Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

lokcio

Redline - mój pierwszy cutom loop

Rekomendowane odpowiedzi

f76ecb55ecc6545dmed.png

Witam serdecznie wszystkich ,

 

 

Jestem nowy na tutejszym forum i chciałem się skonsultować z wami w sprawie mojego pierwszego chłodzenia wodnego które projektuje. Jestem programista obrabiarek CNC i pracuje w firmie zajmująca się wytwarzaniem prototypów części maszyn wiec mam dostep do wielu urządzeń i technologi obróbki (tj. frezowanie, toczenie, szlifowanie, polerowanie, piaskowanie). Wstępnie planuje wyfrezować kilka elementów a kilka już zamówiłem z chin. Zamówić moge dowolne materiały, acryl, nylon, stal nierdzewna, miedź i aluminium (tylko elementy zewnetrzne ze wzgledu na korozje w polaczeniu z miedzianym blokiem i chlodnica). Caly zestaw ma mieć dwa kolory przewodnie ,czerń i czerwień, ze wzgledu tez na pasujace podświetlenie płyty głownej i karty graficznej. Na razie chlodzenie samego procesora, po roku dellidowanie i lapping procka.

 

Licze na wasza pomoc, opinie i krytykę.

 

Moja specyfikacja:

 

Procesor - Intel Core i5-6600K

Obudowa - NZXT S340 Elite

Płyta główna - Gigabyte GA-Z170-Gaming K3-EU

Karta Graficzna - MSI GeForce GTX 1060 - Gaming X - 6GB GDDR5

Pamieć Ram - Corsair Vengeance LPX - DDR4-3000 16 Gb

Dysk SSD - Samsung 750Eo

Zasilacz - Corsair CX550M

Zdjęcie całego zestawu zrobie dzień przy lepszym swietle.

bf3abfd697f72f5bmed.jpg

Części WC:

 

1. Blok procesora

 

Blok procesora projektuje sam na wzór dostępnych modeli EK Supremacy Evo.

Modele topu, jetplatu i podstawki mocującej, gotowe. Srubki, podkładki , o-ringi mam.

 

Kupuje miedzianą podstawę.

https://www.ekwb.com...evo-copper-base

lub

https://www.ekwb.com...-mx-copper-base

 

Planuje też wyfrezowanie własnej podstawy z finami 0.5mm odstep x 3mm wysokosci, ale to dopiero po skończeniu tego bloku.

 

2. Chłodnica

 

W gre wchodzi tylko 280mm z 2x140 wentylatorami. Front panel w moim w NZXT S340

 

Po długich poszukiwaniach wstępnie wybrałem:

https://www.ekwb.com...olstream-se-280

+ be quiet! SilentWings 3 140mm

 

3. Pompa

 

 

4907e69062e6893bmed.png

 

DC 12 V

Moc prądu: 9 w: 0.8 A

Napięcie 12 v:

Hm - 5 metrów

Przepływ - 600 l/h

 

https://pl.aliexpres....311.0.0.O9OZSL

 

Pompka przyszła słabo zapakowana i z popękaną tylną pokrywką. Akrylowy top lekko porysowany.

Sprawdzałem czy działa i jest ok. Generuje silny strumień, cicho pracuje.

Akrylowy Top pompki miał wygrawerowane napisy więc sfrezowałem górna część o 0.3 mm i co mnie zaskoczyło, otrzymałem kompletnie przezroczystą gładką powierzchnie. Nie trzeba było polerować.

Planuje jeszcze zrobić aluminiową lśniącą obudowę, lub czarną nylonową. Zobaczymy która będzie lepiej wygłuszać.

 

Zdjecie przed:

 

2e7f6fe240c3ff6cmed.png

 

Pompa po:

 

f42fb0823268da1dmed.png

 

4. Rezerwuar

 

 

Akrylowy zbiornik 50x140mm z 3x G1/4

 

8791ec35e78255a9med.png

 

https://pl.aliexpres....311.0.0.5pd2xp

 

Przyszedł świetnie zapakowany, dobra jakość wykonania.

 

1f92b89396057f3dmed.png

 

5. Złączki + rurki

 

Hard tube 10/12 lub 10/16.

Złączki wykonam sam na wzór EK-HDC Fitting 12mm G1/4 - Red, modele mam już gotowe.

Nakrętki wypiaskuje i pomaluje na czerwono lub czarno.

 

Wybrałem: https://www.ekwb.com....mm-500mm-2-pcs

 

6. Płyn chłodzący.

 

Jeszcze nie wybrałem.

 

Pytania do części.

1. Może macie pomysły na kupno innej, wydajniejszej podstawy do bloku?

2. Znajdę wydajniejsza chłodnice do 300 zł?

Jaki wentylatory byście wybrali do 100 zl za jeden max?

