Skocz do zawartości
Szczota

[Poradnik] modyfikacja biosu H110/H170/B150/B250/Z170/Z270

Rekomendowane odpowiedzi

Poradnik jest przeznaczony dla osób, które potrafią flashować bios, robiły to już nie raz i wiedzą z czym się to wiąże.

 

Zaznaczam, że nie ponoszę odpowiedzialności za problemy i szkody wynikające z korzystania z tego poradnika.

Osoby, które nie mają skłonności do podjęcia ryzyka, jak i umiejętności wgrywania biosu powinny nawet nie próbować

 

Większość informacji pochodzi z forum win-raid i w zasadzie opartę jest na poradniku użytkownika elisw który stworzył poradnik w języku angielskim.

Podziękowania dla niego za wkład, jaki wniósł jak i dla dsanke, LittleHill i innych

 

Błędne przygotowanie biosu i wgranie takiego uszkodzi Wam płytę główną i trzeba mieć to na uwadze.

 

Modyfikacja BIOS usuwa obsługę Kaby Lake więc jeśli ktoś aktualizował bios na procesorze z rodziny Kaby Lake to komputer nie odpali. Więc w razie czego dobrze mieć pod reką procesor z rodziny Skylake albo programator.

 

Najwazniejsze! Coffee Lake bedzie dzialac tylko jesli ME nie mieliscie nowszego niz 11.6. Wersje wyzsze blokuja obsluge. Downgrade mozliwy przez programator (najlatwiej).

Bez programatora mozliwe ale bardzo ciezkie

 

W razie wpadki trzeba moduł bios wyciągnąc i na programatorze go zaprogramować przy czym przed operacją mocno zalecana jest kopia biosu programatorem. W pewnych modułach jak gramy bios programatorem to tracimy takie dane jak MAC karty sieciowej

 

Potrzebujemy następujące programy:

 

1. UEFI BIOS Updater (UBU) in version 1.69.11.fix

2. Intel Binary Modification Program (BMP) v2.6.7

3. VBios and BSF Package

4. AMI Aptio V UEFI MMTool

5. Mikrokody Coffee Lake

6. Patch PCIe dla użytkowników płyt innych niż AsRock (akurat B250 wymaga patcha).

----------------------------------------------------------------------------------

 

Zaczynamy od ściągniecia bios'a do płyty głównej ze strony producenta. Bios nie powinien być młodszy niż Październik 2017 (nowsze mają ME aktualizowane i jest więcej pracy).

Bios ściągniety musi być w wersji binarnej czyli czysty plik bios. Nie żaden pod Windows czy DOS.

 

Folder jest przykładowy

 

1. Rozpakowywujemy UBU_v1_69_16 do folderu c:\UBU\

2. Instalujemy Intel BMP na komputerze (potrzebny program do edycji vbios)

3. Kopiujemy rozpakowany folder VBIOS_and_BSF do folderu C:\UBU\

4. Program MMTool wypakowywujemy do folderu C:\UBU\ i musi mieć nazwę MMTool.exe

5. Kopia pliku bios powinna się znajdować w C:\UBU\

6. Pliki z sell1151.zip wrzucamy do C:\UBU\modules\mCode i potwierdzamy nadpisanie pliku sell1151.bat a drugi plik cpu906EB_plat02_ver00000072_2017-09-20_PRD_A08C2841.bin jest microcode dla Coffee Lake. Dzięki temu prawie automatycznie zrobimy operację

 

Link do plików

------------------------------------------------------------------------------------

 

Aktualizacja VBIOS

 

1. Otwieramy program MMTool.exe a w nim bios ktory bedzie modyfikowany. W MMTool przechodzimy do zakladki "Option ROM" wybieramy "Extract an Option ROM". Wybieramy sciezke zapisu naszego pliku najlepiej do C:\UBU\ i nazwywamy go vbios.dat

Zaznaczamy Device ID 406 i dajemy apply. Plik bez potwierdzenia zostaje zapisany w folderze. Dodatkowo zapisujemy zaznaczona wartosc z section GUID

 

x5Hh8ZW.jpg

 

2. Zapisany plik otwieramy poteznym narzeniem jakim jest notatnik i szukamy pierwszej linijki "Intel®". Zaraz przed nia bedzie wartosc miedzy 1034 a 1054. Ta wartosc reprezentuje nasz oryginalny bios. Wartosc zapisujemy na kartce i wychodzimy bez zapisywania zmian

 

YzSybPx.jpg

 

3. Otwieramy Intel BMP a w nim nasz zapisany vbios.dat uzywajac skryptu bsf odpowiadajacego naszej wartosci biosu. W moim przypadku 1039. Wybieramy z C:\UBU\VBIOS_and_BSF\SKLKBL\skl_1039

 

UZFXU68.jpg

 

4. Po otwarciu wybieramy zakladke "BIOS Settings" -> "Save All" i zapisujemy pod nazwa transfer.ssf

Zamykamy program.

