Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rmk83

[4000-5000PLN] Lightroom, Photoshop, bez gier.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Szukam laptopa, który pozwoli mi wygodnie pracować przy obróbce zdjęć na lightroomie i photoshopie. Z różnych przyczyn przez dłuższy czas nie będę miał możliwości podpięcia zewnętrznego monitora dlatego zależy mi na jak najlepszej matrycy i odwzorowaniu AdobeRGB. Doskonale zdaje sobie sprawę, że ideałem byłby Macbook Pro z Retiną ale to nie moja półka cenowa.

 

Budżet 4000-5000pln, matryca 15", może być sprzęt używany. Kompletnie nie zależy mi na graniu i ten aspekt można pominąć. Laptop będzie służył do codziennego użytku, mobilność a co za tym idzie waga sprzętu nie jest priorytetem ponieważ w decydowanej większości będzie użytkowany tylko w domu. Choć gdyby miał design i wykonanie nadgryzionego jabłka to nie pogardzę ;)

 

Co do powyższych zastosowań będzie najlepsze? Na co zwracać uwagę a co można zupełnie pominąć? Od dwudziestu lat użytkuję tylko stacjonarki więc jeśli chodzi o laptopy, jestem zielony w temacie. Liczę na pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer Aspire 7 i7-7700HQ/16GB/256+1000/Win10 GTX1050Ti

 

Na pewno musisz zwrócić uwagę na 16GB ram (najlepiej w 2 kościach) i procesor 4 rdzeniowy z 8 wątkami. GPU nie jest tutaj bardzo istotne.

Dobrze też, żeby laptop posiadał dysk SSD - dzięki temu będzie się na nim szybko i komfortowo pracowało.

Wybrałbym Acera Aspire 7 - najlepsza specyfikacja w tych pieniądzach, bardzo fajna i elegancka konstrukcja, z podświetlaną klawiaturą.

Pokrycie przestrzeni sRGB w 85% i Adobe RGB w 56% - więc całkiem nieźle jak na laptopy w tych pieniądzach. Wiadomo do grafiki zawsze lepiej zainwestować w osobny monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tessir wciskasz kit. Model 17 calowy Acer Aspire 7 i7-7700HQ/8GB/1000/Win10 GTX1050Ti posiada takie pokrycie kolorów sRGB w 85% i Adobe RGB w 56%.

 

15 calowy model ma słabszą matrycę 66% sRGB, 49% NTSC, 51% AdobeRGB

 

Jeżeli sprzęt będzie bardziej użytkowany w domu Acer VN7-793G i5-7300HQ/16GB/256+1000/Win10 GTX1050Ti

Matryca FULL HD IPS dobrej jakości 90% sRGB (Argyll) 59% AdobeRGB 1998 (Argyll), elegancki wygląd, smukła obudowa jak na 17 calowy laptop, dobra kultura pracy, podświetlana klawiatura, miejsce na dysk SSD m2, przyzwoite głośniki, złącze typu C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wygodnego korzystania z Lightrooma i Photoshopa potrzebuję aż 16GB ramu? Wiem, że im więcej niż lepiej ale wolę się upewnić, że 8GB mi w laptopie nie wystarczy. Co do procesora to i5 czy jednak i7?

 

Rozglądając się w temacie wiem, że na pewno musi być Dysk SSD, podświetlana klawiatura też się przyda.

 

Jaki procent krycia Adobe RGB powinna mieć matryca aby zabawa z fotkami miała na laptopie sens? Nie jestem fotografem, pstrykam okazjonalnie ale lubię gdy to co już zapiszę jako finalny efekt miało taki sam obraz wszędzie, dlatego na matrycy mi zależy. Ograniczenia tej laptopowej znam ale chcę je zminimalizować na tyle na ile się da.

 

Przy kupnie używanego laptopa na co zwracać głównie uwagę? Mam teraz chwilowo w domu MacbookaPro 13.3" i jestem zachwycony wykonaniem i matrycą, więc rozglądam się za używką ale nawet 5000zł wydaje się mało :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macbooki Pro mają genialne matryce i fenomenalną jakość wykonania. Ja nie lubię używanych MBP, bo są praktycznie nienaprawialne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie musisz odpowiedzieć na pytanie, ile potrzebujesz pamięci ram. Jest to zależne od wielkości obrabianych plików, sposobu ich obróbki, itd.

