Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

skalak23

Jak zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez C:\WINDOWS\Installer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jak w temacie jak zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez folder C:\WINDOWS\Installer. Mam zainstalowany system windows 7 od ok 4 lat na dysku SSD i od jakiegoś czasu na dysku C: zaczęło mi cały czas brakować miejsca. Dysk oczyszczany z plików śmieci regularnie wyłączona hibernacja, stały rozmiar pliku wymiany, powyłączane przywracanie systemu. Szukałem długo co może być przyczyną i znalazłem gdzieś poradę żeby zainstalować programik WinDirStat który pokaże w kolejności które pliki zajmują najwięcej miejsca. No i dzięki temu programikowi znalazłem winowajcę dlaczego folder windows tak mocno mi się rozrasta. Jest nim folder C:\WINDOWS\Installer. Folder windows zajmuje u mnie ponad 50 gb z czego sam folder installer ma rozmiar 30,9 gb. Ponieważ jest to folder systemowy w dodatku ukryty w folderze windows poszukałem w sieci i znalazłem na jego temat takie coś:

 

Folder ten zawiera instalatory oprogramowania zainstalowanego w komputerze i może zajmować nawet kilkanaście gigabajtów.

 

Nie bez przyczyny folder ten jest ukryty i oznaczony jako systemowy - bezmyślne usunięcie plików .msp, które tam się znajdują, może spowodować poważne szkody (nawet jeśli nie teraz, to w przyszłości). Jednak trzeba też przyznać, że część plików faktycznie jest niepotrzebna - folder ten jest dość mocno zaśmiecany i często jest tak, że nawet jeśli odinstalujemy jakiś program z dysku, to plik instalatora i tak zostaje w katalogu Installer. Co można zrobić, aby odzyskać z niego chociaż kilka gigabajtów?

https://www.download.net.pl/jak-zmniejszyc-ilosc-miejsca-zajmowanego-przez-cwindowsinstaller/n/8244/

 

Wszędzie gdzie czytałem o tym folderze nikt nie poleca bezmyślnego usuwania plików z tego folderu bo może to spowodować problem z odinstalowaniem lub przeinstalowaniem istniejących programów a jedyną bezpieczną metodą żeby zaoszczędzić chociaż trochę miejsca jest skompresowanie zawartości folderu. U mnie dzięki tej operacji dało prawie 3 gb miejsca więcej na dysku ale to i tak mało w porównaniu do rozmiaru tego folderu. Znalazłem gdzieś też poradę żeby użyć programu PatchCleaner http://www.homedev.com.au/free/patchcleaner Po zainstalowaniu i odpaleniu tego programiku pokazuje mi on że jest trochę ponad 5 gb potrzebnych plików w tym folderze i ok 25 gb plików śmieci. Można je usunąć lub przenieść w inne miejsce co jest zalecane bo w razie czego będzie je można przywrócić.

 

 

I teraz pytanie czy ktoś miał już do czynienia z czyszczeniem tego folderu za pomocą tego programiku i jakie były tego skutki, albo zna jakiś inny bezpieczny sposób na usunięcie zbędnych plików z tego folderu. Ostatecznie jak nie będzie inaczej skopiuje jego całą zawartość na dysk talerzowy z danymi i wtedy będę próbował czyścić tym programikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś usunąłem/wyczyściłem ten folder...

 

Po przymusowej reinstalacji systemu dałem sobie z tym spokój :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi win 10 nie przekracza 14GB, syfu masz pewnie co nie miara. Najlepszym rozwiązaniem będzie format.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi win 10 nie przekracza 14GB, syfu masz pewnie co nie miara. Najlepszym rozwiązaniem będzie format.

 

ale weź przeczytaj temat. @op dokładnie opisał problem i zadał jasne pytanie. a format praktycznie nigdy nie jest najlepszym rozwiązaniem bo to opcja atomowa.

u mnie w10 C:\Windows 11.6 gb podobno to windows 10 to krowa i zajmuje tyle miejsca :lol2:

 

żarty na bok.

każdy system z czasem zaczyna puchnąć. jeśli PatchCleaner pokazuje co jest potrzebne a co można wywalić to warto zrobić kopię zapasową i przenieść śmieci na inny dysk. jeśli system zacznie się źle zachowywać to trzeba będzie przywrócić zawartość folderu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze skompresować C:\windows\WinSxS oraz C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository

 

Z poziomu windy tego nie zrobisz bo pliki są używane/chronione.

