Skocz do zawartości
Szczota

[Poradnik] modyfikacja biosu H110/H170/B150/B250/Z170/Z270

Rekomendowane odpowiedzi

Upewnisz się jak zamontujesz.

 

PS: Piny które straciłem

 

cgNPuZy.jpg

 

Dużo tego , coś po łepkach to zaizolowałeś albo ci się taśma przesunęła, wszystkie na gigusiu spaliłeś. Słyszałem że niektórzy za mało dali lakieru lub lakier do paznokci i już mała ryska przy wkładaniu zdarła powłokę i też im piny upaliło. Ja mam asusa i tylko 2 zaizolowałem zwykła czarną taśmą izolacyjną zastosowałem. Ostatnio wymieniałem pastę po roku i nie ma śladu. Być może giguś daje mocniejszy power w co wątpię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skylake możesz nadal uruchomić czy działają tylko CoffeLake? A co to za płyta Gigabyte? Jednak screen socketu w CoffeTime prawdę mówi że tam trzeba zaizolować więcej pinów niż np: w Asrocku

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wystarczyło popatrzeć na schemat, które pady trzeba izolować w gigabajcie wink.gif

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam na GB od cholery tych pinów jest do izolacji, izolowane były ale z tego co mówił kawiorS to przebiło lakier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej widziałem dwa akurat te, których strata nie ma znaczenia. A teraz dużo więcej wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam na GB od cholery tych pinów jest do izolacji, izolowane były ale z tego co mówił kawiorS to przebiło lakier.

 

Tak podejrzewałem lakier. Co do gigusiów to dużo małych chińczyków poświeciło swoje płyty abyśmy byli mądrzejsi co izolować na naszych płytach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej widziałem dwa akurat te, których strata nie ma znaczenia. A teraz dużo więcej wink.gif

 

Uwierz mi że podobne wnioski wyciągnąłem patrząc na pierwsze fotki, głównie RSVD i machnąłem ręką, ale teraz już widać że oberwało to co nie miało oberwać ;)

 

Chociaż wedle mapy socketu mimo wszystko to są piny RSVD, podejrzewam że 9 sztuk postawiło na tyle duży opór względem 2 szpilek że zamiast je przepalić doszczętnie po prostu coś nie wytrzymało i trzasnęło na płycie.

 

Side wiesz może pod co podłączone są piny RSVD?

 

Tak podejrzewałem lakier. Co do gigusiów to dużo małych chińczyków poświeciło swoje płyty abyśmy byli mądrzejsi co izolować na naszych płytach

 

GB jak zwykle po za normami, na Asrocku, Asusie, MSI, Clevo, Maxsun i Colorful za każdym razem do izolacji powtarzają się te same dwa piny rezerwowe. Na GB za to trzeba wyizolować dokładnie wszystkie piny rezerwowe które od Z370 w górę odpowiadają za dostarczenie napięcia VCC/VSS(GND)

 

Jedynie też Biostar wymaga więcej izolacji ale mowa tutaj o zaledwie jednym pinie. Ciekawi mnie ten stan rzeczy i zastanawia dlaczego praktycznie jedyny GB odstaje w kwestii wyprowadzeń na podstawkę.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie ten stan rzeczy i zastanawia dlaczego praktycznie jedyny GB odstaje w kwestii wyprowadzeń na podstawkę.

Podejrzewam że oni mogli opracować jakiś własny autorski schemat wyprowadzeń na socket a nie trzymali się dokładnie wytycznych Intela. Dlatego są te różnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że oni mogli opracować jakiś własny autorski schemat wyprowadzeń na socket a nie trzymali się dokładnie wytycznych Intela. Dlatego są te różnice.

 

Ja podejrzewam że te RSVD'ki są po prostu do masy ściągnięte bezpośrednio, nie wiem tylko jaki sens w tym GB upatrywał, tym bardziej że wszystkie RSVD powodujące problem w nowych płytach zmieniły w VCC/VSS, ale są też RSVD od Z170 aż do Z390 które nadal nie są używane i tych nawet na GB nie trzeba izolować.

 

Uszkodzenia VRM raczej nie obstawiam bo płyta wstaje wedle tego co mówił kawiorS, tylko wisi na czarnym ekranie, za to nawet wyświetlacz diagnostyczny jakieś krzaki pokazuje, a to już daje pewien kierunek co mogło się wysypać. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie!

