Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RON!O

ASRock AB350 Pro4 i Ryzen 5 2400G

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakupiłem części komputerowe na poczet nowego komputera:

 

Ryzen 5 2400G

ASRock AB350 Pro4

Corsair Vengeance 2x4GB 3200

SilentiumPC Supremo FM2 650W

 

Dziś odebrałem już wszystkie części, ale pojawił się problem.

Płyta "nie wstaje" po złożeniu w całość.

Komputer się uruchamia, podziała z 30s i restartuje się w nieskończoność.

Na monitor nie jest wypuszczony żaden obraz więc nawet nie wiem co się dzieje.

 

Gdzie szukać problemu? Sprawdzałem różne konfiguracje z pamięciami ale nic nie pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz bios zaktulizować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz bios zaktulizować.

 

Dzięki za odpowiedź.

Dawno nie bawiłem się stacjonarnymi sprzętami, ale czy do aktualizacji biosu płyty nie powinna mi ta płyta "wstać"?

A to oznacza mały problem :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, tu masz o tym.

No i wszystko jasne ;)

Dobra, dziękuje wszystkim za pomoc.

Teraz muszę coś wymyślać jak ten problem rozwiązać :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne ;)

Dobra, dziękuje wszystkim za pomoc.

Teraz muszę coś wymyślać jak ten problem rozwiązać :/

Jak kupowałeś w jakimś normalnym sklepie to zapytaj się, czy Ci nie zaktualizują BIOSu, jak np. w morele to zwróć w ogóle płytę w cholerę, bo ASRock na AM4 nie jest IMO najlepszym wyborem i kup inną płytę np. ASUS/MSI i do koszyka dodaj aktualizację BIOSu, lub szukaj serwisu który to zrobi, lub napisz podanie do AMD, to udostępnią Ci za darmo upgrade kit (APU poprzedniej generacji, wtedy samemu sobie zaktualizujesz BIOS)- nie wiem, czy to w Polsce już funkcjonuje. Widziałem wczoraj właśnie na gamer nexus jak testowali to rozwiązanie w USA, to się w tydzień z całą procedurą uwinęli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Minął tydzień, oddałem płytę do sklepu na reklamację. Sklep oddał mi płytę po "naprawie".

Hmm, problem jednak nie minął. Płyta nie daje sygnału na monitor. Nie działa zarówno HDMI jak i VGA.

Różnica pomiędzy poprzednim przypadkiem a obecnym to taka, że tym razem płyta nie wpada w ciągły loop restartów, ale grzecznie sobie działa.

Małymi kroczkami zaczynam żałować zakupu stacjonarnego komputera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dla tego, że tępaki w serwisie używali zewnętrznej grafy i zapomnieli ustawić w biosie na iGPU.

Musisz albo pożyczyć od kogoś grafę i przestawić opcje grafiki na kartę wbudowaną czyli iGPU lub zresetować bios, podłączyć pod HDMI i może chwyci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dla tego, że tępaki w serwisie używali zewnętrznej grafy i zapomnieli ustawić w biosie na iGPU.

Musisz albo pożyczyć od kogoś grafę i przestawić opcje grafiki na kartę wbudowaną czyli iGPU lub zresetować bios, podłączyć pod HDMI i może chwyci.

 

Sam restart biosu powinien dać rade chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem można powiedzieć podobny problem.

Złe ustawienie w biosie i kaput. Wyciąganie baterii oraz reset cmos nic nie pomagało.

Żonglowałem między DP oraz HDMI - chwyciło gdzieś tak po godzinie zabawy :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy restart CMOS nic nie pomógł....

 

Teraz poszła bateria w ruch, zostawię tak na jakieś 1-2 godz. Może pomoże...

 

Sprawdziłem na stronie ASRock'a, od jakiej wersji BIOSu obsługiwane są Raven'y. Ponoć od 4.60. Ale ta informacja pojawić się musiała niedawno, tydzień temu jej nie było.

