Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Chattab

AMD Ryzen 7 1800 vs. Intel i7-8700K

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Wiem, wiem... kolejny temat z cyklu: "Co wybrać - Intel czy AMD?". Ale mój przypadek jest nieco inny, niż większości pytających. Na szczęście - dość prosty.

 

Chciałbym złożyć nowy komputer po kilku latach "nieobecności" na rynku. Przez ten czas wypadłem kompletnie z obiegu. Nie bardzo mam czas czytać testy, benchmarki (dzieci, dom, praca na głowie), dlatego zdaję się na Was.

 

Nie mam wielkich wymagań. Zależy mi po prostu na wydajnym komputerze, żeby mieć święty spokój na kilka lat. W głównej mierze jest mi on potrzebny do pracy (w domu, kilkanaście godzin dziennie, głównie praca z tekstem + WWW/E-mail). Od czasu do czasu może w coś zagram (do konsoli nie jestem w stanie się przyzwyczaić), ale to tak w proporcjach: 80% praca/multimedia -> 20% granie. Generalnie wygląda to tak, że mam jednocześnie otwarty Word, kilka okien przeglądarki, maila, Spotify, YouTube, etc. Zależy mi, żeby to wszystko działało bardzo płynnie, a komputer chodził cicho, nie pobierał dużych ilości prądu i nie wydzielał zbyt dużo ciepła.

 

Jest jeszcze jeden warunek. Komputer, który złożę ma być W CAŁOŚCI BIAŁY. Dlatego decydując się na dany typ procesora, muszę też uwzględnić białą płytę główną (jeśli nie z białym PCB, to chociaż z białymi radiatorami, dodatkami, itp.), RAM, GPU, itd.

 

A zatem, co lepiej brać: AMD Ryzen 7 1800 czy Intel i7-8700K?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 1600 w zupełności wystarczy, dodatkowo masz wsparcie do 2020r, więc z przyszłą modernizacją nie będzie problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bierz i3 8400, a w przyszłości wymienisz na i5k albo i7k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białych części to musisz sobie sam poszukać :)

Ja bym brał I7-8700k 16gb RAM I GPU przynajmniej gtx 1060 6GB a najlepiej przy tym procu to GTX1080. Do tego dysk Ssd min 240/256gb na system i 2-3 TB Toshiba na resztę.

 

to bierz i3 8400, a w przyszłości wymienisz na i5k albo i7k

Nie ma takiego procesora jak i3-8400. Jest i3-8100 i i5-8400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bierz i3 8400, a w przyszłości wymienisz na i5k albo i7k

Jak już to i5-8400*

 

Autor napisał: "Praca z tekstem + WWW/E-mail, kilka okien przeglądarki, maila, Spotify, YouTube, 20% gry.

 

Lepiej iść w Ryzen-a. Dodatkowo wspomniał o białej płycie: https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b350-tomahawk-arctic-7a36-004r-1190010/

 

Białych części to musisz sobie sam poszukać :)

Ja bym brał I7-8700k 16gb RAM I GPU przynajmniej gtx 1060 6GB a najlepiej przy tym procu to GTX1080. Do tego dysk Ssd min 240/256gb na system i 2-3 TB Toshiba na resztę.

No i do czego mu 8700K + 1080, może jeszcze 1080Ti?? Przecież autor wyraźnie napisał!:

 

"80% praca/multimedia -> 20% granie" "Cicho, nie pobierał dużych ilości prądu i nie wydzielał zbyt dużo ciepła"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To białe mobo, R5 16 GB ramu i zależnie w co gra 1050 do 1070, ewentualnie teraz 1050 a później przeskoczyć (koło wakacji) na serię 20xx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczę jeszcze jedno. Nie muszę się specjalnie szczypać z kasą - w sensie, że liczę każdą złotówkę. Ale nie muszę też wydawać pieniędzy na siłę, żeby mieć najmocniejszy konfig, który i tak będzie się marnować.

