Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Wojciech1999

ZEN, ZEN+, ZEN2, ZEN3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym się zapytać czy procesory z architektury ZEN, ZEN+, ZEN2 oraz ZEN3 będą pasowały na płytę z podstawką AM4? I czy wiadomo, że wyjdzie ZEN3? Chcę zakupić procesor właśnie z ZEN lub ZEN+ i wymienić go dopiero na coś z ZEN3, ale nie wiem czy jest to gdzieś oficjalnie potwierdzone że wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic nie mówił o Zen3. Zen2 dopiero jest w planach i ma być na AM4, nie prędzej niż za rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według zapowiedzi AMD na płytach AM4 z aktualnym chipsetem serii 300 i w od kwietnia 400 na pewno będą działały procesory Zen+ i Zen2 czyli Ryzen seria 2000 i 3000 (lub jakkolwiek AMD je nazwie).

 

AM4 ma być wspierane do 2020 roku wiec Zen 3 może ale nie musi się załapać

Następne architektury powinny obsługiwać już PCI-E 4.0 wiec zapewne nowa podstawka i płyty główne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem filmik pt. "Plan AMD do 2020 r. - Ryzen 2, Navi i obniżka cen!" i tam była mowa właśnie o ZEN3. Nie znalazłem nigdzie jednak informacji czy te procesory będą pasowały do AM4. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam nie było nic mowy o kompatybilności wstecznej ZEN3- jest już zapowiedziany, ale to i tak za kilka lat dopiero wyjdzie.

Odnośnie teraźniejszości, Zen+, Zen2 będzie kompatybilny wstecz, AMD ma się postarać aby producenci płyt wypuścili odpowiednie łatki do płyt, oprócz pewnych wyjątków... coś mi brzęczy, że przynajmniej dotyczy to braku łatek płyt bez wyjść video i kompatybilności z Ryzenami z APU Vega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tu uporzadkowac pewne rzeczy

 

Ryzen jest na rdzeniu Zen, Ryzen 2 na rdzeniu Zen+,Ryzen 3 na rdzeniu Zen2, i do tyle jest zapowiedziane na ten moment i powyższe beda kompatybilne z am4, o rdzeniach zen3 nic nie wiadomo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następne architektury powinny obsługiwać już PCI-E 4.0 wiec zapewne nowa podstawka i płyty główne

Ale jaki to ma związek ze sobą? Przykład socketu 1155 świetnie pokazuje, że żaden :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tu uporzadkowac pewne rzeczy

 

Ryzen jest na rdzeniu Zen, Ryzen 2 na rdzeniu Zen+,Ryzen 3 na rdzeniu Zen2, i do tyle jest zapowiedziane na ten moment i powyższe beda kompatybilne z am4, o rdzeniach zen3 nic nie wiadomo

any napewno cofnij sie na roadmap z maja,zen3 to nadal am4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

any napewno cofnij sie na roadmap z maja,zen3 to nadal am4

 

Ryzen 3 to am4 owszem, z tym że są to rdzenie zen2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było powiedziane, że am4 będzie wspierane do 2020 roku. Można wnioskować, że rx 4x000 czyli zen3 również odpalimy na obecnych płytach, oczywiście nie ma pewności. Zastanawia mnie kwestia pcie 4.0 jak to będzie rozwiązane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jg77xfx

jest też opcja że układy oparte o zen3 będą miały podwójny kontroler ddr4 i 5. Ale wątpliwy jest taki krok, ale w przypadku amd nie można go wykluczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen, zen, ładnie to jest namieszane :P

Prawie pewne jest że na am4 będą działać ryzeny z kwietnia i ryzeny z 2019r czyli najbliższe dwie generacje.

Patrząc pod kątem nazwy tematu to wiemy tylko o trzech generacjach zen (w tym jednej która jest obecna), o czwartej nic nie wiadomo, proponuję usunąć to zen3 albo usunąć zen+ z tej listy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz zaczynam mieć znowu mętlik w głowie. Chciałem nabyć i7 8700k ale z racji dłuższego wsparcia skłaniam się ku amd, ale jak wyjdzie jeszcze prócz zena 2x00 1 gen. na am4 to nie wiem czy ma to sens, czy będę miał taką wydajność po zmnianie proca jaką mi daje i7 8700k (kasę mam z bonów, które mają określoną wartość i muszę coś kupić, już sztucznie przedłużałem ich ważność kupując i zwracając produkt).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jg77xfx

patrząc na prze plastikowe płyty główne co po niektóre, to lepiej żeby produkowali je dłużej niż krócej. Jeśli po kawie intel wyda nową podstawkę z procesorami to w przypadku awarii płyty głównej zmienisz znowu całą platformę ze względu na nieopłacalne ceny płyt głównych. Druga sprawa pamiętajmy że intel zarzekał się że nie ma spatków wydajność po łatkach na spectre i meltdown, a jak się okazuje to są a łatkom daleko jeszcze do ideału. Najwięcej intel zyskuje dzięki zegarowi wyższemu niż u AMD, ale w przypadku amd to kwestia związana z ograniczeniami obecnego procesu technologicznego. Natomiast ile wzrostu przyniosą kolejne architektury nikt nie wie. Poczekaj do premiery refresha ryzena, dowiesz się przynajmniej o ile poprawiło zegary amd, a do tego czasu połatane zostaną systemy i procesory przez biosy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na zen+ tylko mam obawy czy zdarzą się pojawić płyty i procki zanim będę musiał kupować. Mogę wydać kasę tylko w wewnętrznej ofercie programu benefitowego a tam często jest wszystko z dużym opóźnieniem. Muszę po premierze obserwować sytuację. 8 gen pojawił się dopiero na początku grudnia. Ryzeny były wprowadzone do oferty z ok. 5 miesięcznym opóźnieniem. Jest jeszcze ostanti wariant. Jeżeli nie zdąży się pojawić zen+ mogę nabyć obecną generację i płytę x370? Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen+ na pewno będzie w kwietniu, z dostepnoscia ryzenów nie było problemów, odwrotna zupelnie sytuacja niż z vegą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ofercie gdzie mogę wydać pieniądze to, że ogólnie dostępne będą procesory nie gwarantuje kiedy i czy się pojawią. Dlatego moje pytanie odnośnie kupna x370 i 1 gen. ryzena gdyby nie był dostępny zen+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić Ryzena teraz jakiegoś i obojętnie jaką płytę i będzie ona kompatybilna z nowym Ryzenem po aktualizacji BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka miesięcy na zakup. Płytki jakie mam dostępne są tylko na x370. Najtańsza to x370 sli plus. Jest jeden gigabyte ale na a320 (brak oc).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka miesięcy na zakup. Płytki jakie mam dostępne są tylko na x370. Najtańsza to x370 sli plus. Jest jeden gigabyte ale na a320 (brak oc).

Nie wiem gdzie szukałeś, ale jestem pewien, że chociażby na morele, masz większy wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że środki mogę wydać tylko w wewnętrznej ofercie programu benefitowego. Nie ma do wyboru sklepów morele, komputronik itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak, dlatego mam mocno ograniczoną ofertę :(. Nie ma pewności czy do czerwca dotrze tam odświeżony Zen+. Będę miał dylemat wtedy czy brać pierwszą wersję Ryzena czy 8 gen Intela. Mam pytanie do użytkowników forum, jak postąpiliby w takiej sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup to co mógłbyś najszybciej odsprzedać na rynku wtórnym z najmniejszą stratą ...

:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę dla siebie. Obecne i5 6400 + płyta idzie dla siostry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...