Niestety, na RMA ze sklepu nie ma informacji jaka wersja została wgrana :/ Równie dobrze mogli wgrać jakiś niższy bios, bo osobiście wątpię w to, by na 2400G sprawdzili czy zadziała. Mam nadzieje że pomoże. Jak nie to nie wiem co robić w zasadzie :(

 

EDIT z rana:

 

Zostawiłem komputer bez baterii na całą noc ale niestety, rano absolutnie nic się nie zmieniło.

Pozostaje mi tylko uśmiechnąć się do jakiegoś znajomego z zewnętrzną kartą, i liczyć, że problem to kwestia grafiki. Przez chwilę zastanawiałem się, że może problem tworzą pamięci Corsair Vengeance. Niby dokładnie tego modelu nie ma na liście kompatybilności (CMK8GX4M2B3200C16), ale są te kości w wariancie 16GB więc raczej powinno być OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy BIOS aktualizowało morele.net ?

Daj znać jak uda Ci się rozwiązać problem. Aktualnie sam chce kupić taki zestaw i nie chce przeżywać tego samego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się pożyczyć od kolegi kartę graficzną. Niestety problem ten sam! Żadnej reakcji na monitor.

Zaczynam się poddawać w tej batalii. To jest absurd, aby złożenie komputera było taką drogą przez mękę!

Nie wiem gdzie szukać dalej rozwiązania problemu. Ta płyta wróciła jakaś walnięta? Ram ma problem? :[

 

EDIT

PS. Poczytałem na temat pamięci. Niby Corsair Vengeance LPX z Ryzen 5 strasznie się nie lubią, ale w przypadku, kiedy kości to nie Samsungi. Według tego wpisu => http://forum.pclab.pl/topic/445682-BAZA-podkr%C4%99cania-oraz-kompatybilno%C5%9Bci-pami%C4%99ci-DDR2-DDR3-i-DDR4-dowolna-platforma/ mam kości Samsung (v.4.24). Kurza twarz! Nie wiem, mam ochotę oddać tą płytę i zamienić ją na MSI Tomahawk...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że komputer nie wstaje to nie jest kwestią pamięci. IMO masz najprawdopodobniej nieaktualny BIOS- wtedy właśnie komputer nie będzie chciał wstać z nowym APU. Możesz jeszcze spróbować podpiąć do płyty głośniczek (beeper) to może wypika jakiś kod błędu, to będzie wiadomo co jest przyczyną.

Gdzie kupowałeś płytę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że komputer nie wstaje to nie jest kwestią pamięci. IMO masz najprawdopodobniej nieaktualny BIOS- wtedy właśnie komputer nie będzie chciał wstać z nowym APU. Możesz jeszcze spróbować podpiąć do płyty głośniczek (beeper) to może wypika jakiś kod błędu, to będzie wiadomo co jest przyczyną.

Gdzie kupowałeś płytę?

 

Beepka będę miał dopiero jutro, próbowałem się ratować miernikiem (jako głośniczek), ale nie chciał współpracować albo ja coś zrąbałem.

Płyta była kupiona w x-kom'ie. Nie chcę krakać, ale podzielam Twoje podejrzenia. Zrobili upgrade ale pewnie nie do tej wersji jaka jest wymagana...

Jutro będę miał więc danych. A mogłem zamówić A6 za 200 zł, najwyżej bym z niego zrobił kiedyś kompa pod jakiś lipny serwer lub cuś... Ma-sa-kra :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beepka będę miał dopiero jutro, próbowałem się ratować miernikiem (jako głośniczek), ale nie chciał współpracować albo ja coś zrąbałem.

Płyta była kupiona w x-kom'ie. Nie chcę krakać, ale podzielam Twoje podejrzenia. Zrobili upgrade ale pewnie nie do tej wersji jaka jest wymagana...

Jutro będę miał więc danych. A mogłem zamówić A6 za 200 zł, najwyżej bym z niego zrobił kiedyś kompa pod jakiś lipny serwer lub cuś... Ma-sa-kra :/

Możesz jeszcze napisać podanie do AMD, to wyślą Ci starsze APU za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to asrocku trzeba wykonać dwuetapową aktualizacje biosu.