 

A możecie mi podać jakieś argumenty za Ryzenem? Zdążyłem się zorientować, że w grach ustępuje Intelowi (może nie zawsze) o te kilka-kilkanaście FPS. A w takim codziennym użytkowaniu, o jakim napisałem? Jest cichszy? Chłodniejszy? Zużywa mniej prądu? Pytanie jeszcze - czy w tych nowych procach jest dołączone jakieś chłodzenie/wentylator, czy trzeba kupić coś zewnętrznego w rodzaju Alpenfohn Matterhorn White Edition (nie wiem, czy jest już odpowiednia zapinka pod taki nowy procesor)?

 

@vegmer: Dlaczego 1600, a nie 1700/1800? Dlatego, że jest tańszy, czy przemawia za nim coś jeszcze?

 

EDIT: W planach jest również zakup monitora 27" 4K (lub przynajmniej WQHD) - jeżeli to coś zmienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel Coffee Lake:

- mocniejsze rdzenie

- przeciętne fabryczne chłodzenie(lub brak w przypadku procesorów z K)

- pasta termoprzewodząca pod IHSem

- obecnie brak innych chipsetów niż Z370(400 zł+)

AMD Ryzen:

- więcej rdzeni/wątków za te same pieniądze

- dość dobre fabryczne chłodzenie(lub brak w przypadku procesorów z X)

- lutowany IHS(lepiej przewodzi ciepło -> niższe temperatury)

- lepszy stosunek wydajność/wat

 

Chłodzenie będzie pasować pod LGA 1151, pod AM4 nie jestem pewien, do takich codziennych zastosowań wystarczy nawet i3 8100/R5 1400, jeżeli potrzebujesz dużej ilości wątków to weź jakiegoś Ryzena, jeżeli mocny pojedynczy wątek to Coffee Lake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to ja bym się kierował wyglądem mobo :E , jak znajdziesz ładne białe pod AM4 to bierz, jak pod Z370 to bierz intela.

Procesory - w takich zastosowaniach nie ma co patrzeć za bardzo na wydajność, ale taki Ryzen 5 1600 lub i5 8400 to będzie w kwestii wydajności w twoich zastosowaniach grubo z nawiązką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Chattab

 

Poleciłem Ryzena 1600 ze względu na zastosowanie. Word, przeglądarka, mail, Spotify, YouTube to nie są wymagające czynnoości.

Wrzucisz szybki dysk na M.2 + 16GB szybkich pamięci, zrobisz OC i będzie śmigać aż miło. Tak jak wyżej, będzie aż nadto.

 

Na kulturę pracy wpływa wiele czynników, a nie sam procesor. Dobrze wentylowana obudowa, porządny cooler, cichy zasilacz i GPU to podstawa.

Do Ryzena jest dołączone całkiem wydajne chłodzenie, ale jak zależy Ci na bezwzględnej ciszy to będzie trzeba go zmienić.

W zupełności wystarczy Fortis 3 Malik, a czarny wentylator zawsze można wymienić https://www.silentiumpc.com/fortis-3-he1425-malik-customs-edition/

Co do Alpenfohn Matterhor musisz sprawdźić na stronie producenta, ew. AiO

ale dla mnie Kraken za drogi.

 

Pamiątki RGB https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-rgb-led-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-cmr16gx4m2c3000c15w-1564842/

Płyta jak wyżej, obudowa http://www.phanteks.com/Eclipse-P400-TemperedGlass.html

Focus Gold https://www.x-kom.pl/p/399201-zasilacz-do-komputera-seasonic-650w-focus-plus-80-plus-gold-box.html

Dysk https://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-256gb-m-2-pcie-px-256m8peg-998631/

I masz biało i wydajnie :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vegmer

jak jest możliwość to bym wybrał jednak 1700x, chłodzenie pokroju SilentiumPC Spartan 3 PRO lub lepiej SilentiumPC Fera 3. A tylko dlatego że to 8r/16w dodatkowo chłodzenie boksowe jest dobre ale można użyć lepsze dla komfortu pracy.