 

1) Zbootuj instalator windowsa z pendrive/DVD

2) SHIFT+F10

3) teraz wpisujesz w czarnym okienku

 

start compact /C /I /S:D:\windows\winsxs
start compact /C /I /S:D:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository

 

oraz opcjonalnie

 

start compact /C /I /S:D:\ProgramData

 

Czekasz aż wszystko się skończy robić i robisz reset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi win 10 nie przekracza 14GB, syfu masz pewnie co nie miara. Najlepszym rozwiązaniem będzie format.

 

Tak mam sporo różnych programów zainstalowanych sporo też przez 4 lata odinstalowanych ale nie są to 50 pasek do przeglądarki czy jakieś śmieciowe dodatki instalowane wraz z innym programem zwracam uwagę co instaluję a nie bezmyślnie klikam dalej. Komputer śmiga szybko z tym nie ma problemu tylko nie wiedziałem do tej pory czemu ten folder windows się tak rozrósł. Format systemu to zawsze ostateczność staram się nie doprowadzać systemu do takiego stanu żeby był potrzebny, chociaż z instalacją systemu nie mam żadnych problemów i znajomym często muszę postawić od nowa windowsa średnio co kilkanaście miesięcy. Na firmie mam komputer z systemem zainstalowanym w końcówce 2010 r i też bezproblemowo działa z tym że tam od początku prawie cały czas ten sam zestaw oprogramowania. Z tego co zauważyłem najwięcej miejsca znikało mi po instalacji aktualizacji do systemu.

 

Czyli co na obecną chwilę nikt nic poza tym co się sam z netu dowiedziałem nie wymyśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagadką jest dlaczego ten folder tak ci spuchł. Ja mam instalkę win7 od 2009 roku i mi folder Installer zajmuje tylko ~2GB.

 

KTNjLyl.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyrzuć 90% - ja wyrzuciłem przed laty właśnie ok 90%, i do dziś nie potrzebowałem nic z tego folderu; ważne- niektóre paczki rzeczywiscie mogą być potrzebne - żeby sprawdzić kliknij prawym - właściwosci - podsumowanie - będzie tam co to jest, więc np office, itp, albo paczki visual c zostaw, ewentualnie jakieś instalatory, na których ci zależy; lepiej w potrzebie dociągnąć instalator z sieci, niż męczyć się z ciągłym brakiem miejsca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagadką jest dlaczego ten folder tak ci spuchł. Ja mam instalkę win7 od 2009 roku i mi folder Installer zajmuje tylko ~2GB.

 

Z tego co zaobserwowałem najbardziej puchł po instalacji aktualizacji do systemu. Jak w google się wpisze C:\WINDOWS\Installer to wyskakuje trochę tematów więc nie tylko ja mam z tym problem.

Przykładowo

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-other_settings/foledr-windowsinstaller/633b675c-92ee-4652-bbf9-6024e2dbdbb2 z tym że jak tutaj dobrze zrozumiałem proponują przenieść ten folder na inny dysk i ustawić system aby odwoływał się do tego folderu na innym dysku.

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/2388997/temporary-files-are-left-in-the-c-windows-installer-folder-when-you-qu

Znalazłem też tego typu narzędzie Windows Installer CleanUp Utility 7.2

 

Na komputerze w firmie system stawiany w końcówce roku 2010 folder installer zajmuje tylko 1,89 GB. Ale tak jak już wyżej pisałem od początku prawie z tym samym zestawem oprogramowania ewentualnie tylko uaktualnionego do nowszej wersji i aktualizowany system.

