Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

prajbx

Ryzen 5 2400g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zainteresowanych,

Nie znalazłem podobnego tematu, co jest dziwne(mogę też być po prostu ślepy) więc jeśli ktoś potrafi odpowiedzieć na moje pytania lub wie coś w temacie to byłbym wdzięczny za jakieś info. 12 lutego na rynek mają trafić 2 nowe procki AMD - ryzen 3 2200g i ryzen 5 2400g - oba będą wyposażone w zintegrowany układ graficzny.

1. Co ogólnie myślicie na temat tych procesorów - szczególnie 2400g?

2. Od jakiegoś czasu chciałem składać nowy komputer - do pracy ogólnej, programowania i grania w jakieś mniej wymagające gry. Nie ukrywam, że w sytuacji kiedy karty graficzne znowu lecą z ceną w kosmos, jestem bardzo zainteresowany tym procesorem. Bardzo podoba mi się wizja wydania 800zł na średni procesor z wbudowaną grafiką, która pozwoli mi odpalenie starszych gier. Taki zestaw jest też dosyć przyszłościowy, bo wystarczy zapolować na jakąś lepszą grafikę na promocjach lub poczekać aż ceny znowu się ustabilizują a fakt, że wszystkie ryzeny działają na podstawce AM4 pozwoli mi na wymianę na dużo lepszy procesor za rok lub dwa. Czy w moim rozumowaniu są jakieś błędy?

3. Czy wiadomo cokolwiek o innych nowych procesorach AMD z wbudowaną grafiką i czy jest szansa na powiedzmy ulepszoną wersją r5 1600 z wbudowaną grafiką?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi w temacie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność takiego układu na pewno szału nie zrobi. Jak na architekturę Vega, 11 jednostek wykonawczych to dość mało, a poza tym jak zwykle wąskim gardłem będzie przepustowość pamięci. W tej cenie chyba jednak niczego lepszego nie znajdziesz, zestaw i3-8100 + 1050Ti to koszt rzędu 1100 zł (ale i wydajność w 3D znacznie wyższa, pewnie ze 2x).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do 1050ti + id-8100. Przyszło mi coś takiego na myśl, gdybym chciał jakiś budżetowy zestaw. Ale są z tym pewne problemy: płyta główna - 500zł i nie wiem jak z późniejszą zmianą procesora, 1050ti chyba nie wystarczy na zbyt długo a cena zaraz skoczy do góry pewnie i ogólnie zraziłem się do intela po tej ostatnie aferze. Mimo wszystko, dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, teraz płyty są drogie, ale do połowy lutego powinny wyjść tańsze konstrukcje na chipsetach B i H. Jeśli masz zamiar grać na APU to warto zainwestować w pamięć (więcej i szybszej). Na Intela pewnie nic nowego nie włożysz, ale trudno powiedzieć, czy Zen2 będzie wydajniejszy od 6-rdzeniowego Coffee Lake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Intela pewnie nic nowego nie włożysz, ale trudno powiedzieć, czy Zen2 będzie wydajniejszy od 6-rdzeniowego Coffee Lake.

 

Za to Zen3 będzie na pewno + jest pewność że go włoży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność takiego układu na pewno szału nie zrobi. Jak na architekturę Vega, 11 jednostek wykonawczych to dość mało, a poza tym jak zwykle wąskim gardłem będzie przepustowość pamięci. W tej cenie chyba jednak niczego lepszego nie znajdziesz, zestaw i3-8100 + 1050Ti to koszt rzędu 1100 zł (ale i wydajność w 3D znacznie wyższa, pewnie ze 2x).

i3 8100 taktowany 3.6ghz z 4 wątkami to do nowych gier AAA i nawet tych juz 2 letnich jak bf1 to mało nawet bardzo zwłaszcza w multiplayerze, testy cpu masz wykonywane z tego co widzę w singlu i w korytarzach gdzie nie ma dużo zapotrzebowania na cpu i tam sie dobrze spisują te cpu które mają mało wątków, zupełnie inaczej to wygląda w rzeczywistości gdzie grasz w multi lub nawet w singlu gdzie są gorące akcje, tam 4 goł rdzenie to za mało! piszę to jako użytkownik i5 4590@3.8Ghz z pamięciami 2400Mhz. Taki R5 ma 8 wątków i w praktyce rozgrywka jest płynniejsza. Po za tym różnica w cenie to 300pln na kombo które napisałeś i jeszcze 200pln różnicy na płycie głównej to już 500pln.