5. Otwieramy zapisany plik transfer.ssf w poteznym narzedziu (juz pewnie wiecie jakim :) ) jakim jest notatnik i usuwamy cala linijke STRING $Signon Intel® SKL/KBL Mobile/Desktop PCI Accelerated SVGA BIOS (zaznaczone na zdjeciu). Zapisujemy zmiany i wychodzimy

 

ucYpAzy.jpg

 

6. Otwieramy Intel BMP a w nim skl_1054.dat z przypisanym do niego skryptem bsf tak jak na zdjeciu

 

X6By8IP.jpg

 

Teraz zapisujemy ustawienia integry w naszym vbios wyciagnietym. "BIOS Settings" -> "Apply All" i wybieramy nasz plik transfer.ssf ktory zapisalismy wczesniej.

Plik zapisujemy jako new_vbios.dat

Najwazniejsze. Nie moze Wam wyswietlic zadnego bledu. U mnie jak robilem na Windows 10 Home po sporych przejsciach wywalalo bledy, na innym kompie z Windows 10 Pro spokojnie przeszlo.

7. Uruchamiamy UEFITool i ladujemy oryginalny bios od producenta. Dajemy file -> search -> GUID -> header only i podajemy nasza wartosc zanotowana z GUID section w trakcie eksportu vbios.dat (w moim przypadku C5A4306E).

Wyszukana wartosc na dole rozklikujemy do otwarcia jak na zdjeciu.

 

PnaDUsk.jpg

 

8. Klikamy Action -> section -> replace body i wybieramy nasz new_vbios.dat ktory przygotowalismy wczesniej. Zapisujemy plik jako i3_bios.

 

Pg0Q2Mm.jpg

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Aktualizacja GOP driver i microcode

 

1. Wszystkie biosy przenosimy z folderu UBU do innego i zostawiamy nasz i3_bios tylko

2. Uruchamiamy UBU.bat z prawami administratora. Powinien automatycznie wyszukac nasz bios zmodyfikowany i wykona pare operacji jak wykrycie producenta plyty, zabezpieczen biosu etc. Powinno to wygladac tak jak na zdjeciu. Potwieramy ANY key. Jesli nie macie ANY key to wasz problem :)

 

W42Ylxy.jpg

 

3. Wyswietli nam sie troche informacji i patrzymy czy vbios zostal zaktualizowany do wersji 1054. Jesli tak przystepujemy dalej

 

VhAiNXn.jpg

 

4. Wybieramy opcje numer 2 czyli aktualizacje GOP driver do 9.0.1074 i potwierdzamy

5. Wybieramy teraz aktualizacje microcode czyli pozycja numer 7 po czym dajemy update microcode czyli pozycja numer 1.

Zapyta sie nas o microcode i wybieramy 72. Dostaniemy informacje o poprawnym zapisaniu i wychodzimy potwierdzajac pozycja 0

6. Najlepiej zostawic tylko zmodyfikowany bios w folderze i jeszcze raz uruchomic UBU.bat jako administrator i sprawdzeniu czy jest prawidlowy GOP vbios i microcode

-------------------------------------------------------------

 

Patchowanie PCIe - wiekkszosc plyt nie bedzie miala sprawnego gniazda PCIe

 

1. Rozpakowywujemy patcher i wrzucamy do niego nasz zmodyfikowany bios

2. Klikamy shift i prawy przycisk myszy w folderze w celu uruchomienia powershella (CMD tez mozna) i wpisujemy pcie_patcher.cmd nazwa_bios

 

mmAcGTE.jpg

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam tutaj link do programu który wykona to wszystko automatycznie :)

 

Program pochodzi od użytkownika revlaay z forum www.win-raid.com i jemu należą się wielkie podziękowania za wkład jaki poniósł

 

Antywirusy wykrywają, że jest tam wirus. Skrypty są dość skomplikowane

 

automatyczny program by revlaay

 

Identyfikacja CPU i wymagania odnośnie, który pin izolować, a który zewrzeć

SWJrDxR.jpg

 

Program robi następujące rzeczy:

 

1. amienia format biosu ASUS CAP BIOS do Bin

2. Sprawdza i robi downgrade ME wersji do 11.7.0.1229

3. Aktualizuje GOP driver do 1080,vbios version do 1059

4. Aktualizacje ustawienia PCIe aby działało,thanks “Mov AX, 0xDEAD”,but i set type to “3”.

5. Zmienia SKU do Z370 dla obsługi 6-8 core

6. Naprawia obsługę HT do 16 wątkó,thanks “s.napi”

7. poprawia acpi table

 

Znane błędy już po ENG

1. only few asus bios cant support 8700,version 2xxx,in process step 6 [Ready fix Hyper-threading] will display “already support".

