Skocz do zawartości
Qwertypp10

Nowy BIOS do MSI B350 pc mate

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie wyszedł nowy BIOS do pc mate, w opisie ma niby jakieś poprawki dotyczące kompatybilności RAM, zainstalowałem już nowy BIOS i rzeczywiście w stosunku do poprzednika jest różnica (doszło od groma nowych "drobniejszych" dzielników dla pamięci). Niedługo pochwalę się tym, czy udało mi się cokolwiek jeszcze wycisnąć z moich pamięci (spoiler):E . Wiem, że jest to popularna płyta, także zachęcam do pisania w tym temacie o tym, czy komuś z Was udało się co jeszcze wykrzesać na nowym BIOSie. ;)

Edit 3333mhz działa jak działało, 3400mhz przynajmniej na razie nie da się ustabilizować.

3 dziwne sprawy

1. sprawdzałem 3400 i 3466mhz i oba wysypują się w teście aida bardzo szybko, około 1min, wcześniej 3466 potrafiło dłużej wytrzymać

2. Coś pomieszali znowu z memory retry count(xmp?- bo widzę, że inaczej to wygląda teraz w BIOSie, graficznie), komputer nie wstał na profilu XMP 2 3600mhz, nie chciał bootować, i MRC nie załączyło się, musiałem ręcznie resetować BIOS, nie wiem czy to przypadek, ale już to przerabiałem na którejś wcześniejszej wersji BIOSu.

3. Wciąż nie naprawili bugu związanego z tym, że po nieudanym OC pamięci, zegar CPU się resetuje(3600), ale BIOS wciąż pokazuje wcześniejszą wartość(3950), na dodatek jestem na 90% pewien, że przez to miałem potem dziwną zamułę w LoLu, gra mimo 120fps, 50 pingu tak jakby "falowała" regularnie co kilka sekund jakby odrobinę spowalniała, i wracała do normy- to było coś innego niż lagi, jeszcze w wolnym czasie zobaczę, czy ten bug jest to powtarzalny.

4. Zaliczyłem blue screena podczas gry, na starych ustawieniach... edit(prawdopodobnie dlatego, że nie wyłączyłem c state w CPU features, napięcie w IDLE spadało do 1,1v@3950mhz :E )

Na razie odnoszę wrażenie, że kontroler na moim procesorze jest po prostu wyciśnięty na maksa już i ten update może co najwyżej pomóc właśnie tak jak niżej, przy niższych taktowaniach... :E:D

5 Niestety, ale 0 usprawnień w moim przypadku, wręcz powiedziałbym, że jest gorzej. Dalej robię stabilnie 3333mhz, 3400/346 wytrzymuje max 1min testów, za to 3600- które byłem w stanie ustawić i przeprowadzić kilka testów, teraz graniczy z cudem post... także mam wrażenie, że wyższe taktowania są mniej stabilne niż na poprzednim BIOSe 1006b

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba dla wszystkich modeli wydali nowe biosy z Agniesią 1.1.0.1 ;)

Przynajmniej b350m gaming pro taki też dostała.

 

edit:

 

Hynix MFR

Było 2800 14-15-15-32-50-1t-288 @ 1.4V

Wstało 3000 14-14-14-30-50-1t-288 @ 1.45V

 

:o Testy stabilności i zobaczymy.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba dla wszystkich modeli wydali nowe biosy z Agniesią 1.1.0.1 ;)

Przynajmniej b350m gaming pro taki też dostała.

 

edit:

 

Hynix MFR

Było 2800 14-15-15-32-50-1t-288 @ 1.4V

Wstało 3000 14-14-14-30-50-1t-288 @ 1.45V

 

:o Testy stabilności i zobaczymy.

 

Potwierdzam, kości Hynixa mają lepszą kompatybilność bo aktualizacji.