3. Wystarczy taka pompka?

4. Zastanawiam się co mogę do niego wyfrezować, dorobić. Jakieś pomysły?

5. Znajde gdzieś tańsze rurki, dobrej jakości?

Szukam dobrych o-ringów 20-40 szt. gdzieś kupowaliście?

6. Jakiego używacie, co polecacie?

 

Jakieś inne pomysły, uwagi?

Może jakieś własne projekty, mody, dodatki, bajery które mógłbym wykonać?

 

Pozdrawiam,

Lokcio917

 

Poprawi mi jakis admin te obrazki ? Prosze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się smakowicie, robinie samemu graty, to zawsze super sprawa.

 

Kilka uwag:

1. Tego GPU nie opłaca się wodować - nie ma bloku na tą kartę - EK ma blok na 1060, ale w wersji FE. Jak chcesz strugać swój blok, to trochę inna sprawa, ale namęczysz się, żeby zwodować kartę, która się nie grzeje i jest to wodowanie dla samego wodowania.

2. Obudowa - pod LC to ona nadaje się jak wcale. Zabudowany front i bardzo ograniczona pojemność co do chłodnic, a składanie custom LC na GPU i CPU na 1 x 280 trochę mija się z celem. Inna sprawa, że wybrałeś chłodnicę o bardzo wysokim FPI, przy tak zabudowanym froncie jak ma to S340 uwalisz sobie air flow w obudowie montując chłodnicę na froncie.

3. Podstawa bloku nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia, w zasadzie wszystkie konstrukcje z ostatniej dekady mają bardzo zbliżoną wydajność (+/- 4-5 stopni).

4. Rurki możesz kupić tutaj - wypadają znacznie lepiej cenowo niż te "firmowe". Inna sprawa, że na pierwsze wodowanie nie polecam pakować się w rurki, bo to zupełnie inna skala trudności niż złożenie układu na wężach.

5. Co do wentylatorów to SW3 to bardzo fajna konstrukcja, możesz jeszcze zerknąc na eLoopy (Noiseblocker serii B12 i B14) - moim zdaniem najlepsze wentylatory na chłodnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli robisz to w formie zabawy to ok, ale np. cenowo to kupno spodu do bloku a potem dorobienie topu jest i tak mało opłacalne w porównaniu do cen używanych elementów, cały blok dostaniesz taniej niż nowy spód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zapowiada się smakowicie, robinie samemu graty, to zawsze super sprawa.

 

Kilka uwag:

1. Tego GPU nie opłaca się wodować - nie ma bloku na tą kartę - EK ma blok na 1060, ale w wersji FE. Jak chcesz strugać swój blok, to trochę inna sprawa, ale namęczysz się, żeby zwodować kartę, która się nie grzeje i jest to wodowanie dla samego wodowania.

2. Obudowa - pod LC to ona nadaje się jak wcale. Zabudowany front i bardzo ograniczona pojemność co do chłodnic, a składanie custom LC na GPU i CPU na 1 x 280 trochę mija się z celem. Inna sprawa, że wybrałeś chłodnicę o bardzo wysokim FPI, przy tak zabudowanym froncie jak ma to S340 uwalisz sobie air flow w obudowie montując chłodnicę na froncie.

3. Podstawa bloku nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia, w zasadzie wszystkie konstrukcje z ostatniej dekady mają bardzo zbliżoną wydajność (+/- 4-5 stopni).

4. Rurki możesz kupić tutaj - wypadają znacznie lepiej cenowo niż te "firmowe". Inna sprawa, że na pierwsze wodowanie nie polecam pakować się w rurki, bo to zupełnie inna skala trudności niż złożenie układu na wężach.

5. Co do wentylatorów to SW3 to bardzo fajna konstrukcja, możesz jeszcze zerknąc na eLoopy (Noiseblocker serii B12 i B14) - moim zdaniem najlepsze wentylatory na chłodnice.

 

Własnie o robienie samemu wszystkiego daje największy fun. Zacznę może od propsow za projekt Lambda Core, świetny model w sketch-upie. Sam miałem zamiar zrobić kompletny model mojego projektu,w solidzie albo inventorze, ale na razie z braku czasu chyba sobie odpuszczę.

 

1. Mój projekt to wodowanie procesora, o gpu miałem na myśli , ze może w przyszłości zrobię oddzielny loop tak jak dobrze to ująłeś - dla samego wodowania. Już poprawiłem post żeby nie wprowadzać ludzi w błąd. Sam TwinFrozr już całkiem dobrze chłodzi tą kartę.

 

2. No niestety w czasie kiedy kupowałem ta obudowę, nie planowałem robienia LC myślałem ze skończy się na NZXT x62 Kraken, ale w końcu doszedłem do wniosku ze sam mogę 90% WC zrobić u mnie na zakładzie co kosztuje mnie jedynie czas. Chodzi mi o zwodowanie procesora i powalczenie o jak najniższe temperatury. Chłodnica w wersji slim ale 280 mm. Niestety nie ma innej opcji jak zamontowanie jej na froncie. Nie wiem własnie co zrobić z wentylatorami na tyle i na gorze, chyba kupie jednego NB na top i tyle żeby zachować to słabe ale jednak nadciśnienie.

