Skocz do zawartości
Szczota

[Poradnik] modyfikacja biosu H110/H170/B150/B250/Z170/Z270

Rekomendowane odpowiedzi

tak wygląda mod procesora (na przykładzie i5-8400) :E

 

g6jiTxc.jpg

 

w powiększeniu może nie wygląda to apetycznie

 

 

a do zrobienia zworki użyłem dostępnych pod ręką produktów:

 

v2x6vK9.png

 

Piękna robota :thumbup: . Mam pytanie bez zwarcia nie ruszył czy profilaktycznie zwarłeś . Dziś zamawiam i5 8400 i będę odpalał na moim asusie z270i. I jeszcze jedno czy po zmianie SKU na z370 dizałają tylko coffe czy dalej skylake też??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sprawdzałem czy ruszy bez zworki jak również nie sprawdzałem czy nie będzie zwarcia bez izolacji ...

to typowe działania profilaktyczne bo widziałem już dwie foty przypalonych płyt :E

 

przed SKU na pewno działają skylaki a po nie sprawdzałem

-------------------------------------------------------

 

tak jak wspominał Szczota 6-cio rdzeniowce są w fazie festów i nie ma jeszcze opracowanego poradnika

 

przy Z270i możesz podmienić BIOS Region.bin z Z370i

Edytowane przez jarmag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Izolacje powinno sie zrobic (gigabyte upala) dla bezpieczenstwa.

Sam stosuje tasme kaptonowa do dostania w elektronie ale nie kazdy ma. Nakladanie tak malego plastra jest bardzo trudne.

Zwieranie pinow jest po to aby plyta glowna sprawdzila czy w sockecie znajduje sie CPU.

Przykladowo asrocki ktore testowalem nie odpalaja.

Jesli niezewrzesz pinow to masz dwie opcje:

1. Odpali normalnie

2. W ogole zasilacz nawet nie wystartuje

 

Jednak osobiscie odradzam zabawe z i5/i7 poniewaz za malo przetestowane wszystko jest.

 

Poradnik bedzie zawierac informacje o izolowaniu pinow z powodu bezpieczenstwa. Wielu bedzie myslalo ze ich to nie dotyczy i pomina ten krok.

 

Jesli chcecie zewrzec piny to mocno sugeruje klej grafitowy (okolo 8-12zl) i naklada sie go jak lakier do paznokci.

Zwykla tasma izolujemy wtedy wszystkie piny na obkolo. Nakladamy lakier. Po wyschnieciu lakieru sciagamy tasme ktora chronilismy inne piny i mamy idealnie.

 

Przyklejaniebtasmy jest ryzykowne, jak sie odklei i wpadnie w socket to moze byc kuku

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sprawdzałem czy ruszy bez zworki jak również nie sprawdzałem czy nie będzie zwarcia bez izolacji ...

to typowe działania profilaktyczne bo widziałem już dwie foty przypalonych płyt :E

 

przed SKU na pewno działają skylaki a po nie sprawdzałem

 

Co do zamalowania pinów też sie nie odważe ale spróbuje bez zwory ja mi przyjdzie 8400. O skylake pytam bo mam 6500 więc w razie jak coś pójdzie nie tak z 8400 zawsze byłaby opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze że ruszyło :E

 

Chińczyk, który podał info o zmianie SKU i izolacji pinów by i5-8400 działała wspominał, że jego i7-8700 ES nie chce bootować

 

ja czekam na klips pod SOP8, chciałem wgrać biosa do B250 przez JSPI1 ale coś nie dałem rady :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze że ruszyło :E

 

Chińczyk, który podał info o zmianie SKU i izolacji pinów by i5-8400 działała wspominał, że jego i7-8700 ES nie chce bootować

 

ja czekam na klips pod SOP8, chciałem wgrać biosa do B250 przez JSPI1 ale coś nie dałem rady :E

 

Mówisz o asusie b250i. Ja mam taką samą płytę na Z. Jest jakiś problem z updatem modowanego biosu na tej płycie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bios jest przylutowany

 

6A5vHi8.png

 

a ja mam (na razie) tylko ch314

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to jest jakiś inny sposób na montaż biosu, niż luty ;p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bios jest przylutowany

 

6A5vHi8.png

 

a ja mam (na razie) tylko ch314

 

a z tego poradnika nie próbowałeś https://www.win-raid...-UEFI-BIOS.html czy nie chcesz tego robić jeśli nie jesteś pewien że nie uda się w razie błędu przywrócić biosu programatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem ... niestety

ale zrobiłem sobie nową rozpiskę JSPI1 Asusa

 

m2nadpN.jpg

 

:E wersja profesjonalna:

 

2725249_m.jpg

Edytowane przez jarmag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H110 + i5 8400 z Chin za ~530zł, to byłby nowy, najlepszy, "budżetowy" build. Coś jak ES i7 Skylake + Z170 swego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zamalowania pinów też sie nie odważe ale spróbuje bez zwory ja mi przyjdzie 8400. O skylake pytam bo mam 6500 więc w razie jak coś pójdzie nie tak z 8400 zawsze byłaby opcja.

Odwazny jestes ze nie chcesz izolowac pinow.

Ladnie socket w plycie sie upala. Ryzyko jest 50/50 :)

 

H110 + i5 8400 z Chin za ~530zł, to byłby nowy, najlepszy, "budżetowy" build. Coś jak ES i7 Skylake + Z170 swego czasu.

Nie bylby tylko jest :)

 

Nie mam czasu wymeczyc optane bo MSI sprzedaje plyty na B250 z gratisowym modulem 16gb i w polaczeniu z HDD i i3-8100 bylby ogien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwazny jestes ze nie chcesz izolowac pinow.

