Skocz do zawartości
azgan

Raytracing w grach - Przyszłość rozwoju gier czy tylko kolejna ciekawostka?

Rekomendowane odpowiedzi

Temat jest o RT czyli o widoczkach, a nie przebieganiu gier ala Odin mode. Jak jest konkret oświetlenie to można się i cieszyć zamkniętymi lokacjami gdzie światło odbija się od wielu materiałów.

Zelde mam na switch, na emu też grałem widoczki ładne, ale to raczej taka bajkowa grafika oczywiście bardzo przyjemna dla oka.

 

W każdym bądź razie na tym screenie https://images.nvidia.com/geforce-com/international/comparisons/metro-exodus-the-two-colonels-ray-tracing/metro-exodus-the-two-colonels-ray-tracing-interactive-comparison-001-on-vs-off.html na pewno nie potrzeba pokazywać palcem gdzie są różnice i jak na dłoni widać jak działa RT, a to tylko namiastka tego co nas czeka za kilka lat. Tylko czekać na PS5 i pierwsze co prawda powolne, ale upowszechnianie się RT. W końcu coś do przodu w grafice w grach.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja całego tego zachwytu RT dalej nie czaję... W dynamicznych grach jak bf czy cod, kto pytam się kto podziwia te efekty? Stoisz jako afk i się gapisz w kałuże, czy w lustro i mówisz WOW, ale ten RT jest niesamowity? A jak grasz to skupiasz się na fragach, a nie odbiciach w kałuży czy lustrze, lub jak słońce Cię oświetla z którejś tam strony... Już wien czemu w BF jest czasami taki sromotny wpierdziel, jedni ludzie biegają za fragami, a inni podziwiają RT... W grach typowo ekploracyjnych jak choćby Tomb Rider ma to sens, ale w multi to jak ww to jest zbędny efekt którego nawet nie da się zauważyć . W takim Blair Witchu efekt by był naprawdę nie ziemski...

 

 

Tez tak uwazam. Do tego typu gier RT jest zbedny. Rozumiem Tomb Raider itp. Dying Light 2 chyba tez ma miec RT ale po co jak tam trzeba bedzie z zombie walczyc o zycie a nie sie gapic na odbicia chociaz DL jest mniej dynamiczna gra i mozna sie czasem zatrzymac i poogladac. Ludzie podobno w bf graja na najnizszych zeby lepiej widziec itp a tu jeszcze DICE wepchalo RT do gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu grają tylko dla grafy i klatek.

 

 

Cos w tym jest. Klatki sa bardzo istotne bo bez tego nie ma grania ...i zadna fabula itp nie zrekompensuja 20 fps i tego ze sie grac nie da. RT poki co to dodatek. Jak jest 200 fps bez RT to sobie mozna RT zalaczyc inaczej bez sensu

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up dla czego 20fps? Z tego co wiem sam posiadasz dalej monitor 1080p. W metro możesz grać z RT w 60fps bez problemu na RTX 2070 w tej rozdzielczości. Konsolowe 30fps jest osiągalne całkiem blisko rozdzielczości 4k.

 

A najlepsze że lepszy rt jest na gamepleyach z konsol z nowego Nfsa :E

 

Masz na myśli odbicia SSR jak w FH4, FH3, w metro też są :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież wiem które w metro też masz i w FH4 też. Po kiego kolejny raz spamujesz rzeczami nie związanymi z tematem? :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat jest o RT czyli o widoczkach, a nie przebieganiu gier ala Odin mode. Jak jest konkret oświetlenie to można się i cieszyć zamkniętymi lokacjami gdzie światło odbija się od wielu materiałów.

Zelde mam na switch, na emu też grałem widoczki ładne, ale to raczej taka bajkowa grafika oczywiście bardzo przyjemna dla oka.

