Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Lock

Płyta mATX pod 8700K

Rekomendowane odpowiedzi

Czy znajdę jakąś płytę w formacie microATX, która pozwoli na podkręcenie i7 8700K na 5GHz bez gotowania i throttlingu sekcji zasilania?

Z tego co widziałem najtańsza mobo od Asrocka z370m pro4 ma sekcję 6+4 przy czym bieda radiatory na jedynie na mosfetach części procesorowej. Czy na części dla ramu radiator jest w ogóle potrzebny?

Zainteresowała mnie płyta Asus z370-G, ale ona również ma jedynie 10 fazową sekcję przy czym lepsze radiatory na wszystkich mosfetach.

Jest jeszcze np msi mortar z sekcją 3+3 co wydaje się już być totalną biedą.

Jakakolwiek płyta mATX da radę z OC 8700K czy raczej sobie odpuścić?

Obecnie mam skalpowane 6700K 4,5GHz 1,35V na mortar z270 z taką samą bieda sekcją jak bliźniacza wersja z370 i zdaje się, że płyta ledwie to wytrzymuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zmian jak w każdym temacie tutaj masz tabelkę. MSI SLI PLUS gotuje się przy 1,32V@4800MHz 8700K, 108*C na sekcji i throtling. Czyli szukaj lepszej:D

 

Chyba EVGA wypada tutaj najciekaweiej.

 

Ewentualnie Fatal1ty Z370 Gaming-ITX/ac.

 

Reszta może nie podołać zadaniu. Szczególnie przy rozkazach AVX :)

 

MfQ3457.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem narazie Asrocka Taichi, będzie do innego kompa. Wg tej tabelki niby lepszy od rog x hero. Zobaczymy jak to się będzie sprawować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o mATX , a kupiłeś eATX ? :D miazga :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bedzie do innego kompa dla koleżki, teraz bede miec tylko chwilowo na testy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo kupiłem własnie asusa z370-g gaming wifi ac i mam nadzieje ze da rade. Własnie skalpuje cepa i zobaczymy jak to bedzie chodzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O sekcję to się za bardzo nie martwię w tej chwili ale powyżej 4,8 GHz cep leży przy 1,37V, choć w hwmonitor pokazuje nawet 1,413V. Pewno kwestia zabawy z LLC, ale pobór mocy przy p95 dobija do 215W, a tempy po skalpie pod 88c, więc zapasu za bardzo nie ma. Chyba słaba sztuka 8700K :(

Na stocku po skalpie tempy spadły z 80c na 65c...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To napisz przy okazji jakie temperatury ma sekcja zasilania kiedy proc dobija 88*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają tempy w idle.

0a79d9907eeb9a30med.png

A tak po 5 minutach p95

3aa99d24c237c481med.png

 

Natomiast po niecałych 10 minutach komputer się wyłączył, dwukrotnie..

TMPIN3 z 35c skoczył na 80c - czy to jest temperatura VRM ? Jesli tak to dlaczego się wyłącza?

W biosie wszystkie limity zdjęte. OC 4800MHz @1,33V llc lvl6. Throttlingu nie zaobserwowałem.

TMPIN4 to chyba jakiś błąd, pokazuje 0c albo 127c.

I te tempy CPU to jakaś porażka. Wygląda jakby był problem z oddawaniem ciepła, ciepłowody grandisa są ledwie ciepłe natomaiast po skalpie 6700K ciepłowody były gorące.

Skalpować jeszcze raz? Pod czapką oczywiście zapodany misio conuctonaut a na czapce kryonaut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VRM powinno być przy płycie głównej. Jeszcze niżej na liście. Nazwa płyty i pod nią czujniki o ile są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic wiecej nie ma.

Natomiast co do wyłączania przy full load to moze byc ono spowodowane tym ze przestawilem kilka opcji odnosnie vrm w biosie? Wczesniej byl throttling cpu a po zmianie jakichs tam opcji na extreme w zakladce digi+ vrm throttling znikł ale sie wylacza po kilku minutach. Czyli raczej śmieciowe vrm osiaga temp krytyczna i wylacza jesli dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dotknij palcem radiatorka :) Albo przyklej tam jakiś sensor temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj gościu przeanalizował całą sekcje. 8+2 u asusa to w rzeczywistości 4+1 bo brakuje driverów czy cos takiego, a jedynie cewki i mosfety są bez sensu zdublowane. Dodatkowo jak to ujął mosfety są awful :D

 

Radiator od igpu lekko ciepły a od czesci cpu lekko parzył ale nie wyglądało mi to jednak na 100c. Na z270m mortar byl duzo goretszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem redelida i w sumie nawet nie wiem czy jest różnica. W p95 moze 5 stopni mniej. W grach od 50 do 70 jak podgrzeje gpu w mojej nowej budzie core v21.

Chyba zakończę granie w p95 bo lepszej płyty mATX nie widzę, ewentualnie bardzo brzydka evga. Ta gra ewidentnie zabija hehe w normalnej grze jest 3x mniejszy pobór mocy.