 

Inwestycja w i3 imho do grania w nowe gry to nieporozumienie jakich mało

 

jeszcze słowo na temat testów, dla przykładu taka andromeda jest testowana przeważnie na początku gdzie masz tylko 2 postacie i wąski korytarz i tam jest przeważnie ponad 100fps, póżniej gdzie jest więcej aktorów i akcji miałem dropy do 20-30fps czasem, to tyle na temat testów, które są odwalane aby szybciej i prościej. Nawet Paragon czyli MOBA na unreal engine 4 ma dropy poniżej 60fps w pewnych sytuacjach na mojej i5, niezależnie od ustawień graficznych w rozdziałce 1080, więc stanowczo odradzam wszelkie 4 gołe rdzenie obecnie.

 

Co do 2400g, wczoraj coś mnie tkneło, żeby sprawdzić wątek odnośnie procesorów AMD na overclock.net i jest tam całkiem sporo ryzenów taktowanych 4.3Ghz, podejrzewam, że nowe 4rdzeniowece 2 generacji, choć oparte na starszym procesie będą oferowały OC przynajmniej do podobnego poziomu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak na architekturę Vega, 11 jednostek wykonawczych to dość mało

 

i? i co? bo tylko duże vegi dotąd wyszły? to o niczym nie świadczy.

w bazie 3dmark już znaleziono testy 2200G które wydajnościowo wskakują między RX 550 i HD 7790. dodatkowe 3 CU powinny wnieść 2400G na poziom hd 7790. jedynym moiniusem takiego połączenia jest to ze TRZEBA kupić mocny ram. bez ramu nie ma co się cisnąć w igpu.

 

swoją drogą. pamiętam że kiedys popularne w domowych komputerach było triple channel a na niektórych komputerach nawet quad channel. potem przestano stosować tę opcje. gdyby amd dało w swoich płytach quad channel to by właściwie wyzamiatali dolną półkę bo przepustowość sięgałaby 75GB/s nawet na kościach typu 2666 mhz a to byłoby w zupełności wystarczające dla kart o takiej mocy. ale to chyba podniosłoby ceny mobo i cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i? i co? bo tylko duże vegi dotąd wyszły? to o niczym nie świadczy.

w bazie 3dmark już znaleziono testy 2200G które wydajnościowo wskakują między RX 550 i HD 7790. dodatkowe 3 CU powinny wnieść 2400G na poziom hd 7790. jedynym moiniusem takiego połączenia jest to ze TRZEBA kupić mocny ram. bez ramu nie ma co się cisnąć w igpu.

 

swoją drogą. pamiętam że kiedys popularne w domowych komputerach było triple channel a na niektórych komputerach nawet quad channel. potem przestano stosować tę opcje. gdyby amd dało w swoich płytach quad channel to by właściwie wyzamiatali dolną półkę bo przepustowość sięgałaby 75GB/s nawet na kościach typu 2666 mhz a to byłoby w zupełności wystarczające dla kart o takiej mocy. ale to chyba podniosłoby ceny mobo i cpu.

r5 2400g po OC grafiki do 1600Mhz ma ponad 4000 w firestrike, na i5 4590 i gtx 1060 6GB mam ponad 10k+, przy czym gpu score to jakieś 13500-14000 i cpu physics score prawie 8000. Ponad 4k combined na oc r5 2400g to całkiem dobry wynik jak na igpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jest poziom r7 260x~

jak na igpu, to bardzo dobry wynik. tego radka miałem i przyznam, że można pograć w prawie wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą. pamiętam że kiedys popularne w domowych komputerach było triple channel a na niektórych komputerach nawet quad channel. potem przestano stosować tę opcje. gdyby amd dało w swoich płytach quad channel to by właściwie wyzamiatali dolną półkę bo przepustowość sięgałaby 75GB/s nawet na kościach typu 2666 mhz a to byłoby w zupełności wystarczające dla kart o takiej mocy. ale to chyba podniosłoby ceny mobo i cpu.

