Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

silly

gdy wloze za duzo ramu komputer zaczyna pikac

Rekomendowane odpowiedzi

siema, dzisiaj dokupilem sobie 2x1gb ramu ddr2 do komputera. plyta glowna ga-ep41-ud3l . w kompie juz byly 2 kosci ram po 1gb i normalnie chodzi ale jak wloze kolejne dwie do zaczyna pikac i nawet nie chce sie wlaczyc :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zepsute kości albo płyta główna, spróbuj z każdą kością osobno w każdym slocie (chwilę zajmie, ale pomoże ogarnąć co się dzieje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moge to robic jak jest komputer wlaczony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już sprawdziłem każdy ram w każde miejsce i tak na zmianę to wszystko działa a włożę więcej niż 2 GB to pika kurde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie to moduły kupiłeś? Wszystkie są takie same, czy różnią się firmą / parametrami? Zgaduję, że gryzą się z sobą, chociaż w niektórych przypadkach da się uratować sytuację zwykłym zresetowaniem CMOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystkie pamięci są dwustronne (dual rank- czyli moduły pamięci są po obu stronach?), jeśli tak to płyta może nie obsłużyć 4 kości dual rank, tylko 4 kości single rank. Możesz spróbować jeszcze włożyć 2 kości, podnieść napięcie dram i NB(pobawić się) i włożyć kolejne 2 kości, wtedy może zaskoczy jak odpowiednio ustawisz, ale bez obietnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie to moduły kupiłeś? Wszystkie są takie same, czy różnią się firmą / parametrami? Zgaduję, że gryzą się z sobą, chociaż w niektórych przypadkach da się uratować sytuację zwykłym zresetowaniem CMOS.

 

Też tak myślę, że może masz konflikt między modułami, albo na linii RAM-płyta. Podaj producenta każdego modułu i parametry (prędkość i domyślne timingi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, chodzi wam o to, że jedne mam firmy Kingston a drugie Hynix?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczekacie na złe drzewo, panowie.

 

Miałem bardzo podobny problem i wynika on po prostu ze starego sprzętu. Miałem 16GB w 4 identycznych kościach. Wszystko działało znakomicie jakieś 4 lata, a potem nagle przestało po rutynowym czyszczeniu.

 

Na początku pomogło zmniejszenie oc. Potem trzeba było oc wyłączyć całkiem, a koniec końców musiałem zrezygnować z 4GB, bo w pełni obsadzone banki pamięci uniemożliwiały rozruch komputera. Wszystko samo w sobie działało oczywiście bez najmniejszego problemu.

 

Sposobem na zmuszenie pamięci do pracy jest podnoszenie napięcia, ale jest to rozwiązanie doraźne, które będzie wymagało z czasem coraz większego napięcia.

 

Sorry, Winnetou. Sprzęt nie jest wieczny.

 

tl;dr

Na starych płytach głównych wypełnienie wszystkich banków pamięci jest często niemożliwe. Może pomóc podniesienie napięcia na pamięciach, ale nie ma gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

To nie ma sensu. Zbyt pewnie do tego podchodzisz, to nawet nie jest rozwiązanie problemu.

 

Równie dobrze mogę powiedzieć, że ja mam moduły od innych producentów i jak za pierwszym razem je wkładałem to też nie chciały działać, dopiero jak poprzestawiałem je w bankach i pobawiłem się ustawieniami to komp ruszył. Do dziś zastanawiam się co mogło być nie tak, chociaż stawiam na to że to pierwsze, bo ustawienia już niejednokrotnie były przywracane do domyślnych. wink.gif

 

Skoro OP przekładał moduły w każde miejsce, to pozostaje jeszcze pobawić się ustawieniami, chociaż póki nie poznamy dokładnych parametrów pamięci, to nie ma nawet co sugerować wchodzenia do UEFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób fotki z obu stron każdego z modułów (z możliwymi do odczytania napisami na naklejkach) i wrzuć na np. imgur.com.

Następnie skopiuj linki do nich i umieść w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem bardzo podobny problem i wynika on po prostu ze starego sprzętu. Miałem 16GB w 4 identycznych kościach. Wszystko działało znakomicie jakieś 4 lata, a potem nagle przestało po rutynowym czyszczeniu.

