Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Voobson

Komputer do gier i prac biurowych ~3000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jestem nowy i nie bardzo znam się na komputerach. Chciałbym złożyć komputer w miarę uniwersalny do gier i prac biurowych. Mam bardzo starego kompa i chcę kupić nowego i poczuć jak świetnie można się bawić przy takich grach jak np. Mortal Kombat XL lub Rise of the Tomb Raider na "fullach" lub "prawie fullach", a i fajnie byłoby wypróbować jednocześnie coś nowego co wejdzie na rynek - powiedzmy gry, które wyszły w 2017 roku. Ogólnie też dodając chciałbym się wyleczyć od ustawiania wszystkiego na najniższe detale już przy starcie. Jeśli chodzi o prace biurowe to również miło by było, jeśli mógłbym pracować z programami typu Autodesk Inventor 2018 czy Solidworks.

 

- Czy jest to możliwe, by złożyć taki sprzęt do 3000 zł?

- Możliwa późniejsza rozbudowa sprzętu

 

Nie wysyłam specyfikacji starego kompa, bo mam wrażenie, że nie ma sensu - ma on chyba 8 czy 9 lat..

 

Jestem otwarty na opinie, Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i3-8100 - 480zł

płyta - 500zł

DDR4 8GB 2133/2400Mhz - 330zł

GTX 1060 3GB - ok. 940zł ewentualnie GTX 1060 6GB - ok. 1240zł

zasialcz Chieftec iArena 500w -130zł

obudowa Zalman Z1 - 120zł

SSD Micron 256GB - 299zł (x-kom)

HDD 2TB Toshiba - 245zł (proline)

 

2924zł a z GTX 6GB 3224zł

 

wersja oszczędnościowa ze słabszym procem:

G4560 - 260zł

MSI H110 - 200zł (konieczna aktualizacja biosu)

DDR4 8GB 2133/2400Mhz - 330zł

GTX 1060 3GB - ok. 940zł ewentualnie GTX 1060 6GB - ok. 1240zł

zasialcz Chieftec iArena 500w -130zł

obudowa Zalman Z1 - 120zł

SSD Micron 256GB - 299zł (x-kom)

HDD 2TB Toshiba - 245zł (proline)

 

2404zł z GTX 1060 6GB - 2704zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomniałeś napisać jaka ma być ta "płyta"?

- Zasilacz w sumie już mam 500W dobrej firmy.

- dysk 2 TB nie jest wymagany - 500 GB wystarczy.

- do GTX 1060 3 i 6 GB nie jestem przekonany

 

Jakaś propozycja zmiany i możliwe rozwinięcie ze względu na dysk i zasilacz?

Może jakiś AMD by się nadał? Nie musi być intel.

 

Chciałbym też podłączyć drugi monitor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesując się trochę tematem postanowiłem samemu posprawdzać niektóre rzeczy i złożyłem sobie własną wersję komputera, która będzie według mnie dobra. Czy moglibyście mi ją sprawdzić?

 

- Toshiba 500GB 7200obr. 32MB https://www.x-kom.pl/p/118766-dysk-hdd-toshiba-500gb-7200obr-32mb.html 159zł

- Zalman Z1 NEO czarna z oknem USB 3.0 https://www.x-kom.pl/p/292575-obudowa-do-komputera-zalman-z1-neo-czarna-z-oknem-usb-30.html 129zł

- GOODRAM 240GB 2,5'' SATA SSD CX300 https://www.x-kom.pl/p/331889-dysk-ssd-goodram-240gb-25-sata-ssd-cx300.html 339zł

- GOODRAM 8GB 3000MHz IRDM X CL16 Black https://www.x-kom.pl/p/395464-pamiec-ram-ddr4-goodram-8gb-3000mhz-irdm-x-cl16-black.html 399zł

- AMD Ryzen 5 1600X 3.6GHz https://www.x-kom.pl/p/357760-procesor-amd-ryzen-amd-ryzen-5-1600x-36ghz.html 979zł

- Gigabyte GA-AB350-Gaming (2xPCI-E DDR4 USB3.1/M.2) https://www.x-kom.pl/p/355888-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-ga-ab350-gaming-2xpci-e-ddr4-usb31-m2.html 359zł

- Palit GeForce GTX 1060 Dual 6GB GDDR5 https://www.x-kom.pl/p/363579-karta-graficzna-nvidia-palit-geforce-gtx-1060-dual-6gb-gddr5.html 1369zł (w najlepszym wypadku)

 

Razem: 3733 zł

 

W sumie mógłbym dojść do tego budżetu, ale lepiej byłoby go obciąć

Moje pytania:

- Czy RAM 3000MHz da coś w połączeniu z tym procesorem czy zmiana będzie niewielka? Jak będzie niewielka różnica to może lepiej go zamienić na 2400? Oraz czy lepiej 1 kość 8GB czy 2x4GB?

