Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Zoidbergowitz

Z370 - Bzyczenie/piski przy ruchach myszki słyszalne przez audio out

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy macie taki problem/obserwacje ?: na płytach Z370 tj. MSI SLI PLUS (11 faz zasilanie) oraz ASrock Pro4 (10 faz zasilanie) występuje po podpięciu do zintegrowanej na płycie karty dźwiękowej bzyczenie/piski przy ruchach myszki słyszalne przez audio out: testowane na słuchawkach Sennheiser HD595 oraz na wzmacniaczu stereo Yamaha (ale na wzmacniaczu słyszalne dopiero przy ok 50% głośności). Problem nie występuje na Gigabyte HD3P (słabsza sekcja, 7 faz), nie występował też na starszej płycie Asrock Z87 Pro4 (6 faz) - czy ja już świruje ? Może wszystkie płyty z rozbudowaną sekcją zasilania Z370 tak mają ? Czy jest możliwość że zasilacz to powoduje (Seasonic Focus Gold 650W) ? Wszystkie updaty biosu, sterowniki, przełączania, inne gniazdka, inne myszki itp itd wykluczyłem. Co więcej: może być wybrane w Windows inne wyjście dźwięku, a i tak te piski przenoszą się po line-out na podpięte słuchawki. Jeszcze podkreślę że nie są to fizyczne problemy tj. cewki/coil whine, te piską idą przez wyjście audio.

 

EDIT: podłączyłem dla sprawdzenia inny zasilacz tj. Thermaltake Smart SE 630W - bez zmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

U mnie był taki efekt na Z170 gdy wymuszałem HPET w Windows i do tego terring.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie był taki efekt na Z170 gdy wymuszałem HPET w Windows i do tego terring.

wyłączyłem HPET w biosie i w Windows: niestety bez efektu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

wyłączyłem HPET w biosie i w Windows: niestety bez efektu

 

Ale HPET w biosie musi być włączony a pod Windows musi być na domyślnych ustawieniach. Jak coś zmieniłeś pod Windows to tylko pogorszyłeś wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy macie taki problem/obserwacje ?: na płytach Z370 tj. MSI SLI PLUS (11 faz zasilanie) oraz ASrock Pro4 (10 faz zasilanie) występuje po podpięciu do zintegrowanej na płycie karty dźwiękowej bzyczenie/piski przy ruchach myszki słyszalne przez audio out: testowane na słuchawkach Sennheiser HD595 oraz na wzmacniaczu stereo Yamaha (ale na wzmacniaczu słyszalne dopiero przy ok 50% głośności).

 

Miałem kiedyś podobnie. Wymiana zasilacza pomogła.

Spróbuj dla testu wyłączyć wszystkie stany oszczędzania energii: c3/C6 i inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dokładnie takie samo zjawisko na jednym z egzemplarzy Z270 MSI Gaming Pro. A na innym nie. Zatem w jakiś sposób musi to być związane z konkretnym egzemplarzem płyty, a nie tylko z jej typem. Nasilało się to wraz ze wzrostem OC CPU, czyli pewnie sekcja zasilania ma tu coś do gadania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem to samo na 2 płytach Z370 od Asrocka extreme 4 i gaming K6, zależy od egzemplarzu chociaż sprzedawca chciał mi wcisnąć, że one tak mają :)

na trzecim egzemplarzu asrock gaming k6 totalna cisza :D

dokładnie tak jak piszesz powyżej 50% z głośników piszczało/buczało przy ruchach myszką, po podpięciu do przedniego panelu efekt buczenia był słabszy, ale dalej był. według mnie jedynie wymiana płyty pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem to samo na 2 płytach Z370 od Asrocka extreme 4 i gaming K6, zależy od egzemplarzu chociaż sprzedawca chciał mi wcisnąć, że one tak mają :)

na trzecim egzemplarzu asrock gaming k6 totalna cisza :D

dokładnie tak jak piszesz powyżej 50% z głośników piszczało/buczało przy ruchach myszką, po podpięciu do przedniego panelu efekt buczenia był słabszy, ale dalej był. według mnie jedynie wymiana płyty pomoże

no, nie - chędożona loteria na płytach po 600zł i więcej - już mam 3 płytę i się podłamałem tymi wymianami, na Gigabyte było spoko, tylko obroty wentylatora spierniczone :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, nie - chędożona loteria na płytach po 600zł i więcej - już mam 3 płytę i się podłamałem tymi wymianami, na Gigabyte było spoko, tylko obroty wentylatora spierniczone :(

 

Może czas na Asusa? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może czas na Asusa? :lol2:

dlaczego by nie ? tylko czy na Asus TUF Z370-PRO GAMING nie będzie tego samego ?