Natomiast wybór płyt białych jako taki jest

MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM

MSI B350 TOMAHAWK ARCTIC

MSI B350M Mortar Arctic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vegmer

jak jest możliwość to bym wybrał jednak 1700x, chłodzenie pokroju SilentiumPC Spartan 3 PRO lub lepiej SilentiumPC Fera 3. A tylko dlatego że to 8r/16w dodatkowo chłodzenie boksowe jest dobre ale można użyć lepsze dla komfortu pracy.

Pod R7 1700 zdecydowanie lepiej wziąć Fortisa, będzie znacznie ciszej i chłodniej. Spartan i Fera będą się szybciej kręcić.

 

Jak już to 1700 bez X, ale na dzień dzisiejszy nie ma dużej różnicy cenowej.

 

No nie do końca, Focus jest złoty, Corsair RM550X będzie wyglądał ładniej.

Pod piwnicą? :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję Wam bardzo - jesteście niezastąpieni! :thumbup:

 

Pójdę chyba jednak w Ryzena. Zdecyduję tylko, czy 1600, 1700, a może 1800.

 

A skoro już otworzyliśmy puszkę Pandory z innymi częściami to:

 

* Zasilacz: podoba mi się ten Corsair: http://allegro.pl/zasilacz-corsair-rmx-750w-modular-80plus-bialy-i6936961557.html (wiem, spory zapas mocy, ale jest biały i w pełni modularny)

 

* RAM: tu wybór rozegra się pewnie między Corsair Vengeance a Crucial Ballistix. Wystarczy 16 GB, czy warto ładować się w 32 GB?

 

* Płyta główna: ładna jest zarówno MSI Tomahawk, jak i Mortar. Titanium jest jeszcze ładniejsza, ale w realu chyba szara (tytanowa?). Czy chipset (?) płyty - B350, X370, itp. - ma jakieś znaczenie?

 

* Karta graficzna: pewnie będzie to coś pokroju GTX 1060: http://allegro.pl/asus-geforce-gtx1060-oc-dual-6gb-gddr5-od-reki-i7169433419.html

 

* Dyski: tu kłopot największy - nie widziałem jeszcze całkiem białych dysków HDD ani SSD. Z SSD najbliższy kolorystycznie jest chyba faktycznie Plextor. Z HDD myślałem o WD Black 1-2 TB, ale ostatnio czytam dużo pochwał o Toshibach.

 

* Obudowa: mam w tej chwili NZXT H440 i pewnie ona zostanie. Ewentualnie mogę pomyśleć o Be quiet! Dark Base Pro 900.

 

* Monitor: 27", 4K lub WQHD - myślę o: http://www.samsung.com/pl/monitors/curved-wqhd-ch711/LC27H711QEUXEN/ (nie wiem, czy jest jakiś biały monitor 27" 4K).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod piwnicą? :Up_to_s:

A no z piwnicą to nie ma różnicy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ssd, to kup na złącze m.2 i zapodaj mu biały radiator.

 

Albo taki Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ssd, to kup na złącze m.2 i zapodaj mu biały radiator.

 

Albo taki Mój link

 

Dyski SSD na M.2 są lepsze od "zwykłych" SSD 2.5" na SATA? Mają wyższe transfery? Mogę kupić Samsunga 960 EVO, który jest cały czarny (w budzie są czarne elementy, więc mogę przymknąć oko).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajnościowo nie ma różnic, jeśli korzystają z interfejsu sata. Jeśli korzystają z nvme są kilka razy szybsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej podlinkowałem Ci sprawdzonego Plextora z 5-letnią gwarancją. Tego RMX możesz zostawić, ale w H440 i tak będzie zasłonięty, ale jak masz się z tym lepiej czuć.

