Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Harddrinkingman

MSI B350M Mortar

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wspomnianą w tytule płytę główną (MSI B350M Mortar) i zdarza się czasami, że komp nie startuje nawet po wielokrotnym wciśnięciu przycisku "Power" na obudowie. Zdarza się również (po chwilowej przerwie w dostawie energii elektrycznej/lub wyłączeniu listwy zasilającej), że startuje niemniej Windows (10) się nie odpala (lub odpala a nie ma obrazu)i konieczny jest reset zworką. Czy takie historie to jakaś typowa dla posiadanego przeze mnie mobo sytuacja czy raczej w innym miejscu powinienem szukać przyczyny?

Generalnie wstępnie stawiam na jeden z trzech powodów:

-zasilacz zakupiony w roku pańskim 2011

-obudowa (zasadniczo nowa, mam słabe poczucie czasu powiedzmy, że ma mniej niż rok)

-płyta główna (baaardzo kapryśna przed wgraniem najnowszego biosu)

 

Jak mogę wykryć przyczynę? Podmiana zasilacza (jak i jego rozebranie) na ten moment nie wchodzi w grę, drugiej mobo nie mam (i nikt ze znajomych z tego co wiem również nie posiada). Budę mam jakąś w piwnicy (Antec300) no ale problem z obudową wydaje mi się najmniej prawdopodobny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając platformę AM4, zacząłbym najpierw od zresetowania całego twojego OC RAM, a najlepiej reset CMOS poprzez zworkę na płycie. Jeśli będzie bez zmian, to zacząłbym klasyczną diagnostykę= wypinanie wszystkiego po kolei/ zostawienie tylko niezbędnych podzespołów do uruchomienia PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie opisane sytuacje trafiają się zarówno na podkręconym sprzęcie jak i na ustawieniach standardowych w bardzo nieregularnych odstępach czasu (czasami ponad tydzień nic się nie dzieje, czasami mam to co 3-4 dni).

Edit: Gdybym miał od kogo pożyczyć zasilacz na 2 tyg to pewnie rzuciłoby jakieś światło na te problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tego typu problemach stawiałbym na zasilacz, ma pewnie ponad 7 lat i przykładowo mogły w nim paść kondensatory/ równie dobrze coś innego. Możesz posprawdzać napięcia multimetrem. Chcesz możesz rozebrać potem zasilacz (najpierw sprawdź jak to zrobić bezpiecznie, żeby nie poraziło Cię) i zobacz, czy kondensatory nie są powybrzuszane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak będę miał możliwość wymienienia się zasilaczem na 1-2 tyg, zobaczymy czy to coś zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyczyłem zasilacz (2 dni temu) i wygląda na to, że coś jest jednak "nie halo" z moją Teslą. Na Antec True Power Classic 550W zniknęły wszelkie problemy, z którymi się ostatnio borykałem. Dodatkowo Tesla robi jakieś problemy u właściciela wspomnianego powyżej Anteca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem dzisiaj najnowszy bios do ww płyty i po update nie widzę opcji OC IGPU. Zagotowałem się nieco. Czy ja do reszty już oślepłem czy tej opcji już po prostu nie ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć nie ma już tej opcji (bug? feature? ).

A w Ryzen Master da radę ?

 

Dziś wgrywam do swojego carbona - ciekawe czy też wywalili :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem niestety. Może jakiś posiadacz Mortara z najnowszym biosem się wypowie? Chociaż wygląda na to, że jest lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...