele.

W przypadku Pinnacle Ridge jest mowa o wzroście zegarów bazowych, a nie o OC, bo to jest zawsze swego rodzaju loteria.

 

Nowa linia chipsetów do refresha to takie samo odcinanie kuponów jak u intela. "cała pewność" - :lol2:

 

To jest jak zapewne wiesz wymóg producentów OEM, a zwłaszcza płyt głównych, gdyż uwielbiają oni nowe nazwy co roku.

 

1700 ma bazowy bardzo niski bo ledwie 3GHz. Wystarczy, że dołożą do bazowego 300MHz to już masz swoje 10% w benchmarkach. Tylko widzisz - to jest dokładnie takie samo odcinanie kuponów jak u intela - czyli podnoszenie zegara bazowego.

 

1700 jest najniżej taktowanym modelem Ryzena - 1600x/1800x mają zegar bazowy 3.6, więc w tym momencie 10, a dokładnie rzecz mówiąc 11 procent oznaczałoby 400 MHz i bazowy 4 GHz.

 

Btw, pisałem już o tym ale mogę się powtórzyć: moim zdaniem, Pinnacle Ridge będzie miał zegar bazowy o 300-400 MHz wyższy od Summit Ridge, o kilka procent wzrośnie IPC, dojdzie także obsługa/wsparcie jeszcze szybszych pamięci.

Jeżeli AMD doda coś jeszcze, tym lepiej.

Jeszcze jedno odnośnie samego tematu: Ryzeny z serii 2000, to nie jest druga ale cały czas pierwsza generacja Zena.

Drugą pod postacią serii 3000 zobaczymy w przyszłym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

Ale to żadna nowość :P Coś jak TICK-TOCK od Intela.

 

U Intela Tick-tock już od jakiegoś czasu nie działa, czego najlepszym dowodem było wydanie Kaby Lake i niedawno Coffee Lake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czekam na ryzena 3, będzie on w 7nm procesie więc progres będzie duży

między ryzen 1 - 14nm, ryzen 2 - 12nm, ryzen 3 - 7nm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej o nowych Ryzenach refresh można się dowiedzieć z wstepnej analizy mobasa Gigabyte'a na X470 prawdopodobnie Gaminng 7

 

 

Poza większym taktowaniem w granicach 4.2-4.4GHz procesorów to będzie obsługa szybszych pamięci mobas obsługuje do 4000MHz więc mozna przypuszczać że te 4000MHz dla pamięci bedzie tak osiągalne jak dla pierwszej generacji Ryzenów 3200MHz

 

Większego skoku to ja się spodziewam po Matisse czyli nowej generacji w przyszłym roku, czyli ZEN2 w 7nm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Intela Tick-tock już od jakiegoś czasu nie działa, czego najlepszym dowodem było wydanie Kaby Lake i niedawno Coffee Lake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czekam na ryzena 3, będzie on w 7nm procesie więc progres będzie duży

między ryzen 1 - 14nm, ryzen 2 - 12nm, ryzen 3 - 7nm

Niższa litografia / proces technologiczny nie oznacza lepszych osiągów. Często taka pogoń za nm kończy się na problemach z oddawaniem ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...