Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Greenboy

Podkręcanie Corsair Vengeance LPX 2x4GB na Ryzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę zrobiłem offtop w jednym temacie i postanowiłem utworzyć własny na ten temat.

 

Mianowicie po ostatniej aktualizacji BIOSu na płycie MSI B350 PRO-VDH udało mi się uzyskać najpierw 3200MHz (15-17-17-17-35) a potem przy zmianie timingów na parzyste (15-18-18-18-36) 3333MHz (sprawdzone memtestem) na ramie Corsair Vengeance LPX 2x4GB 3000MHz na bazie Micron B-die. Zastanawiam się, czy można osiągnąć więcej. Przy próbie osiągnięcia 3400 komputer odmówił posłuszeństwa i zwyczajnie nie przechodził POST albo się zawieszał przy próbie wejścia do BIOSu. (Możliwe, że to dlatego, iż ustawiłem napięcie na Auto, przy ręcznym ustawieniu mogłoby być stabilniej, z drugiej strony na Auto jest też 3333MHz i nie ma problemów).

 

Qwertypp10 wspomniał o podniesieniu napięcia (co zrobić nie problem) ale również o CLDO_VDDP i chciałbym, żeby ktoś mi to lepiej wyjaśnił, jak mam to wykorzystać. Z tego, co zrozumiałem to po prostu trzeba wyszukać w pewnym zakresie (od tych ok. 930 do 980 mV) napięcie, które da pamięci największą stabilność, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tu możesz jeszcze o CLDO poczytać

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/05/25/community-update-4-lets-talk-dram

odnośnie tych napięć, na którymś filmie na youtubie gość radził aby szukać w tym przedziale tego napięcia- u mnie rzeczywiści na 0,975@3333mhz się stabilizuje, ale jest pewien program o nazwie

Ryzen DRAM calculator 0,9.9- może jest już nowsza wersja, który pomaga znaleźć odpowiedni timingi, subtimingi napięcia itd. On z kolei poleca np. Rec. 700 :E Alt 425(u mnie nie da się nawet tyle ustawić) Alt 2 866

Ale jeśli już uzyskałeś stabilne 3333mhz, to raczej wątpię abyś mógł wykrzesać więcej( ale próbuj), ponieważ na płytach b350 bez OC BCLK, nie widziałem aby ktoś uzyskał stabilnie więcej niż 3333 lub 3466mhz- już b-die.

Ja mam E-die samsunga, i za nic nie mogę wykrzesać więcej niż 3333mhz stab.

Btw, w ogóle jesteś pewien, że masz timingi cl 15, nie cl16?, przynajmniej mój pc mate powyżej 3000mhz, nie chce ustawiać nieparzystych timingów, bez zmiany command rate na 2+ geardown mode disable. Sprawdź, bo płyta po zaakceptowaniu opcji np. 15, po restarcie może mieć ustawione 16 jednak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tu możesz jeszcze o CLDO poczytać

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/05/25/community-update-4-lets-talk-dram

odnośnie tych napięć, na którymś filmie na youtubie gość radził aby szukać w tym przedziale tego napięcia- u mnie rzeczywiści na 0,975@3333mhz się stabilizuje, ale jest pewien program o nazwie

Ryzen DRAM calculator 0,9.9- może jest już nowsza wersja, który pomaga znaleźć odpowiedni timingi, subtimingi napięcia itd. On z kolei poleca np. Rec. 700 :E Alt 425(u mnie nie da się nawet tyle ustawić) Alt 2 866

Ale jeśli już uzyskałeś stabilne 3333mhz, to raczej wątpię abyś mógł wykrzesać więcej( ale próbuj), ponieważ na płytach b350 bez OC BCLK, nie widziałem aby ktoś uzyskał stabilnie więcej niż 3333 lub 3466mhz- już b-die.

Ja mam E-die samsunga, i za nic nie mogę wykrzesać więcej niż 3333mhz stab.