 

Ewentualnie monoblock na vrm do rozważenia dla dalszej gry w p95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, może być problem z thermalpadami, że nie dociskają idealnie do radiatora/vrmow. Wtedy radiator może nie zbierać dobrze ciepła z VRM. Efekt będzie taki, jak opisujesz.. Radiator niby nie ma 100*C a sekcja throtluje na Prime. Szczególnie cirpią na to płyty Gigabyte :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator wygląda ok i nie rusza sie. Kiedys w gigabyte to praktycznie odpadał.

Ciekawe czy pojawi się cos jeszcze ciekawego na z370 mATX.

A Ty jakie masz tempy swojego 8700K? OC, delid?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy jakim zuzyciu WAT przez CPU? :) Bo jak 250Wat to około 80-90-*C :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 4.8GHz @1.33v na p95 wypluwa mi 215W. No i tempy mam podobne o ile tez masz delida.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mam :) Taki domowy pierwszy delide, jeden rdzeń mam cieplejszy od pozostałych z 7-10*C.. dla tego taki rozrzut podaje ;)

 

215Wat Twoja plyta nie ma szans raczej pociągnąć, z zimną sekcją :)

 

Przy okazji Asrock na takich nastawach wywala z dobre 50 wat więcej :P Mogę zerknąć co wyjdzie na 210wat, bo 40 wat to spora różnica :D Ale chyba max 70-75*C wyjdzie u mnie na 210wat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez sam robiłem na maszynce der sauera, a pod czapka misio conductonaut. 3-5c roznicy na rdzeniach. Gorący jest ten cep i chyba wiele sie tu nie zmieni. Rozważam puszczenie go na allegro i polowanie na inna sztuke za tysiaka. 4.8@1.33v to chyba niezbyt dobra sztuka, niektorym na takim napięciu robi chyba piąteczkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej temat, lepiej ramy sobie podkręć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy juz pokręcone wstępnie tak samo jak na starej płycie z270m mortar 3200 16 18 18 36 436 2T @ 3200 cl14 18 18 36 400 1T. O dziwo widać wyższy potencjał bo teraz sa stabilne juz przy v dram 1.4v a wczesniej 1.5v.

Nie wiem tylko czy warto poluzować timmingi i isc wyzej z MHz czy zostawic tak jak jest 3200 cl14. Z tego co pamietam to kości są (nie)stety e-die.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslalem ze masz już fabryczne 3200, cl14-14-14 (bdie)

 

Zejdź do 2933-3000 i zobacz czy wskoczy 13-13-13-3x :)

 

 

 

Jak Ci się będzie nudziło i coś koniecznie chciałbyś zmienić, to bym sobie bdie na Twoim miejscu zapodał, zamiast proca wymieniać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem jednak płytę z tego asusa z370-g na MSI Z370M Gaming Pro AC - sekcja ta sama co w Pro Carbon tylko mniejsze radiatory i bez ciepłowodu.

Obecnie i7 8700K @4,8GHz zadowala się 1,28V przy 180W poboru wg hwmonitora i temperatura CPU max 78c. Zauważyłem, że czujnik TMPIN5 powoli idzie do góry i osiągnął max 98c po 20 min p95 (podejrzewam, że to VRM).

W porównaniu na Asusie stabilnie było 4,8GHz 1,34V przy 215W poboru. Temperatura CPU do 88c, a sekcji nie wiem jaka bo nie było żadnego czujnika, natomiast po 5 min p95 był shutdown.

 

Pomijając aspekt VRM i generalnie BIOSu, który w msi jest znacznie lepszy to pojawił się problem z prowadzeniem RAMu. Początkowo nie chciał działać nawet z XMP. Po zatwiedzeniu w biosie przez 20s wentyle na max a potem wyświetla komunikat o niestabilnym OC i powrocie do ustawień fabrycznych.

Przy włączaniu wyskakiwał komunikat o optymalizacji portów DIMM 2 i 4, żeby przełożyć tam pamięci. Pierwszy raz się z tym spotkałem bo zawsze miałem kości na 1 i 3.

Po przełożeniu na DIMM 2 i 4 oraz aktualizacji biosu do wersji najnowszej XMP (3200 16 18 18 36 416 2T DRAM 1,36V, VCCIO 1,3v VCCSA 1,3v) zaczęło działać.

Natomiast nie ma mowy o dalszym OC pamięci. Stabilne ustawienia na poprzednim asusie jak i starszym i gorszym MSI Z270M Mortar (3200 14 16 16 36 400 1T DRAM 1,5V VCCIO i VCCSA po 1,15v) powodują black screen i komunikat o powrocie do ustawień fabrycznych.

Próbowałem też dużo luźniejszych timmingów typu 3200 15 18 18 36 400 1T dram 1,5v i też wita mnie standardowy komunikat.

 

Jak to możliwe, ze nie da się zrobić żadnego OC pamięci i ich prowadzenie jest znacznie gorsze niż na znacznie gorszej płycie z270m mortar od tego samego producenta?

I nie wiem czy warto kupować pamięci b-die skoro nie idzie zrobić żadnego OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam i5 8600 na Asus ROG STRIX Z370-G GAMING (WI-FI AC) i przy 5.1GHz jest mega stabilna (pamięci podkręcone z 3200 na 3333MHz również działają stabilnie), ale płytka nie pozwoli ci na lepszą zabawę :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...