Skocz do zawartości
Szczota

[Poradnik] modyfikacja biosu H110/H170/B150/B250/Z170/Z270

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt nie pomaga to sam sobie pomogę :lol2:

 

Bios zrobiony ME/VBIOS/GOP/PCIE_Patch/SKU/CORE SYNC/8C/16T SUPPORT/ACPI TABLES

 

Mikrokody wrzuciłem Skylake/KabyLake/CoffeLake U0/CoffeLake P0 powinno banglać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś pomysł co jest nie tak? Płyta bardzo ociężale startuje czasami się resetuje, a jak już wstanie i wejdzie do biosu to nie widzi 4 portów SATA i SSD NVMe.

 

Aha :Up_to_s: Management Engine nie ma w biosie, tylko dlaczego skoro wrzucałem 11.6, program też widzi 11.6 :o A w biosie 0.0.0.0

 

1b28e67685bb4.png

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś pomysł co jest nie tak? Płyta bardzo ociężale startuje czasami się resetuje, a jak już wstanie i wejdzie do biosu to nie widzi 4 portów SATA i SSD NVMe.

 

Aha :Up_to_s: Management Engine nie ma w biosie, tylko dlaczego skoro wrzucałem 11.6, program też widzi 11.6 :o A w biosie 0.0.0.0

 

1b28e67685bb4.png

 

Uwalone ME wgrywałeś ( plyta dział w trybie awaryjnego rozruchu) programatorem czy pod win Afuwin /GAN? ja miałem podobnie przy programowaniu przez programator rozebrałem płytę do golasa totalnie wszystko oraz wtyczke do spi poprawiłem i za którymś razem się popranie wgrał bios bez błędu to jest właśnie spi i asus.

Edytowane przez Legtom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj zaa którymś razem mi wstał z 8086k nawet jestem w systemie wszystko działa, ale niepokoi ustawienie CPU i Ring na 4.5 GHz z automatu, którą wersję ME powinienem wrzucić? Bo po restarcie pewnie znowu się zwali i za 20 następnych wstanie poprawnie.

 

Bios wrzucam na eeprom programatorem.

 

EDIT: Dobra zatrybiło już wszystko śmiga ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś kiedyś problem z zawieszającym się kontrolerem ASMedia USB 3.1 po zmodowaniu biosu?

 

Niby już wszystko zaczęło działać, ale ten nieszczęsny kontroler zawiesza się kilka minut po starcie systemu, kamerka internetowa i pad od Xbox One działają bez zarzutu, ale urządzenia dźwiękowe już wiszą, dopinanie czegoś w locie kończy się martwicą, nawet napięcia nie podaje :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DisconnecT wszystkie problemy, które opisujesz wskazują na uszkodzony firmware ME. Legtom ma rację, pewnie skądś to zna ;).

Czasami tak się zdarza, że po wgraniu zmodowanego BIOS uszkadza się ME, szczególnie przy żonglowaniu procesorami. ME samo się nie naprawi! Zweryfikować to możesz uruchomiając program MEInfo z komendą -verbose, a naprawić wgrywając BIOS ponownie programatorem.

Edytowane przez Wilk Larsen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakodowałem od nowa bios i wpaliłem go dla odmiany przez Flashbacka, wszystko ruszyło od strzała, ale te kontroler potrafi się uwiesić, grzebię ze sterownikami.

 

Przynajmniej kwestia działania części urządzeń się wyjaśniła, 6 portów USB 3.1 Gen2 składa się na 2 identyczne kontrolery, jeden jest 4 portowy drugi 2 portowy i zawiesza się właśnie ten pierwszy.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale wiadomo co konkretnie w tym biosie zmieniono? Bo na oko względem oryginału na pewno widzę już zapdejtowany VBIOS i GOP Driver reszta nie ruszona.

 

Wilk MEInfo Puściłem Ci na PW, na moje oko jest poprawnie.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej więcej zmienione w temacie tam pisał, że update wszystkiego do najnowszych wersji.

Ja zmieniłam bo miałam problem z dyskiem sata na m.2 i normalnym na sata, crucial mx200 zwieszał mi kilka razy w tygodniu system, USB 3.1 znikały urządzenia.

 

Od pół roku po zmianie na ten bios z forum wszystko smiga, teraz jest przerobiony pod i3 8100 i tez wszystko działa 24/7

 

 

dodatkowo startuje zawsze, na orginalnym czasami sie wieszał i mielił cyferkami i stawał w różnych miejscach i trzeba było wejsc do biosu i go zapisać.

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic sprawdzę te bios bo przypadłość 3.1 pasuje to mojej, rzeczywiście znikają urządzenia, co prawda razem z nimi cały kontroler :E

 

 

Żeby było śmieszniej bios 3703 używam od jakiegoś czasu i bez moda na 7700k nie było takiego cyrku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ale sytuacja się pogorszyła, aktualnie po wgraniu biosu jeden z kontrolerów ASMedia jest kompletnie martwy nie podaje nawet zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewna czy to wina biosu na 100% :E moze zle procesor siedział czy coś, albo siła wyższa... gdyż kilka razy zdażyło sie, że nie chciała wystartować i trzy sloty ddr nie działały dopiero reset biosu i było ok.