 

W każdym bądź razie na tym screenie https://images.nvidia.com/geforce-com/international/comparisons/metro-exodus-the-two-colonels-ray-tracing/metro-exodus-the-two-colonels-ray-tracing-interactive-comparison-001-on-vs-off.html na pewno nie potrzeba pokazywać palcem gdzie są różnice i jak na dłoni widać jak działa RT, a to tylko namiastka tego co nas czeka za kilka lat. Tylko czekać na PS5 i pierwsze co prawda powolne, ale upowszechnianie się RT. W końcu coś do przodu w grafice w grach.

Spoko, tylko RT jest pratycznie we wszystkich gtach, gdzie biegniesz, przed siebie, dynamiczna akcja krótka chwila oddechy i wtedy mam tylko badać te całe RT, no sory ale to daremne jest, są gry które by tą technologie fajnie wprowadziły na rynek, ale jak ktoś się jara RT w dynamicznych grach, gdzie tylko na moment możesz to zobaczyć, ponieważ nkn stop akcja jest, no to sory, ale mija się to z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up tak masz śledzenie promieni światła. Daj spokój :E z tym trolowaniem.

@AndrzejTrg

Nie wiem czy grałeś w metro, ale tam jest masa momentów gdzie można odetchnąć i po prostu pozwiedzać i oglądać.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie na czym polega jeszcze jeden problem? RT na obecnym poziomie tak naprawdę albo może dodawać te smaczki z kałużami (bo tylko do w pełni błyszczących powierzchni się nadaje, stąd wszędzie teraz woda i lustra :D), albo ewentualnie, zaprzęgnięty do poprawienia AO i GI, mógłby zrobić robotę w naprawdę realistycznie wyglądających grach.

 

Tzn. oczywiście, w grze, która ma nierealistyczne kolory, bajkowe postaci, nierealistyczny świat oświetlenie też robi robotę, przecież jest masa takich gier i im mają lepsze oświetlenie tym lepiej... ale przy pewnym poziomie odrealnienia świata, niekonsekwencji w doborze kolorów, zaburzenia proporcji - "smaczki" znikają i równie dobrze sprawdzają się tradycyjne metody.

 

Żeby zrobić wow z powodu RT w bardziej bajkowej grze, to ten RT musiałby być o kilka poziomów wyżej w przypadku obecnej grafiki, w pełni liczyć światło i cienie z niedostępną teraz mocą, tak, żeby stworzyć kontrast taki, jak tworzy w klockowym Minecrafcie. Tak, żeby to co nierealne, jak świat z klocków, stawało się realne. Jak w CGI.

 

Zaś żeby obecny RT zrobił różnicę w jakiejś grze to paradoksalnie ona musiałaby być w pozostałej części tak fotorealistyczna, żebyście bez trudu wyłapywali, że cień jest nie taki, kolor światła nie taki itp.

 

I paradoksalnie przy błyszczących powierzchniach i czasem światłach - jak na screenach z Metro - czasem to robi. Pal licho żarówki, bo tutaj mogli by dać więcej czerwonego światła bez RT plus chyba dałoby się to dopieścić czymś punktowym.

 

Ale popatrzcie na odbicie światła od tego politurowanego baru! Od białego klosza czy jakiegoś czujnika na suficie! W tych miejscach widać moc.

No, tylko że niestety, tylko w nich no i trochę w tym świetle, za to postaci nadal są jak kukiełki, a nie ludzie, i wszystko krzyczy - jestem grą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie i cienie w grach są nadal bardzo nienaturalne i mało realistyczne. Problem jest w tym, że RT trzeba by było używać globalnie, a nie tylko dla jednego efektu. A z tym dzisiejsze GPU sobie nie poradzą. Tak jak już wiele razy powtarzałem, do osiągnięcia fotorealizmu będziemy potrzebować 5-10 lat (bliżej górnej granicy) i to przy założeniu, że nie będziemy zbytnio pędzić z coraz większą rozdzielczością. IMO jeśli chcemy najszybciej zobaczyć rozwój grafiki komputerowej w grach powinniśmy zatrzymać się na 4K i starać się przyśpieszyć śledzenie promieni, tak aby można było powoli opierać coraz większą ilość elementów graficznych na RT.