Nie były popularne, triple i quad channel były zarezerwowane tylko dla platform dla entuzjastów (LGA 1366 i jego następcy). One bardzo komplikują i podnoszą koszt CPU i samych płyt, takiego rozwiązania w komputerach dla zwykłych zjadaczy chleba nie uświadczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopnę się do temu. A wiadomo coś kiedy wyjdą odpowiedniki obecnych 1600 i jaka bedą mieć specyfikacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak najbardziej mogę poważnie zacząć myśleć nad tym procesorem. Tak jak wspomniałem, gry to tylko tak przy okazji, bez żadnych najnowszych tytułów AAA - głównie kilkuletnie RPG. Szczytem marzeń byłoby, gdyby na tym procesorze za śmieszne pieniądze dałoby się grać w Wiedźmina 3, bo wykresy od AMD niby na to wskazują, ale zobaczymy jak będzie w rzeczywistości. Wiadomo coś o pozostałych procesorach z marca/kwietnia i czy będą posiadały zintegrowaną grafikę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i3 8100 taktowany 3.6ghz z 4 wątkami to do nowych gier AAA i nawet tych juz 2 letnich jak bf1 to mało nawet bardzo zwłaszcza w multiplayerze, testy cpu masz wykonywane z tego co widzę w singlu i w korytarzach gdzie nie ma dużo zapotrzebowania na cpu i tam sie dobrze spisują te cpu które mają mało wątków, zupełnie inaczej to wygląda w rzeczywistości gdzie grasz w multi lub nawet w singlu gdzie są gorące akcje, tam 4 goł rdzenie to za mało! piszę to jako użytkownik i5 4590@3.8Ghz z pamięciami 2400Mhz. Taki R5 ma 8 wątków i w praktyce rozgrywka jest płynniejsza. Po za tym różnica w cenie to 300pln na kombo które napisałeś i jeszcze 200pln różnicy na płycie głównej to już 500pln.

Prawda jest taka, że w większości gier SMT nic nie daje, czasem nawet pogarsza wydajność (mowa oczywiście o 4-, 6- i 8-rdzeniowcach). Jeśli brakuje ci wydajności na podkręconym i5 to znaczy że masz duże wymagania, ale wcale nie oznacza, że na i7 z HT miałbyś lepiej (czy na Ryzenie z SMT). Już nie wspominam, że narzekanie na wydajność i3-8100 w grach w kontekście rozważania zakupu integry jest dość ektrawaganckie ;)

 

Oczywiście APU to rozwiązanie tańsze i pisałem o tym.

 

Byłoby fanie, gdyby AMD dało kontroler triple-channel do Ryzenów, bardzo pomogłoby to integrom i przy okazji podkreśliło semi-profesjonalony charakter platformy. Poza tym ułatwiłoby konfigurację pamięci (w przypadku APU 8GB to trochę za mało, ale 16 GB, to już czasem overkill; 12Gb w triple byłoby w sam raz). Tylko, że znacząco podniosłoby to koszty platformy, zwłaszcza płyt głównych. Mamy to co mamy i nie ma co gdybać. Pamięć jak zwykle będzie wąskim gardłem integry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Sporo zależy od ostatecznej ceny w sklepach.

2. W niektórych grach konfiguracje 4c/4t potrafią już nie wystarczać - w przypadku planów dokupienia dedykowanej grafiki 2400g to dużo bardziej perspektywiczny wybór.

3. Nowe APU oparte są o jeden CCX z 4 rdzeniami. Nie ma się teraz co spodziewać modeli z większą ilością rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo coś o pozostałych procesorach z marca/kwietnia i czy będą posiadały zintegrowaną grafikę ?

Te kwietniowe są zapowiadane jako Ryzen 2 CPU, więc raczej najmocniejszym APU pozostanie R5-2400G. Tak jak wspomniał kolega wyżej, APU mają 1 CCX, czyli więcej jak 4R/8W nie będzie, dodatkowo dotychczasowe przecieki mówiły o grafice z maks 11 CU, czyli takiej jak w modelu 2400G. Prawdopodobnie dopiero po premierze Zen 2 w procesie technologicznym 7nm zobaczymy mocniejsze APU, ale to nie prędko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko 2 modele procesorów będą wyposażone w zintegrowany układ graficzny? (te które wyjdą w lutym?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność takiego układu na pewno szału nie zrobi. Jak na architekturę Vega, 11 jednostek wykonawczych to dość mało, a poza tym jak zwykle wąskim gardłem będzie przepustowość pamięci. W tej cenie chyba jednak niczego lepszego nie znajdziesz, zestaw i3-8100 + 1050Ti to koszt rzędu 1100 zł (ale i wydajność w 3D znacznie wyższa, pewnie ze 2x).

