Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Forii

Prawdopodobnie niekompatybilne/niestabilne ramy z płytą Asrock Z370 Extreme4

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli żadnymi innymi opcjami mam sie nie bawic w biosie oprocz wyzej proponowanych to chyba wszystko wiem.

 

A dla sprostowania okreslenia niekompatybylności i niestabilności które użyłem poprzedzając słowem "prawdopodobnie" chodziły o instalacje systemu windows 7, podczas gdzie win 10 zainstalowała się bez problemu, mam jednak kolege który troche mnie postraszył że win 10 mogły nie wykorzystywać niektórych części ram dlatego poszła instalacja win 10 normalnie, system też się odpalał migiem w trybie uefi 3-5 sekund i odpalony.

Wcześniej w biosie sie bawiłem tylko wiatrakami bo bios mi ustawil ze wiatrak od cpu chodzil na max obroty + zmienilem wartosci ddram: zaladowujac xmp profile 3200 + ustawilem recznie proponowane wartosci (te ktore byly na lewo to je przepisalem na prawo zamiast auto - pamietam ze byly to 15-15-480 itd).

 

Jednak namówiono mnie na instalacje win 7 pro z uwagi na lepszą wydajnosość, co tez mi sie spodobalo.

Jednak podczas instalacji wywalało błąd który w google wiele osób miało, ktoś tam napisal by wyjac jedna kosc ram z B2, zostawiając tylko tą blisko cpu(a2), wtedy zamiast komunikatu z błędem ze pliki sa uszkodzone bla bla wywalilo mi blue screena x0000007 chyba jak pamietam, zmienilem miejscami ram i wsadzilem do b2 (dalej od cpu) wszedlem w bios i ustawilem wszystko na auto jak bylo a profil xmp dalem 2133, instalacja poszla, pomyslalem ze ramy sa niesatbilne i chodza na niskich wartosciach tylko.

Gdy zainstalowal sie system to wszedlem do biosu i ustawilem ddr 3200 i o dziwo wszystko poszlo.

Jedynie co sie dzieje to raz mi sie wlasnie podczas zaladowywania kolejnej mapy w battlefield 4 wylaczyla gra (aplikacja bf4 przestala dzialac) oraz czesto w przegladarce google chrome wyskakuje mi ten irytujacy komunikat, zbyt często wrecz...

https://gazetamiasta.pl/wp-content/uploads/2016/05/kurza-twarz.jpg

 

SYstem sprawia wrazenie na 1 rzut oka niestabilnego, co jakis czas cos sie tak jakby zacina albo explorer przestaje dzialac. Albo to wina ramów albo win 7 pro. Mysle ze posiadając 8600k nawet na stocku, dobre ramy i plyte oraz ssd nie powinienem doswiadczac zadnych zacinek czy bledow

 

A no i wlasnie, taki szczegol ale podczas instalacji sprobowalem nie tworzyć żadnej partycji, bo wczesniej tworzylem 100gb partycje z dysku ssd na system a 400gb zostawialem na dane, pomyslalem ze moze jedna partycja jest wymagana, zostawilem jedna partycje, takze jak teraz bede formatowal system to usuna mi sie wszystkie dane, a przekopiowanie plikow gry nie wystarczy bo bf4 i tak musialem sciagac 10h od nowa.

 

 

Co jeszcze moge sprawdzic by wykryć przyczynę tej niestabilności?

Dysk ssd?

Ramy wyjda na tescie

CPU?

 

Jak wrócę do domu to zrobie mem testa na powyzszych wartosciach i przetestuje kompa 7h, jak wykryje jakis blad na pamieciach to wyjdzie ze sa niestabilne, jezeli nie to wina systemu albo nie wiem czego. Wgram juz wtedy win 10 chociaz zniechecono mnie do niego z uwagi na to ze ten system chamsko zatrzymuje ludzi przy sobie, jest w wersji beta oraz ciagle masakruje aktualizacjami i potrafi nawet wylaczyc kompa w trakcie gry byleby zainstalowac durne aktualizacje.

