Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

migot

Światłowód sytuacja na 2018 rok

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Jestem na etapie wyboru dostawcy internetu i telewizji do mojego mieszkania. Na osiedlu gdzie będę mieszkał jest już doprowadzony światłowód do mieszkań, więc pomyślałem sobie, że pójdę w najnowszą technologie. Poszperałem w necie i niestety trafiłem na sporo minusów tej technologii. Podobno są problemy z pingiem w grach, nie da się oglądać yt na 1080 bo długo się buforuje albo ściąganie z serwerów apple trwa wieki...

 

Chciałbym się zapytać jak wygląda sytuacja w 2018 roku? Czy ma ktoś z was Orange światłowód i ma takie problemy? Od razu mówię, że jakbym brał to w zestawie z TV czyli w grę będzie wchodzić jeszcze UPC ale nie jest to światłowód.

 

Będę wdzięczy za opinie kogo wybrać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na światłowodzie orange mam 2x niższy ping niż u vectry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod względem jakości działania usługi w Orange nic się nie zmieniło od czasu kiedy masowo zaczynali wprowadzać FTTH na rynek, w dalszym ciągu forum pęka w szwach od problemów z pingiem w grach, a połączenie przez styk operatorski telii, dalej jest zawalone i youtube potrafi szybciej buforować na LTE z telefonu, ostateczna jakość usługi będzie jednak zależeć od miejsca zamieszkania i utylizacji sieci w danym regionie, pomijając ruch przechodzący przez telię gdyż to globalny problem Orange.

 

Z plusów jakie się zmieniły, to funbox 2.0 i badziewny terminal ONT został zastąpiony jednym urządzeniem funbox 3.0 i nawet jest głosowanie na forum o wrzucenie funkcji bridge do tego modemu, dodali także Rfog'a i możliwość połączenia światłowodu z przewodem koncentrycznym na poziomie mieszkania, w sytuacji gdy ktoś ma taką instalację koncentryczną i nie chce robić sobie bałaganu bądź remontu.

 

Telewizja jest w technologii IPTV, ma to swoje plusy zarówno jak i minusy, nieporozumieniem jest jednak dla mnie fakt iż dekodery nie posiadają dysków twardych, te trzeba sobie dokupić u operatora i podłączać na USB, z tego co wiem takie dyski można też było dostać, ale przy 2 nagrywarkach dostanie 2 dysków za free graniczy z cudem trzeba naprawdę wypasioną ofertę brać.

 

W przypadku UPC, jak dopilnujesz ekipy która będzie składać instalację sieciową, oraz w Twojej lokalizacji nie będzie zapchanej sieci szkieletowej, powinieneś mieć parametry zgodne z umową, niskie pingi, jednak nie ma róży bez kolców, UPC posiada wadliwe modemy z wadliwym chipsetem intela który ma problem z kierowaniem ruchu TCP/IP, a także zapychającą się tablicą routingu, oznacza to że najlepiej korzystać z trybu modem i mieć własny router, oraz co 4-5 miesięcy zrobić reset sprzętu aby wyczyścić tablicę. Nowe modemy na chipsetach broadcoma bez rzeczonej usterki są już testowane i najpewniej pojawią się wraz z ofertą 1Gb/s która ma w tym roku jeszcze być wprowadzona.

 

Pod względem TV masz tutaj hybrydę klasycznego CATV z IPTV w przypadku dekoderów Horizona i klasyczne CATV w przypadku dekoderów mediabox, dyski są wbudowane na stałe i dołączane w ramach pakietu nagrywarki, pojemności wąchają się od 320GB do 500GB w zależności od nagrywarki, stabilność działania jest na przyzwoitym poziomie, ale mogą zdarzać się jakieś drobne cyrki przed którymi żaden operator się nie uchroni.

 

Ostatecznie stałem przed podobnym wyborem i przedłużyłem ofertę w UPC, gdyż testy sieci Orange nie napawały mnie optymizmem ;)

Marketingowe hasełka o światłowodzie w samym mieszkaniu i najnowszej technologii można sobie wsadzić głęboko, większość operatorów leci na światłowodach czy to FTTC czy to FTTB nie ma większego znaczenia gdyż obecnie ostatnie 100-150m okablowania koncentrycznego nie jest zauważalne dla użytkownika końcowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź:). Własnie patrzyłem na ostatnie tematy i cały czas ktoś narzeka na pingi, martwi mnie to bo byłem mega zajarany, że będę miał światłowód. Głownie internet mi będzie służył do grania i czasami do oglądania netfilxa w 4k itp. więc jak mam się martwić pingiem to nie na moje nerwy...

 

Czy da się jakoś sprawdzić jak by to u mnie działało? Aktualnie w mieszkaniu jest remont więc nie mam żadnego sprzętu tam podłączonego... Jeszcze przed chwilą wpadłem na UPC 500 mb/s niby światłowód też, może to jest złoty środek dla mnie?