I znacznie drozej bez plyty 100$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym właśnie pisałem, do 800 zł nie będzie nic lepszego niż Ryzen 2 2400G. Zestaw i3 + 1050Ti jest lepszy, ale i droższy.

 

Poza tym choć wcale nie przesądzam, czy przyszłe Ryzeny będą lepsze od Coffee Lake, to trzeba mieć na względzie, że Coffee Lake 6c/12t na bank będzie trzymał cenę (jak dzisiaj Haswell Refresh), a Ryzeny mogą tanieć. Z drugiej strony trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach pamięci na APU, 16GB "krętliwych" 3200 MHz to rozsądne minimum. Co do płyt głównych to zależy od preferencji. Na dzisiaj płyty pod Intela są bardzo drogie, ale do połowy lutego powinny wyjść tanie chipsety H i B. W przypadku AMD jeśli myślimy o upgradzie na 8 rdzeni (może nawet Ryzen 2 lub 3) to też nie można za bardzo oszczędzać.

 

Czyli tylko 2 modele procesorów będą wyposażone w zintegrowany układ graficzny? (te które wyjdą w lutym?)

Tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B3/450 + ryzen apu + 12GB ram na triple :thumbup:

Takim configiem zaopatrzyliby wiele osob.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam zainteresowanych,

Nie znalazłem podobnego tematu, co jest dziwne(mogę też być po prostu ślepy) więc jeśli ktoś potrafi odpowiedzieć na moje pytania lub wie coś w temacie to byłbym wdzięczny za jakieś info. 12 lutego na rynek mają trafić 2 nowe procki AMD - ryzen 3 2200g i ryzen 5 2400g - oba będą wyposażone w zintegrowany układ graficzny.

1. Co ogólnie myślicie na temat tych procesorów - szczególnie 2400g?

2. Od jakiegoś czasu chciałem składać nowy komputer - do pracy ogólnej, programowania i grania w jakieś mniej wymagające gry. Nie ukrywam, że w sytuacji kiedy karty graficzne znowu lecą z ceną w kosmos, jestem bardzo zainteresowany tym procesorem. Bardzo podoba mi się wizja wydania 800zł na średni procesor z wbudowaną grafiką, która pozwoli mi odpalenie starszych gier. Taki zestaw jest też dosyć przyszłościowy, bo wystarczy zapolować na jakąś lepszą grafikę na promocjach lub poczekać aż ceny znowu się ustabilizują a fakt, że wszystkie ryzeny działają na podstawce AM4 pozwoli mi na wymianę na dużo lepszy procesor za rok lub dwa. Czy w moim rozumowaniu są jakieś błędy?

3. Czy wiadomo cokolwiek o innych nowych procesorach AMD z wbudowaną grafiką i czy jest szansa na powiedzmy ulepszoną wersją r5 1600 z wbudowaną grafiką?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi w temacie :D

1. Pewnie będzie bardzo dobrym procesorem APU, sam na niego czekam

2. Tak, zależy co chcesz składać, jak atx to dał bym sobie spokój z ryzenem APU i na przeczekanie złożył coś na taniej używanej grafice, myślę że za 200 zł znajdzie się coś o wydajności podobnej do ryzenowej grafiki. Inaczej sprawa się ma w itx, bo tam nie włożysz dodatkowej grafiki (przynajmniej do tych najmniejszych itx-ów) i taki APU jest jak znalazł :)

3. Gdzieś przed/w 2020 roku, przy okazji premiery kolejnej generacji ryzenów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma trippla i nie będzie, nie ten segment.