MSI Z370 SLI PLUS też był wszędzie chwalony za dźwięk...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij czy przewód od słuchawek nie dotyka przewodu (230V) zasilającego komputer wink.gif u mnie tak było i miałem nasilenie bzyczenia jak odpalałem gry kwasny.gif

W pierwszej chwili pomyślałem spaprane prowadzenie mas i ekranowanie sekcji audio albo zasilacz słabo ogarnia tętnienia (miałem EVGA G850) wykluczyłem zasiłkę gdyż ma bardzo dużej pojemności baterię elektrolitów coś ok 9 mF smile.gif

Odsunąłem przewód słuchawkowy od sieciowego i natrętne bzyczenie ustąpiło po prostu totalna cisza smile.gif a już chciałem słać mobo na gwarancję lol2.gif

 

No przecież są Nichicon for audio - tak dla oka hahaha.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może czas na Asusa? :lol2:

taka sama kupa loteryjna jak u innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij czy przewód od słuchawek nie dotyka przewodu (230V) zasilającego komputer wink.gif u mnie tak było i miałem nasilenie bzyczenia jak odpalałem gry kwasny.gif

W pierwszej chwili pomyślałem spaprane prowadzenie mas i ekranowanie sekcji audio albo zasilacz słabo ogarnia tętnienia (miałem EVGA G850) wykluczyłem zasiłkę gdyż ma bardzo dużej pojemności baterię elektrolitów coś ok 9 mF smile.gif

Odsunąłem przewód słuchawkowy od sieciowego i natrętne bzyczenie ustąpiło po prostu totalna cisza smile.gif a już chciałem słać mobo na gwarancję lol2.gif

 

No przecież są Nichicon for audio - tak dla oka hahaha.gif

Dzięki, ale to nie to. MSI nie chcę wymieniać zbytnio gdyż płyta ma fajny BIOS, b.dobrą kontrolę wentylatorów i dobre zasilanie+chłodzenie. Chyba wezmę jakiegoś DACa po opticalu, chociaż jest ogólnie małe przegranko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi, że słabo odfiltrowali sekcję zasilania cepa lub spaprali masy dla kanału audio + za małe kondensatory filtrujące (napięcie zasilające) przedwzmacniacza i stopień końcowy, możliwa też wada fabryczna wink.gif

 

Chyba już kończy się gwarancja na mobo to wzmocnię sekcję zasilania CPU dokładając elektrolity Nippon low ESR - 4 sztuki po 1000uF ogarną temat smile.gif wychodzi  ok 400W w obciążeniu smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi, że słabo odfiltrowali sekcję zasilania cepa lub spaprali masy dla kanału audio + za małe kondensatory filtrujące (napięcie zasilające) przedwzmacniacza i stopień końcowy, możliwa też wada fabryczna wink.gif

 

Chyba już kończy się gwarancja na mobo to wzmocnię sekcję zasilania CPU dokładając elektrolity Nippon low ESR - 4 sztuki po 1000uF ogarną temat smile.gif wychodzi  ok 400W w obciążeniu smile.gif

 

tylko dlaczego to samo występuje na MSI i Asrocku ? Czy te firmy są poważne? - każda z tych płyt jest reklamowana super jakością, SNR i izolacją sekcji audio. Może po prostu nie da się tego wyizolować gdyż za dużo energii trafia na płytę przy 10 i więcej sekcjach zasilania CPU. Może mało komu to przeszkadza ze względu na fakt że na mniej czułych słuchawkach tego w ogóle nie słychać ? Może z tego powodu w konsolach w ogóle nie ma analogowych wyjść audio...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprawdzić złącze w słuchawkach, może problem z połączeniem masy scratchhead.gif styki pozłacane to nic nie powinno się dziać wink.gif podłącz słuchawki pod smartphone, czy co tam posiadasz i poruszaj przewodem - jak posiadasz multimetr to sprawdź przejścia żył L P i masa

Nie mam już pomysłów mad2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko dlaczego to samo występuje na MSI i Asrocku ? Czy te firmy są poważne? - każda z tych płyt jest reklamowana super jakością, SNR i izolacją sekcji audio. Może po prostu nie da się tego wyizolować gdyż za dużo energii trafia na płytę przy 10 i więcej sekcjach zasilania CPU. Może mało komu to przeszkadza ze względu na fakt że na mniej czułych słuchawkach tego w ogóle nie słychać ? Może z tego powodu w konsolach w ogóle nie ma analogowych wyjść audio...

To czy będzie miał zakłócenia praktycznie w całości zależy od masy, źle poprowadzone masy i pojawienie się pętli masy powoduje powstawanie zakłóceń. Płyta może mieć uszkodzone niektóre masy i może nadal działać poprawnie, a efektem ubocznym mogą być przykładowo zakłócenia na audio.