Mam PC niemal 7 letni, 4x4 GB DDR3 i działa doskonale, na standardowych napięciach. W pracy jakieś stare PC, może z ~9 letnie, jeszcze na DDR2, 4x2GB i też działają bez problemu, na standardowych napięciach. Także zabiłeś sprzęt przy pomocy OC, albo zaczęła Ci siadać płyta (kondensatory), albo zasilacz zaczął dawać śmieciowe napięcie (duże tętnienia) powodów jest mnóstwo, co nie zmienia faktu, że mam dostęp do 2x starszych PC niż Twój, które przy 4 kostkach działają w pełni stabilnie, na standardowych ustawieniach.

 

Teraz mi się przypomniało, że jeszcze gdzieś stoją u mnie w pracy stare złomy mające 4x0,5 GB DDR1 i drugi 2x0,5GB+2x0,25GB z 2005 roku - i zgadnij co? ... działają bez problemu, choć i tak idą na śmietnik, bo są za wolne. Oczywiście bez jakiegoś podnoszenia napięcia.

 

Na starych płytach głównych wypełnienie wszystkich banków pamięci jest często niemożliwe. Może pomóc podniesienie napięcia na pamięciach, ale nie ma gwarancji.

Jak stare muszą to być płyty? 20 letnie? :) Pamiętam, jak kilkanaście lat temu miałem takie problemy - winny był śmieciowy zasilacz (CodeSHIT itp.) i/lub śmieciowe kostki RAM (no-name).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także zabiłeś sprzęt przy pomocy OC,

Oho zaczyna się wróżenie z czarnej dupy kryształowej kuli :E

 

albo zaczęła Ci siadać płyta (kondensatory), albo zasilacz zaczął dawać śmieciowe napięcie (duże tętnienia) powodów jest mnóstwo,

Nomenklatura iście profesjonalna, podobnie jak wymyślanie głupot o tętnieniach na liniach zasilacza :E

 

co nie zmienia faktu, że mam dostęp do 2x starszych PC niż Twój, które przy 4 kostkach działają w pełni stabilnie, na standardowych ustawieniach.

Argument oczywiście jak cała reszta na wysokim poziomie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nomenklatura iście profesjonalna, podobnie jak wymyślanie głupot o tętnieniach na liniach zasilacza :E

Są testy zasilaczy, możesz sobie pooglądać i przekonać się, że nawet nowe zasilacze mają tętnienia. Chyba logiczne, że kiepskie i zużyte zasilacze dają napięcie tak kiepskiej jakości, że komputer może być niestabilny, czyli wystarczy, że ma tętnienia daleko poza normami, a juz nie będzie nadawał się do użytku pomimo, że Twój bazarowy miernik pokazuje równo 12V na linii 12V.

 

Pierwszy test z brzegu (pomiary tętnień, strona 9):

https://www.purepc.pl/zasilacze/test_zasilacza_be_quiet_straight_power_11_650w_cicho_i_wydajnie?page=0,8

 

Także widać, że każdy zasilacz ma jakieś tętnienia - jeśli są zbyt wielkie, to komputer jest niestabilny (np. kilkunastoletnie zasilacze Codegen, czy inne I-BOX'y, moga mieć takie tętnienia, że komputer przy większej ilości pamięci jest niestabilny - osobiście spotkałem się z takim przypadkiem, że po wymianie samego zasilacza było OK)

 

Nie mniej jednak u kolegi pytającego winne mogą być też parametry kostek, czyli jednostronne-dwustronne, czy opóźnienia ... między innymi (i później jest zjawisko jak ktoś wyżej napisał "gryzą się" ... aha, kolejność w jakiej kostki są włożone też ma znaczenie - też się z tym spotkałem). Powodów możliwych jak widać jest pełno i wskazanie bez testów który to, jest faktycznie wróżeniem z kuli - ja tylko podałem kilka możliwości.

 

ps. rada dla kolegi z problemem, by dobrze przeczytał instrukcję do płyty, bo może być tak, że przy zapełnieniu tylko 2 slotów mogą być kostki dwustronne (lub jednostronne - obojętne), ale przy 4-ch ostatnie dwie mogą być max 1-stronne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także zabiłeś sprzęt przy pomocy OC, albo zaczęła Ci siadać płyta (kondensatory), albo zasilacz zaczął dawać śmieciowe napięcie (duże tętnienia) powodów jest mnóstwo [...]