 

 

 

 

 

Co do jakości TV to może byc zauważalne, że np na orange będzie jakość super a na upc średnia?, czy raczej to jest niezauważalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPC obecnie nie ładuje światłowodu do samego mieszkania, wyjątkiem są jakieś nowo wybudowane apartamentowce, ale nawet i tam na wejściu jest montowany Rfog i światłowód już w samym mieszkaniu przechodzi na koncentryk.

U ciebie UPC ma albo FTTB albo FTTC, ten pierwszy uwzględnia światłowód do samego budynku, w przypadku drugiego światło dochodzi do skrzynki przed budynkiem i tam jest przejście na koncentryk, realnie jednak tego nie odczujesz, istotne jest aby instalacja koncentryczna była wykonana właściwie, w tym złączki kompresyjne, dobre splitery/zwrotnice z odpowiednio dobrym tłumieniem, przewody najlepiej rg6 triset 113.

 

Zastanów się nad prędkością czy 500 Mb/s Ci jest potrzebne, ja jeszcze wziąłem 250 Mb/s gdyż to była wtedy najszybsza wartość dostępna i zapas przepustowości jest znaczny.

 

W przypadku telewizji akurat wadą IPTV jest właśnie gorsza jakość obrazu gdyż to streaming, więc teoretycznie orange może mieć gorszą jakość, w praktyce polskie kanały mają na tyle marny bitrate że strasznych różnic nie będzie, osobiście miałem okazję sprawdzić TV orange i nie było żadnych problemów z obrazem, jedynie oferta programowa była wtedy dość biedna w tym 2016 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nowy budynek w stanie deweloperskim to na 99% masz FTTH do mieszkania.

Czytałem jakiś czas temu że jest jakieś rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa,

że każdy nowy budynek wybudowany po jakiejś tam dacie musi mieć dwa kable optyczne w lokalu.

 

Co do samego Orange to jak pisał na początku DisconnecT leci wszystko przez opentransit.net i stąd wysokie pingi.

 

Nie wiem w jakim mieście mieszkasz ale szukaj dostawców co wymieniają swój ruch przez http://www.plix.pl/pl/member

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Warszawie (okolice skrzyżowania krasińskiego z powązkowska), osiedle zostało dopiero co oddane i mam światłowód przy wejściu do mieszkania czyli to FTTH:)

 

Nie wiem czy 500mb/s jest mi jakoś mega potrzebne ale w cenie za ok. 119 zł mam tą prędkość, multiroom-2 dekodery i jakiś lepszy pakiet kanałów, więc chyba całkiem ok?

 

 

Jeśli to nowy budynek w stanie deweloperskim to na 99% masz FTTH do mieszkania.

Czytałem jakiś czas temu że jest jakieś rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa,

że każdy nowy budynek wybudowany po jakiejś tam dacie musi mieć dwa kable optyczne w lokalu.

 

Co do samego Orange to jak pisał na początku DisconnecT leci wszystko przez opentransit.net i stąd wysokie pingi.

 

Nie wiem w jakim mieście mieszkasz ale szukaj dostawców co wymieniają swój ruch przez http://www.plix.pl/pl/member

 

 

Na tej liście jest tylko UPC co wysłałeś:)

 

 

Swoją drogą masakra, że orange nic z tym nie robi żeby było dobrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nowy budynek w stanie deweloperskim to na 99% masz FTTH do mieszkania.

Czytałem jakiś czas temu że jest jakieś rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa,

że każdy nowy budynek wybudowany po jakiejś tam dacie musi mieć dwa kable optyczne w lokalu.

 

Co do samego Orange to jak pisał na początku DisconnecT leci wszystko przez opentransit.net i stąd wysokie pingi.

 

Nie wiem w jakim mieście mieszkasz ale szukaj dostawców co wymieniają swój ruch przez http://www.plix.pl/pl/member

 

Światłowód będzie, ale po za nim są również koncentryki i skrętki dociągnięte a wszystko kończy się na skrzynce multimedialnej, realnie już od operatora zależy jakie medium wykorzysta, przepisy jedynie mówią że optyk musi być położony w razie gdyby ktoś chciał przyszłościowo skorzystać.

W takim budynku UPC na 100% ma FTTB, w przyszłości zmienią sprzęt i mogą się przepinać na FTTH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No można też trafić na negatywne to prawda, ale na szczęście są też te pozytywne. W przypadku orange chyba ciężko o te dobre opinie, szkoda bo mega zajarany byłem FTTH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światłowód (szczególnie od Orange) to póki co niedopracowane gówno...

 

U niektórych potrafi działać dobrze. Inni nadal mają problemy z tak prozaicznymi czynnościami jak wczytanie zwykłej strony internetowej (bo wczytują się nie nie do końca, brakuje tekstu, obrazków itp.). Kolejna rzecz to problemy z youtubem. Niektórzy nie mają problemów, inni używając cudownego światłowodu FTTH muszą czekać minutę nim jakikolwiek film zechce im się włączyć (najpierw jest szare kółeczko kręcące się na czarnym tle).

