Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

yendrek

Maski przeciwsmogowe - używacie?

  

62 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy używasz maski przeciwsmogowej?

    • Tak
      2
    • Tak, choć gapie czasem mnie irytują
      2
    • Nie, bo to bzdura
      23
    • Nie, bo krępuję się
      3
    • Nie, bo są za drogie
      2
    • Rozważam zakup i używanie
      13
    • Oddycham czystym powietrzem, więc nie potrzebuję
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Heya,

 

Pytanie jak w temacie - czy używacie masek przeciwsmogowych? Mieszkam w Warszawie i zacząłem używać w zeszłym roku, choć więcej czasu moja maska przeleżała w kieszeni - ot, krępowałem się założyć i chodzić wśród ludzi. W tym roku jednak chodzę od początku stycznia, kiedy powietrze jest kiepskie i mam wywalone na ewentualnych gapiów, choć ich spojrzenia wyrażają zdecydowanie bardziej zaciekawienie niż ironię. Zresztą na ulicach widzę coraz więcej osób korzystających z masek przeciwsmogowych - głównie młodych ludzi, ale raz i drugi zdarzyło mi się zobaczyć dziadków w maseczkach za kilkanaście zeta z apteki. W Krakowie widok takich osób podobno jest powszedni, choć wydaje mi się, że ziomale z Krakowa mają płuca ze stali nierdzewnej, skoro są w stanie przeżyć niemal całą zimę oddychając powietrzem o jakości "zła" lub "bardzo zła".

 

To jak, używa ktoś? Jeśli tak, może podzieli się wrażeniami z używania i uwagami odnośnie swojego "sprzętu"?

Wyniki ankiety opublikuję, kiedy zbierze się miarodajna liczba głosów (o ile w ogóle).

 

 

Pozdrawiam

yendrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli taka maska nie przylega ściśle do paszczęki, to mocno powątpiewam w jej skuteczność.

 

Osobiście nie używam. Mieszkam na wsi, gdzie między chałupami mamy dosyć spore odległości. W miastach przekraczających 25 tys. ludności przebywam bardzo rzadko, raptem kilka razy w roku. Wsiok jestem.

 

ps Dodaj opcję "nie mam takiej realnej potrzeby".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli taka maska nie przylega ściśle do paszczęki, to mocno powątpiewam w jej skuteczność.

 

Osobiście nie używam. Mieszkam na wsi, gdzie między chałupami mamy dosyć spore odległości. W miastach przekraczających 25 tys. ludności przebywam bardzo rzadko, raptem kilka razy w roku. Wsiok jestem.

 

ps Dodaj opcję "nie mam takiej realnej potrzeby".

Dzięki za uwagę, dodałem.

 

Odnośnie przylegania - masz rację, ale jeśli rozmiar jest dobrze dobrany a nosek prawidłowo dopasowany i nie rozjeżdża się - działa, i to bardzo skutecznie. Sprawdziłem na sobie wielokrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odnośnie przylegania - masz rację, ale jeśli rozmiar jest dobrze dobrany a nosek prawidłowo dopasowany i nie rozjeżdża się - działa, i to bardzo skutecznie. Sprawdziłem na sobie wielokrotnie.

W jaki sposób działa? Maska posiada jakieś filtry, na których potem osadza się smog?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo w moim mieście nie ma smogu, północna polska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób działa? Maska posiada jakieś filtry, na których potem osadza się smog?

 

Jej konstrukcja jest filtrem. Powietrze przechodzi przez różne warstwy filtrując się.

W rodzinnym zakładzie stosowane są takie że względu na opary topionego plastiku. I spisują się tak, jak powinny tzn można oddychać.

W przypadku smogu jest podobnie, ale o ile powietrze nie ma odczuwalnego smaku o zapachu to nie zauważymy skutku noszenia maseczki od razu. Ale za kilka lat...

I mówi Wam to astmatyk mieszkający w Kielcach (od dłuższego czasu na czerwono na mapie smogu).

Ja z racji, że dużo autem jeżdżę to nie korzystam, ale za chwile na rowerze zacznę jeździć i takową maskę mieć będę na sobie ma pewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawości jak się w tym oddycha? Podobnie jak w maskach przeciwpyłowych, przeciwgazowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yendrek możesz zapodac zdjęcie twojej maski?

 

W Japonii chodzenie w maskach jest tym samym, co u nas zimą chodzenie w kurtce. Miło by było, jakby się u nas też to przyjęło.

 

Zimą w mieście jest syf, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Staram się wtedy nie wychodzić na zewnątrz. Maskę (przeciwpyłowa budowlana, ale nie śmierdziało też dymem z kominów czy papierosami) zdarzało mi się założyć kilka razy w tamtym roku podczas wycieczki rowerowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Japonii chodzenie w maskach jest tym samym, co u nas zimą chodzenie w kurtce. Miło by było, jakby się u nas też to przyjęło.

