Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Szambo

Spartan vs Fera vs Navis w Mikrusie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jako, że mam problemy z umieszczeniem pełnej recenzji na blogu PCLab to umieszczam testy tutaj :D

 

Poprzedni artykuł znajduje się tutaj

 

KOMPATYBILNOŚĆ

 

Kompatybilność… słowo klucz. Kiedy posiadamy olbrzymią obudowę to nie musimy się martwić o wiele rzeczy. Co wymyślimy i kupimy to praktycznie znajdzie swoje miejsce. Ewentualnie trzeba się zastanowić nad wysokością pamięci RAM i sprawdzić informację czy upatrzone chłodzenie na procesor zasłania sloty pamięci, czy nie. Bułka z masłem. Niestety w przypadku obudów skrojonych pod płyty ITX nie jest już tak pięknie. Chociażby mój Gladius Q50 mieści chłodzenie Fera 3, które jak pokazał mój poprzedni test jest dużo bardziej przydatne niż Spartan Pro. Czy to oznacza, że nie muszę już rozpatrywać innej kombinacji? Otóż nie. Mam chłodzenie od Silentium PC tylko dlatego, że umiejscowienie socketu na płycie AsRock B85 MITX na to pozwalało. Jakbym zakupił płytę od MSI to prawdopodobnie socket znalazłby się zbyt blisko złącza PCI Express i nie udałoby się zamontować karty graficznej. Z kolei ASUS miałby socket tak blisko przeciwległej krawędzi, że nie udałoby się chłodzenia dokręcić, bo musiałbym sobie w Gladiusie wydrążyć podłogę. Dlatego sprawa jest dość niepewna. I właśnie dlatego zaciekawił mnie temat małych chłodzeń AIO. W samej teorii nie martwię się o nic… podłączam i odpalam. Oczywiście nie jestem pewien czy chłodnica się zmieści. Ale postanowiłem to sprawdzić. Udało się zdobyć chłodzenie Navis Pro 120 i z chęcią przetestuje jak wypada na tle poprzednio przetestowanych przeze mnie coolerów.

 

MONTAŻ

 

Czy ja napisałem „nie martwię się o nic”? trochę musiałem się nagimnastykować, żeby ułożyć przewody od Navisa w obudowie. Jakoś się udało i mogę potwierdzić… do Gladiusa Q50 wchodzi, jeśli wykręcicie jedną śrubkę. Obudowa oczywiście się nie rozleci, ale warto nadmienić, że musiałem taką czynność wykonać. Jest masa filmików, testów, które pokazują jak AiO wygląda, jak się instaluje, więc nie będę się na ten temat rozpisywać. Kultura pracy zestawu jest całkiem dobra. Nie usłyszałem tego legendarnego już "buczenia pompki". Zresztą widziałem już po recenzjach, że raczej pod tym względem chłodzenie Navis 120 Pro spisuje się na medal. Co do wentylatora Sigma HPE to powiem tak: Pod względem obrotów 25% jest bardzo cicho, 50% cicho, ale już coś słychać, 75% jest głośno, a 100% bardzo głośno.

 

PLATFORMA TESTOWA

 

Nie chce znowu się rozpisywać, bo robiłem to w poprzednim artykule. Moja obudowa to konstrukcja SilentiumPC Gladius Q50, w której na topie zostały wycięte liczne otwory, które umożliwiły zamontowanie wentylatora 140 mm. Testować będę 3 profile:

 

Top Zamknięty

 

Top Otwarty

 

Top Otwarty z zamontowanym wentylatorem Sigma Pro 140 mm PWM ustawionym na 100% obrotów

 

Zestawy jakie przyszło mi testować to:

 

Żółty - CPU: SPC Spartan Pro, TOP: Cryorig XT 140 mm, TYŁ: SPC Zephyr 120 mm

 

Niebieski - CPU: SPC Fera 3, TOP: SPC Sigma Pro 140 mm, TYŁ: SPC Sigma Pro 120 mm

 

Zielony - CPU: SPC Navis 120 PRO, TOP: SPC Sigma Pro 140 mm

Każdy test przeprowadzony jest na określonych obrotach wentylatora na chłodzeniu CPU:

 

25%

 

50%

 

75%

 

100%

 

Platforma na której testowałem to:

 

Płyta główna: AsRock B85M ITX

 

Procesor: Intel Core i5 4460 3,2 Ghz

 

Pamięci: 2 x 4 GB DDR3 HyperX

 

Karta Graficzna: GIGABYTE GeForce GTX 960 2 GB

 

Zasilacz: Cheftec SFX 500W

 

Komputer obciążam programem OCCT - standardowym testem na 20 minut.

 

TESTY

 

TOP ZAMKNIĘTY

 

testzamknietyjiswj.jpg

 

PODSUMOWANIE:

 

Jak można od razu zauważyć Fera 3 na niższych obrotach jest mocniejsza niż Navis. Dopiero kiedy wentylator na chłodnicy rozkręci się ponad 50% obrotów to AiO wygrywa w tym starciu. W wielu artykułach czytałem już na temat tego zjawiska, ale teraz dopiero zobaczyłem to w praktyce.

 

TOP OTWARTY

 

testotwarty3bs7u.jpg

 

PODSUMOWANIE:

 

Delikatny spadek temperatury dzięki wycięciu na topie. Navis, żeby pokazał pełną moc nadal potrzebuje wyższych obrotów na wentylatorze. Fera trzyma się bardzo dobrze i zdecydowanie pokonuje Spartana.

 

TOP OTWARTY + DODATKOWY WENTYLATOR NA TOPIE

 

testotwartyplussigma4gslt.jpg

 

PODSUMOWANIE:

 

W przypadku Fery 3 dodatkowe powietrze tłoczone w obudowę nie ma takiego wpływu jak w przypadku Navisa 120. Tutaj widać, że jednak wentylator na chłodnicy potrzebuje sporo tego powietrza i wtedy już na niższych obrotach może spokojnie trzymać niską temperaturę przy dobrej kulturze pracy.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Po testach byłem trochę niepocieszony, bo chciałem zbić temperaturę mojej i5 do 45 stopni. Zdałem sobie sprawę z tego, że miejsce na tylni wentylator w Gladiusie Q50 nie jest chyba idealnym miejscem na chłodnicę, bo zamiast całej wyciętej powierzchni 12x12 cm mamy wycięcia. Dlatego sprawdziłem temperatury z chłodnicą wymontowaną poza obudową. Skorzystałem z tych wentylatorów, które mam w domu. Oto wyniki:

 

testchodnicap8skw.jpg

 

PODSUMOWUJĄC:

Sprawa jest prosta.

Możecie w swoją małą obudowe wcisnąć FERE 3... zróbcie to!

Nie macie szans zmieścić takiego chłodzenia? Nie idzcie na kompromisy... zrezygnujcie z pomysłów kupna Spartana, zrezygnujcie na 2 tygodnie z piwa i kupcie Navisa :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...