- Czy ta obudowa będzie zapewniała dobry przepływ powietrza i uchroni przed kurzem (Ma ją ktoś i może coś podpowiedzieć?)?

- Czy dysk z Toshiby to dobry wybór, czy może zamienić go na coś innego?

- Czy w przypadku Ryzena warto poczekać na nowego?

- Czy skoro gtx 1060 6GB prawie nie ma na rynku mógłbym kupić używany z gwarancją czy lepiej nie bawić się w używki w tej kwestii?

- Co sądzicie o tej płycie GA-AB350?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- 3000mHz bez kręcenia proca nic nie daje, bierz Crusial lub Goodram 2133 po ok. 330zł,

- Zalman Z1 tak, w środku dużo miejsca, wszystko dobrze rozłożone,

- strasznie mały, szukaj chociaż 750GB/1TB na allegro z gwarancjami, 2,5 cala wyjmowane z nowych laptopów,

- co do Ryzena tak, co do Intela nie,

- powodzenia z zakupem używanego z gwarancją, tego nikt praktycznie nie sprzedaje, chyba że w cenia prawie sklepowej,

- SSD Micron w tej chwili w x-komie po 289zł a lepszych pamięciach 3D Nand, pojemność 256GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- 3000mHz bez kręcenia proca nic nie daje, bierz Crusial lub Goodram 2133 po ok. 330zł,

- Zalman Z1 tak, w środku dużo miejsca, wszystko dobrze rozłożone,

- strasznie mały, szukaj chociaż 750GB/1TB na allegro z gwarancjami, 2,5 cala wyjmowane z nowych laptopów,

- co do Ryzena tak, co do Intela nie,

- powodzenia z zakupem używanego z gwarancją, tego nikt praktycznie nie sprzedaje, chyba że w cenia prawie sklepowej,

- SSD Micron w tej chwili w x-komie po 289zł a lepszych pamięciach 3D Nand, pojemność 256GB

 

 

- A myślac przyszlosciowo te 3k mhz nie beda dobrym wyborem? to roznica tylko 60 zl bodajze. Przy okazji Jaka jest różnica między 2133 a 2400 oprocz 10 zł w cenie? i jeszcze jedno, czy gdybym mógł to warto kupic dwie kosci 8GB 2133? cl 15?

- Na zalmana jestem zdecyowany

- dysku duzego nie potrzebuje w sumie, a chcialem sciac z kosztow odrobine. Czemu dysków do laptopa mam szukac?

- co do ryzena to moglbym poczekac, ale czy nei wyjdzie mnieto drozej, do tego sprzet razcej bedzie drozal w mojej opinii wiec moze lepiej sie zdecydowac na tego ryzena?

- grafe moze uda mi sie kupic

- co z plytą głowna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prędkości pamięci to sam musisz zdecydować. Płyta pod Ryzena b350, pod intela z370 co do konkretnej to sam musisz zdecydować jakie złącza, gwarancja itp. Dyski do laptopów są tańsze jak są wymontowywane z nowych urządzeń przy wymianie na ssd.

Może wyjść taniej, może drożej, dowiemy się jak opublikują ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prędkości pamięci to sam musisz zdecydować. Płyta pod Ryzena b350, pod intela z370 co do konkretnej to sam musisz zdecydować jakie złącza, gwarancja itp. Dyski do laptopów są tańsze jak są wymontowywane z nowych urządzeń przy wymianie na ssd.

Może wyjść taniej, może drożej, dowiemy się jak opublikują ceny.

 

Zbliżam się ku końcowi, jeszcze mam tylko parę pytań:

Procesor Ryzena 5 1600x sprzedawany jest bez coolera, rozumiem że muszę sobie kupić osobno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale tutaj ci nie pomogę bo nie mam odczynienia z Ryzenami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbliżam się ku końcowi, jeszcze mam tylko parę pytań:

Procesor Ryzena 5 1600x sprzedawany jest bez coolera, rozumiem że muszę sobie kupić osobno?