 

3. Mam zamiar pobawić we frezowanie rożnych kształtów i ułożeń finów, pokombinować z blokiem i różnymi budowami topu. Do tego przydał by się układ odniesienia, czyli jakiś wydajna podstawa dostępna na rynku tj. EK-supremacy z finami 0.3 mm. Ze względu na brak takiej technologi nie zrobię mniejszych odstepów finow niz 0.5 mm na 3mm h.  

 

4. Zamiast SW3 zamowie eLoopy :)

 

Jeżeli robisz to w formie zabawy to ok, ale np. cenowo to kupno spodu do bloku a potem dorobienie topu jest i tak mało opłacalne w porównaniu do cen używanych elementów, cały blok dostaniesz taniej niż nowy spód.

 

Robie to w formie zabawy, ale jeżeli mogę coś kupić taniej to bardzo chętnie to zrobię. Na pewno dobrze wyczyszczona używka nie będzie dużo gorsza niż nowy sprzęt. Gdzie mogę dostać tak tanio blok?

Dorobienie nie kosztuje mnie nic oprócz czasu (mamy dużo złomu na zakładzie, który wyrzucamy do kosza albo zamieniamy w wiór). Własny wygrawerowany top w dowolnym kształcie jaki sobie zaprojektuje, to jest to :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za używkami przeglądaj allegro i dział sprzedam na forum. W przypadku bloków możesz szukać uszkodzonych egzemplarzy. Przy blokach z topem z plexi ludzie często za mocno dokręcają złączki i pojawia się "pajączek" przy gwincie, a w ekstremalnych sytuacjach dochodzi do rozszczelnienia bloku - taki blok można bardzo tanio kupić. Możesz wtedy wykorzystać z niego cały mechanizm montażowy, podstawę i oring, a top i jet plate sobie wystrugać, skoro masz takie możliwości :).

 

Na Twoim miejscu sprzedałbym to S340, dołożył te 100-200 zł i kupił obudowę, która będzie znacznie bardziej przyjazna dla LC. Szkoda się męczyć i tracić czas na obudowę, w której niewiele można wystrugać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za używkami przeglądaj allegro i dział sprzedam na forum. W przypadku bloków możesz szukać uszkodzonych egzemplarzy. Przy blokach z topem z plexi ludzie często za mocno dokręcają złączki i pojawia się "pajączek" przy gwincie, a w ekstremalnych sytuacjach dochodzi do rozszczelnienia bloku - taki blok można bardzo tanio kupić. Możesz wtedy wykorzystać z niego cały mechanizm montażowy, podstawę i oring, a top i jet plate sobie wystrugać, skoro masz takie możliwości :).

 

Na Twoim miejscu sprzedałbym to S340, dołożył te 100-200 zł i kupił obudowę, która będzie znacznie bardziej przyjazna dla LC. Szkoda się męczyć i tracić czas na obudowę, w której niewiele można wystrugać.

 

Masz na mysli jakąś konretną obudowe? Chciałbym Phanteks Enthoo Evole ale to juz spory koszt.

Zostaje mi sprzedać NZXT i dorzucić te 3 stowki na Phanteksa albo zrobić mod na froncie w tym stylu - https://medium.com/@rodrigoatprism/modding-the-phanteks-enthoo-evolv-atx-case-for-air-flow-5aec40fe0793

+ odchudzenie tego kawała plastiku trzymającego front

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie obudowa to zawsze najważniejszy element danego projektu i to od niej zaczynam kombinowanie co tak na prawdę chce zrobić. To zawsze obudowa narzuci pewne ograniczenia i urealni to co tak na prawdę chciałeś zrobić :).

 

Evolv koniecznie potrzebuje takiego moda frontu oraz topu, bo inaczej ta obudowa to piekarnik. Zerknij do worklogu Karola - bardzo fajnie poradził sobie z tym problemem :).

 

Z innych obudów zerknij sobie na: Fractal Design Meshify C, Define R6, Define S, Cooler Master MasterCase Pro 5, Lian Li Alpha 330, Corsair Crystal 460X, 570x, Cougar Panrex Max, Thermaltake Suppressor F51, Core X31, Core V51, Core X71, View 31, View 71.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Evolv już oficjalnie bedzie miał wersję air flow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś się napali, komuś się będzie bardzo podobać, to wyda ten ponad tysiak złotych polskich na ten case.

 

wyglądem nie urywa 4 liter,.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tysiak to sporo za zmiane frontu i topushocked.gif

 

Kupiłem EK-Supremacy CLEAN CSQ w dobrym stanie za 70 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taniej wyjdzie kupić normalnego i oddać do jakiejś maszynowni na cięcie z dokładnie takim wzorem, jaki się chce :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...