AdobeRGB sobie odpuść, skup się na węższej przestrzeni kolorystycznej: sRGB. Generalnie dla innych zastosowań niż tylko zabawa, mniej niż okolice 100% pokrycia sRGB to żart, a nie gamut.

Prawdopodobieństwo, że jednocześnie dostaniesz sprzęt stosunkowo tani, mocny i z ekranem który będzie szerokogamutowy, do tego akceptowalnie skalibrowany fabrycznie, jest malutkie. Albo wręcz zerowe.

 

PS.

Gamut Retiny już od jakiegoś czasu nie robi aż takiego wrażenia. Co najwyżej dalej te ekrany są po prostu poprawne kolorystycznie (zaś sam system lepiej wspiera kontrolę koloru niż Windows). Są ekrany z szerszym gamutem, są ekrany z dobrą kalibracją fabryczną - np. u Della XPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jagular wiem, że takie rzeczy to tylko w erze ale czasem cuda się zdarzają ;)

Tak, moje foty i to z nimi robię to zabawa, czyste hobby ale je lubię i dlatego szukam czegoś co pozwala mi się rozwijać a nie ograniczać. Nie mam aż takiej wiedzy, żebym mógł samemu poradzić sobie z doborem odpowiedniej matrycy dlatego takie wskazówki jak Twoje są dla mnie cenne. Mając te max. 5000zł gdzie powinienem iść na kompromis w swoich poszukiwaniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, cuda się nie zdarzają.

Na praktycznie każdym ekranie coś tam się pobawisz. Gorzej z tym, że te tanie/najbardziej popularne wyświetlą co najwyżej okolice 20-30% odcieni, które jest w stanie zarejestrować typowy aparat. A to, co wyświetlą, będzie i tak skaszanione przez losowe błędy matrycy.

Jeżeli jesteś w stanie to zaakceptować, bierz coś, co będzie trwałe, ma akceptowalny serwis i będzie jakoś śmigać wydajnościowo.

Jeżeli chcesz wiarygodnego wyświetlania, pierwszym krokiem jest osiągnięcie jak najwięcej powierzchni sRGB oraz możliwie równego i naturalnego ekranu. W szukaniu tego może pomóc lektura testów chociażby na notebookcheck, gdzie testujący sprawdzają takie parametry. Pamiętaj, że w świecie pc różne podmodele (?) danego modelu laptopa mogą mieć różne ekrany, a więc i różnie się zachowywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dużo mi to wyjaśnia.

Chyba stanie na tym, że jednak do obróbki zdjęć z wyjazdów będę wyciągał dodatkowy monitor a na co dzień używał po prostu laptopa do typowych zajęć. To chyba jedyne rozsądne wyjście.

Będę zaglądał tu i ówdzie za używką MacaPro lub DellemXPS, może gdzieś się trafi choć ceny mocno wyśrubowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Macbooki Pro mają genialne matryce i fenomenalną jakość wykonania"

 

dobre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Macbooki Pro mają genialne matryce i fenomenalną jakość wykonania"

 

dobre

bo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Macbooki Pro mają genialne matryce i fenomenalną jakość wykonania"

 

dobre

To prawda. Może mylisz MBA z MBP? Macbooki Pro mają jedne z najlepszych matryc na rynku, a ich obudowy są wzorem solidności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/p/375163-notebook-laptop-141-asus-zenbook-ux410uq-16-i7-7500u-16gb-512ssd1tb-win10.html#specification

Niby matryca ze 100% pokrycia sRGB - czy ktoś użytkuje ten model i może podzielić się wrażeniami?

 

Spytam raz jeszcze o procesor i5 czy i7 do moich zastosowań? Jak to się przekłada na kulturę, głośność i wydajność w codziennym użytku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest procesor niskonapięciowy 7 generacji czyli 2 rdzeniowy może nie wystarczyć przy większych projektach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu. Czas zakupu zbliża się coraz to większymi krokami i na chwilę obecną najlepszą opcją wydaje mi się laptop zaproponowany przez Czekoladkę https://www.x-kom.pl/p/352962-notebook-laptop-173-acer-vn7-793g-i5-7300hq-16gb-2561000-win10-gtx1050ti.html?partnerid=100448925&sm12=MTI=&ts=1515169147&token=f2bd8d09cf964fc2a61f1b47f191617c .

