Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Killer85

Chłodzenie dysku M.2 SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zakupiłem dysk 512GB SSD M.2 PCIe NVMe HYNIX do laptopa z siga

Jak wiadomo takie dyski nieco się grzeją-u mnie w spoczynku dysk ma ok.56 stopni przy temperaturze w pokoju ok.16 stopni

Temperatura CPU to ok, 45 stopni przy wyłączonym wentylatorze(tak MSI ma dobre chłodzenie i tryb ECO+MSI Dragon gdzie ustawiamy wentylatory wg,własnych preferencji)

Laptopa używam przeważnie do przeglądania neta,słuchania muzyki,oglądania filmów i czasem do gier

 

Na rynku mamy kilka chłodzeń do takich dysków ale w przypadku laptopa mamy mniejsze pole manewru bo musi to być odpowiednio smukłe

 

I tu moje pytanie...czy kupić coś taniego np.

http://allegro.pl/chlodzenie-tasma-radiator-dla-dysku-ngff-m-2-2280-i6952353965.html

 

czy dołożyć kilka zl. i kupić Gelid SubZero

 

lub

https://www.morele.net/alphacool-chlodzenie-do-dysku-m-2-ssd-m01-80mm-11310-1635626/#inspirations

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w PC używam chłodzenia od EK, które niestety ma badziewny system mocowania radiatora- blaszki mocujące rysują radiator i zostają ślady. Po uporaniu się z montażem to ustrojstwo jest jednak bardzo wydajne:

https://www.hwcooling.net/en/duel-of-ssd-coolers-alphacool-hdx-m2-vs-ekwb-ek-m2-en/

 

Pytanie, czy zmieści się do obudowy Twojego laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w PC używam chłodzenia od EK, które niestety ma badziewny system mocowania radiatora- blaszki mocujące rysują radiator i zostają ślady. Po uporaniu się z montażem to ustrojstwo jest jednak bardzo wydajne:

https://www.hwcooling.net/en/duel-of-ssd-coolers-alphacool-hdx-m2-vs-ekwb-ek-m2-en/

 

Pytanie, czy zmieści się do obudowy Twojego laptopa.

W tym sęk że musi być cienkie aby weszło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to w ogóle działa, w laptopie zamknięte, metalowa blaszka na dysku, na jakiej zasadzie to chłodzi? tam jest jakiś kontakt z heatpipe chłodzenia cpu/gpu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to w ogóle działa, w laptopie zamknięte, metalowa blaszka na dysku, na jakiej zasadzie to chłodzi? tam jest jakiś kontakt z heatpipe chłodzenia cpu/gpu?

Niema kontaktu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@aerial ta blaszka ma działać jako odpromiennik... nie wiem czy jest sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie...

 

Jaki jest sens NVME w lapku, który służy do tak prozaicznych zastosowań?

 

Rozumiem, że płyta obsługuje tylko M.2 NVME a nie M.2 SATA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie...

 

Jaki jest sens NVME w lapku, który służy do tak prozaicznych zastosowań?

 

Rozumiem, że płyta obsługuje tylko M.2 NVME a nie M.2 SATA?

Zainstalowałem na nim system i mam gry w które gram

 

Sens jest bo kosztował 500zł.+ship a dzięki M.2 NVME mam miejsce na zwykły dysk SATA na dane ;)

 

Obługuje oba tryby

 

SSD

1x M.2 SSD Combo (NVMe PCIe Gen3 x4 / SATA )

HDD

1x 2.5" SATA HDD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena świetna :thumbup::cool:

 

No ale teraz jest ciepło, a do lata jeszcze daleko ;-)

 

1x M.2 SSD Combo (NVMe PCIe Gen3 x4 / SATA )

 

To nie trzeba było szukać M.2 wolniejszego? Na SATA. Szybkość jak zwykłego SSD ale wchodzą do slotu M.2 i się tak nie grzeją.

 

Jak Ci napęd w lapku nie potrzebny, to możesz kupić adapter na dysk w jego miejsce. Chyba, że masz lapa slim, bez napędu DVD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena świetna :thumbup::cool:

 

 

 

Jak Ci napęd w lapku nie potrzebny, to możesz kupić adapter na dysk w jego miejsce. Chyba, że masz lapa slim, bez napędu DVD.

Nie ma już napędu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w PC używam chłodzenia od EK, które niestety ma badziewny system mocowania radiatora- blaszki mocujące rysują radiator i zostają ślady. Po uporaniu się z montażem to ustrojstwo jest jednak bardzo wydajne:

https://www.hwcooling.net/en/duel-of-ssd-coolers-alphacool-hdx-m2-vs-ekwb-ek-m2-en/

 

Pytanie, czy zmieści się do obudowy Twojego laptopa.