Może to być przyczyna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to asrocku trzeba wykonać dwuetapową aktualizacje biosu.

Może to być przyczyna

 

Zdobyłem beepera. Płyta nie POSTuje. brak jakichkolwiek dzięków. Mam się bać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym posłuchał się kolegi Walther i sprawdził czy płyta ma na 100% najnowszy BIOS, aby płyta obsługiwała najnowsze APU należy go wgrać dwukrotnie: https://www.asrock.com/MB/AMD/AB350%20Pro4/index.asp#BIOS

 

Znając dzisiejsze realia i obecnych "fachowców" w serwisach mogli wgrać nowszy BIOS, ale nie najnowszy - najnowszy jest z 6 marca.

Zdobądź najtańszy CPU na AM4 i po kilku dniach go oddasz, jeśli wtedy nie wstanie to będziesz mieć 100% pewność, że to płyta lub ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę informacji, czy włożyłeś obie kości ram, czy tylko jedną - więc jeśli jeszcze nie próbowałeś, to włóż tylko jedną.

Płyta bez procesora i ramu może wogóle nie bootować (nie będzie piszczeć) - zależy od producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak brałem swój zestaw w x-komie (MSI B350 + 2200G + ramy Kingstona) to też nie zaktualizowali mi biosu. Dopiero po reklamacji dostałem sprawny sprzęt (zrobili zresztą na nim od razu testy obciążeniowe). Inna sprawa, że w moim przypadku po prostu świeciła się kontrolka od CPU, tak jakby w ogóle procesora nie było.

 

Może to nie bios jest przyczyną? Kable na pewno masz dobrze wpięte? Słyszałem o przypadkach, gdzie poluzowany kabel dawał podobne efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem A6-9500. 200 zł nie pieniądz, jak mi zostanie to sobie drugi serwer złoże :)

Jeżeli okaże się, że to wina "złego" biosu, to nie wiem co im zrobię... kij z pieniędzmi czy czasem, ale nerwów wynikających z frustracji nikt mi nie odda.

Jak dobrze pójdzie, procek będzie jutro góra czwartek. Już bym zamykał Pure Base'a a tak stoi rozłożony na biurku :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem A6-9500. 200 zł nie pieniądz, jak mi zostanie to sobie drugi serwer złoże :)

Jeżeli okaże się, że to wina "złego" biosu, to nie wiem co im zrobię... kij z pieniędzmi czy czasem, ale nerwów wynikających z frustracji nikt mi nie odda.

Jak dobrze pójdzie, procek będzie jutro góra czwartek. Już bym zamykał Pure Base'a a tak stoi rozłożony na biurku :/

Ech, jakbyś napisał do AMD, do by Ci za darmo wysłali ten procek :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, jakbyś napisał do AMD, do by Ci za darmo wysłali ten procek :E

 

Możliwe ;) Ale historia toczy się dalej... Bo jest coraz ciekawiej :]

 

Odebrałem A6-9500. Zamontowałem na płycie, odpalam! Działa! UEFI się podnosi, procesor poprawnie rozpoznany. Ogólnie zero problemu :)

Zwracam cały honor sklepowi X-KOM i jego serwisowi. Płyta podniesiona do wersji P4.70 czyli zgodnie ze zleceniem!

 

No i tutaj pytanie.... To dlaczego Ryzen nie wstaje?

I teraz pytanie. Pamięci czy procek mają problem?

 

Możliwe że A6 jeszcze długo mi się przyda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w BIOS takiej opcji, czy nie da się przestawić grafiki na iGPU i odwrotnie- może miałeś ustawione na zewnętrzną, wsadziłeś nowego procka i się teraz może automatycznie przestawiło i jest szansa, że vega ruszy. Sprawdź też, czy procesor nie jest nigdzie uszkodzony, ogólnie rzecz biorąc uszkodzenie procesora "out of box" to rzadkość, ale może się zdarzyć też :E Problem z pamięciami objawiał by się inaczej.

 

BTW nie korzystasz może z windowsa 7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...