Szukałem długo używki MacBooka Pro w sensownej cenie ale to na nic, trzymają wysoki poziom i nie chcą zejść :) Podobnie ma się sprawa z Dellem XPS. Pozostaje mi zakup nowego z możliwie jak najlepszą matrycą i podzespołami pozwalającymi na przyjemną i komfortową pracę przez dłuższy okres czasu. Jeśli ktoś ma chęci niech podzieli się jeszcze swoim zdaniem w tym temacie i zaproponuje coś w podobnej konfiguracji do powyższego Acera. Będę bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie model został już wyprzedany możesz poszukać jeszcze w innych sklepach lecz trzeba uważać na leżaki magazynowe. jego następcą z całkiem przyzwoitą matrycą jest

Acer Aspire 7 i7-7700HQ/16GB/120+1000/Win10 GTX1050Ti

Matryca FULL HD matowa IPS, solidne aluminiowe wykonanie przy tym stonowany design nie jest typowo gamingowy, podświetlana klawiatura na biało, miejsce na dysk SSD m.2, przyzwoite głośniki, system w cenie. Plusem jest uczciwy stosunek ceny do wydajności. Do profesjonalnej pracy z grafiką i tak przyda się zewnętrzny monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest A715 czy A717? Nie mogę tego doczytać :/

Edit: na logikę - A715 to 15", A717 to 17" tak? Czytam recenzję na notebookcheck i matryca taka sobie. Poza tym mały dysk SSD tu jest - 120GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz, z tym że model A717 czyli 17 calowy ma lepszą matrycę jak jego 15 calowy odpowiednik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest A715 czy A717? Nie mogę tego doczytać :/

Edit: na logikę - A715 to 15", A717 to 17" tak? Czytam recenzję na notebookcheck i matryca taka sobie. Poza tym mały dysk SSD tu jest - 120GB.

 

Zawsze możesz wziąć wersję z 8GB pamięci i 256GB dyskiem SSD:

Acer Aspire 7 i7-7700HQ/8GB/256+1000/Win10 GTX1050Ti

W razie potrzeby można dołożyć kolejne 8GB pamięci (wolny 1 slot).

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaproponuje ktoś konkurenta dla powyższego Acera? Na laptopie nie będę grał w ogóle w żadne gry, więc ten aspekt pomijam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za post pod postem ale tak wyszło.

 

Proszę o porównanie poniższych laptopów.

 

https://www.x-kom.pl/p/371092-notebook-laptop-173-acer-aspire-7-i7-7700hq-16gb-1201000-win10-gtx1050ti.html?partnerid=100448925&sm12=NDg=&ts=1520438437&token=8e805150da50e466ea4b181302bb1c3a

 

https://www.komputronik.pl/product/396596/acer-aspire-nitro-vn7-793g-nh-q25ep-002-.html?fromVariant=1

 

Drugi ma lepszą matrycę, na której najbardziej mi zależy ale z kolei ma gorszy (?) procesor. Mógłbym do niego dołożyć własnym sumptem dysk SSD i 8-16GB ramu - różnica w cenie to 700zł i właśnie tą kwotę przeznaczyłbym na te dwie rzeczy. Jeśli warto to proszę o jakiś przykład SSD i ramu abym zmieścił się w cenie. Tak jak pisałem, jestem mocno do tyłu jeśli chodzi o hardware, dlatego proszę o pomoc. Co będzie lepszym wyborem przy moich zastosowaniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VN7-793G starszy model lecz udany, ma bardzo dobrej jakości matrycę choć Acer Aspire 7 też wcale gorszy nie jest.

Acer Aspire 7 nowszy model wydajniejszy procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aspire 7 nie obsługuje dysków PCIe więc z tych dwóch wybrałbym jednak VN-7 (lepsza matryca, obsługa dysków PCIe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Była informacja od jednego z użytkowników tutejszego forum, że żaden z dysków PCIe nie chciał ruszyć w tym modelu (X-kom podobnież próbował kilku różnych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...