 

U mnie był 7700k wszystko ok, i3 6100 ok, 4560 tu zaczeły się problemy i kombinowanie z sterownikami, googlowanie i pisanie do sportu crucial, zmiana biosu i wszystko działa i teraz ten i3 8100 też działa.

 

 

Ten bios z linku na bank działa ok.

 

0363232377432.png

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia robię kolejny bios 3504, jak to nie ruszy to zostaje wyjąć 8086k wsadzić 7700k i sprawdzić na purestock póki nie zacząłem modować z kontrolerem nie było żadnych problemów, owszem kiedyś na biosie 3007 zdarzał się bug który powodował że raz na 20 odpaleń kontroler ASMedii właśnie ten o którym mowa nie wybudzał się i potrzebny był drugi restart, ale to w 3201 naprawili i do tego czasu było w porządku :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios 3504 2 porty z 6 martwe, wychodzi na to że kontroler postanowił się zawinąć na tamten świat, wrzucam 7700k wgrywam purestock programatorem jak to niczego nie zmieni to bryndza, trzeba będzie rozpisać rękojmie jak przyjdzie nowa płyt na Z390 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra po graniu kopii purestock 3703 na 7700k kontroler ożył :D

 

Zaraz będę kompilować nowy bios pod 8086k, tylko jeszcze wytestuje porty usb na 7700k

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DisconnecT @ te biosy modujesz ręcznie czy za pomocą aplikacji CoffeTime? Może to wina aplikacji?

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie robię przez CoffeTime żeby czas zaoszczędzić.

 

Doszedłem do pewnego konsensusu

 

Bios 3801 który podesłała chauwa ewidetnie blokuje mi jeden z trzech kontrolerów ASMedia, nie rozumiem powodu, ale dobra.

 

Wszystkie inny biosy które moduje z podstawki Asusa daja pracę wszystkich kontrolerów, ale potrafią się wyłączyć w czasie pracy.

 

Czysty oryginalny bios z 7700k nie sprawia problemów USB działa jak potrzeba.

 

Sprawdzam teraz na 7700k czy przypadkiem SKU nie robi problemów ;)

 

Bios 3801 z Winraid bez SKU i USB działa, czyli zagadka się wyjaśniła.

 

@Chauwa jak będziesz to napisz czy w Twojej modyfikacji podmieniałaś SKU na Z370 do i3 ten zabieg nie jest wymagany a wychodzi na to że właśnie to ten element w połączeniu z tym biosem powoduje śmierć jednego z hubów USB 3.1 Gen2 :)

 

Nie zmienia to faktu że ME jak zwykle po wgrywaniu programatorem uwalone i muszę nadpisać flashbackiem, co jest z tą płytą nie tak Maximus VIII Hero Z170 łykał programator bez problemu ewentualnie ten coffetime uwala ME bo na maximusie robiłem ręcznie :E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie robię przez CoffeTime żeby czas zaoszczędzić.

 

Doszedłem do pewnego konsensusu

 

Bios 3801 który podesłała chauwa ewidetnie blokuje mi jeden z trzech kontrolerów ASMedia, nie rozumiem powodu, ale dobra.

 

Wszystkie inny biosy które moduje z podstawki Asusa daja pracę wszystkich kontrolerów, ale potrafią się wyłączyć w czasie pracy.

 

Czysty oryginalny bios z 7700k nie sprawia problemów USB działa jak potrzeba.

 

Sprawdzam teraz na 7700k czy przypadkiem SKU nie robi problemów ;)

 

Bios 3801 z Winraid bez SKU i USB działa, czyli zagadka się wyjaśniła.

 

@Chauwa jak będziesz to napisz czy w Twojej modyfikacji podmieniałaś SKU na Z370 do i3 ten zabieg nie jest wymagany a wychodzi na to że właśnie to ten element w połączeniu z tym biosem powoduje śmierć jednego z hubów USB 3.1 Gen2 :)

 

Nie zmienia to faktu że ME jak zwykle po wgrywaniu programatorem uwalone i muszę nadpisać flashbackiem, co jest z tą płytą nie tak Maximus VIII Hero Z170 łykał programator bez problemu ewentualnie ten coffetime uwala ME bo na maximusie robiłem ręcznie :E

 

Może trzeba zrobić w Intel FIT porównanie w sku before after tak jak w tym poradniku. https://overclockers.ru/blog/MessiercodeBK201/show/20349/zapusk_intel_core_i5_8400_na_materinskoj_plate_asus_b150_mitxgamingaura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płycie był ostatni orginalny bios z strony asusa, zmiana na modowany z forum tamtego i po czasie zmiana tym programem.

 

 

Wszystko wgrwałam flasback, programatora nie mam. Nie było możliwości zmiany SKU to była wersja 0.3a lub 0.4a tego programu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie ten coffetime uwala ME bo na maximusie robiłem ręcznie :E

A jakiej wersji używasz? 0.6a? Spróbuj użyć starszej wersji. Może w najnowszej coś skopali i uwala ME.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę przygotowałem 4 biosy,

 

.rom ME 11.6

.rom ME 11.7

 

.cap ME 11.6

.cap ME 11.7

 

biosy rom mają jeszcze dobite numery w f44bin. Wszystkie mają SKU/GOP/VBIOS/ACPI/unlock region/16cpus support itd, kompilacja oparta o 3703 Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...