Skocz do zawartości
azgan

Raytracing w grach - Przyszłość rozwoju gier czy tylko kolejna ciekawostka?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak dostałeś RT i tensory dlatego, że są niezbędne do gier. Nie Nv wydała uniwersalne GPU pod DL i wydajniejsze w RT, mniejszy kop w grach to już skutek uboczny w/w decyzji. A cała papka związana z RT ma przekonać ludzi do kupna RTX-ów, tak jak kiedyś robił to Physx.

 

Zrób ankietę gdzie gracze do wyboru mają obecne Turingi oraz wersje bez RT i tensorów o ~20% wydajniejsze i zarazem tańsze, chyba łatwo się domyśleć jaką decyzje podjęłoby większość graczy.

Devsi głupi nie są, więc większość z nich nie będzie na razie babrać się z RT.

 

Też wolałbym zamiast RT i tensorów żeby nowe GPU były wydajniejsze i zarazem tańsze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam monitor 24 cale fhd 8600k i gtx 1080 moge grac we wszystko w 60 fps nie zawsze na ultra. po co mi 4k i matryca 120/144 jak i tak nie ma sprzetu ktory by na ultra np w Origins zapewnil 120 fps. Nie chce 120 fps i niskich detali wole 60 i ultra. Nie rozumiem tez tego pedu za 4k/144 hz

 

Ile jest gier ktore w 4k zapewnia 144 fps na ultra? Mysle ze zadnej takiej gry nie ma a zejscie na np srednie nie jst fajne :E Na dzien dzisiejszy np 1080 Ti nie daje na ultra w fhgd stalych 60 fps a gdzie w ogole marzenia o 4k i 144

 

Nie ogarniam tez tych ktorzy kupuja matryce 144hz by grac w 80 fps w wyl vsync i meczyc sie z tearingiem. Ja wole idealna plynnosc z vsync 60fps

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie gra zapewnia 4K w 144 Hz tylko karta, na której ta gra jest odpalona. A konkretnie dwie karty.

Patrząc na Twój sprzęt Tobie matryca 4K i 120 Hz nie jest do niczego potrzebna.

Gram bez V-Sync we wszystko i zdanie o "męczeniu się z tearingiem" jest tyle zabawne, co jedynie pokazuje, że jednak nie wiesz, jak sytuacja wygląda i kiedy ten tearing występuje/jest w ogóle odczuwalny. Wierz mi, bardziej go zauważysz na swoim monitorze 60 Hz, niż ktoś inny na tym co ma 144 Hz lub więcej, co wynika z samego czasu odświeżania ekranu. :E Poza tym ten monitor 4K 120 Hz i tak ma żadnego tearingu, bo tam się G-Sync odpala.

Idealna płynność nie występuje w 60 fps, tym bardziej z V-Sync, które dodaje swoje opóźnienie. Raz zobaczysz grę odpaloną w 120 Hz (np. jakąś samochodówkę jak Forza lub strzelankę w stylu Battlefielda) i 60 Hz będzie dla Ciebie "lagowało". Mam monitor 60 Hz i 144 Hz, oba 1444p, i różnica w odczuwaniu płynności jest ogromna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yep, jeśli komuś 60hz wydaje się płynne, to tylko do czasu jak nie zagra na 120/144hz+ bo powrót później na 60 jest bolesny :D Sam to odczuje jak RT wystartuje :D pytanie tylko kto będzie pierwszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak donosi Nasz niezastąpiony informator (dzięki Blind)

 

AMD nie będzie się spieszyć z wydaniem kart graficznych zgodnych z DirectX Raytracing

 

https://pclab.pl/news79227.html

 

To teraz czekamy na odp. NVIDII w postaci jakiś gier (Update) które dostaną przynajmniej namiastkę z tych obietnic o RT ;)

 

PS>

 

No trochę szkoda, nie mają technologii więc w konsolach też tego nie będzie, więc RT zadomowi się dopiero w 2026-2027. :/

Z drugiej strony Hitman 2 ma świetne refleksy bez ray tracingu.

 

A właśnie Hitman 2 ma ciekawie zrealizowane odbicia bez RT a wygląda to świetnie - warto o tym wspomnieć, tematem zainteresowało się nawet Digital Foundry

 

https://www.youtube.com/watch?v=kS2BZTIMXgQ

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały ten raytracing o kant dupy obić w obecnym wydaniu, nie wiem czym oni się chwalą i po co to pokazują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały ten raytracing o kant dupy obić w obecnym wydaniu, nie wiem czym oni się chwalą i po co to pokazują.

 

Raytracing ma olbrzymi potencjał ale jeszcze długa droga do wprowadzenia go.

 

 

 

Azgan, AMD jak zwykle wypina się na pomysły nVidii.

Edytowane przez ILoveBimbos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co dziwić przy obecnej wydajności RT raczej to ciekawostka a nie coś na co warto zwrócić uwagę.

Jak wydajność leci na łeb na szyje wyraźnie ponizej 30fps no to sorry... to PC a nie konsole.