W win 7 mam wylaczone aktualizacje i problem z glowy, co mi sie podoba.

jakie jest wasze zdanie o windowsie 10? vs 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wartości dla tRFC dać do 3800mz?

16-16-38-2n?

A ten tRFC?

 

Jaka jest roznica tych moich pamieci vs F4-3200C14D-16GTZKW?

Moge sie sugerowac tym wartosciami?

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/779901-G-Skill-Trident-Z-2x8GB-DDR4-3200-CL14-F4-3200C14D-16GTZKW

 

Czy do testowania ramow i nie tylko polecacie program?

https://www.aida64.com/products/screenshot/system-stability-test

Choc widze ze to wersja trial tylko

 

Z gory dzieki za odp.

 

PS. Po tym co czytam ponizej wychodzi ze 3600mhz z timingami cl 15 15 czyli te ktore mi poleciliscie są najszybsze i najlepsze

3200 CL 14-14-14 speed memory is the sweet spot for cost with the second best performance.

 

The time between sending a column address to the memory and the beginning of the data in response.

DDR4-2800 CL 14 =10.00 ns 11.07 ns 12.50 ns

DDR4-3200 CL 14 = 8.75 ns 9.69 ns 10.94 ns

DDR4-3600 CL 15 = 8.33 ns 9.17 ns 10.28 ns

DDR4-4000 CL 18 = 9.00 ns 9.75 ns 10.75 ns

DDR4-4266 CL 19 = 8.91 ns 9.61 ns 10.55 ns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A testowałeś stabilność jakimś programem, który obciąża system? prime95 - blend, OCCT

Dla testu obniż taktowanie ramu do 3200 15-15-15-36-2N-380 i zobacz czy się poprawi.

Inna opcja to 3600 16-16-16-36 1.35v i trfc 560.

Musisz potestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to screeny z hwsinfo, nie wiem tylko czemu widze ddram frequency 1800mhz :|

hwsinfo po zmianie na reczne 3600mhz

 

 

1800 razy 2 równa się ?? :)

 

Roznica w fps jest 2x wieksza w cinebenchu, co mi sie podoba,

 

FPS w grach też podskoczył ? Bo pamiętam, że pisałeś o phenomie i zużyciu CPU około 60% tylko :)

 

A testowałeś stabilność jakimś programem, który obciąża system? prime95 - blend,

Musisz protestować.

 

 

Popieram, cokolwiek nie zmienisz, odpal PRIME95, jak przesadzisz z zegarem/timingami to Prime wysypie się już w dosłownie minutę-dwie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1800 razy 2 równa się ?? :)

 

FPS w grach też podskoczył ? Bo pamiętam, że pisałeś o phenomie i zużyciu CPU około 60% tylko :)

 

Popieram, cokolwiek nie zmienisz, odpal PRIME95, jak przesadzisz z zegarem/timingami to Prime wysypie się już w dosłownie minutę-dwie ;)

Ok chyba że tak czyli wykrywa te 3600mhz.

Fps w grach 2x większy, czyli jednak procek nawet na stocku podbił wydajność w grach zwiększając dwa razy fps. Jednak chcialbym miec te stabilne ramy

Sprawdze na Prime95, dzieki, na razie robie memtesty i niestety wywaliło mi błąd/błędy, nie wiem czego to wina, ustawienia dałem w ddr takie jak poleciliście wyżej.

3600mhz na timingach 15 to chyba powinno ruszyc bez problemu a tutaj cos takiego juz po 15min

https://i.imgur.com/GYMd5rQ.jpg

 

 

Dla testu obniż taktowanie ramu do 3200 15-15-15-36-2N-380 i zobacz czy się poprawi.

Inna opcja to 3600 16-16-16-36 1.35v i trfc 560.

 

3200mhz chodzilo bez bledow 30min w mem tescie na 14-14-36-2n - 480

 

 

Myslicie ze bios serio ma znaczenie? to sprobuje wgrac nowy i zrobie test.

https://www.asrock.com/support/BIOSIG.asp?cat=Windows8

Wg tego linka moge bios zainstalowac z systemu? nie musze zgrywac na penka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios 1.80 zainstalowany

Fps i wydajnosc w cinebench i resident taka sama nawet o 1-2fps lepsza.

Co do ramow to błędów nie wywala w mem test gdy mam ustawiony load xmp profil i wartosci na 3200 i timingi 14-14-... 480. Czyli pamięci chodzą na max zalecanych wartosciach. Nawet po ustawieniu napięcia

Dziwna rzecz. Zbyt duzo tez ustawien i nie wiem jakimi wartościami sie bawic oprocz w/w by dojść do stabilności.

Co moge jeszcze zrobic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz jeszcze robić. Olej temat dopóki nie kupisz GPU sensownego.

 

 

A konkretne ustawienia padły tutaj już w tym temacie ;) Jacek dał ci na talerzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz jeszcze robić. Olej temat dopóki nie kupisz GPU sensownego.

 

 

A konkretne ustawienia padły tutaj już w tym temacie ;) Jacek dał ci na talerzu.

 

Co chce jeszcze robić? Sprawić by te ramy były lepsze bym zyskał więcej fps, raczej 3600mhz powinno być lepsze niż 3200mhz czyż nie? No i dlaczego wychodzi niestabilność?

 

A co do gpu to jak widać gtx 1050ti daje rade bo sam procek i pewnie ramy dały 2,5x więcej fps i mam stabilne 144 fps w grach, oprocz tych z otwarta mapa wtedy 120 fps~

Gdzie wcześniej miałem max 110 fps na zamknietych mapach, a na otwartch 60~ jak nie mniej.

 

Ale oczywiście do czasu jak wyjdzie bf 5 z padziernika to kupuje gtx 1070 albo 1080.

 

Dlatego tez zalezy mi na podkreceniu tych ramow by to wszystko chiodzilo jak w zegarku.

Procka tez bede podkrecal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj 3600MHz 15-15-15-36-420 i 1.38V-1.4V

o gotowe rozwiązanie ciężko. Musisz sprawdzić jak to będzie u ciebie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj 3600MHz 15-15-15-36-420 i 1.38V-1.4V

o gotowe rozwiązanie ciężko. Musisz sprawdzić jak to będzie u ciebie działać.

Ok dzieki, napiecia IO SA ciagle te co wspominales, nie ruszac ich?

Pobawie sie tymi timingami i napieciem, moze na 1.4 ruszy choc to max jak wiadomo

 

A co z profilem XMP? Moze tak byc ze pamieci sa i beda tylko stabilne na załadowanym profilu xmp 3200?

 

A jak chce go usunac i ustawic na auto to bledy wywala?

 

Niestety nie mam profilu xmp pod 3600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIEEE

 

BDIE są stabilne zawsze powyzej swojego XMP :) Po to sie je kupuje :D

 

 

Jakbys nie cisnal timingow i mhz na raz, to moglbys pobawic sie w OC.

 

Normalnie podbijasz MHz z wysokimi timingamin a, jak znajdziesz MHz to dopiero gnieciesz timingi. W chaosie ciężko coś trafić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIEEE

 

BDIE są stabilne zawsze powyzej swojego XMP :) Po to sie je kupuje :D

 

 

Jakbys nie cisnal timingow i mhz na raz, to moglbys pobawic sie w OC.

 

Normalnie podbijasz MHz z wysokimi timingamin a, jak znajdziesz MHz to dopiero gnieciesz timingi. W chaosie ciężko coś trafić.

Ok tak zrobie tylko na razie to co zauwazylem ze te kosci wlasnie wyjatkowo mimo ze sa na bdie nie ida powyzej xmp, nawet po wgraniu najnowszego biosa, no ale zobacze.

3200mhz cl14 i tak nie brzmi zle, pobawie sie i dam znac, szkoda ze co kazda modyfikacje musze marnowac 30min na memtesta, to troche przesada, da rade jakso szybciej sprawdzic stabilnosc by od razu mow wiedziec czy jest ok czy trzeba cos zwiekszyc? niz co kazda zmiane odpalac memtesta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forii coś źle robisz. Nie możliwe, że masz takie problemy. Poza tym, żeby sprawdzić stabilność ramu nie puszcza się memtesta na 30 min tylko na co najmniej całą noc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forii coś źle robisz. Nie możliwe, że masz takie problemy. Poza tym, żeby sprawdzić stabilność ramu nie puszcza się memtesta na 30 min tylko na co najmniej całą noc.

Chodzi o to ze jak po 30min czy nawet 15 wywala blad to wiadomo ze wylaczam i próbuje innych napiec/ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że wcześniejsze problemy to kwestia biosu była. Puszczanie memtesta na noc to według mnie głupota jest i niepotrzebne marnowanie energii elektrycznej. Memtest dość szybko wyłapuje problemy, a Prime95 jeszcze szybciej, dodatkowo jest łatwiejszy w użyciu. Forii wrzucaj screeny z napięciami z HWiNFO. Ja na Twoim miejscu nie pierdzieliłbym się i ustawił od razu 4000MHz 16-16-16-36 Ram Voltage=1,5V IO=1,20V SA=1,25V reszta auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze memtest pod windowsem. Ja swoje gskille RJV 3200c14 ustawiłem na 3733c15, na 3866c16 łapały już błędy w memtest wszystko na 1.4v IO 1.5 SA 1.2. Innym chodzą na ponad 4000mhz. Dużo też zależy od płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200 cl14 to bardzo dobre pamięci. Wysoko się kręcą ale na dobrych płytach.

 

Zostaw ten memtest w spokoju. Pisaliśmy już kilka razy - PRIME95.

No i testy według naszych wskazówek.

Z napięciem nie szalej bo będą się przegrzewały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.7V albo 1.8V to było chyba maksymalne napięcie bez nawiewu.

 

Do 1.5V sami producenci wypuszczają Bdie bez nawiewu

 

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/adata-xpg-z1-ddr4-najszybsze-pamieci-o-taktowaniu-4600-mhz.html

 

 

Te szybsze oczywiście ;)

 

Z nawiewami widziałem że ludzie cisneli Bdie nawet ponad 2V z kosmicznymi timingami i Hz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zleży jak masz zorganizowany obieg powietrza w obudowie.

Przy 1.5V jak puścisz prime95 to potrafią się mocno nagrzewać i niestety tracą stabilność. Ja postawiłem małą dmuchawkę i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia które podałem są oczywiście na wyrost, do testów, aby sprawdzić stabilność. Jak by było stabilnie to trzeba schodzić z napięciem np co 0,05V i dalej badać stabilność. Jeżeli nie będzie stabilnie to trzeba schodzić z taktowaniem i napięciem. Wydawało mi się to oczywiste więc nie pisałem. Na 2V to bym go nie namawiał :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prośbą przesyłam screen z HWiNFO64 z sensorami, w tle leciał prime95, niestety strasznie wolno to leci, dopiero mam 0,3% :E

Tym tempem pewnie bedzie lecialo 2 dni.

 

Co do ramu to nie wiem czy to normalne ale po zmianie wartości recznie i usuwajac load xmp i dając go na auto, wtedy wciskajac f10 by sie zapisalo i komp uruchomil ponownie to sie robi tzw "cegła", tzn czarny ekran na monitorze i nic sie nie dzieje, musze przytrzymac guzik do wlaczania komputera by go wylaczyc i dopiero potem sie uruchamia.

Mój wniosek to ze ramy bez xmp sie nie wczytuja, ale po restarcie kompa juz komp ruszył z tymi wartościami.