 

Póki co możemy pobawić się w starszych grach, takich jak Quake czy Minecraft, ale i tak nie są to przykłady globalnego zastosowania RT. A w nowszych grach póki co oglądamy jedynie kałuże, lepsze AO czy GI. GI z Metro Exodus póki co wypada najlepiej, wyglądało super. Reszta gier nie robi już aż takiego wrażenia.Zobaczymy. Ja Nvidii specjalnie nie kibicuję, wolałbym żeby na rynku było jak najmniej zamkniętych technologii. Raytracing tak czy siak będzie popychany dalej przez obie (a niedługo nawet trzy) firmy, ale martwi mnie sposób w jaki to będzie zrealizowane. Być może Microsoft w pewien sposób ustandaryzuje technologię w swoim DXR i GPU obu firm będą wykorzystywały ten sam interfejs do obliczeń RT. Gorzej kiedy będzie inaczej i programiści będą mieli podwójną robotę.

 

Martwi mnie też to, że przez obecne działania Nvidii wiele osób, które nie siedzą w temacie i w ogóle słabo znają się na technologii, zaczynają bagatelizować możliwości RT, czasami wręcz demonizować tę technologię, niesprawiedliwie porównując ją do wymysłów zielonych z pakietu "Gameworks". Warto wziąć pod uwagę fakt, że RT nie jest jakimś tam pojedynczym, nowym elementem, który będzie nieśmiało poprawiał grafikę w grach dużym kosztem. RT w następnych latach całkowicie zmieni sposób obliczania grafiki w grach, ułatwi robotę programistom, a dodatkowo znacznie zwiększy możliwości graficzne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym rzecz, że globalne użycie RT to zbędne marnowanie dużej ilości mocy obliczeniowej. Dlatego też RT będzie używane tam gdzie jest to niezbędne lub daje kopa względem rasteryzacji.

 

Nie ma mocy nawet na porządne GI ani odbicia, a Ty chcesz gry w całości w RT szczerbaty.gif

 

Dlatego też w ciągu paru lat rynek oswoi się z RT i nie będzie już wzbudzać takich emocji. Będzie coraz więcej mocy na realistyczne efekty bez oszukaństw wink.gif

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym rzecz, że globalne użycie RT to zbędne marnowanie dużej ilości mocy obliczeniowej. Dlatego też RT będzie używane tam gdzie jest to niezbędne lub daje kopa względem rasteryzacji.

Globalne użycie RT, czyli wykorzystanie tej techniki do symulacji światła. Chciałem się rozpisać, ale usunąłem swój wywód bo jakoś nie mam weny. szczerbaty.gif Po prostu wszystko co będziemy widzieć w grze będzie w mniejszym lub większym stopniu wynikać ze śledzenia promieni. Tak samo jak obraz, który odbieramy przez nasze oczy jest efektem odbitych fotonów. Przecież już teraz widać, że RT będzie dotyczyć większość elementów graficznych, które widzimy na ekranie: kolor, rozproszenie światła, cienie (wraz z cieniowaniem środowiskowym), odbicia.

 

Nie ma mocy nawet na porządne GI ani odbicia, a Ty chcesz gry w całości w RT szczerbaty.gif

Dlatego też w ciągu paru lat rynek oswoi się z RT i nie będzie już wzbudzać takich emocji. Będzie coraz więcej mocy na realistyczne efekty bez oszukaństw wink.gif

To chyba nie do mnie, ale nie jestem pewien. wink.gif

 

Filmik DF o RT w Minecrafcie.

https://www.youtube.com/watch?v=opCDN2jkZaI

 

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę sporo błędów, jak na oficjalną implementację od Nvidii, Jakieś białe artefakty na krawędziach, efekt disco, w niektórych blokach odbija się nie to co powinno, odszumianie nie nadąża no i ten bloom, wyżarł mi oczy ;)

Nie mówiąc już o innych, bardziej technicznych problemach. To trochę pokazuje, że pełne RT nie jest dzisiaj w zasięgu możliwości kart RTX.