Wolałbym, żeby u nas nie trzeba było nosić na co dzień masek z powodu smogu.

Inna sprawa, że tamte rejony świata, to raczej popularność masek higienicznych. Dla mnie to jakaś forma kultury strachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja również nie życzę sobie tak zanieczyszczonego powietrza, ale niestety nasze miasta należą do najbrudniejszych na świecie (w topce jest bodajże Wrocław). Chodziło mi jedynie o zwracanie uwagi na osoby w maskach - żeby nikt tego nie robił. Bo obecnie patrzą się jak na ufo albo nosiciela HIV. Nie chodziło mi więc o noszenie masek kulturowo - fakt, w Japonii najczęściej je noszą jako element chroniący prywatność, co dla mnie jest przesadą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jej konstrukcja jest filtrem. Powietrze przechodzi przez różne warstwy filtrując się.(...)

Taką konstrukcję mają najprostsze maski, mniej skuteczne. Ewentualnie "bandit scarf" - maska przeciwsmogowa imitująca chustę na twarz dla tych, którzy krępują się używać "normalnej". Bardziej rozbudowane składają się z warstwy zewnętrznej (skorupy), wewnętrznego filtra i zaworów wydechowych ułatwiających wydychanie, znacznie redukujących zawilgocenie filtra i równocześnie zespalających filtr z maską.

 

' date='20 Luty 2018 - 12:29' timestamp='1519126161' post='15007772']

Z czystej ciekawości jak się w tym oddycha? Podobnie jak w maskach przeciwpyłowych, przeciwgazowych?

Zależy od rodzaju użytego filtra. Filtr węglowy (redukcja pyłów rzędu 99,9%) stawia zauważalny opór przy wdychaniu, ale spokojnie można chodzić po mieście. Chyba że ktoś ma dużą pojemność płuc (jak ja - spirometria 6000), to wtedy czasem trzeba wspomóc się oddychaniem ustami podczas szybszego marszu. Nie nadają się do sportu - jeżdżę na rolkach i u schyłku zeszłorocznego sezonu zacząłem używać maski z filtrem węglowym, kiedy się turlałem spokojnie na równej drodze było ok, ale kiedy przyszło przycisnąć tempa lub podjeżdżając pod górkę - można było się zadusić.

 

Filtr HEPA ma nieco niższą skuteczność filtracji (~97%) i przepuszcza niektóre miejskie smrody, ale dużo wyższą przepuszczalność powietrza. Podczas korzystania z niego nawet podczas szybkiego marszu nie odczuwałem potrzeby oddychania ustami, na wiosnę zobaczę jak spisze się na rolkach. W każdym razie, jeśli chodzi o sam smog, w praktyce działa równie skutecznie jak filtr węglowy - czy zmniejszysz stężenie smogu 1000-krotnie, czy 33-krotnie - i tak według norm stężenia oddychasz bardzo dobrym/dobrym powietrzem.

 

Są jeszcze filtry mieszane HEPA/węglowe, ale nie korzystałem jeszcze z takich.

 

Yendrek możesz zapodac zdjęcie twojej maski?W Japonii chodzenie w maskach jest tym samym, co u nas zimą chodzenie w kurtce. Miło by było, jakby się u nas też to przyjęło. Zimą w mieście jest syf, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Staram się wtedy nie wychodzić na zewnątrz. Maskę (przeciwpyłowa budowlana, ale nie śmierdziało też dymem z kominów czy papierosami) zdarzało mi się założyć kilka razy w tamtym roku podczas wycieczki rowerowej.

Oto moja maska (kolor czarny): https://rzmask.pl/maski-antysmogowe-i-przeciwpylowe-rz-mask/42-maska-przeciwpylowa-m2-grey-mesh.html

Jedna uwaga - używanie maski budowlanej przeciwpyłowej jako ochrony przed smogiem jest bez sensu, a przy okazji sprzyja rozpowszechnianiu błędnej opinii że "to bzdura" (podobnie jak maski chirurgiczne i podobne). Pyły budowlane, przed którymi ma chronić, pod względem rozmiaru mają się tak do smogowych PM2,5 i PM10 jak cegła do ziarnka piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Push-up3k

Brakuje odpowiedzi typu "nie, nie rozważałem tego".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Oto moja maska (kolor czarny): https://rzmask.pl/maski-antysmogowe-i-przeciwpylowe-rz-mask/42-maska-przeciwpylowa-m2-grey-mesh.html

Jedna uwaga - używanie maski budowlanej przeciwpyłowej jako ochrony przed smogiem jest bez sensu, a przy okazji sprzyja rozpowszechnianiu błędnej opinii że "to bzdura" (podobnie jak maski chirurgiczne i podobne). Pyły budowlane, przed którymi ma chronić, pod względem rozmiaru mają się tak do smogowych PM2,5 i PM10 jak cegła do ziarnka piasku.

