Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pitbull82

Wybór bezpiecznego NASa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Opiszę krótko co chcę osiągnąć:

 

* dysk do backupów Time Machine tak żeby nie musieć go podłączać

* dysk do wszelkich innych backupów

* dysk do użytku przez inne komputery w domu

* z czasem możliwość uruchomienia RAID 1 (ale nie od razu)

* bezpieczeństwo (dostęp tylko lokalny, ewentualne zdalne opcje tylko i wyłącznie na moje wyraźne życzenie po ich aktywacji, najlepiej ze wskazaniem czego dostęp zdalny miałby dotyczyć)

* pojemność obsługiwana najlepiej 8 TB dla każdego dysku

* ciche działanie

 

Miałem nieszczęście zakupić ostatnio My Cloud Home 8 TB (atutem była cena) i poza brakiem możliwości RAID (to był świadomy wybór) dysk absolutnie odpadł z racji bezpieczeństwa. Okazało się, że dostęp do tego cudeńka jest głównie przez stronę WD, co sprawia że według mojej wiedzy praktycznie jeśli ktoś złamałby hasło wtedy dostaje dostęp do całej zawartości wraz z możliwością wykasowania wszystkiego. Nie wspomnę o tym że dodatkowo przeszukując później dokładniej opinie poczytałem co nieco o wcześniejszych dziurach pod tym kątem. Byłem też przekonany że w tym modelu dysk ta się wyciągnąć - okazało się że nie ma takiej możliwości i urządzenie jest praktycznie w całości. Dodatkowo urządzenie nie było wcale zbyt ciche ale to w porównaniu do kwestii bezpieczeństwa miało już marginalne znaczenie.

 

Na szczęście udało mi się go zwrócić i szukam czegoś innego, co przede wszystkim zagwarantuje mi praktycznie pełne bezpieczeństwo danych, a tak jak wspomniałem ewentualny dostęp zdalny będzie tylko na moje życzenie bez wymuszania logowania się przez stronę producenta i sterowania wszystkim tylko w ten sposób.

 

Wstępnie zerknąłem na:

* QNAP TS 231p https://www.x-kom.pl/p/336052-dysk-sieciowy-macierz-qnap-ts-231p-2xhdd-2x17ghz-1gb-3xusb-2xlan.html#specification lub QNAP TS228A https://www.x-kom.pl/p/416635-dysk-sieciowy-macierz-qnap-ts-228a-2xhdd-4x14ghz-1gb-3xusb-1xlan.html

* do tego dysk WD Red 8 TB https://www.x-kom.pl/p/294039-dysk-hdd-wd-8tb-intellipower-128mb-red.html

 

Rozwiązanie znacznie droższe, ale mam nadzieję, że przynajmniej w kwestii bezpieczeństwa powinno być ok.

 

Dajcie znać co sądzicie, zwłaszcza jeśli macie podobne urządzenia i jak wygląda do nich kwestia dostępu z zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz uber bezpieczeństwa to postaw samemu sobie NAS'a na czymś otwartym np. FreeNAS itp. ale jeśli chodzi o coś normalnego co jest OK, to QNAP to dobry wybór :) Zawsze możesz też z poziomu router'a odciąć do niego dostęp z zewnątrz, chyba że potrzebujesz tego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam TS231P + 2xWD 4TB. Dostęp z zewnątrz jest możliwy przez CloudLink (chociaż troche ograniczony żeby nie zamulić serwera qnap) i przez myqnapcloud. Wystarczy się zalogowac na stronie i znajdzie Twojego qnapa sam nawet z dynamicznym zmienianiem ip od providera. Osobiscie nie mogę dostać się do niego bezposrednio po IP gdyż router z vectry nie pozwala na to (zapewne trzeba odblokowac porty ale nie mam kiedy do nich zadzwonic).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam TS231P + 2xWD 4TB. Dostęp z zewnątrz jest możliwy przez CloudLink (chociaż troche ograniczony żeby nie zamulić serwera qnap) i przez myqnapcloud. Wystarczy się zalogowac na stronie i znajdzie Twojego qnapa sam nawet z dynamicznym zmienianiem ip od providera. Osobiscie nie mogę dostać się do niego bezposrednio po IP gdyż router z vectry nie pozwala na to (zapewne trzeba odblokowac porty ale nie mam kiedy do nich zadzwonic).

jak masz stałe zewnętrzne ip to wystarczy przekierować porty do servera w ustawieniach routera i masz dostęp z dowolnego miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez napisałem ze zmienne..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisałeś w zupełności wystarczy qnap TS228 do kupienia w Polsce za 550pln albo za mniej jak 500pln na niemieckim amazon. Nowszej wersji TS228A nie ma co brać bo jest absurdalnie droga! TS231P też spoko ale to już może lepiej dołożyć do jakiegoś na X86.

 

Edit: jeśli chodzi o dostęp z zewnątrz to Qnap jest bardzo dobrze przygotowany. Od Ciebie zależy co wybierzesz. Przywołana CloudLink to nic innego jak dostęp przez VPN udostępniany przez QNAP. nie używam bo masz dwustopniowe uwierzytelnianie po https do interface QTS ale czasami może się przydać. Masz darmowy ddns od Qnap w domenie myqnapcloud.com. Sa aplikacje mobilne na iOS, Android.

 

Ogólnie poziom bezpieczeństwa jest bardzo wysoki, częste aktualizacja, mają status CVE od Mitre, kody źródłowe oprogramowania są ogólnodostępne ( o czym mało kto wie). Pisze o QNAP bo taki akurat mam ale pewnie Synology ma podobnie. Pisze to bo w żaden sposób FreeNAS nie jest lepszy pod względem zabezpieczeń a wręcz musisz o wszystko zadbać sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...