 

Trzeba wpierw zahaczyć krótszą stronę blaszki o radiator w docelowym miejscu, następnie nasunąć/wcisnąć tą dłuższą część, łagodniej wyprofilowaną. Wtedy nic nie rysuje.. oczywiście pro instrukcja nie przewiduje poinformowania o tym :)

 

Cena świetna :thumbup::cool:

 

No ale teraz jest ciepło, a do lata jeszcze daleko ;-)

 

 

 

To nie trzeba było szukać M.2 wolniejszego? Na SATA. Szybkość jak zwykłego SSD ale wchodzą do slotu M.2 i się tak nie grzeją.

 

Jak Ci napęd w lapku nie potrzebny, to możesz kupić adapter na dysk w jego miejsce. Chyba, że masz lapa slim, bez napędu DVD.

 

A w czym przeszkodzi lato? I tak throtlingu nie uświadczy przy dysku używanym na system i gry.

 

Poza tym porada tak sensowna, jakbyś kazał szukać i3 zamiast i7 bo się mniej grzeje. Albo kupić laptopa z integrą, zamiast dedykiem bo się mniej grzeje. I co z tego że dysk jest cieplejszy, jak w niczym to nie przeszkadza.

 

Tak jak pisałem w innym temacie, wystarczy już Thermopad (1,5mm?) między PCP SSD a PCB płyty głównej, aby zbić temperaturę o 10*C

 

 

 

 

Zapytaj tego sprzedawcę, czy może odsprzedać sam radiator: http://allegro.pl/adapter-m-nvme-ssd-ngff-do-pcie-3-0-x16-chlodzenie-i6946578517.html

 

Będziesz miał thermalpada pod ssdkiem i radiator na ssd ;)

 

Radiator + adapter wysyłane są w jednej paczce, ale pakowane są osobno. Sam adapter PCIE-NVME to 50zl u niego. W zestawie z radiatorem 60zl :) To może odsprzeda radiator za 30zeta :) A jak jest cień szansy, że kupisz sobie kiedyś normalny PC, to weź sobie adapter z radiatorem i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wpierw zahaczyć krótszą stronę blaszki o radiator w docelowym miejscu, następnie nasunąć/wcisnąć tą dłuższą część, łagodniej wyprofilowaną. Wtedy nic nie rysuje.. oczywiście pro instrukcja nie przewiduje poinformowania o tym :)

 

Wpadłem na to i tak zrobiłem, ale problem polega na tym, że rysy powstają w momencie, gdy radiator przesuwa się wzdłuż ssd, a o to niestety nietrudno w trakcie mocowania czy manipulowania tym maleństwem. Wystarczyłoby dać delikatny klej na termopady i byłoby po kłopocie. Gumki u konkurencji też jakoś trzymają radiator, jest docisk i nic nie odpada:)

Pomijam fakt zastosowania tak grubych termopadów, że blaszki mocujące są na 99,999999% wytężeniaszczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem dwa radiatory. Na górę dałem cienkie termopady zamiast grubych jak w instrukcji. Pady docinałem na wymiar kostek na których leżały. Jedna z kostek dostła grubszy pad bo była niższa od pozostałych.

 

Wszytko się trzyma i nic nie przesuwa. Odkleiłeś zabezpieczenia z padów ? Bo one są raczej antypoślizgowe. Chyba że nalepiłeś je z foliami to Ci się ślizgać może ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A w czym przeszkodzi lato? I tak throtlingu nie uświadczy przy dysku używanym na system i gry.

 

Poza tym porada tak sensowna, jakbyś kazał szukać i3 zamiast i7 bo się mniej grzeje. Albo kupić laptopa z integrą, zamiast dedykiem bo się mniej grzeje. I co z tego że dysk jest cieplejszy, jak w niczym to nie przeszkadza.

 

Tak jak pisałem w innym temacie, wystarczy już Thermopad (1,5mm?) między PCP SSD a PCB płyty głównej, aby zbić temperaturę o 10*C

 

Czepiasz się na siłę.

 

Do podanych zastosowań dysk nvme jest zbytkiem...w zasadzie nie uświadczy jakiś specjalnych korzyści z jego posiadania...a jak ich nie ma to równie dobrze można mieć M.2 SATA i nie będzie trzeba się zastanawiać nad temperaturami.