 

Przylega do twarzy i przez to tworzy się jakby hermetyczna strefa. Smród rzeczywiście jest niewyczuwalny, a zewnętrzna warstwa z czasem robi się szara. Minusem jest to, że twarz szybko się poci i jest mokra jak przy myciu. Taka maska kosztuje z 35 zł i jest do użycia na kilka razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bym i kupił gdyby dopasowanie jej nie było tak bardzo upierdliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr HEPA przede wszystkim działa wyłącznie mechanicznie - wychwytuje pyły, w tym większość PM2,5. Filtr węglowy dodatkowo wyłapuje zanieczyszczenia chemiczne: tlenki siarki, azotu benzno(a)piren.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie używam. Mieszkam na wsi, gdzie między chałupami mamy dosyć spore odległości. W miastach przekraczających 25 tys. ludności przebywam bardzo rzadko, raptem kilka razy w roku. Wsiok jestem.

Akurat na wsi powietrze bywa gorsze, niż w dużym mieście np. na blokowisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat na wsi powietrze bywa gorsze, niż w dużym mieście np. na blokowisku.

 

No... szczególnie przy zabudowie o zagęszczeniu 1 chałupa co 120 metrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... szczególnie przy zabudowie o zagęszczeniu 1 chałupa co 120 metrów.

1 chałupa co 120 metrów to nie jest rzadka zabudowa, mam rodzinę na wsi tam jest 1 hektar dom 1 hektar dom itd. Co do stwierdzenia że mała zabudowa małe zanieczyszczenie łap:

NM8mgBS.jpg

 

W krk żółto a w wioskach gdzieś dalej pomarańczowo-czerwono, no ale przecież rzadka zabudowa jest nie? :E

 

W Japonii chodzenie w maskach jest tym samym, co u nas zimą chodzenie w kurtce. Miło by było, jakby się u nas też to przyjęło.

W Japonii zakłada się maski chirurgiczne nie ze względu na zanieczyszczenie powietrza (bo tokio ma czystsze powietrze niż cała polska (nie licząc trójmiasta itd.)) tylko gdy ktoś jest chory. Warto poczytać zanim się napisze bzdury :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro uważacie, że lepiej znacie okolicę, gdzie mieszkam niż ja sam, to nie widzę sensu dalszej dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr HEPA przede wszystkim działa wyłącznie mechanicznie - wychwytuje pyły, w tym większość PM2,5. Filtr węglowy dodatkowo wyłapuje zanieczyszczenia chemiczne: tlenki siarki, azotu benzno(a)piren.

Są filtry HEPA (np firmy Respro) zbudowane z włókien naładowanych elektrostatycznie, mają najmniejsze opory oddychania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie noszę, bo używam okularów, więc niestety nie da się maski połączyć z okularami, bo para z ust przez maskę leci centralnie pod szkła i parują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość irulax

Skoro uważacie, że lepiej znacie okolicę, gdzie mieszkam niż ja sam, to nie widzę sensu dalszej dyskusji.

 

No i foch ...szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W Japonii zakłada się maski chirurgiczne nie ze względu na zanieczyszczenie powietrza (bo tokio ma czystsze powietrze niż cała polska (nie licząc trójmiasta itd.)) tylko gdy ktoś jest chory. Warto poczytać zanim się napisze bzdury :hmm:

 

To łapaj te swoje bzdury Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze jedno, może i głupie, pytanie. Jak w takiej masce słychać cię podczas rozmowy? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jeżeli tak będzie to trochę bez sensu czekać z zakupem. Spodziewałem się po zapowiedziach że przyrosty będą znaczne.... A zapadła decyzja o zbieraniu drobnych żeby za rok (chwilę po debiucie 50xx jak już ceny się unormują) zrobić przesiadkę na coś nowszego. 
    • Bezprawie dostrzegają w Europie. Sytuacja w Polsce jest poważna. Rząd Donalda Tuska, przyjaciela Macrona i von der Leyen, prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków - stwierdził w mediach społecznościowych francuski europoseł Nicolas Bay. Polityk zaznacza, że "to ważny atak na praworządność, ale brukselska Komisja nie wydaje się być tym poruszona".    
    • N4P zamiast N3, to już wiemy co użyje desktopowy potworek, dodatkowo jak poskładamy wszystkie przecieki do kupy to wyjdzie coś takiego.   GB202 N4P 800mm2+ 192SM 128MB L2 512bit 28Gb/s GDDR7 1792GB/s   Większość wzrostu wydajności dostaniemy dzięki GDDR7 oraz cache, z pociętego 72MB do pełnego 128MB.         
    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...