Ustawiłem 3600MHz 15-15-15-36-420 i napiecie 1.4V,

IO 1.15 i SA 1.2 (1.2 to max bo sie na czerwono robi)

Screen tutaj:

Hwinfo screen

 

kwestia jak z tą stabilnością, chyba zamiast testowac programami po prostu pogram sobie w gry i jak wywali jakis blad albo gra sie wylaczy to znaczy ze cos jest niestabilnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co cię obchodzi tempo PRIME95? Ma przelecieć 30min to wystarczy. Później pograj i koniec testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekki oftop dotyczący oc : czy temperatury 8600k po OC rzędu 85 stopni to normalka ? w intelburn teście i prime95, bez podnoszenia napiecia poszło do 5,0ghz, zmniejszyłem do 4,7ghz i temperatury max to 75 stopni. Zostane chyba przy 4,7ghz w takim razie bo jednak 10 stopni roznicy jest.

A prime85 przeszedl lajtowo 40min, wyglada na to ze jest stabilnie przy 1,38v dla ramów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

85 stopni przy 5GHz i to w prime V29.4 na średniej klasy chłodzeniu? Można powiedzieć że to bardzo niska temperatura. To chyba po skalpie? Ta wersja prime mocno wygrzewa i w normalnych zastosowaniach takich temperatur nie uświadczysz więc spokojnie możesz zostać przy 5. Ponad to jeżeli zamierzasz zostać przy aktualnym taktowaniu ramu to spróbuj zjechać z napięciami IO oraz SA to, tak jak Jacek pisał wcześniej, dodatkowo obniży nieco temperaturę proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

85 stopni przy 5GHz i to w prime V29.4 na średniej klasy chłodzeniu? Można powiedzieć że to bardzo niska temperatura. To chyba po skalpie? Ta wersja prime mocno wygrzewa i w normalnych zastosowaniach takich temperatur nie uświadczysz więc spokojnie możesz zostać przy 5. Ponad to jeżeli zamierzasz zostać przy aktualnym taktowaniu ramu to spróbuj zjechać z napięciami IO oraz SA to, tak jak Jacek pisał wcześniej, dodatkowo obniży nieco temperaturę proca.

To widzę, że ile ludzi tyle opinii bo oświadczono mi że 85 stopni to już są wysokie temperatury i lepiej ich nie przekraczać żeby nic się nie stało z prockiem. Na amd phenomie max temp jaka mogłem osiągnąć to 62 stopnie, dlatego 85 stopni mnie troche przestraszyło i zszedłem z taktowaniem do 4,7ghz. Nie wiem też czy też dobrze ustawiłem w biosie long duration power limit na 120 watów a short na 150w jak mam tylko zasilacz 450w Generalnie procek podkręcił się lajtowo, jedyne co zrobiłem to tylko mnożnik na all cores na 47, napiecia z początku dałem na offset 50 ale z uwagi na wysokie temp obniżyłem na auto, wychodzi na to ze wgl nie trzeba napiecia podnosic a stabilnosc jest. W teori pewnie moge offset probować na minus dać? by te temp byly jeszcze nizsze?

 

Pomysł ze skalpem wydaje mi się w stylu trolla bo po skalpie to bym właśnie miał max 55-60 stopni,

skalp odejmuje 10-20 stopni, w grach koledzy wyciągają max 45-50 stopni, na pulpicie 25 stopni.

Dlatego te 85 stopni faktycznie wydaje sie wysokie jakby porównać.

 

Tylko jeśli chodzi o wygrzewanie to dużo bardziej wygrzał mi Intel Burn Test na u stawieniach very high przez 5min. Wtedy te temp sięgały wlasnie 85 stopni.

W tym Prime v29.4 osiagam max 70 stopni na 4,7ghz, wiec taki sobie ten programik jak widac.

Chłodzenie mam sredniej klasy, owszem, to moze ta pasta krynoata sporo daje, rozsmarowałem ją po calym procku generalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...