Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

taconafide

Plan na sieć WIFI/LAN

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

W przyszłym tygodniu będę mieć montowany światłowód 300Mbps. Zastanawiam się w jaki sposób rozplanować sieć, unikając przy tym "majstrowania" przy ścianach.

 

Oto parter. Router (zielony prostokąt) wraz z światłowodem znajdować się będzie w pomieszczeniu gospodarczym. W salonie różowym prostokątem jest telewizor, a za nim znajduje się pomarańczowa puszka przez którą przechodzi kabel satelitarny (na strych). Obok telewizora znajduje się urządzenie (jakie?), które miałoby za zadanie odbierać WIFI od routera i od którego wychodziłby kabel UTP do switcha na górze (fioletowy przewód).

32339ca0f00249c9med.jpg

Oto pierwsze piętro. Kwadraty oznaczone numerami to komputery, pomarańczowe puszki ta sama funkcja co w salonie na parterze. W pomieszczeniu, gdzie PC nr 2 znajdowałby się switch, który rozprowadzałby kabel Ethernet (niebieskie przewody) na pozostałe pomieszczenia i do którego wpięty byłby kabel z parteru - byłby punktem dostępowym.

5a5cd66e3da0d70dmed.jpg

 

Osobiście mocno wątpię w sens takiego rozwiązania, dlatego wolałbym się kogoś poradzić w tym temacie. Niestety, nie ma opcji na zmianę miejsca, w którym będzie miał się znajdować światłowód i router.

Oczekuję możliwie jak największej stabilności, akceptuję spadki do 75-100Mbps na prędkości. Warto bawić w mój pomysł, czy może postawić na dobry router/powerline? Jeśli chodzi o powerline to myślałem nad jakimś TP-LINK TL-PA9020P.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę następująco:

- z routera wyprowadzasz dwa kable, jeden piętro wyżej, drugi przez ścianę na korytarz i montujesz Access Point (Ubiquiti UniFi® AP AC LITE);

- kabel na piętrze idzie do komputera 1 do pomarańczowego kwadratu, tam stawisz switch i puszczasz kabel do komputerów 2, 3 oraz do TV piętro niżej;

- możesz ewentualnie dodatkowy AP na piętrze jeszcze podłączyć;

 

Switch gigabitowy, kable min cat 5e, WiFi z AC. Będziesz miał łącze 300Mbps więc o powerline zapomnij, bo to bez sensu (może działać super, a może będziesz tylko na to narzekał). Będziesz miał wszędzie gigabit i pełne wykorzystanie łącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę następująco:

- z routera wyprowadzasz dwa kable, jeden piętro wyżej, drugi przez ścianę na korytarz [...]

Niestety, jak już pisałem, wiercenie odpada.

 

i montujesz Access Point (Ubiquiti UniFi® AP AC LITE);

[...]

Będziesz miał łącze 300Mbps więc o powerline zapomnij, bo to bez sensu (może działać super, a może będziesz tylko na to narzekał). Będziesz miał wszędzie gigabit i pełne wykorzystanie łącza.

Najpierw sprawa z AP. Zakładając, że zrezygnowałbym całkowicie z LAN i PLC, a postawił na Wifi. Czy na Wifi AC będę w stanie osiągnąć pułap 240-260Mbps? APkiem byłoby zaproponowane przez Ciebie Unifi AC Lite (choć może bym dołożył do AC Long Range, ze względu na mocniejszą antenę).

29aab13143def1ddmed.jpg

Skupmy się na na PC nr 1 i 2, bo 3 to lapek i w sumie mało używany. Do PC nr 1 i 2 dokupiłbym karty Wifi AC na PCI-E z antenami zewnętrznymi. W przypadku PC nr 1 antenę umieściłbym w rogu i wówczas do AP odległość powinna wynosić maksymalnie 5 metrów. Do PC nr 2 około 10-12 metrów.

920133c5769f663bmed.jpg

 

Czy ma szansę to działać sensownie? Czy może zamiast AP zainteresować się routerem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, jak już pisałem, wiercenie odpada.

Przecież napisałeś, że to pomieszczenie gospodarcze... Jeszcze raz powtórzę, pociągnij kabel. (Masz ogrzewanie podłogowe? Jeśli lokal nie jest Twoją własnością, to poproś właściciela.)

 

Czy ma szansę to działać sensownie? Czy może zamiast AP zainteresować się routerem?

O ile na kondygnacji routera i AP to jak najbardziej. Ale piętro wyżej już nie koniecznie. Nawet jak klatka schodowa jest otwarta, to zamknięcie drzwi do pokoju spowoduje duży spadek sygnału. WiFi 5GHz jest co prawda szybsze od 2,4GHz, ale niestety jest bardziej podatne na tłumienie niż pasmo niższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałeś, że to pomieszczenie gospodarcze... Jeszcze raz powtórzę, pociągnij kabel. (Masz ogrzewanie podłogowe? Jeśli lokal nie jest Twoją własnością, to poproś właściciela.)

Jeszcze raz i ostatni powtórzę - nie. Mówiłem, że jakby była taka możliwość, to bym to zrobił. Dobrze wiem, że najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest skrętka ale nie mam takiej możliwości.