Trippla mogli by wprowadzić, sama produkcja cpu nie jest droga, ale podniosło by to koszt płyt głównych i pewnie musieli by zmienić podstawkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że w większości gier SMT nic nie daje, czasem nawet pogarsza wydajność (mowa oczywiście o 4-, 6- i 8-rdzeniowcach). Jeśli brakuje ci wydajności na podkręconym i5 to znaczy że masz duże wymagania, ale wcale nie oznacza, że na i7 z HT miałbyś lepiej (czy na Ryzenie z SMT). Już nie wspominam, że narzekanie na wydajność i3-8100 w grach w kontekście rozważania zakupu integry jest dość ektrawaganckie ;)

 

Żyj dalej w błogiej nieświadomości @Assasin ,

 

w załączniku testy z SMT i bez SMT

 

5pl6oi.jpg

źródło gamegpu

 

Nowe gry to nie starocie, obecnie w nowych zazwyczaj jest duży nacisk na wielordzeniowość, nawet w takim silniku Unity o ile dobrze pamiętam jest możliwość wykorzystania 8+ rdzeni/wątków. Unreal Engine 4 też wykorzystuje wielordzeniowowść, Frostbite, Lumberyard. Praktycznie większość gier wychodzi na silnikach wykorzystujących wielordzeniowość.

 

Pare lat wstecz bym się z Tobą zgodził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, ale ty mylisz pojęcia.

SMT =/ HT

Hyper-threading (nazwa oficjalna Hyper-Threading Technology, nazwy skrócone HT Technology, HTT lub HT) – implementacja wielowątkowości współbieżnej (ang. Simultaneous Multi-Threading, SMT)

 

"Intel calls the functionality Hyper-threading, and provides a basic two-thread SMT engine".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Niech odpali Port Royal, Time Spy to sobie mozna darowac juz do testow Ady
    • Konfa tonie, a to wszystko przez Wiplera .  
    • Ja skończyłem po 120h. Wyczyściłem prawie wszystko - wszystkie zadania poboczne, intele, jakieś 95% VR i nawet Fort Condor. Zostały także karty i brutalne wyzwania z reliktem. Ale już tego nie będę robił. Te wyzwania są dość hardcorowe dla mnie. Poza tym po przejściu fabuły zazwyczaj i tak kończę z grą i nie chce mi się robić reszty.  Świetny gameplay z masą różnorodnej zawartości (niektóre minigierki tak bardzo dobrze zrobione, że mógłby być oddzielną grą na jakąś mniejszą platformę. Jak Fort Condor, wyścig Choco czy karty),  fantastyczną walką, ale biednie opowiedziana historią. Dla mnie nadal nie jest do końca jasne, o co tutaj chodzi.   Wszystko tutaj jest pogmatwane.    Szczególnie nie podobało mi się zakończenie.  Pewnie dowiem się więcej w part 3. Końcowe etapy także nieco zapychają i nie potrzebnie wydłużają na siłę. Nie cierpię jak w grach gracz jest zmuszany do powolnego przemieszczania się, z nie potrzebnymi QTE. Finałowa walka bardzo trudna na normalnym poziomie dla mnie, z 10x podchodziłem.   Irytowałem się dodatkowo, bo za każdym razem musiałem oglądać tą samą cutscenkę, bez możliwości pominięcia.   Dla mnie 9/10, ja bawiłem się bardzo dobrze.  Czekam na akt 3... za 4 lata.
    • W dziale Xboxa padło pytanie o wymianę analogów w padzie i @zakk87 zaproponował podmiankę na nie standardowe, wykorzystujące efekt HALLa. Zauważyłem, że są też wersje do Dualsense: https://konsolowo.pl/pl/czesci-naprawcze-ps5/2719-analog-joystick-galka-magnetyczny-halla-v2-kontroler-dualsense-ps5-5903981915811.html Wymienił już ktoś analogi w swoich padach na te konkretne? Działa to jak należy? Mam w szafie 2 pady Dualsense które są po wymianie analogów, ale nie wiedziałem wtedy, jak je skalibrować i myślę teraz, czy by nie kupić takich jak wyżej i je podmienić. Podzieli się ktoś doświadczeniami? Może inna marka, która jest lepsza? Jakieś porady, jak to kalibrować potem?
    • Pod 4090 nie da rady, bo jeszcze skłonna sobie zapalić fajka od złącza ;)
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...