Edytowane przez Ryszawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trochę pokazuje, że pełne RT nie jest dzisiaj w zasięgu możliwości kart RTX.

 

Trochę? O tym to już od dawna wiadomo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę sporo błędów, jak na oficjalną implementację od Nvidii, Jakieś białe artefakty na krawędziach, efekt disco, w niektórych blokach odbija się nie to co powinno, odszumianie nie nadąża no i ten bloom, wyżarł mi oczy ;)

Nie mówiąc już o innych, bardziej technicznych problemach. To trochę pokazuje, że pełne RT nie jest dzisiaj w zasięgu możliwości kart RTX.

Słuchałeś o czym tam mówią? Większość problemów nie wynika z samej technologii RT, a z nieprzystosowania silnika graficznego Minecrafta do śledzenia promieni. Większość problemów bierze się ze sztuczek optymalizacyjnych co widać np. na wodospadach, gdzie jak podejdziemy bliżej to obiekty odbijające się w wodzie zaczynają znikać. Bierze się to stąd, że świat, który jest za nami nie jest renderowany na tyle chunków (16x256x16 bloków) co przed nami, a więc i odbić nie widać, bo po prostu te chunki nie są renderowane. Takie rzeczy akurat łatwo naprawić, ale oprócz tego programiści będą mieli o wiele więcej roboty. Zanim wyjdzie update z RTX do Minecrafta minie jeszcze sporo czasu, na pewno wyjdzie on w 2020.

 

Tutaj RT może wyglądać (i działać) lepiej niż to z SEUS. Czas pokaże.

 

Trochę? O tym to już od dawna wiadomo :D

Właściwie to, kto nie słuchał marketingowego bełkotu zielonych, albo czytał między wierszami, wiedział to jeszcze przed premierą. szczerbaty.gif

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zieloni mają sporą napinkę na MC RTX, cztery filmiki na oficjalnej stronie w ciągu ostatniego tygodnia. To w końcu będzie ich (aż) druga gra z pełnym RT ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po grzyba mam używać tego od NV zamiast shaderów? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zieloni mają sporą napinkę na MC RTX, cztery filmiki na oficjalnej stronie w ciągu ostatniego tygodnia. To w końcu będzie ich (aż) druga gra z pełnym RT ;)

Mnie bardziej śmieszy reklama na ich stronie głównej "Ray tracing trafia do gry Minecraft" - tak jakby już był. szczerbaty.gif I oczywiście w odnośniku krótki opis o co chodzi + duży przycisk "przejdź do sklepu", który przenosi nas do wszystkich RTXów wraz z cenami. lol2.gif

 

No i po grzyba mam używać tego od NV zamiast shaderów? :hmm:

Przecież nikt nikogo nie zmusza, tym bardziej, że MC RTX wyjdzie jakoś w 2020 i będzie jedynie na wersji Windows 10. Na wersji Java nadal zostanie jedynie mod SEUS (który z drugiej strony jest niedostępny na wersji MC Win10).

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to jest kolejny przykład bezsensu tego obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podział na 2 wersje na PC i rozwijanie ich jednocześnie to też bezsens. scratchhead.gif

 

Nvidia jest zdesperowana, żeby pokazać możliwości RTXów, bo same odbicia w kałużach, w nowych grach raczej słabo nakłaniają do zakupu. Dlatego tak głośno mówili o Quake, a teraz o MC. RT jest spoko i będzie przyszłością grafiki w grach, ale zieloni sami się wkopali ze swoim naciąganiem faktów i rozdmuchaną kampanią marketingową. Teraz walczą ze swoimi błędami popełnionymi niecały rok temu. lol2.gif A najśmieszniejsze jest to, że na premierę pisałem o tym samym. Wiedziałem że tak będzie.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to jest kolejny przykład bezsensu tego obecnie.

 

Nie no jak? Przecież kupowanie teraz karty bez RTX jest szaleństwem https://pclab.pl/news81696.html :E. "Dziwie się" że jeszcze nie poleciałeś do sklepu wymieniać ;). Miałbyś do tego "wydajny" sprzęt na lata tak zapewnia prezes NVIDII więc tak musi być :lol2: !