 

A z tego co mi wiadomo to nie warto kupować 1600X, lepiej zwykłego 1600 - taniej i chłodzenie masz a jak bd chciał to w przyszłości sobie sam podkręcisz i wyjdzie na to samo.

Jakbym miał teraz składać to brałbym tego, ale czekam na nowego (podobno miał być już w marcu, a ostatnio słyszałem że i w kwietniu dopiero, ale cóż.. -> https://www.spidersweb.pl/2018/01/amd-ryzen-2000-premiera.html )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z tego co mi wiadomo to nie warto kupować 1600X, lepiej zwykłego 1600 - taniej i chłodzenie masz a jak bd chciał to w przyszłości sobie sam podkręcisz i wyjdzie na to samo.

Jakbym miał teraz składać to brałbym tego, ale czekam na nowego (podobno miał być już w marcu, a ostatnio słyszałem że i w kwietniu dopiero, ale cóż.. -> https://www.spidersweb.pl/2018/01/amd-ryzen-2000-premiera.html )

Dzięki za info. W sumie tak zrobię, ale nie zamierzam robić oc. Nie znam się i nie chcę się w to bawić raczej. A jaka karta zamiast MSI gtx 1060 6GB Gaming X równie dobra i dostępna na rynku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. W sumie tak zrobię, ale nie zamierzam robić oc. Nie znam się i nie chcę się w to bawić raczej. A jaka karta zamiast MSI gtx 1060 6GB Gaming X równie dobra i dostępna na rynku?

 

No ale nawet jeśli to na am4 masz te pewność że będziesz mógł wsadzić proce z kolejnej generacji. Z 1060 6GB w 70% przypadków polecają palita super jetstream

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale nawet jeśli to na am4 masz te pewność że będziesz mógł wsadzić proce z kolejnej generacji. Z 1060 6GB w 70% przypadków polecają palita super jetstream

 

Mam już swój zestaw:

- AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz https://www.x-kom.pl/p/359914-procesor-amd-ryzen-amd-ryzen-5-1600-32ghz.html 849zl

- Micron 256GB 2,5" SSD M1100 3D NAND OEM https://www.x-kom.pl/p/382690-dysk-ssd-micron-256gb-25-ssd-m1100-3d-nand-oem.html 289zl

- 2x Crucial 8GB 2666MHz Ballistix Tactical CL16 https://www.x-kom.pl/p/254468-pamiec-ram-ddr4-crucial-8gb-2666mhz-ballistix-tactical-cl16.html 698zł/2szt.

- Zalman Z1 NEO czarna z oknem USB 3.0 https://www.x-kom.pl/p/292575-obudowa-do-komputera-zalman-z1-neo-czarna-z-oknem-usb-30.html 129zl

- Gigabyte GA-AB350-Gaming (2xPCI-E DDR4 USB3.1/M.2) https://www.x-kom.pl/p/355888-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-ga-ab350-gaming-2xpci-e-ddr4-usb31-m2.html 355zl

 

`2320zł

 

Dysk hdd postaram się podpiąć stary, a jak coś bedzie nie tak to wtedy kupię.

Muszę jeszcze znaleźć kartę graficzną, ale przez tych minerów nigdzie nic nie ma. Generalnie 1060 MSI Gaming, Gigabyte, Palit (może Palit Jet Strea).

Ktoś może pomoże coś znaleźć, albo jakieś godne zastępstwo?

 

Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD brał bym na MLC. Zobacz Goodram Iridium Pro 240.

 

HDD polecam WD Blue 1TB 7200rpm.

 

Ceny kart graficznych 1060 niestety wzrosły. Msi Gaming, czy Palit Jetstream to dobre karty, ale swoje kosztują. Możesz jeszcze zobaczyć Zotaca.

 

Jaki dokładnie Masz ten zasilacz 500w?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD brał bym na MLC. Zobacz Goodram Iridium Pro 240.

 

HDD polecam WD Blue 1TB 7200rpm.

 

Ceny kart graficznych 1060 niestety wzrosły. Msi Gaming, czy Palit Jetstream to dobre karty, ale swoje kosztują. Możesz jeszcze zobaczyć Zotaca.

 

Jaki dokładnie Masz ten zasilacz 500w?