Crucial Ballistix dostaniesz max 2666MHz, lepiej wziąć Vengeance lub Trident 3000-3200MHz. Ryzen 1800 = 1700, tyle że fabrycznie 1800 ma wyższe zegary, ale OC to samemu zrobisz. Szkoda że NZXT nie pomyślał o AM4 bo te płytki pod kawę całkiem eleganckie https://www.nzxt.com/products/n7-z370-matte-white

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że wezmę Ryzena 1700 + 16 GB RAM + GTX 1060. Czy taki konfig nie będzie miał żadnych problemów (zadyszki) z wyświetlaniem obrazu 4K na monitorze 27"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1060 jest za slaby do grania na 4k ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że wezmę Ryzena 1700 + 16 GB RAM + GTX 1060. Czy taki konfig nie będzie miał żadnych problemów (zadyszki) z wyświetlaniem obrazu 4K na monitorze 27"?

 

4K na nie ważne ilu calach to zawsze 4K. Do takiej rozdzielczości należy brać 1080ti, jeśli chcesz grać z odpowiednim fps i włączonymi bajerami w grach. 1060 to sporo za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę i zniechęca mnie również kwestia skalowania czcionek w Windowsie przy ekranie 4K. Ja jednak większą część dnia spędzam na pracy z tekstem (Word) i nie chciałbym absolutnie, żeby czcionki były jakieś rozmazane czy nie wyświetlały się poprawnie. Może więc dać sobie spokój z 4K i zostać przy WQHD? Wtedy chyba nic nie trzeba skalować na monitorze 27". Mam rację czy się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W Fermi to był problem sprzętowy zbyt niskie ustawione napięcie na GPU dla niektórych sztuk. Problem dotyczył głównie kart z niskim ASIC. W momencie kiedy NV mocno poprawiła stery to była dosłownie plaga w przypadku podkręconych modeli.
    • Dobra zaraz spróbuje i coś naskrobie.
    • Nie no to już jest po prostu dramat myślowy... Chłopskiego rozumu opartego o szczątkowe informacje nic nie pokona. Bo przecież walić dziesiątki lat globalnych pomiarów satelitarnych na podstawie których zweryfikowano poprawność wielu danych. Walić w ogóle całą metrologię, a rozpatrywanie 70 lat (nie 50) to przecież za krótki okres czasu by wychwycić w ogóle trendy jak zmienia się lokalny klimat w wyniku rozwoju przemysłowego na danym terenie i jak pewne zjawiska globalne również na niego wpływają całościowo   Po czym samemu dać wykres, w którym widać znacznie szybszą linię wzrostu po tak zwanej małej epoce lodowcowej, niż po wszystkich pozostałych, po których często były różne dość poważne zjawiska naturalne, a po małej epoce lodowcowej w zasadzie głównym czynnikiem jest rozwój przemysłowy... Ponadto kwestionujesz pomiary pokazując jednocześnie model oparty o badania słojów drzew skorygowany obliczeniowo pochodzący z 2005 roku, który na przestrzeni 20 lat został dopracowany, a przede wszystkim zaczęto szukać informacji co spowodowało tak zwany średniowieczny okres cieplny. Tylko zestaw to sobie z danymi aktywności wuklanicznej i promieniowania słonecznego w tym okresie. Znów wyjdzie że przyczyna była naturalna. Co więcej drugi wykres który to sugerujesz jako ten dla zwolenników teorii o globalnym ociepleniu, uwzględniał wyłącznie badania słojów drzew i został dawno odrzucony... No ale tak, miarka z dokładnością do dziesiątych części milimetra w ciągu 50 lat zmieniła się nie do poznania, tak jak pomiary temperatury z dokładnością do dziesiątych części stopnia Celsjusza, więc pomiary należy wywalić   Ile jeszcze wygibasów tutaj się odwali, których przyczyną będzie niekompletność informacji lub brak chęci do poszukania a jedynie wyszukiwanie tego co pasuje?    
    • Złapanie i odesłanie to nie takie proste. Estonia to sobie mówiła i szybko się z tego wycofała dlatego dziwi mnie wypowiedź polskiego ministra. Zobaczymy.
    • Przecież na lolegro masz tego w pyte od 10pln wzwyż
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...