Forum PCLab.pl: Nadpłata w PIT-37 - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Nadpłata w PIT-37 Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   Introverder 

  • Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 356
  • Dołączył: Pn, 19 Sie 13

Napisany 13 Marzec 2018 - 02:16

Witajcie.

Mam takie pytanie. Wypełnialem swój PIT-37 i wyszło mi 6 zł nadpłaty - czy to prawda, że Urząd Skarbowy nie zwraca tego rodzaju sum?? A jeśli nie, to co z nimi robi?? Za rok jakby mi wyszła niedopłata do 6 zł, to zostałaby ona pokryta z tych 6 zł nadpłaty?

Zastanawiam się też (i upewniam) czy spokojnie rubrykę "I. Informacja o dochodach (przychodach) wykazywanych na podst. art. 45 ust. 3c ustawy" mogę pominąć w zeznaniu podatkowym? Podać tam (136. pozycja) ma się "Kwota dochodów (przychodów".

I zastanawiam się czy w placówce Urzędu Skarbowego (nie siedzibie), podobno nie mają kas, a zastanawiam się czy w tej samej placówce Urzędu nie będącym główną siedzibą urzędu czy mają tam podgląd na posiadane o mnie dane na komputerze, by sprawdzić m.in. czy mają mój właściwy numer konta bankowego(?)..


Po prostu nie miałem jeszcze sytuacji by mieć nadpłatę w tak niewielkiej kwocie.


Być może by nie myśleć o tym czy zalegam US czy nie pomyślę po prostu by regulować wszystko jak idzie, a najwyżej urząd będzie miał parę złotych ode mnie co roku, bo szczerze, to zastanawianie się nad tym za dużo czasu by kosztowało w stosunku do dyskutowanych sum, bo jeśli za rok wyjdzie mi w drugą stronę - niedopłata 3 złote to chyba lepiej jak po prostu zapłacę i patrzył, że mi może to zwrócą, bo może jak się uzbiera dopiero pewna kwota to zwracają(?)..

Bo czytałem, że jak mała suma to trzeba wniosek o zwrot nadpłaty (! - co jest dziwne..), ale dla 6 złotych nadpłaty to szkoda fatygi by to śledzić może.

Ten post był edytowany przez Introverder dnia: 13 Marzec 2018 - 02:27


#2 Użytkownik jest niedostępny   bielas 

  • ...i daj nam siłę, byśmy nie przebaczali naszym winowajcom...
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 27111
  • Dołączył: So, 22 Gru 07

Napisany 13 Marzec 2018 - 02:29

Nigdy nie zwracali mi takich kwot. Podobnie ja im też nigdy takich kwot nie dopłacałem. Dotychczas nikt mnie za to nie pokąsał. Nadal nie zamierzam im dopłacać takich kwot.

Druga kwestia jest taka, że koszt egzekucji takiej kwoty przekroczy jej wartość.

#3 Użytkownik jest niedostępny   vhp 

  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 12999
  • Dołączył: Wed, 13 Sty 10

Napisany 13 Marzec 2018 - 08:32

Kiedyś miałem nadpłatę, 2 zł czy coś w tym stylu. Przychodzi pismo ze skarbowego, coś w rodzaju „proszę się stawić z dowodem osobistym w kasie po odbiór nadpłaty”. Oczywiście olałem (no, bez jaj!). Potem chyba znowu takie pismo dostałem, a koniec końców kasę przelali na konto.

#4 Użytkownik jest niedostępny   Kpc21 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 5766
  • Dołączył: Nd, 15 Lut 09

Napisany 13 Marzec 2018 - 20:01

To kurczę na wysłanie tego pisma więcej wydali, niż te 2 zł nadpłaty.

Nie łatwiej było im to wysłać przekazem pocztowym, tak jak to standardowo robią przy większych kwotach jak nie znają numeru konta odbiorcy?

#5 Użytkownik jest niedostępny   Makaan 

  • IT Security enthusiast
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 3481
  • Dołączył: Pt, 08 Lut 08

Napisany 13 Marzec 2018 - 20:05

Zobacz postKpc21, o 13 Marzec 2018 - 20:01, napisał(a):

To kurczę na wysłanie tego pisma więcej wydali, niż te 2 zł nadpłaty.
Nie łatwiej było im to wysłać przekazem pocztowym, tak jak to standardowo robią przy większych kwotach jak nie znają numeru konta odbiorcy?