Udało mi się mod tool'em by revlaay (wersja 2019.311) zmodyfikować BIOS do mojej płyty głównej (GA-B150N Phoenix-WIFI). Instalacja również przebiegła bez większych komplikacji. Mam jednak dwa pytania:

1. Jak upewnić się, że wgrany BIOS faktycznie został zmodyfikowany?

2. Jakie są szanse na odpalenie na tej płycie głównej i5-8500?

 

Pozdrawiam :)

 

Ktoś coś poratuje? Nie wiem, czy mogę zakupić ten procesor bez konsekwencji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupić możesz, ale aby obyło się bez konsekwencji musisz porządnie zaizolować piny(patrz powyższa konwersacja), a akurat płyty GB wymagają rozległych izolacji...

 

849ee0b30f626243med.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie darował na Gigabyte zaizolowałem na drugiej płycie porządnie all piny całe a płyta się wyłączyła i już nie wstała nie robiłem żadnego OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupić możesz, ale aby obyło się bez konsekwencji musisz porządnie zaizolować piny(patrz powyższa konwersacja), a akurat płyty GB wymagają rozległych izolacji...

 

Wow, faktycznie... Bardzo dziękuję za info. Chyba po prostu zacznę polować na okazyjny procesor z 6 lub 7 generacji, a jak kasa będzie, to się człowiek przeniesie na AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie. Czy możliwy jest montaż procesora i5 9400f na płycie Z270-P Prime od Asusa? Czy są już mikrokody lub gotowe biosy dla tej płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotowych biosów raczej nie będzie pod 9-Gen więc trzeba było by samemu taki bios zrobić dostępnymi narzędziami, mikrokody są od dawna dostępne, aktualnie w obiegu ogólnym masz

 

Coffe-Lake B0 (i3 8-Gen 4core),

Coffe-Lake U0 (i5/i7 8-Gen 6core),

Coffe-Lake P0 (i5/i7/i9 9-Gen (6/8core)

 

Niebawem pojawi się jeszcze mikrokod Coffe-Lake R0 dla nowszych rewizji w tym właśnie dla wersji bez integry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@longer96 Najlepszą opcją wydaje się 9700k. Wydajność mniej więcej na poziomie 8700k, pseudo lutowany IHS :P. Ze względu na "tylko" 8t powinien działać bezproblemowo na większości płyt. Trochę szkoda, że cena tego 9700k nie jest zbyt atrakcyjna. Mało jest ofert sprzedaży na używane 9700k, natomiast 8700k można wyrwać co najmniej 200zł taniej.

 

Minęło trochę czasu, ale za Twoją namową, stoi teraz przede mną pudełko z i7-9700k.

Pytanie moje teraz brzmi, jak się zabrać do zmiany BIOS Region'u na ten z Z370?

Gdzie i jak w ogóle szukać info, z której płyty BIOS Region będzie "pasował"?

I jak w ogóle zmienić ten region, bo CoffeeTime potrafi chyba wszystko oprócz tego, dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No własnie do 9700k nie trzeba podmieniać BIOS regionu. Wystarczy przerobić dowolną wersję BIOS-u od danej płyty np w CoffeeTime. Potem wgrywasz przerobiony BIOS, modyfikujesz procesor według powyższego schematu i działa.

 

Tu gotowy BIOS z obsługą Coffee Lake do MSI Z270 GAMING M3.

Edytowane przez Wilk Larsen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie do 9700k nie trzeba podmieniać BIOS regionu. Wystarczy przerobić dowolną wersję BIOS-u od danej płyty np w CoffeeTime. Potem wgrywasz przerobiony BIOS, modyfikujesz procesor według powyższego schematu i działa.

 

Tu gotowy BIOS z obsługą Coffee Lake do MSI Z270 GAMING M3.

 

No i jest tak jak mówisz, na dodatek BIOS od Ciebie poszedł od strzała. BIOS co prawda krzyczy przy uruchamianiu, że mu nie pasuje ME ale nie robi to problemów, natomiast nie umiem za nic uruchomić pamięci RAM (Corsair Vengeance LPX) na ich "nominalnym" taktowaniu tzn. 2666MHz. Wcześniej chodziły z profilem XMP, teraz po włączeniu profilu/podniesieniu taktowania ręcznie, nawet po podniesieniu napięcia, komputer nie wstaje nawet do BIOS.

post-607471-15590603828506_thumb.png

post-607471-15590603883759_thumb.png

post-607471-15590603941383_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Widzę, że poradziłeś sobie z wgraniem BIOS-u i nawet działa :P . W trakcie modyfikacji zauważyłem, że oryginalny BIOS miał odblokowane regiony(deskryptory) więc pewnie nie ma nawet konieczności użycia programatora. Zgaduje, że BIOS wgrywałeś programowo? To może być jedna z przyczyn komunikatu o nie pasującym ME. Drugą przyczyną może być fakt, że w trakcie modyfikacji wyłączyłem funkcje ME. Jak chcesz to sprawdzić, to tu ta sama wersja BIOS tylko z włączonym ME.