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że jestem gołosłowny, dziś na fanpage zielonych natknąłem się na istną perełkę. 2 screeny z Wolfensteina, na jednym są odbicia w kałużach i oknach, na drugim nie. Typowe RTX OFF vs RTX ON. Czytając te komentarze można odnieść wrażenie, że są napisane specjalnie pod jakiś konkurs (być może się nie mylę?), albo na zlecenie.

 

 

Nie, żeby na fanpage AMD było inaczej. lol2.gif

 

Tu screenshot z FB. Prawdziwą perełkę zaznaczyłem na czerwono, koleś nawet nie wiedział o czym pisze:

 

 

qcplJj5c_o.png

 

szczerbaty.gifszczerbaty.gifszczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dziś możesz zobaczyć odbicie wroga w kałuży znajdującej się w niesamowicie dokładnym cieniu! :E

Cały ten RTX wyszedł z 2 lata za wcześnie, żeby w ogóle by używalny. Co mnie obchodzą lustrzane odbicia w kałużach skoro podobne efekty miałem już w Half Life 2 z 2004.

hl2-update.jpg

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spojrz w dol zeby nie bylo widac wroga to zobaczymy czy bedziesz cos widzial, ja rozumiem ze technologia kuleje i kilka lat uplynie zanim dostaniemy odpowiednia moc w gpu do liczenia tego ale trzeba miec naprawde klapki na oczach zeby nie wiedziec w czym jest roznica miedzy SSR a odbiciami przy pomocy raytracingu. Nie wspominajac o obiektach za nami, ktorych nie widzimi a moga sie odbijac na powierzchniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spojrz w dol zeby nie bylo widac wroga to zobaczymy czy bedziesz cos widzial, ja rozumiem ze technologia kuleje i kilka lat uplynie zanim dostaniemy odpowiednia moc w gpu do liczenia tego ale trzeba miec naprawde klapki na oczach zeby nie wiedziec w czym jest roznica miedzy SSR a odbiciami przy pomocy raytracingu. Nie wspominajac o obiektach za nami, ktorych nie widzimi a moga sie odbijac na powierzchniach.

Bla bla bla w 2040 zobaczysz co potrafi PT itd za niewielkie pieniądze, teraz to tylko marketing.To będzie 10 albo więcej generacji kart od teraz, sorry RTX 2080 będzie traktowany wtedy ja Geforce 256 DDR teraz. :]

Edytowane przez Stjepan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spojrz w dol zeby nie bylo widac wroga to zobaczymy czy bedziesz cos widzial, ja rozumiem ze technologia kuleje i kilka lat uplynie zanim dostaniemy odpowiednia moc w gpu do liczenia tego ale trzeba miec naprawde klapki na oczach zeby nie wiedziec w czym jest roznica miedzy SSR a odbiciami przy pomocy raytracingu. Nie wspominajac o obiektach za nami, ktorych nie widzimi a moga sie odbijac na powierzchniach.

Tak jak przeciwnik wejdzie Ci w pole widzenia, że tak to nazwę "z tyłu" znienacka to twoja karta graficzna dostanie zawału zanim to dynamicznie wyrenderuje w tej kałuży lub pojawi się po sekundzie *kaszle* NFS Heat *kaszle* a ten nawet RT nie ma... - prawie jak HairWorks w W3, gdzie z HW ON bałem się wszystkiego co ma futro, bo zarzynało wydajność :E Dopiero dało się grać na 1080 w FHD z spadkami do 60FPS. Łatki poprawiły wydajność - tylko właśnie ile trzeba było czekać.

 

Wyszła już ta gra MMO z pełnymi odbiciami, gdzie opisywany przez Ciebie efekt ma miejsce i ma faktycznie zastosowanie, czy dalej nie są wstanie jej zoptymalizować, żeby nie mieć pokazu slajdów na obecnych kartach z RT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...