Ladnie socket w plycie sie upala. Ryzyko jest 50/50 :)

 

źle mnie zrozumiałeś maiłem na myśli że się nie odważę bez izolowania aż tak odważny nie jestem po ostatnim skalpie na nowym cepie i uwaleniu kanału RAM.

 

źle natomiast wygląda to , że nie da się na asusie wgrać biosu bez programatora i teraz myśle jak to zrobić.

Edytowane przez Legtom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek, to w Chinach ruszyła przedsprzedaż płyt H310/B360. Wysyłka między 27 a 30 marca. Asus H310M-A po przewalutowaniu ~280zł. Asusy B360 zaczynają się od 330zł. Nie wiem tylko, jak płyty tego producenta wypadają cenowo względem innych. Pewnie Asrock, Gigabyte będą tańsze.

Edytowane przez forfun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem ... niestety

ale zrobiłem sobie nową rozpiskę JSPI1 Asusa

 

czy jest dobra?

 

Wszystkie schematy pokazują taki układ pinów: 2fa55927b6f97d42med.png

Więc nie. Nie dobra. Na podstawie czego to zrobiłeś? Tak w ogóle to napisz dokładnie na czym polega problem z wgraniem tego biosu. Próbowałeś załadować przez USB Flashback port? Nazwa pliku była właściwa? Czy próbowałeś użyć różnych pendrive'ów? Sprawdzałeś też metodę z użyciem AMI Aptio Flash Utility lub ASUS AI Suite?

btw Ten klips często sprawia problemy i najpewniejsza metoda to niestety wylutowanie np z użyciem odsysacza elektrycznego (koszt około 20zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja jest dobra dla Asusa (sprawdziłem dziś)

Twoja dla MSI (sprawdzałem wczoraj)

 

schemat ściągnąłem od moderów biosów pod Ryzeny :lol2:

 

mój programator CH341A przestał poprawnie działać - odczytuje lecz ma problem z zapisem więc albo poczekam grzecznie kilka dni nim przyjdzie zastępca, albo za chwilę pobawię się lutownicą

 

wszelkie bezinwazyjne metody zmiany biosu, w moim przypadku, nie dały rady więc bawię się w kabelkologię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oparach kalafonii, zrobiłem pajączka i wgrałem przez złącze jspi bios do asusa b250i i niestety ...

tylko I3 8100 ruszył (I5 i I7 nie chciały)

 

nie wystarczy więc zmienić tylko SKU, trzeba namieszać coś jeszcze w biosie by ruszyły sześciordzeniówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest zalezne od producenta.

Przykladowo w MSI nie trzeba zwierac zeby odpalic, Gigabyte musi miec izolowane piny, asrock nie musi miec moda w wiekszosci przypadkow na pcie.

 

Uzywales microcode ktore zamiescilem?

 

Jesli chodzi o i5 to jeszcze publicznie informacji nie ma. Za duzo jeszcze pytan bez odpowiedzi.

Jest problem z podkrecaniem, bios widzi 4 rdzenie i tez je podkreca a pozostale dwa nie.

W i7 zostaje kwestia poprawnosci dzialania HT.

Sa problemy z blednym vcore badz odczytem (weryfikowane).

Programy diagnistyczne miewaja problemy z poprawnym odczytaniem opoznien pamieci L1,L2,L3 jak i predkoscia odczytu.

 

Asus jest mocno problematyczny (nie dopytywalem o co chodzi).

 

Podkrecanie cpu spod windowsa wywala informacje i probie reverse engenering na programie.

 

Duzo z tych problemow juz zostala wstepnie poprawiona. OC na poziomie 5ghz etc.

 

Dlatego pytalem co Ty zrobiles.

 

Staram sie wspominac zeby nie kupowac specjalnie i5/i7 bo jeszcze jest za wczesnie. Poczekajcie do nastepnego weekendu.

Wszystko bedzie dzialac. Temat jest bardziej skomplikowany niz w przypadku i3 gdzie wszystko dziala.

Po dokladnej analizie wyszli ze i3 to nie jest tez 100% kaby lake tylko faktycznie coffee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do zwarcua pinow ciekly metal moglby byc chyba dobry zas do zaślepienia padow cepa to chyba Lakier do paznokci by załatwił sprawę bo ma odpowiednia twardość i usunąć łatwo tak samo jak cienki pasek ciekłego metalu , jak juz ogarniecie 8700k na MIX czy M8 to dajcie znac czy sekcja kwiczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 core duzo wiecej nie bierze. Jesli mocno krecony kaby lake dawal rade to z coffee na default pojdzie bez problemu.

Powyzej 4,7ghz jak voltarz idzie w gore to i pociagnie sporo.

 

Na default wersje non-k poleca raczej na kazdej wersji. Wersja K ma znowu wyzsze takty.

 

Spokojnie sporo ludzi pracuje nad tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz na Z370 srasusa piszcza cewy wiec cos zapewne spartolili jak po modach na M9/M8 cewy nie beda piszczec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarmag mozesz potwierdzic ze HT u Ciebie dziala poprawnie? Wychodzi ze asrock u asus nie ma problemu z HT

No i cz turbo dziala

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na B150 wszystko działa poprawnie

 

na B250 I7 wyświetla post memory

ale I5 śmiga :E

 

cO7z5Sz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na B150 wszystko działa poprawnie

 

na B250 I7 wyświetla post memory

ale I5 śmiga :E

 

cO7z5Sz.png

 

Czyli na b250i działa ci 8400?? ostatnio pisałeś że tylko i3 coś wiecej zrobiłeś?? Jeszcze jedno co do programowania zwierałeś holp,wp oraz vcc3.3 przy połaczeniu z układem w tym przypadku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...