2. MSI board bios cant support 8700.

3. some asrock b250 bios not support ht fix yet.

 

[warming]

1.microcode replace dont have gen 6(506e0,506e1,506e2) and gen 7 (506e8) Engineering Sample cpu support, if you have these cpu , add yourself

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na poradnik który by ogarnął 8700K. (płyta w stopce)

W każdym razie dzięki autorowi za pracę jaką wykonuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testowałeś na płytach msi? bo mam i tak średnio działający bios na b150, tylko problem, bo kebab...

z tego co wyczytałem, to po tych modyfikacjach, kebaby w ogóle nie śmigają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie smigaja.

 

Sprawdzcie chociaz czy biosa przygotujecie.

Chcw wiedziec czy jest zrozumiale napisany.

Dla mnie jasny bo co chwile cos dlubie.

Bardziej mnie ciekawi czy osoba ktora nie ma pojecia sobie poradzi.

 

Zapomnialem dodac ze trzeba czesto nazwe pliku bios zmienic bo asrock nie zobaczy takiego pliku na pendrive.

 

I5 beda chodzic nawet na h110 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie smigaja.

 

Sprawdzcie chociaz czy biosa przygotujecie.

Chcw wiedziec czy jest zrozumiale napisany.

Dla mnie jasny bo co chwile cos dlubie.

Bardziej mnie ciekawi czy osoba ktora nie ma pojecia sobie poradzi.

 

Zapomnialem dodac ze trzeba czesto nazwe pliku bios zmienic bo asrock nie zobaczy takiego pliku na pendrive.

 

I5 beda chodzic nawet na h110 :)

 

Bawiłem się wczoraj i wyszło pięknie bez z błędów manual bardzo czytelny. Patch pcie nie zadziałał u mnie pod shellem ale przez cmd zadziałało. Bardzo dobra robota :thumbup:

 

Jak by ktoś miał problem z wgraniem zmodowanego biosu

 

https://www.win-raid.com/t455f16-Guide-How-to-flash-a-modded-AMI-UEFI-BIOS.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze koty za płoty ... czas na najmocniejszą Coffee

 

FX9mayP.png

 

B150 + i7 8700k :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że z każdym dniem jest coraz lepiej

 

Potrzebowałeś zwierać/izolować jakieś piny na płycie Asusa aby odpalić 8700k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie nie jego screen, z tego co czytałem na niektórych płytach trzeba izolować inaczej upali piny.

 

Chyba czas coś przykombinować na własną rękę wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa lewostronne - izolacja lakierem

dwa górne - izolacja lakierem i naklejenie paska folii aluminiowej by połączyć piny w sockecie

 

(tak dla świętego spokoju, czy trzeba czy też nie)

 

jutro zrobię fotkę

 

To pewnie nie jego screen...

 

taaaa

 

7FuI6fS.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko,chyba zdajesz sobie sprawę, że często wrzucane są screeny innych osób.

 

Nie ma żadnych problemów ze stabilnością? Sprawdzałeś dogłębniej stabilność przy wykorzystaniu SMT z łącznie z GPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screen wrzucony na gorąco od razu z placu boju szczerbaty.gif

 

Jakbyś mógł to później skrobnij czy śmiga jak należy i czy nie pojawiły jakieś niemiłe niespodzianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj dokladnie HT czy bledow nie sypie.

 

Na asrocku trzeba zwierac piny. One sa od detekcji czy CPU sie znajduje sie w sockecie.

Bez zwarcia nawet zasilania nie odpali.

 

Izolowac piny trzeba dla bezpieczenstwa. Na gigabyte na hakims modelu upalilo.

 

W plikach ktore dodalem microkody sa juz przygotowane pod i5.