Zasilacz z bequiet S8-500W. Nad dyskiem pomyślę, bo chciałem ściąć z kosztów (chce jeszcze pada i monitor drugi w niedługiej przyszłości). Z kartami sie wstrzymam z tydzień czy dwa może i zobaczę co się będzie działo na rynku (oczywiście go trochę śledząc międzyczasie).

W czym różnią się konkretnie ten Goodram od Microna? Cena 100zł wyższa, a zrobi mi to różnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W czym różnią się konkretnie ten Goodram od Microna? Cena 100zł wyższa, a zrobi mi to różnicę?

 

Zrobi Ci to różnice i to dużą -mlc :D. Weź goodrama (dłuższa żywotoność)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobi Ci to różnice i to dużą -mlc :D. Weź goodrama (dłuższa żywotoność)

Ok, dzięki. zastanowiłem się nad tym, przejrzałem testy i chyba tak zrobię. A powiedzcie mi coś takiego. Jako, że przez kopaczy, których uważam przygoda zaraz się skończy, nie ma na chwilę obecną kart graficznych, czy wybór karty gtx 1060 w wersji 3GB obojętnie jakiego producenta ma sens, czy lepiej olać to i nadal szukać 6GB wersji. Czy może moje 16GB RAMu jakoś zrekompensuję te 3GB czy coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. zastanowiłem się nad tym, przejrzałem testy i chyba tak zrobię. A powiedzcie mi coś takiego. Jako, że przez kopaczy, których uważam przygoda zaraz się skończy, nie ma na chwilę obecną kart graficznych, czy wybór karty gtx 1060 w wersji 3GB obojętnie jakiego producenta ma sens, czy lepiej olać to i nadal szukać 6GB wersji. Czy może moje 16GB RAMu jakoś zrekompensuję te 3GB czy coś?

 

RAM nie ma nic wspólnego z pamięcią karty graficznej, tylko z procesorem -> i w tym przypadku bardziej liczy się taktowanie i CL (zwłaszcza w przypadku ryzenów) niż jego ilość (8gb teraz to takie minimum ale wystarcza raczej)

I pamiętaj żeby brać zawsze tylko w 2 kościach, 1 wchodzi w gre tylko wtedy gdy masz zamiar dokupić drugą taką samą w krótkim czasie. Ogólnie uważam że 8GB wystarczy

 

Jak chcesz mieć karte na jakiś (dłuższy) czas to lepiej olej i szukaj 6GB bo 3 to już mało na te czasy w karcie (4 gb to takie minimum w karcie)

 

Ceny raczej się szybko nie zmienią więc jak masz duże ciśnienie na to żeby coś kupić teraz to jedyne co sie teraz opłaca to szukać 1050TI - ale z myślą o wymianie za jakiś czas bo taka 1060 jest średnio 50% bardziej wydajna w grach od niej - ta z wersją 3 GB też ale te 3gb to za mało żeby w 100% wykorzystać potencjał tej karty dlatego tym bardziej uważam że nie opłaca sie brać 1060 3gb bo kiedyś Ci tej pamięci zabraknie a i tak ta karta tania nie jest więc w razie czego 1050ti nie będzie Ci szkoda wymienić potem.

 

Jak masz pytania jeszcze to pytaj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM nie ma nic wspólnego z pamięcią karty graficznej, tylko z procesorem -> i w tym przypadku bardziej liczy się taktowanie i CL (zwłaszcza w przypadku ryzenów) niż jego ilość (8gb teraz to takie minimum ale wystarcza raczej)

I pamiętaj żeby brać zawsze tylko w 2 kościach, 1 wchodzi w gre tylko wtedy gdy masz zamiar dokupić drugą taką samą w krótkim czasie. Ogólnie uważam że 8GB wystarczy

 

Jak chcesz mieć karte na jakiś (dłuższy) czas to lepiej olej i szukaj 6GB bo 3 to już mało na te czasy w karcie (4 gb to takie minimum w karcie)

 

Ceny raczej się szybko nie zmienią więc jak masz duże ciśnienie na to żeby coś kupić teraz to jedyne co sie teraz opłaca to szukać 1050TI - ale z myślą o wymianie za jakiś czas bo taka 1060 jest średnio 50% bardziej wydajna w grach od niej - ta z wersją 3 GB też ale te 3gb to za mało żeby w 100% wykorzystać potencjał tej karty dlatego tym bardziej uważam że nie opłaca sie brać 1060 3gb bo kiedyś Ci tej pamięci zabraknie a i tak ta karta tania nie jest więc w razie czego 1050ti nie będzie Ci szkoda wymienić potem.