Ulala publiczne oskarżanie o morderstwo :E

Tak btw to dużo tych "albo". Równie dobrze mogła sąsiadka dwa odkurzacze 1600W i suszarkę włączyć :E

Szkoda, że dopiero teraz się dowiaduje o moim zasilaczu, który po 10 latach nie ma prawa działać :(

ja tylko podałem kilka możliwości.

Kilka? Dowcipniś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że dopiero teraz się dowiaduje o moim zasilaczu, który po 10 latach nie ma prawa działać :(

Może, ale nie musi - zależy w jakim jest stanie. Mam dostęp do kilkunasto-letnich PC, z kilkunasto-letnimi zasilaczami i działają 4 kostki na tych starych zasilaczach bez problemu (wspomniane wyżej egzemplarze, jeszcze z pamięciami DDR1, jakoś z 2005 roku).

 

Tak dla zabawy serio potraktuję:

Tak btw to dużo tych "albo". Równie dobrze mogła sąsiadka dwa odkurzacze 1600W i suszarkę włączyć :E

1600W + 1600W + 2200W (suszarka) to już powyżej 16A (3680W @ 230V) ... także jak to jest na jednej linii, gdzie bezpiecznik siedzi np. 16A, to oczywiście wybije bezpiecznik ... u niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są testy zasilaczy, możesz sobie pooglądać i przekonać się, że nawet nowe zasilacze mają tętnienia. Chyba logiczne, że kiepskie i zużyte zasilacze dają napięcie tak kiepskiej jakości, że komputer może być niestabilny, czyli wystarczy, że ma tętnienia daleko poza normami, a juz nie będzie nadawał się do użytku pomimo, że Twój bazarowy miernik pokazuje równo 12V na linii 12V.

 

Pierwszy test z brzegu (pomiary tętnień, strona 9):

https://www.purepc.pl/zasilacze/test_zasilacza_be_quiet_straight_power_11_650w_cicho_i_wydajnie?page=0,8

 

Także widać, że każdy zasilacz ma jakieś tętnienia - jeśli są zbyt wielkie, to komputer jest niestabilny (np. kilkunastoletnie zasilacze Codegen, czy inne I-BOX'y, moga mieć takie tętnienia, że komputer przy większej ilości pamięci jest niestabilny - osobiście spotkałem się z takim przypadkiem, że po wymianie samego zasilacza było OK)

 

Nie mniej jednak u kolegi pytającego winne mogą być też parametry kostek, czyli jednostronne-dwustronne, czy opóźnienia ... między innymi (i później jest zjawisko jak ktoś wyżej napisał "gryzą się" ... aha, kolejność w jakiej kostki są włożone też ma znaczenie - też się z tym spotkałem). Powodów możliwych jak widać jest pełno i wskazanie bez testów który to, jest faktycznie wróżeniem z kuli - ja tylko podałem kilka możliwości.

 

ps. rada dla kolegi z problemem, by dobrze przeczytał instrukcję do płyty, bo może być tak, że przy zapełnieniu tylko 2 slotów mogą być kostki dwustronne (lub jednostronne - obojętne), ale przy 4-ch ostatnie dwie mogą być max 1-stronne

 

Nie dość że podałeś błędną diagnozę nie popartą żadnymi faktami po za "u mnie działa!", to jeszcze dalej brniesz w te głupoty nie rozumiejąc kontekstu mojej wypowiedzi, wyprostujmy zatem ten bałagan.

Tętnienia zasilacza nie mają nic do opisywanego problemu, sprzęt dopiero zaczyna się gubić w momencie kiedy bios próbuje zaadresować więcej jak 2GB pamięci operacyjnej, w przypadku nadmiernych tętnień wykraczających po za normę, sprzęt losowo tracił by stabilność nie zależnie od ilości zainstalowanej pamięci...