 

MSI B350 PRO-VDH (nie mówiąc o tym, że RAM zaczął mi działać na polecanych wejściach, czego nie mógł od kupna uczynić xD)

 

EDIT. Podkręciłem mój RAM (Corsair Venegeance LPX 2x4GB 3000MHz) po aktualizacji nawet do 3200 bez najmniejszego oporu. Cuda się dzieją.

Edytowane przez Greenboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej 2800 teraz próba ustabilizowania 3200. Wada jest to, ze nie idzie ustawić na sztywno mniej niż 1.3 vcore. Na poprzednim biosie dało się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie udało się tyle ile w załączniku :D

Jestes pewien, ze sa w 100% stabilne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18-22-22-42 to jest dramat, jeżeli chodzi o szybkość. Lepiej wrócić na 2666 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18-22-22-42 to jest dramat, jeżeli chodzi o szybkość. Lepiej wrócić na 2666 MHz.

Tez prawda, tak luźne timingi to dramat, trzeba pamiętać, żeby zachować balans pomiędzy taktowaniem o timingami.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to auto ustawiło jak znajdę troszkę czasu to może coś poprawie na razie wrzuciłem aby sprawdzić czy w ogóle ruszą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważna informacja, po update BIOSu nie da się już zrobić downgradu.... do poprzedniej wersji, fajnie że zostałem o tym poinformowany przed instalacją ( Na mojej poprzedniej płycie pod phenoma już MSI raczyło mnie o tym poinformować https://pl.msi.com/Motherboard/support/990XAGD55

Próbowałem zrobić downgrade, ze względu na to, że mam pewne problemy z kartą sieciową, a tu bęc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki masz problem z sieciówką w nowym biosie

Edytowane przez prosobol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Losowo co jakiś czas (do tej pory 3 raz) rozłącza mnie z internetem, winą jest karta sieciowa, zresetowanie karty pomaga natychmiast. Na razie zrobiłem co mogłem, bo w międzyczasie wyszło trochę updateów do softu, przywróciłem na razie poprzednią wersję drivera od GPU(czasem zdarzają się dziwne interakcje) i zainstalowałem najnowsze sterowniki od karty sieciowej(miałem v18,i btw na stronie MSI jest v23, a na stronie realteka v25 ;) ) i zobaczymy czy cokolwiek pomoże. Obstawiam raczej BIOS, ponieważ problem wystąpił zaraz po updatecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to dziwne bo ja nie miałem żadnych problemów, sterowników ze strony jeszcze nie aktualizowałem może w sobotę zabiorę się za te ramy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej na razie ani razu już nie wywaliło mi neta, za to już 4 raz od aktualizacji BIOSu komputer mi się wywalił... Nagle czarny ekran i świeci się dioda CPU, nie wiem o co chodzi, nagle OC stało się niestabilne? Tak, czy siak nie polecam za dużo problemów jest z tym najnowszym BIOSem.

Rzeczywiście, zrobiłem test w prime95 i komputer jest niestabilny, na tych samych ustawieniach co przed update, dramat. Już po 4 min 2 wątki się wywaliły.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne bo u mnie nie ma problemu z Vcore, może łazić na 1.1V, a najlepsze, że Vcore przy 3.95GHz stoi na 1.36V jak skała przy Soc 1,1V,

Gdzie wcześniej miałem głównie 1.4V przy tej częstotliwości.

Z Ramem niewiele się poprawiło, ale coś na + bo chodzą mi teraz stabilnie na 14 16 16 16 34 przy 2933MHz Corsairy LPX (padlinowe Hynixy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie czasem się włączy i zaraz wyłączy, po ponownym rozruchu jednak działa normalnie za OC procka się nie brałem czekam na pompkę do wody i polecę z nim to dam znać, co do RAM to w sobotę pod wieczór będę z nimi walczył :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że świeciła się dioda CPU, problemem był RAM... Na 3333mhz i poprzednich ustawieniach było niestabilnie, na 3200mhz już działa OK... ech.