Na płytach dość często zakłócenia występuje tylko na przednim panelu, a podłączając na tył problem nie występuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ale u mnie to występuje na zewnętrznej karcie Sound Blaster Z po PCIe...

Asrock Z370 Extreme 4.

Rozumiem jak coś takiego się dzieje na integrze, ale na zewnętrznej ?

 

A na karcie zintegrowanej cisza na słuchawkach ...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótkie podsumowanie tematu: nie chcąc się bawić w loterię i czwartą wymianę płyty (szczególnie, że MSI Z370 SLI PLUS jest ogólnie chwaloną płytą we wszystkich innych aspektach działa bez zastrzeżeń)oraz nie mając ochoty znowu bawić się w sterowniki itd, zakupiłem popularny DAC zewnętrzny podłączany po opticalu tj. FiiO D03K - ponieważ optyk ze swej natury nie przenosi zakłóceń elektromagnetycznych i DAC ma swój mały zasilacz USB (może być zasilany z USB komputera alternatywnie) nie występują żadne zakłócenia niezależnie od poziomu głośności. Podłączyłem do niego słuchawki bezpośrednio i jest grobowa cisza nawet na 100% głośności (bez puszczenia muzyki oczywiści). Dla próby podłączałem też wzmacniacz stereo po czinczach i też jest bez zakłóceń. Recka z sieci http://stereoikolorowo.blogspot.com/2013/03/dac-fiio-taishan-d03k.html . Jeszcze ciekawostka: te zakłócenia przenosiły się na Asrocku Z370 Pro4 na kartę muzyczną na PCI X-Fi XtremeMusic - ale tylko były słyszalne na maks. podkręceniu głośności. Wcześniej kupiłem tani DAC no-name za 25zł na Allegro, ale jakość dźwięku była słaba (puszkowata, metaliczna). FiiO mi pasuje ponieważ od lat miałem słuchawki wpięte bezpośrednio w kartę dźwiękową i do takiego dźwięku (bardzo analityczny, niepodbarwiony) się przyzwyczaiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asrock Z370 Extreme4. Na pulpicie/w przegladarce grobowa cisza nawet przy głosnosci na maxa. Jak tylko odpale cos co obciaza GPU ze sluchawek zaczyna bzyczec w rytm fpsow :D. Jakies pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość predatormax

Spread Spectrum ustawiłeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam to samo na asrock z370 extreme 4, karta zintegrowana wyłapuje zakłócenia. zastanawiam się czy sposób jaki podał @Zoidbergowitz zadziała.

@Zoidbergowitz masz podłączone słuchawki bezpośrednio DAC-a?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam to samo na asrock z370 extreme 4, karta zintegrowana wyłapuje zakłócenia. zastanawiam się czy sposób jaki podał @Zoidbergowitz zadziała.

@Zoidbergowitz masz podłączone słuchawki bezpośrednio DAC-a?

 

Tak do DAC bezpośrednio, nie widzę potrzeby kupować wzmacniacza słuchawkowego, głośność jest mniejsza niż integra (na Integrze grałem na ok 15%, DAC ok 20-25% przy moich słuchawkach, przykładowo na X-Fi ExtremeMusic był to problem gdyż karta była za głośna, na 10-12% już było głośno jak dla mnie, a od 6% zaczynała się skala), ale jakość dźwięku na FiiO jest wg. mnie bezdyskusyjnie lepsza niż ALC1220 na płycie MSI : wyższa szczegółowość/rozdzielczość (wszystkie ciche dźwięki lepiej słychać), b. fajna szeroka scena do FPSów sieciowych.

 

W kwestii zakłóceń można jeszcze wypróbować to https://pl.aliexpress.com/item/Mpow-Ground-Loop-Isolator-to-Eliminate-Buzzing-Noise-for-Car-Audio-System-Home-Stereo-with-3/32818180773.html?spm=a2g17.search0104.8.9.6ad5543aa98Z4j&priceBeautifyAB=0

 

https://pl.aliexpress.com/item/VODOOL-Ground-Loop-Noise-Isolator-Audio-Anti-jamming-Device-Noise-Isolator-with-3-5mm-Audio-Interface/32753390919.html?spm=a2g17.10010108.1000015.5.368f2f58kUCDWg

 

Nie testowałem więc nie wiem czy działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wezmę tego DAC-a podepnę pod optykę i bezpośrednio słuchawki, mam nadzieję że to pomoże ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też coś podobnego było na bezprzewodowym logitechu g900 a na kablu spokój i cisza :)

 

Mysz pewnie masz ustawioną na 1000hz? jeśli tak to spróbuj na niższych wartościach 250/500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...