 

O ile na kondygnacji routera i AP to jak najbardziej. Ale piętro wyżej już nie koniecznie. Nawet jak klatka schodowa jest otwarta, to zamknięcie drzwi do pokoju spowoduje duży spadek sygnału. WiFi 5GHz jest co prawda szybsze od 2,4GHz, ale niestety jest bardziej podatne na tłumienie niż pasmo niższe.

Ok, w takim razie trzeba będzie zakupić choć jedną kartę Wifi i AP, a potem porobić testy. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o kablu, w końcu i tak go położysz... :)

 

Co do kart WiFi i AP, pamiętaj, że prędkość zależy od ilości równoległych strumieni. Na dzisiaj optymalne jest MIMO2x2 (ekonomicznie). Czyli AP z dwoma antenami (2x433Mbps=867Mbps w AC) i taka sama karta. Z MIMO1x1 będziesz miał tylko 433. W standardzie 802.11n masz odpowiednio 150Mbps dla MIMO1x1 i 300Mbps dla MIMO2x2. W każdym przypadku max prędkość zależy od najwolniejszego elementu w zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o kablu, w końcu i tak go położysz... :)

 

Inaczej, źle się wyraziłem. Jakby to ode mnie zależało, to bym go położył... Akurat tak się złożyło, że osoba decyzyjna myśli nad położeniem kabla. ;)

Polecisz jakiś konkretny switch? TP-LINK TL-SG108? TP-LINK TL-SG1008D? NETGEAR GS108GE?

Jaki kabel 5e? UTP wystarczy czy może coś ekranowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, czy rozmawiam z osobą decyzyjną? Hehehehe :)

 

A tak na poważnie. Przede wszystkim kabel nie ekranowany (ekran musi być uziemiony, bez tego może sprawiać kłopoty). Po drugie UTP cat 5e spokojnie wystarczy do gigabitu (tylko miedziany). Ktoś zaraz powie, żeby dać cat 6. Ale dalej będziesz miał gigabit. Więc IHMO obojętne czy 5e czy 6. Chyba 6 jest ciutkę grubsza i trzeba już do nich inne wtyczki (ale ja się nie znam, cat 6 mam gotowe, a cat 5e sam kładłem).

Co do switcha, to przede wszystkim gigabitowy, L2, nie musi być zarządzany, pasywnie chłodzony - bez wentylatorów. Do domu używam Netgear gs108ge lub 105. Może być też TP-Link TL-SG108, czy D-Link DGS-108 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka luźna uwaga ode mnie.

 

Mam mieszkanie dwupoziomowe oraz wrodzoną niechęć do wszelkich kabli.

Stoi NAS, drukarka sieciowa i jeden router dwuzakresowy, który obsługuje WSZYSTKIE urządzenia w domu.

Część adresów przydzielona statycznie, goście z ogranicznikami dynamicznie. Oczywiście pełne szyfrowanie ale nie w tym rzecz.

 

Główny PC, czyli mój, jako jedyny pracuje na 5GHz, karta PCI-E z 3 antenami. Po prostu potrzebuje czegoś więcej niż 144Mbs - mówię o sporcie w FHD i takich tam ;)

Zatem pełne 450Mbs bo tyle wyciąga w praktyce moja karta (Router znacznie więcej). Innych sieci w okolicy w tym paśmie (nawet ukrytych;) nie ma.

 

Pozostałe urządzenia, laptopy, tablety itp na 2,4 GHZ.

Przenosiłem lokalizację komputera z poziomu "0" na poziom 1. I tu zonk - strop gruby, betonowy, zakłócenia 2,4Ghz konkretne (około 10 sieci), analiza widma i próby podmieniania kanałów nic nie dawały - sygnał max 70db, na 5Ghz tragedia - nie dość, że sygnał słaby to jeszcze zrywało połączenia regularnie.

 

Pochodziłem trochę po mieszkaniu z włączonym analizatorem, na potrzeby testów kupiłem kilkanaście metrów skrętki i znalazłem optymalne miejsce na router - tak by zasięg równomiernie obejmował oba piętra. Nad drzwiami w jednym z pokoi na dole. Sygnał 50db wystarczający (wolałbym 30db ale jak się nie ma co się lubi...) kabel schowany w futrynie i listwach.

 

Dodam, iż w sprawach sieciowych jestem laikiem - po prostu wymagało to poświęcenia jednego dnia na poszukania optymalnego rozwiązania.

 

W Twoim przypadku, wyciągnął bym ROUTER w połowie schodów - oraz sprawdził, czy jego moc jest wystarczająca.

Jeśli nie można przenieść - pozostaje AP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku, wyciągnął bym ROUTER w połowie schodów - oraz sprawdził, czy jego moc jest wystarczająca.

Jeśli nie można przenieść - pozostaje AP.

Taka luźna uwaga ode mnie. Doczytałeś, że będzie światłowód? IHMO łatwiej wyciągnąć AP na korytarz niż cały router... Co zresztą zaproponowałem (i to taki z PoE, żeby było łatwiej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za podejście do tematu WiFi to szacun. Ludzie myślą, że podłączenie WiFi to pestka. Potem kupują routery z WiFi, stawiają byle gdzie i lament że kiepsko działa. Twój przykład pokazuje jak pragmatycznie podejść do sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...