Btw, w ogóle jesteś pewien, że masz timingi cl 15, nie cl16?, przynajmniej mój pc mate powyżej 3000mhz, nie chce ustawiać nieparzystych timingów, bez zmiany command rate na 2+ geardown mode disable. Sprawdź, bo płyta po zaakceptowaniu opcji np. 15, po restarcie może mieć ustawione 16 jednak ;)

 

Użyłem tego kalkulatora, bo szukając informacji o OC trafiłem na niego. Niestety, jego ustawienia nie dały nic poza tym, że ledwo do BIOSu się dostałem.

 

Z poziomu Windowsa widzę 15-18-18-36 i 3333MHz więc raczej zaklepało. ;)

 

A czy próbować, skoro inni nie wykrzesali więcej, wątpię abym miał coś więcej. Nie mam chwilowo czasu, żeby siedzieć godzinami sprawdzając każde napięcie i próbując wstrzelić się w to, które pozwoli na odpalenie 3400/3466 a różnica w sumie jest już niewielka. Tak jak z 2800 wyciągnąłem po aktualizacji 3333 to już sporo, tak tutaj roboty dużo a efekty nie za duże. Spróbuję na pewno w wolnym czasie bo całkiem miło mi się w tym grzebie (dopóki nie muszę wyjmować ramu żeby zresetować ustawienia :E ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat :). Posiadam pamięci Corsair Vengeance LPX 2x8GB 2133 cl13 (Hynix MRF). Niedługo przechodzę na Ryzena. Chciałbym się dowiedzieć jakie wyniki użytkownicy forum kręcą na kościach MFR. Słyszałem, że Hynix najgorzej współpracuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak jak z 2800 wyciągnąłem po aktualizacji 3333 to już sporo, tak tutaj roboty dużo a efekty nie za duże.

Nie dziw się, że efekty słabe jak timingi takie kiepskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dziw się, że efekty słabe jak timingi takie kiepskie.

 

Pisałem o dalszym podkręcaniu z 3333 do 3400/3466. Naucz się czytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tu możesz jeszcze o CLDO poczytać

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/05/25/community-update-4-lets-talk-dram

odnośnie tych napięć, na którymś filmie na youtubie gość radził aby szukać w tym przedziale tego napięcia- u mnie rzeczywiści na 0,975@3333mhz się stabilizuje, ale jest pewien program o nazwie

Ryzen DRAM calculator 0,9.9- może jest już nowsza wersja, który pomaga znaleźć odpowiedni timingi, subtimingi napięcia itd. On z kolei poleca np. Rec. 700 :E Alt 425(u mnie nie da się nawet tyle ustawić) Alt 2 866

Ale jeśli już uzyskałeś stabilne 3333mhz, to raczej wątpię abyś mógł wykrzesać więcej( ale próbuj), ponieważ na płytach b350 bez OC BCLK, nie widziałem aby ktoś uzyskał stabilnie więcej niż 3333 lub 3466mhz- już b-die.

Ja mam E-die samsunga, i za nic nie mogę wykrzesać więcej niż 3333mhz stab.

Btw, w ogóle jesteś pewien, że masz timingi cl 15, nie cl16?, przynajmniej mój pc mate powyżej 3000mhz, nie chce ustawiać nieparzystych timingów, bez zmiany command rate na 2+ geardown mode disable. Sprawdź, bo płyta po zaakceptowaniu opcji np. 15, po restarcie może mieć ustawione 16 jednak ;)

 

Odświeżam trochę temat, bo za pomocą Ryzen DRAM Calc w wersji 1.1.0 udało mi się ustawić stabilne 3400 MHz. Akurat zabawa CLDO nie była potrzebna nawet.

 

Timingi podrzucam tutaj: https://imgur.com/a/hJDHw

 

Edit: 3466 MHz również poszło po przepisaniu z kalkulatora i zaledwie paru zmianach w timingach. Co te Corsairy...

 

Wyżej nie da już rady niestety, bios krzyczy kiedy chcę dać DRAM Voltage wyżej 1.4V (voltage jest na czerwono) a samo ustawienie dalej już nie chce działać i musiałem posiłkować się przekładaniem ramu bo padło. Ale zawsze to coś w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...