 

Pół roku temu miałem Orange do 300Mb/s i tylko się zraziłem od tego szajsu. Wcześniej używałem też Orange po ADSL do 80Mb/s. Nie było żadnych problemów z niczym. Po przejściu na światłowód problemy były na każdym kroku i skończyło się to zerwaniem umowy i powrocie do starej opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od dostawcy internetu,ja na swój światłowód narzekać nie mogę.Jeśli piszesz o problemie z YT to również nie mam z tym problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, na razie wybiorę UPC, 2 lata szybko zlecą:). A tak w ogóle, jak mam światłowód w skrzynce obok wejścia, a router będę chciał mieć przy TV w salonie, to aż do salonu muszę pociągnąć światłowód?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światłowód będzie, ale po za nim są również koncentryki i skrętki dociągnięte a wszystko kończy się na skrzynce multimedialnej, realnie już od operatora zależy jakie medium wykorzysta, przepisy jedynie mówią że optyk musi być położony w razie gdyby ktoś chciał przyszłościowo skorzystać.

W takim budynku UPC na 100% ma FTTB, w przyszłości zmienią sprzęt i mogą się przepinać na FTTH.

 

 

Odgrzewam kotleta. Zmieniło się coś w przypadku internetu w sieciach UPC lub Vectra. Obecnie mam UPC z modemem w Horizonie. Mogę przedłużyć umowę lub wybrać vectrę. Internet 300 lub 600 Mbit. Jest jeszcze orange na światłowodzie ale trochę drożej i nie wiem czy jest sens przechodzić z DOCSIS na IP?

 

Jeśli Vectra jaki modem wybrać? Jestb w ogóle jakiś wybór - np. coś co działa w trybie bridge albo coś co jest tak dobre, że nie będę tej funkcji potrzebował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak dylematy? Bo mi też w upc właśnie kontrakt się skończył i za 120 zaczeli liczyc 42 zeta, więc kusi mnie ta vectra 300 za 45... Bo to podejscie upc mnie już drażni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wiem co czujesz 🙂.Ja przy nim prawie pada z kompa wyrwałem.A ile było Pi.....e nie gram to nie zliczysz 😄.Ale najważniejsze że się udało.I masz satysfakcję bo to jeden z najtrudniejszych soulsowych bossow https://ebd.cda.pl/620x368/15092229f8 Patrz to
    • Więc wytłumacz mi jakim cudem bez mierzenia wystarczy odpalić gówno kalibrator HDR WINDOWS i zobaczyć w jakim trybie pokazuje detal na 1000 nit, a w jakim na 570. Potem to samo zrobić w dowolnej grze z kalibracja HDR. I w każdym innym ustawieniu niż HDR + APL HIGH, ustawienie gry na 1080 nit prześwietla obraz. Więc w swoim ustawieniu masz niby 1000 nit z uciętymi w opór detalami. Faktycznie, genialna sprawa A jak ustawisz detale na 570 to on nie ma prawa zaświecić 1000 bo właśnie to ograniczyłeś w ustawieniach.  Ale żeby nie było, zjem i odpalę grę I będę srogo zdziwiony jak nie ujrze przepalonych jasności. 
    • Przy każdej zmianie traci się na tym, że kupuje się nową kartę, a sprzedaje używaną, dlatego częste zmiany są niekorzystne finansowo, chyba że się zmienia używaną na używaną.
    • Intel kompletnie tutaj nie ma sensu raz że to do gier, a dwa że jeszcze do 1440p. Powinieneś skupić się na wydajności GPU i bić po RTX 4070 Ti Super - tutaj możesz trzymać się RTX ale CPU spokojnie brałbym 7500F bo to będzie idealne najlepsze połączenie. Za 7100 zł masz właśnie taki zestaw https://proline.pl/koszyk/2878bd11 a celując w maksa to przy dopłacie za 7500 zł z 7900 XTX https://proline.pl/koszyk/316e8335 
    • 14700F nigdy bym nie brał bo to totalny crap. Dostaniesz zawyżone napięcie, to ten CPU będzie siorbał niesamowicie dużo papu i nic z tym nie zrobisz. Do tego kompletnie nic nie wiesz jakie podzespoły otrzymasz. Druga sprawa, połączenie i7 + RTX 4070S jest dalekie od opłacalnej wydajności w zestawie do gier. Za 9200 zł na gotowo masz https://proline.pl/koszyk/35ad9d7d z Ryzen 7 7700 i RTX 4080 Super albo możesz dać i https://proline.pl/koszyk/8f26d0eb 7800X3D + RX 7900 XTX Office w jakiej wersji? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...