Budowli rynek monitorów 120/144/240hz, paneli UHD a teraz chcą abyśmy kupili ich najdroższe karty za 5-6 tys i grali... w FHD w 30-60 klatkach szczerbaty.gif

Bedę trochę złośliwy i napiszę że Nv troluje wręcz tymi kartami swoich klientów lol2.gif

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seria 2000 to taki niewypal troche bo z dostepnoscia roznie jest , rt narazie klapa wiec nie ma spiny by kupowac 2070 ktore raczej jest bardzo podobne w osiagach do 1080, 2080 no moze nowsze niz 1080 ti ale za to pascal ma 3gb vram wiecej. Poza RT, DLSS i tym ze karty sa nowe nvidia nie ma na dzien dzisiejszy zadnych powaznych argmentow ktore by mogly graczy skierowac w strone nowej serii. Pascale dlugo sie beda trzymac cenowo i wydajnosciowo

 

Wielu deweloperow poki opiera swoje gry na DX 11 wiec jeszcze gdyby np Ubiosft do AnvilNext mial wprowadzic DX 12 a potem RT to na 2080 Ti w asysnie na niskich by bylo 20 fps wiec...

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na labie dalej zamawiają...

 

FX też zamawiali jak Radeony z serii 9500, 9700, 9800 były lepsze i bardziej opłacalne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

It just works :E

 

Tak z ciekawości zerknąłem na pierwszy post z tematu. Już niedługo rok strzeli :E, a my dalej oglądamy demka na youtube :lol2:

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

It just works :E

 

Tak z ciekawości zerknąłem na pierwszy post z tematu. Już niedługo rok strzeli :E, a my dalej oglądamy demka na youtube :lol2:

Nie narzekaj.

Dzięki modderskiemu patchowi właśnie pojawiła się możliwość grania z RT już w drugi tytuł:

 

link

 

https://www.youtube.com/watch?v=vrq1T93uLag

 

Teraz już możesz przebierać... :E

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe 60fps w 1440p w Q2 na GTX2080 jest nieźle lol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo, a nawet jak będzie to nie chcą odstraszać od kupna pokazując kiepską wydajność na filmach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe 60fps w 1440p w Q2 na GTX2080 jest nieźle lol2.gif

No, czyli za 15 lat raytracing będzie jak znalazł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, czyli za 15 lat raytracing będzie jak znalazł.

Za 4-5 generacji będzie ok, teraz to ciekawostka, kurcze Q2 ma 21 lat, nie ma tam tekstur 4K, zaawansowanej fizyki, AI itd. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zapominacie, że za RT odpowiedzialne są inne jednostki. A jest ich tak mało, że 60 fps w 1440p w Q2 wcale mnie nie dziwi (użyto tutaj więcej efektów RT).  Tym bardziej, że pod znakiem zapytania nadal stoi to czy obecna implementacja efektów takich jak odbicia (BF V) czy global illumination, jest zrobiona dobrze i czy to końcowa optymalizacja na jaką możemy sobie pozwolić. Jeśli tak jest, to nie wróżę RT szybkiego rozwoju, gdyż ten będzie zależał w dużej części od upychania coraz większej liczby RT Cores. Warto też zaznaczyć, że to co obecnie zobaczyliśmy w grach to tylko marna cząstka możliwości raytracingu, tym bardziej nie dziwi mnie zawód wśród ludzi siedzących w tym temacie.

 

Po prostu w obecnej generacji może być ciężko sklepać z tego coś sensownego. W BFV udało się zaimplementować odbicia i w miarę ładnie to wygląda, ale jakim kosztem. ;) 15 lat to trochę dużo, warto sobie przypomnieć jak wyglądała sytuacja 15 lat temu.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VR 8K/12/16K 440FPS 360* na dwoje oczu, do tego pełne HDR 64bit i pełne RT całej sceny i masz 20 lat. :E

Edytowane przez Stjepan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z VR wiążę największe nadzieje, mimo że w życiu nie założyłem jeszcze tych gogli na głowę. Po prostu na dzień dzisiejszy od strony technicznej wygląda to biednie, a biblioteka gier jest mało... ujmująca. Chciałbym wygodne sterowanie i gameplay bez ustępstw typu teleportowanie się (wierzę, że znajdą jakiś sposób żeby oszukać ludzki błędnik ;) ).

Co do RT to znów się powtórzę: stawiam, że za góra 10 lat będziemy w stanie osiągnąć pełen fotorealizm w grach na kartach z najwyższej półki. A i na średnim i niskim segmencie nie będziemy mogli narzekać. Wszystko wskazuje, że dalszy rozwój grafiki komputerowej pójdzie w tym kierunku, bo obecnie nie ma innej alternatywy. To znaczy taka alternatywa jest i będzie użyta przy nowej generacji konsol - chodzi o zwiększenie szczegółowości poprzez wyższe rozdzielczości. Dopiero w jeszcze następnej generacji konsol może pojawi się raytracing.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że skoro to taki koszt sprzętowy, to prędzej znajdą się jakieś rozwiązania programistyczne symulujące/wspomagające efekt RT.

Może to wyglądać np. w ten sposób, że jednostki RT będą wyznaczły wektory odbić dla kilku promieni, a reszta będzie uzupełniana przez rasteryzację wspomaganą przez AI, jak to ma miejsce w przypadku DLSS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narzekacie jak stare baby :) Zawsze tak było w grafice jak coś nowego wchodziło, że dławiło pierwsze sprzęty. Za dwie generacje będzie już można w miarę wygodnie pograc pewnie, patrząc jak to wyglądało w przeszłości. No chyba, że podzieli los teselacji i zniknie na 10 lat, zeby wrócic w chwale. Ja tam sie cieszę, że NVidia to wprowadziła, bo popchnęli trochę rynek do przodu.

 

No ale niektórym nie dogodzisz. Nie ma postępu, marudzą że nie ma postępu. Jest postęp, marudzą, że za wolny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...