 

EDIT Od kilku dni znów działam na 3333mhz, o dziwo RAM przeszedł i komputer też działa ok, mogę się tylko domyślać, że może to była wina starych sterowników do karty sieciowej+ nowy BIOS/ jakiś Windows update/ sterowniki od grafiki/ błąd samego BIOSu.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam panowie najnowszy bios do pisi mejta? :D Zabieram sie za walke z ramem, dla mnie najważniejsze, że przywrócili vcore <1.3v

Edytowane przez Dlogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem już kilka dni temu BIOS i wprowadziłem poprzednie ustawienia, z nowości widzę, że wprowadzili do hardwere monitor 2 nowe czujniki temperatur, które ma odczytywać program- tak to rozumiem, jest teraz system, cpu, mos, psh- cokolwiek to znaczy, mos(może chodzi o mosphety, czyli VRM)

Zmienili czujnik CPU, na ten bez offsetu temperaturowego (musiałem dojść do tego, dlaczego wentylatory nie rozkręcają się przy obciążeniu :kwasny: ), musiałem pozmieniać wszystkie krzywe.

Poza tym dodali ładne logo MSI GAMING podczas ładowania systemu :D :D :P

Chyba naprawili już opcję memory retry count- że już są przywracane ustawienia po nieudanym OC, jak i bug z taktowaniem CPU w BIOS po nieudanym OC(że cały czas pokazywał niezmienione taktowanie)

Od razu uprzedzam: powyżej 2667/3000mhz teraz opcja geardown mode jest ustawiona domyślnie na disable co powoduje, że command rate jest ustawione na 2 (wcześniej było na enable, CR=1)

 

 

Myślałem, że znowu RAM na nie działa 3333mhz, 3200mhz z kolei zadziałało, przy ostatnim update miałem to samo. Prawdopodobnie jak jest za dużo opcji do zapisania, lub po pierwszym uruchomieniu? CLDO_VDDP nie zapisuje się, przez co RAM działa niestabilnie (a bez tego 3333mhz jest niestabilne u mnie) . :D

Poza tym nie widzę usprawnień w kwestii OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wtorek przyjdzie do mnie Tomahawk, zapewne z jakimś starym BIOSem, który nie wspiera Ryzen'a 5 2400G.

Pytanie, czy robiąc update BIOSu, należy wgrywać po jednym coraz nowszym, czy można wgrać najnowszy od ręki (po wielkości pliku wnioskuje że każdy następny zawiera poprzedni). Można aktualizować z poziomu UEFI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej bios aktualizuj z pozycji samego biosu. Po drugie nie musisz instalować wszystkich pokolei wersji. Wystarczy ze z zaktualizujesz ten najnowszy. Po trzecie do aktualizacji biosu do Ryzena 2400g musisz mieć starszą wersję ryzena aby odpalić pc. Chyba ze ci z sktualizuja bios w sklepie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem już kilka dni temu BIOS i wprowadziłem poprzednie ustawienia, z nowości widzę, że wprowadzili do hardwere monitor 2 nowe czujniki temperatur, które ma odczytywać program- tak to rozumiem, jest teraz system, cpu, mos, psh- cokolwiek to znaczy, mos(może chodzi o mosphety, czyli VRM)

Zmienili czujnik CPU, na ten bez offsetu temperaturowego (musiałem dojść do tego, dlaczego wentylatory nie rozkręcają się przy obciążeniu :kwasny: ), musiałem pozmieniać wszystkie krzywe.