 

Co do pamięci to pamiętaj, że kontroler RAM znajduję się w procesorze, więc to jak pamieć działa zależy bezpośrednio od danej sztuki procesora. Mam jednak przeczucie, ze jak ustawisz ręcznie napięcia IO=1,20V; SA=1,25V to RAM ruszy na XMP.

811fcf39642ef25amed.png

 

226c2b28cfbd91a8med.png

;)

Edytowane przez Wilk Larsen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie da radę coś zrobić z płytami Asusa Z170-P i Z170M-PLUS aby dało radę odpalić na początek i3 9100f a docelowo może i5 8600 lub wyżej?

 

Nie wiem czy ktoś na forum posiadał i modował takie mobasy :P

Edytowane przez jacoo22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że poradziłeś sobie z wgraniem BIOS-u i nawet działa :P . W trakcie modyfikacji zauważyłem, że oryginalny BIOS miał odblokowane regiony(deskryptory) więc pewnie nie ma nawet konieczności użycia programatora. Zgaduje, że BIOS wgrywałeś programowo? To może być jedna z przyczyn komunikatu o nie pasującym ME. Drugą przyczyną może być fakt, że w trakcie modyfikacji wyłączyłem funkcje ME. Jak chcesz to sprawdzić, to tu ta sama wersja BIOS tylko z włączonym ME.

 

Co do pamięci to pamiętaj, że kontroler RAM znajduję się w procesorze, więc to jak pamieć działa zależy bezpośrednio od danej sztuki procesora. Mam jednak przeczucie, ze jak ustawisz ręcznie napięcia IO=1,20V; SA=1,25V to RAM ruszy na XMP.

811fcf39642ef25amed.png

 

226c2b28cfbd91a8med.png

;)

 

 

Co to znaczy, czy wgrywałem programowo? :)

Wgrywałem za pomocą CH341A. Jutro spróbuję nowego BIOS od Ciebie, natomiast teraz próbowałem tak jak radziłeś podnieść napięcia, niestety z XMP dalej nie wstaje. Spróbuję jeszcze jutro z nowym BIOS'em. Czy mogło mieć jakiś wpływ to, że zaizolowałem procesor "uniwersalnie", tzn. piny wg obrazka kilka postów wcześniej w opcji "all for best compatibility"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowo znaczy bez użycia sprzętowego programatora, przykładowo z użyciem programu AFUWIN 3.05.04. Jeżeli masz już wgrany BIOS z odblokowanymi regionami i właściwym ME to do ewentualnego wgrywania kolejnych wersji nie musisz używać programatora.

Co do taktowania RAM, to najprawdopodobniej masz rację. Zaizolowałeś zbyt wiele pinów. Na płytach MSI wystarczy zaizolować tylko dwa(zaznaczone na niebiesko).

 

Jest nowa wersją narzędzia CoffeeTime 0.85a, ale zmiany raczej mało znaczące względem poprzedniej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uporali się z płytami asusa w tym z rog już?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że poradziłeś sobie z wgraniem BIOS-u i nawet działa :P . W trakcie modyfikacji zauważyłem, że oryginalny BIOS miał odblokowane regiony(deskryptory) więc pewnie nie ma nawet konieczności użycia programatora. Zgaduje, że BIOS wgrywałeś programowo? To może być jedna z przyczyn komunikatu o nie pasującym ME. Drugą przyczyną może być fakt, że w trakcie modyfikacji wyłączyłem funkcje ME. Jak chcesz to sprawdzić, to tu ta sama wersja BIOS tylko z włączonym ME.

 

Co do pamięci to pamiętaj, że kontroler RAM znajduję się w procesorze, więc to jak pamieć działa zależy bezpośrednio od danej sztuki procesora. Mam jednak przeczucie, ze jak ustawisz ręcznie napięcia IO=1,20V; SA=1,25V to RAM ruszy na XMP.

 

Co do taktowania RAM, to najprawdopodobniej masz rację. Zaizolowałeś zbyt wiele pinów. Na płytach MSI wystarczy zaizolować tylko dwa(zaznaczone na niebiesko).

 

Zmyłem z procesora izolację i zaizolowałem tylko te dwa piny, ale to nie pomogło. Pomógł natomiast BIOS z włączonym ME od Ciebie, z nim teraz wszystko gra i buczy, RAM'y poszły nawet na 2800MHz. :)

Dziękuję serdecznie za pomoc.

 

Jeśli mogę jeszcze pozawracać cztery litery, to na jakich dokładnie ustawieniach BIOS puściłeś 9700k na 5.1GHz? Bo od czasu podstawki 775, a taką miałem wcześniej, sporo się zmieniło w temacie OC i nie umiem z tym dojść do jakichś ciekawszych wyników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...