Potrącają za przekaz pocztowy. W rezultacie sam byś dopłacił :D

#6 Użytkownik jest niedostępny   SongokuH 

  • :-)
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 1544
  • Dołączył: Pn, 10 Gru 07

Napisany 13 Marzec 2018 - 20:53

W tym i poprzednim roku wyszła mi nadpłata po 5zł. Po wysłaniu rozliczenia za 2017 dostałem zwrot z dwóch lat, czyli równą dychę :)

#7 Użytkownik jest niedostępny   vhp 

  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 12999
  • Dołączył: Wed, 13 Sty 10

Napisany 13 Marzec 2018 - 21:05

Zobacz postKpc21, o 13 Marzec 2018 - 20:01, napisał(a):

To kurczę na wysłanie tego pisma więcej wydali, niż te 2 zł nadpłaty.

Nie łatwiej było im to wysłać przekazem pocztowym, tak jak to standardowo robią przy większych kwotach jak nie znają numeru konta odbiorcy?

Nooo... Teraz przypomniałem, że były to chyba trzy nadpłaty z kilku lat: 2 + 2 + 1 zł, czy jakoś tak. Dostałem te trzy listy, a potem przelali kasę. W sumie cała procedura trwała kilka miesięcy.

Ten post był edytowany przez vhp dnia: 13 Marzec 2018 - 21:07


#8 Użytkownik jest niedostępny   Introverder 

  • Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 356
  • Dołączył: Pn, 19 Sie 13

Napisany 13 Marzec 2018 - 21:24

A w urzędzie a właściwie jego małej filii US będą mi mogli myślicie sprawdzić czy podany u nich numer konta się zgadza z tym którego używam (kas tam bodajże nie ma, ale jakieś komputery chyba były, choć pewny nie jestem)? I w razie co na miejscu to skorygować u siebie bez konieczności stosowania dodatkowych formularzy? Przypuszczam, że może numer się zgadzać, ale chętnie bym sprawdził tak na wszelki w razie co.

Rozumiem, że wystarczy by sam numer konta się zgadzał(?) i to wystarczy już by przelewy bez problemu szły(?)

Bo jak coś by było nie tak, to rozumiem, że może wtedy jeszcze trzeba dodatkowy formularz(?) - tak na przyszłość, bo jakby był zły numer to rozumiem że wtedy poszłoby przekazem - nie znam się na tym - tj. pocztą i w sumie bym za ten zwrot dopłacił jeszcze? ;)

SongoKuH - a jak Ci zwrócili - przelewem(?)

Bo Tobie vhp rozumiem, że przelewem. Tyle, że wcześniej parę miesięcy niejako "dupę zawracali" pismami i dopiero potem przesłali przelewem - tak jak powinni od początku normalnie chyba.

Tak czy siak w kolejnych latach jak rozumiem jak znowu będzie niedopłata parę złotych to lepiej ją zapłacić i czekać aż - łaskawie i w końcu - zwrócą nadpłaty z lat ubiegłych, a robią tak jak widzę jak uzbiera się pewna kwota - typu 5-10 zł itp.

Jutro się moze przejadę do filii by zamknąć temat, chyba, że jeszcze dodatkowy formularz każą mi wypełnić, jeśli numer konta chciałbym by był inny lub jest inny niż myślę, że jest. Numer może być podany również do konta oszczędnościowego jakbym chciał - niekoniecznie tego gł. do rozliczeń - czyli jak rozumiem ROR-a.

Ten post był edytowany przez Introverder dnia: 13 Marzec 2018 - 21:36


#9 Użytkownik jest niedostępny   Kpc21 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 5766
  • Dołączył: Nd, 15 Lut 09

Napisany 13 Marzec 2018 - 22:37

Jak nie jesteś pewien, czy numer konta się zgadza, to złóż formularz na zmianę danych z wpisanym aktualnym numerem konta.