 

Jarmag opisz co zrobiles w celu odpalenia i dokladny model plyty

 

Najzabawniejsze jest to ze ze szlajam sie miedzy domami, kompa w zasadzie nie mam ale i7-8700k zakupione :)

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płytę testową mam tą samą :E Asus B150M PRO GAMING (ma chyba 6 fazową sekcję)

 

jak już się przygotuje bios wg "twojego" poradnika trzeba jeszcze odpalić Intel Flash Image Tool i zmienić na Z370

 

1mHH4H9.png

 

bios już gotowy

(to jest moja skrócona wersja - może mieć błędy)

 

a procek ... to najlepiej fotka wyjaśni

Edytowane przez jarmag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmiana SKU na z370 :)

Myslalem ze cos wiecej jeszcze robiles.

 

Z sama zmiana SKU jest roznie. Najczesciej taki cpu robi jaja na pewnych plytach dlatego jeszcze tutoriala nie ma.

 

Z podkrecaniem cpu tez jest problem na pewnych plytach bo bios widzi przy podkrecaniu tylko 4 rdzenie i tak tez podkreca przez co efekty jak przy zmianie BCLK.

I7 znowu robia problem z HT.

 

Mysle ze za tydzien bedzie juz wszystko wiadomo zeby w 100% dzialalo.

 

Pozniej bedzie z wyzwaniem nowej i7 8 core :)

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam z niecierpliwością na nowe informacje :)

 

Jeżeli nie będzie większych problemów to mam zamiar zapakować 8700k + OC na Asusie Z170 Deluxe, ciekawi mnie jak mój krowiasty VRM sobie z tym poradzi :E

 

Myślę że z 8core nie będzie już tak łatwo Intel najpewniej dołoży nowe kłody pod nogi przy modach, dodatkowo 8 jajek już znacząco ogranicza możliwości pod względem VRM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VRM poradza sobie.

Bardziej uwaga do tanich plyt gdzie sekcja jest licha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zważając na układy chłodzenia VRM w wielu płytach sądzę że może być problem, 8 jajek po OC spokojnie przebije 300W poboru, jak nie VRM to EPS zacznie być problemem, z tego powodu mam obawy że Z390 będzie miał już przerobiony podsystem zasilania co będzie skutkować nieco zmodyfikowana podstawką bez żadnej możliwości wstecznej kompatybilności, zintegrowana przetwornica FIVR z Haswella dość szybko powróci, inaczej będzie ciężko bo nie wyobrażam sobie na konsumenckiej płycie pokroju paździerzy strixów i tanich gamingów 30 sekcji VRM i dwóch EPS'ów :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na defaulcie nie bedzie problemu. Z oc juz moze byc slabo ale na plytach Z170/270 slabych i golych sekcji raczej nie ma.

 

Ja sie z jednej strony zastanawiam nad z170/270/370 w itx. Tylko z drugiej strony krecic HTPC to sredni pomysl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FIVR też nie bardzo daje rade na 2066, te CPU prawdopodobnie siadają właśnie ze względu na za słaby FIVR. A FIVR to kolejne waty na ciepło do odprowadzenia z CPU. Jak producenci nie będą lecieć w kulki to nie ma co się bać o sekcje zasilania, jest masa nowoczesnych mosfetów czy gotowych rozwiązań ze sterownikiem i nie trzeba stosować furmanki faz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LGA 2066 jednak dobija już do 20 jajek, myślę że dobrze dobrana i zaprojektowana przetwornica dała by radę do tych 12 rdzeni z SMT, największy problem to te waty do odprowadzenia z CPU, haswell nawet po skalpie dawał do wiwatu, ok mamy chociażby PowIRStage, ale razem z nimi przeważnie aluminiowego parcha bez finów który bardzo szybko zaczyna działa jak izolator, a nie radiator. Mam nadzieje że przy Z390 producenci się opamiętają i zaczną zakładać prawdziwe radiatory, no chyba że wróci moda na 40mm piździki które już GB stosuje na niektórych Z370 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od jakosci zastosowanych elementow.

Widzialem juz sekcje z 3 fazami bardzo dobrze wykonanymi w Asrocku (chyba czasy phenoma) gdzie plyty Gigabyte albo Asus z 6 fazami nie potrafily dorownac.

 

Docelowo i7-8700k chce wstawic na asrock b250m-hdv. Teoretycznie bez oc powinno wytrzymac. Jednak bedzie w malej obudowie.

Ewentualnie jakis ITX jak sie pojawi na b360 bo z360 itx to 600zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wygląda mod procesora (na przykładzie i5-8400) :E

 

g6jiTxc.jpg

 

w powiększeniu może nie wygląda to apetycznie

 

 

a do zrobienia zworki użyłem dostępnych pod ręką produktów:

 

v2x6vK9.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...