 

Jak masz pytania jeszcze to pytaj :D

Jestem zdecydowany na wersje 6GB od dluższego czasu i pytanie o 3GB było czymś w rodzaju ewentualnego ratunku (bo ceny są ze środka dupy teraz). Jestem też zdecydowany na dwie kości po 8 czyli w sumie 16 -> Na co zwrócić uwagę? Jeżeli mam 2 x 2666 to lepiej kupić 3000 MHZ czy 2400, czy 2166 i co z CL? te mają po 16CL. Ogólnie jaki RAM najlepszy (--> NAJLEPSZY) do tego zestawu co mam? chodzi o MHZ i CL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowany na wersje 6GB od dluższego czasu i pytanie o 3GB było czymś w rodzaju ewentualnego ratunku (bo ceny są ze środka dupy teraz). Jestem też zdecydowany na dwie kości po 8 czyli w sumie 16 -> Na co zwrócić uwagę? Jeżeli mam 2 x 2666 to lepiej kupić 3000 MHZ czy 2400, czy 2166 i co z CL? te mają po 16CL. Ogólnie jaki RAM najlepszy (--> NAJLEPSZY) do tego zestawu co mam? chodzi o MHZ i CL

 

no ogólnie niezależnie od tego jaki to zestaw to "najlepszy" ram charakteryzuje jak najniższe CL i jak najwyższa częstotliwość

Cl nie większe jak 16 jest ok

a taktowanie chociaż 3000

 

jak masz wziąc 2x 8gb 2666 to lepiej 2x 4gb 3000/3200 (chyba że masz na tyle pieniędzy to możesz 2x8, ale najlepiej minimum te 3000 chociaż,)

 

I do Ryzenów polecają ramy adaty xpg albo g.skill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ogólnie niezależnie od tego jaki to zestaw to "najlepszy" ram charakteryzuje jak najniższe CL i jak najwyższa częstotliwość

Cl nie większe jak 16 jest ok

a taktowanie chociaż 3000

 

jak masz wziąc 2x 8gb 2666 to lepiej 2x 4gb 3000/3200 (chyba że masz na tyle pieniędzy to możesz 2x8, ale najlepiej minimum te 3000 chociaż,)

 

I do Ryzenów polecają ramy adaty xpg albo g.skill

Oks. Wielkie dzięki za poświęcony czas! Podczas trzymaniu całego zestawu kompa w koszyku xkoma doszło do obniżenia cen niektórych produktów i to jest akurat żebym dołożył sobie do RAMu ;) Dzięki za wszelkie info. Jutro jade zobaczyć kartę, udało mi się coś fajnego znaleźć. Możliwe, że ukończę składanie tego kompa w tym tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ogólnie niezależnie od tego jaki to zestaw to "najlepszy" ram charakteryzuje jak najniższe CL i jak najwyższa częstotliwość

Cl nie większe jak 16 jest ok

a taktowanie chociaż 3000

 

jak masz wziąc 2x 8gb 2666 to lepiej 2x 4gb 3000/3200 (chyba że masz na tyle pieniędzy to możesz 2x8, ale najlepiej minimum te 3000 chociaż,)

 

I do Ryzenów polecają ramy adaty xpg albo g.skill

Jaka jest tak btw różnica w tych firmach? Goodramy będą jakieś gorsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest tak btw różnica w tych firmach? Goodramy będą jakieś gorsze?

Nie są gorsze, tylko Ryzeny są "fochaste" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk 500gb w dzisiejszych czasach to śmiech na sali jeżeli ma być to komputer "do gier" Już teraz jedna gra potrafi ważyć 70gb. Za niedługo będzie płacz że 5 gier na dysku się nie mieści. 1tb w dzisiejszych czasach to takie rozsądne minimum tym bardziej że dopłata jest niewielka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk 500gb w dzisiejszych czasach to śmiech na sali jeżeli ma być to komputer "do gier" Już teraz jedna gra potrafi ważyć 70gb. Za niedługo będzie płacz że 5 gier na dysku się nie mieści. 1tb w dzisiejszych czasach to takie rozsądne minimum tym bardziej że dopłata jest niewielka

Pomyśle nad dyskiem. Zwłaszcza, że chciałem kompa do 3k a będzie spokojnie 3800... "fochaste" oznacza rozumiem, że nie zgrywa się z nimi i nie wykorzystuje potencjału?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...