#10 Użytkownik jest niedostępny   SongokuH 

  • :-)
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 1544
  • Dołączył: Pn, 10 Gru 07

Napisany 13 Marzec 2018 - 23:39

Tak, przelewem.
Numer konta podawałem lata temu, chyba jak pierwszego PITa rozliczałem ;)

#11 Użytkownik jest niedostępny   Introverder 

  • Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 356
  • Dołączył: Pn, 19 Sie 13

Napisany 14 Marzec 2018 - 15:07

U mnie z głowy już. Sprawdzono mi numer konta na miejscu - zgadzał się, więc nie trzeba było dodatkowych papierów :) .

Co do sposobu zwrotu to zrozumiałem (sama szczegółów ta miła, starsza pani chyba nie znała) - chyba dobrze - że jeśli ktoś ma konto to powinno być mu to zwrócone przelewem - choć może co urzędnik, to obyczaj. Jeśli ktoś nie ma konta, to zwracają od 23 coś, bodajże 23,20 zł - pocztą, z potrąceniem jakoś.. A w kasie podobno jeśli ktoś zaznaczy to gdzieś tam w zeznaniu, po umówieniu się na termin.

Tak czy siak, podobno mam dostać to przelewem.

W każdym razie jestem rozliczony.

Z tym, że - bo czytałem gdzieś chwilę - że o zwrot każdej kwoty można wystąpić o ile się orientuję. Z tym, że dla paru złotych ta cała procedura jest nie warta świeczki, uwagi i czasu.. Raczej jak się uzbiera ze 20 złotych czy coś i nie zwrócą tego.

Inna sprawa - ale sprawiedliwości nigdy nie ma do końca - to US się czepia jak im się grosz czy parę nie zapłaciło.

W każdym razie rozumiem, że środki, które z ubiegłych lat zostają na koncie US nie przepadają, ale z tego co czytałem, US często zalegają ze zwrotami nadpłat.. Dobrze, że u mnie w razie co to suma 6 złotych, bo tak to bym mógł się denerwować kiedy i czy dostanę zwrot ..

Ten post był edytowany przez Introverder dnia: 14 Marzec 2018 - 19:07


#12 Użytkownik jest niedostępny   209458 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 12750
  • Dołączył: Wt, 15 Sty 08

Napisany 14 Marzec 2018 - 19:52

Zobacz postIntroverder, o 14 Marzec 2018 - 15:07, napisał(a):

Inna sprawa - ale sprawiedliwości nigdy nie ma do końca - to US się czepia jak im się grosz czy parę nie zapłaciło.

Jeżeli chodzi o dochodowy to chyba nie bardzo. 2 lata im 2 złote wisiałem i się pies z kulawą nogą nie upomniał. Dopiero w 3 roku wyszła nadpłata i się wyzerowało.

#13 Użytkownik jest niedostępny   Tomcat 

  • uzależniony od % maniak wojskowości
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 12032
  • Dołączył: So, 08 Sty 05

Napisany 16 Marzec 2018 - 08:26

Ja tam takie groszówki wpłacałem z pit-u dla świętego spokoju - w erze przelewów internetowych koszt 0zł.

Pamiętam na studiach nie chcieli mi wydać dyplomu, bo za coś wisiałem kilka zeta.
Musiałem opłacić w banku i koszt wpłaty był wyższy niż ta suma :E


Niedawno prostowałem sprawę z nie składaniem deklaracji za wieczystą dzierżawę od 3 lat - mam promilowe udziały w 3 grochach na osiedlu. 9 deklaracji suma całe 18zeta i 0 odsetek, prawdopodobnie nie ścigali by mnie jeszcze rok czy dwa.

#14 Użytkownik jest niedostępny   209458 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 12750
  • Dołączył: Wt, 15 Sty 08

Napisany 16 Marzec 2018 - 10:35

Ja nie zapłaciłem podatku od nieruchomości bo gdzieś zgubiłem pismo z wysokością. Z wieczystym mam łatwiej bo dane mam na mailu (bo ostatnio nieogary z gminy wysłały pismo z wysokością na poprzedniego właściciela) i musiałem dopytywać. Chyba z podatkiem od nieruchomości też im maila napiszę, albo ponowię przelew z zeszłego roku...

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

1 Użytkowników czyta ten temat
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych