Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Flik

Dziwne zachowanie zegara

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Nie wiem, czy pisze we właściwym temacie, ale najbardziej wygląda mi to na problem systemowy. Chodzi o wskazania godziny w Trayu. Uzywam Linux MINT. Wstawie dwa screeny, żeby było wiadomo o czym mówie.

 

OpSQELo4_t.png lCXC3NIB_t.png

 

Dlaczego godzina w Trayu jest spóźniona o jedną w stosunku do tego co na zegarze w pierwszym screenie? Godzina prawidłowa jest na zegarze. Chodzi o to, by tray pokazywał to samo. Tray nie reaguje na próby przestawienia zegara ze screenu. Chociaż nie...jest reakcja ale po nastawieniu godzina jest o jedną wcześniejsza od tej jaką nastawiam. Strefa czasowa to Warszawa, ale w Trayu mam UTC.

 

Ktoś ma jakiś pomysł? Czy to problem systemowy, czy jednak bateria a może ja jakiś mało kumaty jestem i gdzieś jeszcze trzeba coś przestawić? Data po wyłączeniu komputera i ponownym włączeniu jest taka jak powinna być.

Po wyłączeniu i włączeniu maszyny godzina jest opóźniona o jedną w stosunku do rzeczywistej (zawsze

 

EDIT: W biosie też była nieprawidłowa godzina (taka jak w trayu). Po przestawieniu na prawidłową w Trayu nadal bez zmian. Czyli co-jednak bateria, czy jednak szukać przyczyny gdzie indziej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dualbootujesz windowsa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dualbootujesz windowsa?

 

W sensie, czy obok Linux'a jest Windows? Nie mam Windowsa. Linux jest jedynym systemem jakiego używam.

Mam jeszcze jeden dziwny problem, ale nie wiem czy to się jakoś wiąże. Komputer ma problemy z wychodzeniem z uśpienia. Najpierw szuka sygnału, następnie stwierdza, że go nie znajduje i wyłącza monitor. Czasami tak się dzieje nawet nie po uśpieniu, ale przy normalnym włączeniu maszyny. Po resecie już jest ok.

Troche to irytujące.

Mój Linux to Mint 17.3 (chyba Rosa, ale nie wiem, czy dobrze pamiętam).

Teraz sprawdziłem bios. Godzina znów się sama przestawiła. Komputer nie był wyłączany od momentu pierwszego przestawienia godziny w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w tray masz czas w UTC, oczywiście, że jest godzinę do tyłu. Zmień pokazywaną strefę czasową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w tray masz czas w UTC, oczywiście, że jest godzinę do tyłu. Zmień pokazywaną strefę czasową.

 

Widzę co mam w trayu. :) Ty zobacz co jest na drugim screenie. Właśnie-jaką ja mam właściwie strefę czasową ustawioną? UTC, czy Warszawa? I dlaczego w biosie przestawia mi się godzina gdy komputer jest na chodzie?

 

 

Zaktualizuj bios jeśli możesz.

 

Rzecz dotyczy starej płyty. Jeszcze na socket 775. Asus p5p41T-Le. Ostatni bios jest z 2011r i właśnie ten mam: https://www.asus.com/pl/Motherboards/P5P41T_LE/HelpDesk_Download/

 

Gdzieś wyczytałem, że przyczyną tego typu problemu może być awaria RAM (mój był wymieniany jakieś pół roku temu), lub popsuta płyta (jakiś kwarc?). Czy to w tym przypadku jest możliwe? Moim zdanie-raczej nie. Czy jakaś aktualizacja Linuxa mogła tak nabałaganić?

 

Wymienie sobie baterie, ale coś nie wydaje mi się, by tu był problem. Godzina nie przestawia się o jakieś losowe wartości, tylko jest to zawsze o jedna w dół no i data jest w porządku.

 

Poprosze o dalsze pomysły. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę co mam w trayu. :) Ty zobacz co jest na drugim screenie. Właśnie-jaką ja mam właściwie strefę czasową ustawioną? UTC, czy Warszawa? I dlaczego w biosie przestawia mi się godzina gdy komputer jest na chodzie?

System ustawia Ci w BIOS czas w UTC, stąd te zmiany (założę się, że masz gdzieś w tle wywoływane hwclock --systohc). Ma to oczywiście sens, bo nie chcesz żeby czas hardwarowy przestawiał Ci się bo zmienia się czas na letni.

W systemie masz strefę czasową Warszawa, (w ziemie godzinę do przodu do UTC, w lecie 2).

W tray masz ustawione pokazywanie czasu w UTC (czas hardwarowy?) - nie używam KDE, więc nie potrafię Ci powiedzieć, jak to się przestawia. Może spróbuj inny widget?

 

Więcej do poczytanie o zegarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linux standardowo uznaje, że zegar w biosie to zegar w UTC i dolicza godzinę różnicy naszej strefy czasowej (można to potwierdzić uruchamiając w terminalu "timedatectl"). Windows uznaje, że w biosie mamy czas lokalny i wyświetla go wprost.

 

Rozwiązania są 2:

1. W nowszych Mintach i Ubuntu Można przekazać linuxowi że w biosie jest lokaliny czas poprzez polecenie w terminalu:

timedatectl set-local-rtc 1

 

Jeśli z jakiegoś powodu chcesz wycofać tą zmianę, uruchamiasz:

timedatectl set-local-rtc 0

 

Jeśli masz starszego Minta, to znajdź w pliku /etc/default/rcS sekcję:

# Set UTC=yes if your hardware clock is set to UTC (GMT)
UTC=yes

i zmień na:

# Set UTC=yes if your hardware clock is set to UTC (GMT)
UTC=no

 

2. Przekazać Windowsowi że w biosie jest czas UTC poprzez zmianę w rejestrze, np uruchamiając w wierszu poleceń:

Reg add HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation /v RealTimeIsUniversal /t REG_QWORD /d 1

 

Radził bym użyć opcji 1, jako że Microsoft w Windows 7 nie zalecał takiej zmiany, nie wiem jak obecnie, a w Linuxie na pewno nie powoduje to problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisał, że nie ma Windowsa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kde(a mint ma chyba kde na tym screen) przy takich akcjach usuwasz widget zegara z paska i dodajesz jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kde(a mint ma chyba kde na tym screen) przy takich akcjach usuwasz widget zegara z paska i dodajesz jeszcze raz.

 

Dzięki. Pomogło.

 

Usunąłem cały dolny panel i dodałem ponownie. Godzina jest już ok. Nie wiedziałem, że rozwiązanie jest tak banalne. Mogłem sam na to wpaść. Tak mam KDE.

 

Nic nie grzebałem, żeby się mi tak porobiło z zegarem. Teraz jest już w porządku.

 

Można zamknąć temat.

 

Przepraszam, że się nie uśmiecham, ale mam chyba problem z panelem emotek na forum i tym co jest obok. Jest on dla mnie nieaktywny. Klikam i emotka się nie dodaje. Dzięki jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...