Poza tym dodali ładne logo MSI GAMING podczas ładowania systemu :D :D :P

Chyba naprawili już opcję memory retry count- że już są przywracane ustawienia po nieudanym OC, jak i bug z taktowaniem CPU w BIOS po nieudanym OC(że cały czas pokazywał niezmienione taktowanie)

Od razu uprzedzam: powyżej 2667/3000mhz teraz opcja geardown mode jest ustawiona domyślnie na disable co powoduje, że command rate jest ustawione na 2 (wcześniej było na enable, CR=1)

 

 

Myślałem, że znowu RAM na nie działa 3333mhz, 3200mhz z kolei zadziałało, przy ostatnim update miałem to samo. Prawdopodobnie jak jest za dużo opcji do zapisania, lub po pierwszym uruchomieniu? CLDO_VDDP nie zapisuje się, przez co RAM działa niestabilnie (a bez tego 3333mhz jest niestabilne u mnie) . :D

Poza tym nie widzę usprawnień w kwestii OC.

 

Może nie mam MATEa tylko PRO-VDH ale u mnie na Corsairach 3466 i nie można ustawić wyżej 1.4V (znaczy można ale spada z rowerka). Na MATE macie podobnie, że napięcie DRAM podświetla się na czerwono powyżej 1.4V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wtorek przyjdzie do mnie Tomahawk, zapewne z jakimś starym BIOSem, który nie wspiera Ryzen'a 5 2400G.

Pytanie, czy robiąc update BIOSu, należy wgrywać po jednym coraz nowszym, czy można wgrać najnowszy od ręki (po wielkości pliku wnioskuje że każdy następny zawiera poprzedni). Można aktualizować z poziomu UEFI?

Zostaje Ci tylko zwrot płyty i aktualizacja płyty. Lub piszesz podanie do AMD o upgrade kit, to może w ciągu tygodnia Ci wyślą starsze APU AM4 to wtedy sam zaktualizujesz BIOS.

Jeśli nie będziesz miał jednej z najnowszych wersji BIOS to komputer Ci w ogóle nie odpali w przypadku nowych APU ( a raczej są marne szanse, na to że otrzymasz nowszą rewizję płyty.) BIOS można aktualizować z poziomu UEFI i powiem więcej, należy to robić tylko z poziomu UEFI i broń Boże z poziomu Windows. U MSI można chyba od razu wygrać najnowszy BIOS, u ASRocka z kolei musi być pewna kolejność.

Może nie mam MATEa tylko PRO-VDH ale u mnie na Corsairach 3466 i nie można ustawić wyżej 1.4V (znaczy można ale spada z rowerka). Na MATE macie podobnie, że napięcie DRAM podświetla się na czerwono powyżej 1.4V?

Jak to nie można ustawić więcej niż 1,4v? :E Oczywiście, że się da. Dla DDR4 bezpieczne napięcie 24/7 wynosi do 1,5v (na wyższym też ludzie latają i nic się nie dzieje, ale trzeba mieć dobry nawiew na RAM. Kolorem się nie przejmuj, tak po prostu ustawił sobie producent.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie mam MATEa tylko PRO-VDH ale u mnie na Corsairach 3466 i nie można ustawić wyżej 1.4V (znaczy można ale spada z rowerka). Na MATE macie podobnie, że napięcie DRAM podświetla się na czerwono powyżej 1.4V?

 

Na poprzednim biosie w msi jeśli ustawiałem napięcie na ramach powyżej 1.4v to miałem wartość na czerwono, lecz przy najnowszym biosie już tego nie ma. obecnie moje ramy chodzą na 3200 mhz przy napięciu 1.45 v a wartość nie jest na czerwono.

Widocznie msi zmieniło górną zalecaną przez nich wartość napiecia na ram

Edytowane przez Choosen2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie można ustawić więcej niż 1,4v? :E Oczywiście, że się da. Dla DDR4 bezpieczne napięcie 24/7 wynosi do 1,5v (na wyższym też ludzie latają i nic się nie dzieje, ale trzeba mieć dobry nawiew na RAM. Kolorem się nie przejmuj, tak po prostu ustawił sobie producent.

 

Jak napisałem, można ale wtedy lekko mówiąc przewraca się i nie wstaje (tak mam od początku mojego próbowania z OC RAMu). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...