Jedyne co broni ten zakup to świetna cena :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie cena NVM2 w cenie SATA dla mnie wybór jest prosty :)

 

A co do zysków, szybsze ładowanie windowsa, szybszy Alt+Tab, Szybsze ładowanie gier, szybsze ładowanie przeglądarki. Generalnie jest szybciej. Nie ma takiej różnicy w responsywności jak HDD vs SSD, ale jednak jest, na plus oczywiście.

 

A temperatury.. taka sama różnica jak niech będzie i5 vs i7 przy GTX 1050TI. Po co i7 do takiej karty, skoro nie uświadczy specjalnych korzyści z jego posiadania? Słabszy procek byłby chłodniejszy.

 

Dla mnie SATA to przeżytek, kiedy kupuje się dysk ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś stać, to kupuje NVM2 jako dysk systemowy, a SSD Sata III jako magazyn. Nie powiem, że nie przytuliłbym chętnie SSD 1TB, niech już będzie ta Sata:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako magazyn HDD raczej jest królem :) Szczególnie zdjęć i innych prywatnych danych. SSD nie lubią być nie używane, a drobna awaria chyba przeważnie oznacza utratę wszystkiego. Bad sektory HDD i kilka wypixelowanych zdjęć przy tym to pikuś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki dysk sporo daje przy edycji video, jak się operuje na dużych plikach np. materiał 4k.

Reszta.. jak ktoś uruchamia aplkacje ze stoperem może, 0.3s szybciej coś się odpali, różnice są znikome, tak samo w grach.

Zresztą podobny "problem" jest z kręceniem cpu czy braniem najnowszych i7 do gier posiadając monitor 60hz, taki cpu dosłownie nic nie zmienia, a kasa została wydana :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Fortnite często biegam sam po mapie, zanim reszta się załaduje. A ładuje się tam 100 osób ;)

 

W BF1/4 niestety nie da się pobiegać na rozgrzewkę, trzeba czekać aż uzbiera się 10/10 osób team. Pozostałe 44 osoby mogą dosiąść się do już zajętych pojazdów :E

 

 

tak działa ziarnko do ziarnka - NVME RAID, i7 8/16, ddr 3600MHz :) 0,3s ? Zdecydowanie różnice są większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

The test system:

Intel Core i5-6600K

Asus Z170-A

16GB Corsair DDR4 3200MHz

 

 

Platforma testowa raczej gówniana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W drugim jest 7700k @ 5ghz , nie wiem jaki ram, różnice większe.

Mimo wszystko z moich doświadczeń jest to naprawdę dość mało odczuwalne.

Szczególnie w laptopie na którym się gra najwyżej w starsze rzeczy. Praktycznie nie ma żadnej różnicy w normalnym użytkowaniu, backup leci szybciej, instalacja systemu itd. Ale odpalanie aplikacji normalnych jakichś biurowych, przeglądarka, 0 różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Spektakularnych różnic nie zobaczysz :) Ale ide w ciemno, że wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej komputerów, różnice będą się tylko pogłębiać. Tylko tutaj problemem jest też czas dostępu, operacje na małych plikach idą w podobnym tempie jak na SSD. Chyba Optane potrafi w tym temacie coś więcej. Samsung też coś szykował ciekawego.

 

Z-SSD ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako magazyn HDD raczej jest królem :) Szczególnie zdjęć i innych prywatnych danych. SSD nie lubią być nie używane, a drobna awaria chyba przeważnie oznacza utratę wszystkiego. Bad sektory HDD i kilka wypixelowanych zdjęć przy tym to pikuś :D

 

Miałem na myśli niestandardowy magazyn, czyli gry odpalane raz na jakiś czas i inne programy. Wiadomo, że do zakurzonych plików HDD jest ok.

 

 

Czemu "gówniana"? To jest w dalszym ciągu spoko sprzęt. Idąc tym tokiem rozumowania, powinienem dawno spuścić w kiblu mojego 4790k, bo używam monitora 165Hz mimo, że nic staruszkowi nie dolega.

 

Jaką odczułeś różnicę po przesiadce na 8700k? Pytanie bez ironii, na poważnie. Porównaj zegar w zegar, bo OC to loteria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8600K vs 8700K ?

 

Na przykładzie Fortnite idącym na 6 wątków jak się nie mylę, 90-100% obciążenia CPU na i5 vs ok: 50% obciążenia na i7 to Alt-Tab :) Stał się Instatnt, bez takiej chwilowej zawieszki. To jest jedyne co można dzisiaj realnie zobaczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...