Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Crypt

Serwer NAS do domowego użytku

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

W zasadzie pytanie mam takie - mam starego kompa: Q9300 / 4GB RAM / P31 itd. Komp jest w swietnej kondycji (jak na swoj wiek, od 2015 roku nie uzywany az do teraz, wyczyscielem, pozmienialem pasty itd.). Chcialbym go jakos wykorzystac. Mam 2 dyski 1TB, ktore tez sobie leza i pojawil sie pomysl, aby sprobowac wykorzystac ten sprzet na mini serwer domowy - backup danych, czasem dostep z zewnatrz do niego. Nie pracowalby 24h na dobe, raczej wtedy, gdy bylby potrzeby.

 

Wiem, ze sa dedykowane softy, ktore moga w tym pomoc (nie pamietam teraz nazwy), stad moze Wy byscie cos polecili w temacie. Sprzet ma tylko 4GB pamieci i wiem, ze to moze byc male ograniczenie, ale moze nie :)

 

Da sie to jakos ugryzc w ta strone? Cos polecicie, zasugerujecie?

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xpenology, OMV. FreeNASa odpuść, chyba że dorzucisz do 8GB RAM (mało opłacalne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wlasnie, FreeNAS kojarze, ale tam wlasnie podniesli wymagania sprzetowe do 8GB pamieci. Nie oplaca mi sie dokupywac wiec raczej poszukam rozwiazania bazujac na posiadanym sprzecie. Przygladne sie tym softom, ktore zaproponowales.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz postawić Linux + Samba i już masz NAS (nawet na samym Windowsie można to zrobić). Chcesz VPN, to instalujesz OpenVPN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bez sensu jest nas który nie jest dostępny na żądanie. Możesz pokombinować i wybudzać go poleceniem wake on LAN. BEz tego pomysł bez sensu. Z drugiej strony musisz mieć np. odpowiedni router by to zrobić (w skrócie trzymający na sztywno tablice ARP z IP przypisanym do MAC adresem nawet jak urządzenie jest wyłączone).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj bardziej chodzi o magazyn danych, dostepny dla wszystkich domownikow. Nie musi byc dostepny caly czas, raczej jak sie chce cos zmagazynowac czy cos. Nie chce latac z dyskami do kazdego kompa, stad padl pomysl, aby wykorzystac to, co jest. Opcja dostepnosci na rzadanie jest brana pod uwage, ale na razie to tylko opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XPEnology było dla mnie najmniej problematyczne :) jeśli nie patrzysz na pobór prądu to składaj, jeśli tak to lepiej byłoby sprzedać to co masz i kupić coś mini itx co będzie 1/10 pobierać mocy co ten zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej :) Kup jakąś płytę z ATOM'em/ FM1, czy coś podobnego, zasilacz ITX'owy itp. a będzie ciszej i mnie jadło :) C2Q to były prądożerne maszynki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj bardziej chodzi o magazyn danych, dostepny dla wszystkich domownikow. Nie musi byc dostepny caly czas, raczej jak sie chce cos zmagazynowac czy cos. Nie chce latac z dyskami do kazdego kompa, stad padl pomysl, aby wykorzystac to, co jest. Opcja dostepnosci na rzadanie jest brana pod uwage, ale na razie to tylko opcja.

Sam mam postawione coś takiego na E8400 z 8GB ram i paroma dyskami. Składowisko dóbr wszelakich, jednocześnie mój prywatny serwer FTP, swego czasu był jeszcze lokalnym serwerem poczty i grup dyskusyjnych. Zapakowany w zabudowaną szafkę pod oknem, działa sobie spokojnie 24/7/365. Tylko na dyskach już mi ciasno i trzeba będzie pomyśleć o upgrade. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam E8400 z 8GB RAMu, ale u mnie pracuje On demand, wybudzam go WoL. I dysków mogę podłączyć 6x SATA 3Gb/s (plus chyba dodatkowe dwa) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie lekko z innej beczki.

Czy Xpenology jest licencją otwartą, czy może jego stosowanie jest niezgodne z licencją Synoligy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Is Xpenology Legal to Use?

I am not a legal expert so take this all with a grain of salt.

 

Synology’s DSM is built on open source software so the community has edited the code (in layman’s terms) to get it to work on non-Synology devices. It’s probably illegal to some extent but if you’re just using for personal use as I was, there shouldn’t be any issues. I would not recommend using Xpenology for business use or anything other than your own personal lab-project and overall curiosity.

https://xpenology.org/

 

Szara strefa bym powiedział - w domu nikt się nie doczepi ale dla firm raczej odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości czy xpenology.org to dobre źródło do czerpania informacji na ten temat.

Wygląda mi to na jakiegoś prywatnego bloga, kogoś, komu się udało TO zainstalować, po prostu bieda z nędzą.

polecam raczej http://xpenology.me/ i https://xpenology.com/forum/

 

O ile sobie przypominam, to źródło DSM, jest podsyłane przez producenta i dlatego zawsze jest mocno do tyłu z oficjalnym. Na forum pisali, że po prosu muszę czekać aż go dostaną.

Osobiście znam jedno komercyjne rozwiązanie, spora macierz + 2SSD jako cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może OwnCloud? Pójdzie na biedasprzęcie, proste i bezproblemowe w obsłudze - ładnie synchronizuje pliki pomiędzy kilkoma urządzeniami (+versioning plików).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś słabego to bardzo ciekawie sprawował mi się OpenMediaVault na super słabym sprzęcie;) (lenovo thinkpad +2hdd + OMV na dysku po USB).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem OpenMediaVault, FreeNAS, Xpenology, Debian z Owncloud.

Tylko Xpenology spełniło moje oczekiwania, ma masę aplikacji, łatwa konfiguracja.

Postawienie xpenology zajmuje 15minut,do tefo godzina na konfg, i wszystko działa tak jak ja chcę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...