 

Zważając na fakt że autor tematu na zdolności do trollowania, najpewniej nie poznamy dokładnej specyfikacji sprzętu przez co ciężko określić precyzyjną przyczynę, opiewa jednak ona o możliwość pogryzienia się pamięci bądź zastosowania zbyt dużej ilości modułów dual rank z którymi stare płyty sobie nie radziły.

 

Wykład o tętnieniach sobie odpuśćmy każda przetwornica prądu jakieś tętnienia generuje istotne jest trzymanie się norm, nie wspominając że dzisiejsze dobre jednostki jednostki mają odchyły na poziomie nieistotnych 1-4% ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej jednak u kolegi pytającego winne mogą być też parametry kostek, czyli jednostronne-dwustronne, czy opóźnienia ... między innymi (i później jest zjawisko jak ktoś wyżej napisał "gryzą się" ... aha, kolejność w jakiej kostki są włożone też ma znaczenie - też się z tym spotkałem). Powodów możliwych jak widać jest pełno i wskazanie bez testów który to, jest faktycznie wróżeniem z kuli - ja tylko podałem kilka możliwości.

 

Ja mam płytę Asusa na tym samym chipie co autor. Kupiłem sobie kiedyś Goodramy 2X4 GB jednostronne(512X8). Nie działały. Okazało się, że moja płyta akceptuje tylko 256X8 (dwustronne). Nie wiem, czy to zależy od socketu, czy chipa. W każdym razie po zakupie 2X4GB (dwustronne) wszystko ruszyło. Moja płyta ma jednak tylko dwa banki na RAM. Może jest tak jak ktoś mówił, że w tym przypadku dwa moduły mogą być dwustronne, ale pozostałe muszą być obustronne.

Niech autor jakoś tak pokombinuje i niech poda parametry/producenta/czyjedno lub dwustronne.

 

Inaczej to możemy sobie zgadywać. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Odpowiedzi

    • Pamiętam, że crashowała grę ta opcja "efekt broni"(nie pamiętam nazwy) jak tego nie wyłączyłem czy nie dałem na najniższe to miałem non stop crashe. Ostatnio grałem gdy testowałem kompilację modów, i doszedłem do tego, że właśnie ta opcja musi być wyłączona.
    • A ja czekam na ból zada Konfederatów, kiedy dojdzie do koalicji PiS-Konfa na Podlasiu .
    • Patrz na mapę, i możliwości ataku Rosjan. Kraje bałtyckie mają niesamowicie trudny teren. Przewaga ciężkiego sprzętu i ilościowa tam nie sprawia wielokrotnie większej przewagi. Przy budowie pól minowych, dużych punktów oporu, schronów, systemów obronnych i innych podobnych przy bardzo słabych Rosjanach (co pokazali i dalej pokazują) może się okazać że wojska państw bałtyckich wystarczą. Przypominam że Ukraina miała być zmielona w pierwsze 3 dni. Możemy zapomnieć że państwa bałtyckie będą potrzebowały pomoc od pierwszych godzin, wytrzymają o wiele dłużej. Zwłaszcza jak tam będzie stacjonowała brygada niemiecka. Państwa bałtyckie potrzebują dużej ilości dronów, amunicji arty i zwiadu. Ciężki sprzęt jaki potrzebują to IFV i tyle. Parasol ochronny w powietrzu dostaną z miejsca. 
    • U mnie b350+r1600 czy 2600,b450+r5500 lub obecnie b550+r5500 nie sprawia problemów
    • Ten teścik fajnie wykonany. Widać stałe równomierne obciążenie Ale sam widzisz 160W i 1700rpm aby utrzymać 65 stopni. To na pewno nie jest rewolucja.   Wiem, że to nie ten kaliber, ale tak na boku popatrz na jeden z moich testów w Q2 RTX przy mocno wymagającej 4k rozdziałce jakie wykonałem jakiś czas temu na RTX 4090 windforce. Po UV na stałych wbitych RPM poniżej 1k, grzałem ~40 minut, aby wszystko na maksa w budzie się full wygrzało. ~340W leciało(Ty na swoim miałeś ~170W) ciągłego poboru z GPU i takie wyniki: Dodatkowo są tu RPM wentyli w budzie jak miałem ustawione podczas testu. Zbicie ich w zakresie 100-200rpm spowodowałoby wzrost temp na GPU o ~1-2 stopnie.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...