 

@glauks

 

Klikam prawym właściwości ale nie widzę żadnej zakładki podsumowanie jak klikam na właściwości folderów wewnątrz folderu installer jest ogólne, udostępnianie, zabezpieczenia, poprzednie wersje, dostosowywanie jak klikam właśiwości na plikach też nie widzę tej zakładki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jak w temacie jak zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez folder C:\WINDOWS\Installer. Mam zainstalowany system windows 7 od ok 4 lat na dysku SSD i od jakiegoś czasu na dysku C: zaczęło mi cały czas brakować miejsca. Dysk oczyszczany z plików śmieci regularnie wyłączona hibernacja, stały rozmiar pliku wymiany, powyłączane przywracanie systemu. Szukałem długo co może być przyczyną i znalazłem gdzieś poradę żeby zainstalować programik WinDirStat który pokaże w kolejności które pliki zajmują najwięcej miejsca. No i dzięki temu programikowi znalazłem winowajcę dlaczego folder windows tak mocno mi się rozrasta. Jest nim folder C:\WINDOWS\Installer. Folder windows zajmuje u mnie ponad 50 gb z czego sam folder installer ma rozmiar 30,9 gb. Ponieważ jest to folder systemowy w dodatku ukryty w folderze windows poszukałem w sieci i znalazłem na jego temat takie coś:

 

Folder ten zawiera instalatory oprogramowania zainstalowanego w komputerze i może zajmować nawet kilkanaście gigabajtów.

(ciach…)

A zaczynałeś od rzeczy najprostszej - czyli prawy przycisk myszy na dysku, właściwości, oczyszczanie dysku i wybór opcji oczyszczania plików systemowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak co jakiś czas czyszczę system systemowym programikiem do czyszczenia ale nie mam opcji oczyść pliki systemowe dodatkowo zdaje się że była tam ona ale po którymś czyszczeniu znikła. Na 10 postawionej na virtualboxie mam tą opcję dostępną i wiem o co ci się rozchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz dodać - ustaw w widok szczegóły, potem kliknij na więcej przy kolumnach, będzie dodaj szczegóły, albo coś w tym rodzaju, i powinno być podsumowanie - jesli nie trzeba zaznaczyć autor, tytuł, temat, komentarz, kategoria, słowo kluczowe - wszystko to w zasadzie do mediów, ale działa także na instalatorach, bazach danych, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Jeśli sam folder Installer zajmuje 31GB to musiałeś mnóstwo programów instalować i odinstalowywać. U mnie w Win 10 x64 folder zajmuje 500MB. Ale sam Win 10 jest szczuplejszy o 5GB w porównaniu do Win 7 x64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glauks

w większości tak to wygląda typ: pakiet lub poprawka instalatora windows autorzy microsoft corportion pomiędzy nimi co jakiś czas programy które mam zainstalowane

0cd9432d43365ec2med.jpg

3ef24bc816b6f22bmed.jpg

a6982b1022d3979amed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę, że te łatki możesz usunąć - ciekawe zresztą, dlaczego są lokowane w installer, chyba normalnie są w software distribution, albo specjalnym folderze, i oczyszczanie dysku ma opcję ich usunięcia; zachowywane są pewnie tylko dla opcji deinstalacji, ale jeśli wszystko ok, itp, można większość, może z wyjątkiem ostatnich, usunąć

 

jeszcze co do podsumowania we właściwościach - chyba w 7 tego nie ma, tzn we właściwościach pliku - w xp wykonuje to docprop2.dll, a tej dll nie ma w 7 - jeśli chcesz możesz sprawdzić, w uruchom wpisz regedit, i znajdź klucz

 

HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{883373C3-BF89-11D1-BE35-080036B11A03}

 

88... to identyfikator, łatwo się znajduje, bo najpierw są cyfry, potem litery.. - jeśli jest w rejestrze kliknij podklucz inprocserver, i sprawdź, jaka dll jest w wartości domyślna, bo może jest jakaś inna; jeśli tego klucza 88.. nie będzie chyba nie ma podsumowania; jeśliby był można podsumowanie dodać do właściwości; ja dodatkowo mam programik, który wyświetla wszystkie dane z podsumowania po najechaniu kursorem na plik, więc b. wygodne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...